Begin tijdig met aanpassing, kontrole en onderhoud van de bewaarplaats Eerste wintermen gerooid Maiskonserven steeds populairder De vijf volgemaakf Areaal gezaaide win teruien kan groeien Grote oogst winteruien in West-Duitsland Bij een groot deel van de geteelde gewassen betekent een goed geslaagde oogst nog maar ten dele dat 'de buit binnen is'. Voor be- waarprodukten zoals aardappelen, uien, knolselderie, etc. geldt dat de bewaring zodanig plaats moet kunnen vinden dat kwaliteits- en ge wichtsverliezen minimaal zijn. Dit betekent dat de bewaring (en dus ook de bewaarplaats) geen sluitpost dient te zijn binnen de bedrijfs voering. Het is dan ook zinvol om de bewaarplaats jaarlijks op een aantal punten na te lopen. Omdat aanpassingen en veranderingen vaak tijdrovend zijn is het verstandig om tijdig met deze kontrole te beginnen, zodat eventuele werkzaamheden niet vlak voor de oogst hoeven te gebeuren. De volgende punten zijn o.a. van belang. Reiniging Hierbij dienen grond- en produkt- resten verwijderd te worden. Ge bruik van een bedrijfsstofzuiger is bij de reiniging een gemak. Ook on dergrondse kanalen dienen bij de schoonmaak niet vergeten te wor den. Het is bij ondergrondse kana len, waarbij de kanalen afgedekt zijn met betonnen roosters, niet noodzakelijk om het hele kanaal open te leggen. Een veel toegepaste werkwijze is, om bijv. om de 4 meter een rooster te verwijderen. Hoewel het overdreven kan lijken is het om gezondheidsredenen verstandig om bij deze werkzaamheden een stof kapje te gebruiken. Behalve enorme hoeveelheden stof zijn er bovendien vaak restanten van kiemrem- mingsmiddel aanwezig. Isolatie en sluiting van deuren en luiken We hebben weer een paar zachte winters achter de rug. Dit wil echter niet zeggen dat het de komende win ter ook weer zo zal zijn. Vorstschade kan ondermeer ontstaan door een onvoldoende dikke isolatie, naden in de isolatie, ongeïsoleerde spanten.cn tocht via slechtsluitende deuren en in- en uitlaatluiken. Behalve vorstschade kan een onvol doende isolatie ook leiden tot een te Begin juni zijn de eerste dit jaar in ons land geteelde uien gerooid. Evenals vorig jaar zijn deze geteeld door akkerbouwer J. Timmers uit Heijningen. Het ras waarmee hij de ze vroege teelt kan realiseren is Ra dar, ontwikkeld door Bejo Zaden BV/de Groot en Slot BV. De op brengst van deze primeurteelt be droeg 23 ton per hectare. Uien voor een overwinteringsteelt worden rond half september ge plant. Van deze zeer specialistische teelt wordt in ons land slechts een tiental hectares geteeld. Van een an dere vorm van winteruien is er in ons land een wat groter areaal. Dit be treft zaaiuien, die in de tweede helft van augustus gezaaid worden. Tach tig procent van de 75 a 100 ha. van deze winteruien ligt in Zeeland, al dus direkteur G. de Groot van De Groot en Slot BV. De oogst hiervan ligt ca. drie weken na de oogst van de geplante winteruien, maar valt voor de eerste oogst van de reguliere tweedejaars plantuien. Volgens de heer De Groot liggen er mogelijkheden om het areaal van de ze gezaaide winteruien tot minstens 300 ha. uit te breiden. "Als je zorgt dat je vroeg bent, kun je konkurre- ren met de uien die rond die tijd uit de Pfalz (W.Du.) of de Camarque (Fr.) geïmporteerd worden". Bevriezing Het gevaar van bevriezing is bij ge bruik van de geschikte rassen niet zo groot, 10 a 15 graden vorst kunnen de uien wel verdragen. De overgang van winter naar voorjaar levert ech ter wel de nodige risiko's op, aldus de heer De Groot: "Als perioden van vorst en dooi elkaar afwisselen, bestaat het risiko dat de worteltjes van de uien los vriezen". lage bewaartemperatuur met als ge volg slecht bakkende aardappelen. Voor lang te bewaren produkten is een goede isolatie nodig om juist de warmte buiten te houden. Een goede isolatie bestaat, voor met buiten lucht gekoelde bewaarplaatsen, uit 12-15 cm polystyreen ('tempex') of 8-10 cm poly-urethaan (o.a. dupa- nel). Een te dunne isolatie kan ver beterd worden door hiertegen een laag PU-schuim te sprayen. Ook voor het afdichten van kieren of het isoleren van stalen spanten kan PU- schuim gebruikt worden. Ook is het zinvol om de sluitingen van deuren en luiken na te lopen. Zonodig sluitrubbers vervangen en/of bijstelling van het sluitingsme chanisme bij automatisch werkende luiken. Provisorische opslag Met name bij aardappelen blijken er elk jaar weer problemen te zijn met provisorisch opgeslagen partijen. Zeker in jaren waarin onder natte omstandigheden gerooid moet wor den, blijken vaak juist deze partijen nauwelijks droog afgeleverd te kun nen worden. Zorg ook hier voor een goed ventilatie-systeem. Vaak ontbreekt het hier ook aan voldoende moge lijkheden van aanvoer van buiten lucht en/of afvoer van vochtige lucht. Scheidingen tussen bewaarplaats en werktuigenberging Vaak is hier sprake van een afschei- De eerste (winter-)uien zijn gerooid. 11 De konsumptie van maiskonser ven in Europa zit flink in de lift. In de periode 1983/1988 is het verbruik in de EG met 70% ge groeid tot 156 min 1/1 eenheden. Na het 'rampjaar' 1987 met een zeer kleine Europese (lees Fran se) produktie was er vorig jaar weer sprake van een meer nor maal marktbeeld. De totale pro duktie in de EG-landen kwam met 108 min eenheden zelfs nog iets hoger uit dan in 1986, nadat er in 1987 niet meer dan 60 min eenheden van de band rolden. Frankrijk is veruit de grootste producent van maiskonserven in de Gemeenschap. Vorig jaar pro duceerde een 5-tal bedrijven 89,5 min eenheden. In 1987 verwerk ten nog 4 Franse bedrijven mais. De produktie in de andere landen van de Gemeenschap, vnl. Italië, is op het dramatische jaar 1987 na, vrij stabiel op een nivo van een kleine 20 min eenheden. De Europese produktie is nog niet toereikend om aan de eigen vraag te voldoen. De laatste ja ren moeten er steeds nog zo'n 60 min eenheden worden ingevoerd. Nederland voerde vorig jaar ruim 4 min eenheden maiskon serven in. Volgens het CBS kwam 70% hiervan uit België (Bonduelle). Andere leveranciers zijn: Italië, Frankrijk, West- Duitsland (reëksport) en Nieuw- Zeeland. Naast de import is er nog een bescheiden produktie van maiskonserven in eigen land. Met een eindvoorraad in de EG van ruim 70 min eenheden aan het begin van dit jaar, is de markt van maiskonserven weer in een rustiger vaarwater gekomen. ding door middel van bijvoorbeeld landbouwplastic. Als de werktuigen berging niet geïsoleerd is, is een der gelijke afscheiding onvoldoende voor een langere bewaarperiode. Een afsluiting door middel van een railkonstruktie en geïsoleerde schuifdeuren, of losse isolatie panelen aangevuld met plastic (na den!) is een betere oplossing. Buitenwanden Met name in oudere gebouwen blij ken de buitenwanden vaak bol te staan of bedenkelijke scheuren te vertonen. Meestal betekent dit dat de zijwaartse druk van de bewaarde produkten groter is, dan waarop de ze wanden berekend zijn. Om onple zierige verrassingen tijdens het be- waarseizoen te voorkomen dienen tijdig maatregelen genomen te wor den. Dit kan door het plaatsen van L-steunen of door het maken van een drukvaste konstruktie door mid del van in de beton geklemde stalen profielen in de bewaarplaats. Vraag uw bedrijfsvoorlichter om tekenin gen van een dergelijke konstruktie. In veel oudere bewaarplaatsen bestaat de drukvaste konstruktie uit in de beton geklemde houten balken. Vaak blijken deze balken ter plaatse van de beton verrot te zijn. Een mo gelijke oplossing hierbij is het aan brengen van een stalen balk (UNP 180) en hierin de houten balken te plaatsen. Aanpassingen uienbewaarplaatsen De steeds meer toegepaste zoge naamde snelle oogst- en droogme thode vereist een grote ventilatie ka- paciteit. In veel oudere uienbewaar plaatsen is deze kapaciteit onvol doende. Bij het vervangen van de ventilatoren, door types met een ho gere luchtopbrengst, dienen ook de ventilatiekanalen en in- en uitlaatlui ken hierbij aangepast te worden. Ventilatoren Bij het 'gassen' van aardappelen ontstaat vaak een harde aangekoek te laag op de ventilatoren. Deze laag dient beslist jaarlijks verwijderd te worden om onbalans van de ventila tor te voorkomen. Het verwijderen van deze laag op metalen schoepen gaat gemakkelijker met een verf- brander of haarföhn (denk om brandgevaar!). Om de aanslag op ventilatoren te be perken wordt steeds meer onder de ventilatoren gegast. Hiervoor bestaan verschillende goede oplos singen. Informeer hiervoor bij uw bedrijfsvoorlichter. Meetapparatuur De meetapparatuur is als het ware het kompas waar u op koerst tijdens de bewaarperiode. Dit 'kompas' dient dan wel goed te zijn. Zorg daarom voor voldoende voelers in de bewaarplaats. Een jaarlijkse kon trole is zeker geen overbodige luxe. Met name de nog veel gebruikte steekthermometers kunnen grote af wijkingen vertonen. Als dit het geval is dienen ze vervangen te worden door elektronische meetapparatuur. Luchtverhitters Ook een jaarlijkse kontrole door de vakman van de luchtverhitters is een noodzaak. Hiervoor kunnen brand gevaarlijke situaties worden voorko men. De luchtverhitter dient te zijn uitgerust met een overhittingsther- mostaat en een fotocel vlambeveili- ging. Direkt gestookte verhitters moeten aan de aanzuigopening zijn voorzien van fijnmatig gaas om te voorkomen dat brandbare delen worden aangezogen. Het is ook aan te bevelen om de opstelling van de luchtverhitter eens kritisch te bezien. De plaats waar de luchtverhitter staat dient afgewerkt te zijn met onbrandbaar materiaal. Verzekering Een elk jaar herhaalde aanbeveling is om de verzekerde waarde zoals aangegeven op de verzekeringspolis eens te bekijken. Vaak blijkt, onder andere door aanpassingen van het gebouw, dat de waarde van de schuur hoger is dan staat aangege ven. Ook bij het isoleren van gebou wen of de aanschaf van een luchtver hitter is het wenselijk om de eigenaar van de gebouwen en de verzekering hiervan op de hoogte te stellen. ing. K.W. Bosma CAT Barendrecht De dealerbedrijven van Cebeco-Handelsraad, in Hoofddorp en in Nieuwendijk, hebben een unieke prestatie verricht: beide zijn erin geslaagd vijf zelfrijdende Cebeco-landbouwspuiten te verkopen. De oogst van zgn. winteruien in het Zuidwesten van West-Duitsland is dit jaar erg vroeg op gang gekomen. Begin juni, dat is 2 weken vroeger dan normaal, zijn de eerste geoogst. De stand van het gewas ziet er goed uit. Vooral de regen in april heeft een goede invloed gehad. Het areaal is rnet 800 a 850 ha vrijwel even groot als vorig jaar, maar er wordt met 40 a 45.000 ton wel een rekord- produktie verwacht. Vorig jaar is er in Zuidwest-Duitsland 36.000 ton winteruien geoogst. De winteruien moeten in een vrij kort tijdsbestek worden afgezet. Be waring is niet mogelijk. De Duitse winteruien zijn dus een konkurrent voor de lang bewaarde Nederlandse uien van de oogst '88 en de eerste 2e jaars plantuien uit ons land van de oogst '89. (ZMP-Der Markt) Vrijdag 16 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11