Boer wordt weerman Optreden LJG orkest klapper op PJZ reünie AGI-systeem (Aktuele Groningen Informatie). AGI is een databank systeem van de Provinciale Biblio theek Centrale. Via de in de provin cie opgestelde terminals (bibliothe ken, gemeentehuizen en het ABC- gebouw in Veendam) kunnen geïnte resseerden (vissers, tuinders, dag jesmensen) het weerbericht oproepen. Veelzijdig gebruik Onlangs is het algemeen AGI- weerbericht uitgebreid met informa tie speciaal voor de agrarische be drijfstak. Afhankelijk van de inte resse kan het weerbericht nog verder worden uitgediept. Te denken valt daarbij aan sektoren als veehoude rij, vollegrondsgroenten en meer specifieke akkerbouwinformatie succes. Ondertussen werd de zaal verduisterd om één van de oprichters van weleer, de heer D. Dekker, de gelegenheid te geven een praatje te houden en wat dia's van vroeger te laten zien. Hij stond stil bij het oprichten destijds en de moeilijke beginjaren en bij de leden die zijn overleden. Hierna is het de beurt aan een groep je "bejaarden" om te laten zien hoe men ook op "oudere" leeftijd nog best wat aan lichaamsbeweging kan doen. Het tweede optreden van het LJG- orkest bracht zo mogelijk nog meer enthousiasme teweeg. De ruim 200 aanwezigen genoten zichtbaar van enkele walsen en marsen uit die goeie ouwe tijd. Een geweldig ap plaus uiteraard. Tenslotte werd het officiële gedeelte weer geheel in de stijl van weleer besloten met het staand zingen van het Zeeuws- Vlaams volkslied. Videofilm Zo kan Oost Zeeuws-Vlaanderen te rug zien op een bijzonder geslaagde dag. Van het hele gebeuren is een vi deofilm gemaakt door de heer Francke, zodat ook later nog eens teruggekeken kan worden. Voor het PJZ archief zijn talloze foto's ge maakt en er is veel publiciteit van de ze dag uitgegaan. Een dag waar nog lang en veel over nagepraat zal wor den. Na afloop gaan de ontwikkelin gen door en staat ook de PJZ weer voor een uitdaging om de toekomst op beide benen tegemoet te treden. (luizenbezetting, spuitadviezen, vochtgehaltes van granen, enz.). Maar ook bijvoorbeeld de relatieve luchtvochtigheid, neerslag en bo- demtemperatuur zijn belangrijke ge gevens die in kombinatie veel infor matie kunnen verschaffen met be trekking tot de te verrichten werk zaamheden. Met een nuchtere kijk op de zaken vervolgt Eerkes: 'maar niet alleen de agrarische doelgroep kan z'n voor deel doen met deze informatie. Want wat te denken van de bouwnij verheid (beton storten of niet?) of het toerisme en de sport (kan het evenement doorgang vinden?)'. Naast deze weerinformatie kent het AGI-systeem uiteraard ook nog an der aktueel Groninger nieuws. Daar toe behoren ondermeer de evene mentenagenda's en gemeentelijk nieuws. Ergo, voor boeren, burgers en buitenlui een ideaal informatie systeem. Adekwaat en doelgericht De aktuele Groninger informatie is gratis verkrijgbaar via de agi-zuilen in gemeentehuizen en bibliotheken. Wil men persoonlijk en direkt over de gegevens beschikken dan is het mogelijk om een abonnement te ne men voor ƒ50,per jaar. Via een modum kan men dan de meest re cente aktualiteiten op het eigen beeldscherm ontvangen. Omdat Jan Eerkes de databank zelf rechtstreeks voedt is het mogelijk om per vier uur de weersinformatie te aktualiseren. 'Een noodzaak', aldus Eerkes, 'ade kwaat en doelgericht informeren is een eerste vereiste'. Je weet waar je over praat Behalve voor het AGI, verzorgt Eer kes sinds kort ook het weerbericht voor de TV-kabelkrant (een initia tief van het Nieuwsblad v.h. Noor den) en radio Parkstad. Het voor deel van een lokale weerman is dat hij met een grote mate van nauwkeu righeid voorspellingen kan doen af gestemd op de regio. Bij het hele weergebeuren speelt ook de boeren- achtergrond (lees betrokkenheid) met ruim 30 jaar praktijkervaring, eveneens een niet te verwaarlozen rol. 'Je weet waar je over praat en hoe de gegevens worden geïntepre- teerd. Ik ben niet voor niets zelf ook jaren in sterke mate afhankelijk ge weest (en nu dus nog meer HP) van het weer', zo besluit 'weerman' Jan Eerkes zijn verhaal. Harrie Prins 13 Gezien de vergaande interesse en de inmiddels ontwikkelde deskundig heid op het gebied van de automati sering, werd de boerderij ingeruild voor de wondere wereld van de tech niek. 'Een verrassing voor velen', zo omschrijft Eerkes deze overstap. 'Maar gelet op de beperkte moge lijkheden die zich voor een relatief grote groep bedrijfsgenoten aandie nen, verwacht ik dat de spoeling dun gaat worden. Het is dan voor de hand liggend dat je een alternatief zoekt die op een geheel andere wijze perspektief kan bieden. Het voor spellen van het weer en mogelijk ook nog een reeks andere automatise- ringsaspekten, passen wat dat be treft uitstekend in mijn ervaring- en belevingswereld', aldus Jan Eerkes. Milieubeheersing 'Een van de ontwikkelingen die, ge let op mijn agrarische achtergrond, zeer nadrukkelijk aandacht kreeg, was het weer. De weersomstandighe den zijn immers van eminent belang in het boerenwerk. Zowel bij het zaaien en poten, de verpleging als bij het oogsten is het gewenst om te kunnen beschikken over goede voor spellingen. Kan bij het poten en zaaien als ook bij het oogsten nog wel eens geïmproviseerd worden, bij het spuiten is het van het grootste belang te weten of het bijvoorbeeld gaat regenen of dat het droog blijft en wat de bodemtemperatuur is. Het geldelijk gewin speelt daarbij, gelet op de daarmee gepaard gaande grote bedragen, een niet te verwaarlozen rol. Tussen één keer extra of juist één keer minder spuiten, liggen grote bedragen. Maar niet alleen dat aspekt telt. Ook uit een oogpunt van milieubeheersing is het van het aller grootste belang om met de beschik bare middelen zorgvuldig om te gaan. Derhalve twee vliegen in een klap', aldus Jan Eerkes. Satelietgegevens Om de weergegevens korrekt te kun nen interpreteren was het nodig om het komputerbestand en de randap paratuur aanzienlijk uit te breiden. Een Vicon-weerpaal (sinds kort ge plaatst bij het Agro-centrum in Veendam), schotelantennes, span ners en ander modern en hoogwaar dig registratiemateriaal werden aan geschaft. Met gebruikmaking van weerkaar ten afkomstig van de boven ons han gende satelieten kunnen nauwkeuri ge voorspellingen worden gedaan. Eerkes analyseert de kaarten en ver taalt die in bruikbare weergegevens. Hij levert op dit moment onder an deren de weerberichten voor het Een van de hulpmiddelen waarmee Jan Eerkes zijn weergegevens opvangt is deze schotelantenne. Jan Eerkes uit Veendam, groot voorstander van automatisering, heeft zijn hobbyisme vervangen door professie. Zaterdag 10 juni 1989. Eindelijk is het zover, de dag dat het 50-jarig bestaan van de PJZ afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen gevierd zal wor den is aangebroken. Mooi weer en niet te warm. De jubileumkom missie die is samengesteld uit leden en oud-leden is reeds geruime tijd voor de opening in het restaurant "De Braakman" om de laatste voorbereidingen te treffen. Wanneer dan de eerste bezoekers zich om 3 uur aandienen is alles wat aan oude herinneringen was verzameld, netjes uitgestald of opgehangen. Na het tekenen van het receptieboek krijgt ieder het jubileumboekje mee. voor de streek vinden moest de PJZ ooit worden opgegeven. Ook mede namens de kring Hulst bracht hij de felicitaties over. Inmiddels had een volksdansgroep, waarvan sommige leden veertig jaar geleden voor het laatst op de planken stonden, zich klaar gemaakt voor een optreden op het terras buiten. Ook dit was een Je ben( boer in de ruilverkaveling, je hebt een potentiële bedrijfsop- volger, maar desondanks verkoop je have en goed en wordt profes sioneel weerman. Wat zijn daarvoor de beweegredenen? Deze vraag legden wij voor aan 'boeren weerman' Jan Eerkes in Veendam. Eer kes bestierde tot voor kort een 50 ha groot akkerbouwbedrijf aan de Jan Kokweg in Veendam. 'Als een donderslag bij heldere hemel', om in de weertermen te blijven, stapte Eerkes van het boerenerf en in het weerwerk. Eerkes, die grote bekendheid geniet als voorstander van de automatisering, en dan vooral gericht op de toepassing daarvan in de landbouw, is wat dat betreft een gedreven persoon. Hij heeft nu hobbyisme vervangen door professie. Al met al redenen genoeg om met hem eens van gedachten te wisselen over zijn ommezwaai. 'Helemaal vreemd is die stap niet', zo verklaart Jan Eerkes zijn verhaal. 'Al sinds vele jaren houd ik mij be zig met komputers. Begonnen uit een gezonde nieuwsgierigheid, ont wikkelde zich langzamerhand een steeds grotere honger naar wat de mogelijkheden zouden zijn met dit stuk automatisering. Was het aan vankelijk alleen een speeltuig, alras had ik in de gaten dat er zich legio mogelijkheden aandienden om een veel gerichter en meer toegesneden gebruik te maken van de komputer ten behoeve van de bedrijfsvoering'. 'AI doende leert men' Naast het verwerken van zijn eigen administratie via een boekhoudpro- gramma ontstond vervolgens bij Eerkes het idee om ook het bouw plan in te brengen. Een data-base werd zodanig opgezet dat deze ge schikt was voor bedrijfsregistratie. Ploegen, zaaien, poten, oogsten en was dies meer zij, werd via de voor handen zijnde software, gestruktu- reerd en opgeslagen in de komputer. Een druk op knop en op het beeld scherm verscheen de gewenste in formatie. 'Echter niet alleen de uitvoerende mogelijkheden, maar ook de techni sche kant begon interessant te wor den', zo licht Eerkes toe. 'Onder het motto 'al doende leert men' verlegde ik mijn interesse meer en meer naar de technische details'. Komputers, printers en modums werden ontleed en noodzakelijke aanpassingen werden gerealiseerd. Dat resulteerde er in dat de kompu ter voor Jan Eerkes amper nog ge heimen heeft. Keuze maken De kombinatie boer en gevorderde komputer-hobbyïst was niet de meest geslaagde. Het werd kiezen. Of boer met komputerhulp of kom- puteraar zonder land. Gelet op de voorwaarden waaronder je nog boer 'mag' zijn, daarbij refereert Eerkes aan de produktiebeperkingen als ge volg van overschotten en stringente milieu-eisen, was de keuze niet zo moeilijk. Temeer omdat ook voor de potentiële opvolger de kansen om een redelijk inkomen te verkrijgen als twijfelachtig werden beschouwd. In dit boekje heeft een aantal oud leden nog wat herinneringen ver woord uit hun periode. Rond vier uur opent de voorzitter, de heer Si mon van Hoeve, de dag en worden de kommissieleden voorgesteld. Daarna wordt het originele bondslied gezongen. Aansluitend de klapper van de dag: "Het optreden van het LJG orkest Hoek". Na 30 jaar een hernieuwd optreden. Ver schillende muzikanten hadden al die jaren geen instrument meer aange raakt. Een enorm succes. De dag kon niet meer stuk. Tijdens de koffietafel waaraan zo'n 160 personen deelnamen, werd na mens het HB van de PJZ het woord gevoerd door de heer Versluis. Hij feliciteerde de PJZ afdeling met het jubileum en overhandigde een enve loppe met inhoud. Ook de vice- voorzitter van de kring Axel der ZLM (de heer Dieleman) voerde het woord. Hij maakte gewag van de goede banden tussen ZLM en PJZ en zou het een verlies (het zoveelste) Vrijdag 16 juni 1989 Het optreden van het LJG orkest oogstte een enorm succes. Het orkest trad twee keer op.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13