Agrarische Unie- Vulcaan opende vestiging in Terheijden Kunstmestbedrijfsleven wil snel maatregelen die efficiënte bemesting bevorderen Nieuwsbrief SNUiF over snelle oogstmethode" Hoofdbestuur ZLM wil meer duidelijkheid over mestwetgeving en NH3-emissie Zeer kritische kanttekeningen door hoofdbestuur ZLM geplaatst bij voorstel verhoging (basis) pacht Door Amerikaanse acquisities in 1988 lagere resultaten bij VanderHave-groep Suiker Unie boekt goed resultaat in 1988 zaai-uien De Nederlandse Kunstmest Federa tie wil dat de overheid op korte ter mijn een aantal maatregelen moet nemen ter bevordering van een effi ciënte bemesting. Zo zou de eindfase van de fosfaatnormering versneld moeten worden ingevoerd. De fede ratie heeft haar visie neergelegd in de notitie "Visie van het meststoffen- bedrijfsleven op de mineralenpro- blematiek in de Nederlandse land bouw", waarmee zij een bijdrage wil leveren aan de discussies over een ef fectief milieubeleid. Eén van de konklusies van de Neder landse Kunstmest Federatie is dat in het beleid prioriteit moet worden ge geven aan een snelle vermindering van de (door haar veel te hoog geachte) dierlijke mestgiften die nu nog wettelijk zijn toegestaan. Rela tief eenvoudige maatregelen zoals zodebemesting en injecteren of inre genen van dierlijke mest, waarmee men de stikstof uit die mest veel be ter kan benutten, dienen volgens de Federatie snel te worden ingevoerd. Dat geldt ook voor de introductie van een aaneensluitend uitrijverbod van oktober tot en met januari, met een daarbij behorende mestopslag van 7 tot 9 maanden. Deze maatre gelen gaan nu in Denemarken tot de normale boerenpraktijk behoren. Voor de akkerbouw geldt in Dene marken de verplichting om de ak kers in de winter 'groen' te houden. Het grote mestoverschot in Neder land houdt direct verband met de importen van veevoedergrondstof fen uit het buitenland. Gezien het ruwvoeroverschot dat op veel melk veehouderijen is ontstaan door de superheffing, zijn er in ons land mo gelijkheden voor eigen produktie van krachtvoer. Een dergelijke pro duktie van eigen veevoer zou de melkveehouderij volgens het kunst mestbedrijfsleven meer zelfvoorzie nend maken en de mineralenbalans in Nederland meer in evenwicht brengen. Kunstmestheffing Mogelijke maatregelen als een hef fing op kunstmest en/of een maxi mering van de kunstmestgift vol doen daarentegen niet aan de uit gangspunten van milieu- en kosten effectiviteit. "Een eventuele kunst mestheffing zal naar verwachting het kunstmestverbruik nauwelijks beïnvloeden en slechts de concurren tiepositie van de Nederlandse akker bouw en melkveehouderij aantasten. Een eventuele maximering van de kunstmestgift zal direct de rentabili teit van de Nederlandse akkerbouw en melkveehouderij aantasten zon der dat belangrijke milieuwinst ge boekt wordt", aldus de kunstmest- federatie. Met voortvarendheid zal al datgene in kaart moeten worden gebracht wat te maken heeft met de proble matiek bij de mestwetgeving en de beperking van de NH3 emissie. Hieraan is immers een aantal maat regelen verbonden die hun invloed hebben op het voortbestaan van veel veehouderijbedrijven, aldus het hoofdbestuur bij de bespreking van het verslag van de voorzitter van de Veehouderijcommissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen. De heer Van Veldhuizen plaatste de ze opmerking na kennis genomen te hebben van het rapport Van Eijke- lenburg waarin de Commissie Reali satie Mestverwerking haar visie op mestverwerking en NH3 emissie geeft. De veehouderijvoorzitter stel de vast dat de beperking van emissie m.b.t. stal en mestopslag als mede beweiding hogere kosten per grootvee-eenheid geven. Opgemerkt werd dat niet alleen de melkveehou derij maar ook de varkenshouderij die goed is voor 15% van de totale produktiewaarde te maken krijgt met een enorme kostenpost en dat geldt ook voor andere intensieve veehouderij sectoren De heer J.H. Hartgers bracht op de hoofdbestuursvergadering nog eens Het hoofdbestuur van de ZLM is het eens met de voorzitter van de com missie Grondgebruik van de ZLM, de heer A.H. Munters, om de motie ven die minister Braks aanvoert om pachtverhoging door te voeren na der te onderzoeken en daarop met gedegen cijfermateriaal te reageren. De minister stelt voor de basispacht ongebouwd te verhogen met 6,5%, de pacht gebouwd akkerbouw met 5% en de pacht gebouwd weide- bouw met 6,5%. In de discussie tijdens de hoofd bestuursvergadering maandag 5 juni kwamen al enige punten van kritiek aan de orde. Zo werd opgemerkt dat in de pachtnormen met name voor de akkerbouw meer rekening zou moeten worden gehouden met de opbrengsten in deze sector. Voorts werd opgemerkt dat als gevolg van een procentuele aanpassing de af stand tussen de pacht in de kleigebie den en de zandgebieden steeds groter wordt. Verder heeft het ministerie bij de doorberekening van de water schapslasten gebruik gemaakt van Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D.J. VanderHave B.V. te Kapelle heeft in 1988 een geconsoli deerde netto-winst geboekt van 11,6 miljoen gulden. Vorig jaar was dit 17,4 miljoen gulden. De geconsoli deerde omzet bedroeg 210 miljoen gulden, evenveel als vorig jaar. Bij een vergelijking van de groepsre- sultaten van 1988 met het jaar daar voor, kan worden opgemerkt dat het resultaat van 1987 werd beïnvloed door eenmalige baten. Bovendien moesten de Amerikaanse werkmaat schappijen onder Van der Have USA Inc. het boekjaar 1988 met een verlies afsluiten, nadat deze in voor gaande jaren zeer goede resultaten boekten. Op grond van de getroffen organisatorische maatregelen bestaat overigens de verwachting dat de Amerikaanse resultaten zich in boekjaar 1989 weer positief zullen ontwikkelen. Het resultaat in 1988 werd beïnvloed door aanloopverlie zen na de acquisitie van Ryco Seeds en afboekingen op voorraden bij In- Vrijdag 9 juni 1989 terstate Seed Company als gevolg van de extreme droogte in het Ame rikaanse Middenwesten. De recente overname van Olds Seed Company in Madison, Wisconsin, op 15 de cember 1988 werd uitsluitend ba- lanstechnisch in de consolidatie ver werkt en had geen invloed op de groepsresultaten. Door de werkmaatschappij D.J. BASF vermindert de ammonia- belasting van het afvalwater Vanaf 1990 zal BASF AG in Lud- wigshafen de emissie in de Rijn van ammonia-stikstof met éénderde ver minderen. Ammoniakverbindingen behoren evenals nitraat en fosfaat tot de voe- dingszouten, die kunnen leiden tot eutrofiëring (overbemesting) van het oppervlaktewater. Nitraat en fosfaat worden in de waterzuiveringsinstal latie van BASF zonder moeite afge broken. VAN DER HAVE B.V. werd een bevredigend resultaat behaald, zij het op een wat lager niveau dan in 1987. De Europese groepsmaat schappijen ontwikkelden zich over- wgend positief. Mommersteeg Inter national B.V. in Vlijmen kon haar sterke positie in de sector begroe- ningsgrassen benutten en sloot we derom een zeer bevredigend jaar af. Ook bij D.J. VAN DER HAVE Bel gië N.V. en Mommersteeg Seed Company Ltd. in Engeland was sprake van verdere groei en goede resultaten. In 1988 werd op geconso lideerde basis een bedrag van 17 mil joen gulden geïnvesteerd in materië le vaste activa. Veiling Sint Annaland Dinsdag 6 juni zijn op veiling Sint Annaland de eerste vroege aardappe len geveild. Er werd 16,5 ton aange voerd. Doré gewoon: 1,47 - 2,05; Doré drielingen: 1,25 - 1,50; Do ré: 1,97 - 2,02. nadrukkelijk naar voren dat de land bouw zich al jarenlang grote finan ciële inspanningen getroost om het milieu te sparen. We zullen dat steeds weer uit moeten blijven dragen. Het hoofdbestuur sprak zijn erger nis uit over het feit dat de premiere geling vleesstieren nog steeds niet van kracht is. Het ministerie dient zich aan de afspraken te houden. De nieuwe regeling zou per 1 april zijn ingegaan maar het lijkt er nu op dat 1 juli de ingangsdatum wordt. Het hoofdbestuur meent dat de regeling dan met terugwerkende kracht als nog per 1 april in moet gaan. De geconsolideerde omzet van Sui ker Unie in 1988 was met 1,61 mil jard nagenoeg gelijk aan 1987 (f 1,66 miljard). Het resultaat van 38,8 miljoen is 45% hoger dan in het voorgaande jaar (f 26,7 miljoen). Voor het suikerbedrijf is 1988 ook Fi nancieel een uitstekend jaar geweest. Het resultaat steeg van f 9,9 miljoen in 1987 tot 20,9 miljoen in 1988. Een belangrijke factor daarbij was de stijgende wereldmarktprijs. Ook de gunstige kostenontwikkeling heeft tot dit goede resultaat bijgedragen. De ledén/bietenleveranciers profi teerden eveneens van de uitkomsten van het suikerbedrijf. Zij ontvingen 120,per ton netto bieten bij een suikergehalte van 16%. De in deze prijs opgenomen ledentoeslag be droeg 21,per ton bieten en was daarmee de hoogste ooit door Suiker Unie betaald. De ter ruggang van het landelijke bie tenareaal met 3,4% tot ruim 123.000 ha heeft voor het suikerbedrijf van Suiker Unie niet in een lagere suiker opbrengst geresulteerd. De bieten opbrengst per ha was bijna 55 ton, met een suikergehalte van 15,8%. In een zeer vlot verlopen campagne steeg de suikerproduktie met 10.000 ton tot 617.000 ton. Er werd ca. 73.000 ton suiker boven het maxi mum A- en B-quotum geproduceerd. Bij de deelnemingen stegen de resul taten van. 16,8 miljoen in 1987 tot 17,9 miljoen in 1988. De in 1988 verkregen 100% deelnemingen zijn mede geconsolideerd. In de groente en fruitsector behaalde S.V.Z. te Etten-Leur een omzetstijging van 18,5%, vooral door expansie van in ternationale activiteiten. Conform de verwachtingen gaven de Mol-bedrijven een verlies te zien, zij het kleiner dan in 1987. Het bedrijf, waarvan de naam inmiddels is gewij zigd in Triumfus Onion Products (T.O.P.), had ook in 1988 te kampen met slechte oogst-resultaten van consumptie-uien. Verwachtingen Naar verwachting zal het resultaat van het suikerbedrijf in 1989 iets la ger zijn dan in 1988, onder meer door de in EG-verband overeengeko men prijsdaling van suiker met 2%. De vooruitzichten voor de deelne mingen worden met optimisme tege moet gezien. Voor het concern zal het resultaat in 1989 op hetzelfde ni veau liggen als in 1988. 99 de cijfers van de Unie van Water schappen. Daarbij is een fikse inci dentele stijging van die lasten als ge volg van de toetreding van twee nieuwe waterschappen nl. de "Fle- verwaard" en de "Noordoostpol der" met extra hoge water schapslasten niet afgevlakt waar door het percentage te hoog is uitge vallen. Ten slotte is bij de doorbere kening van de hogere onroerend goed belasting uitgegaan van absolu te bedragen zonder correctie naar nieuwbouw etc. Ook dit werkt on evenredig door in de pachtnormen. In samenwerking met het CAD voor Kwaliteit en Bewaring en het ATO (voorheen het IBVL) heeft de SNUiF een Nieuwsbrief samen gesteld over de "snelle oogstmetho de" van zaaiuien. Behalve de uitvoe ring hiervan (bespuitingen, oogst- tijdstip, loof verwijderen, oogst en droging, bewaaromstandigheden) wordt ook het waarom van de snelle oogstmethode aangegeven. Vorig jaar is naar aanleiding van de verslechterde positie van de Neder landse uien op de internationale markt een strategisch marketingplan gemaakt door het LEI. De rode lijn in dit rapport is, dat de kwaliteit van het produkt verbeterd moet worden. De kleur (mate van verwering), de hardheid en de huidvastheid zijn de voornaamste eigenschappen, die in de ogen van de konsument de kwali teit bepalen. Aan deze kwaliteitsei sen wordt het best voldaan als naast de nodige aandacht voor de teelt aspekten de "snelle oogstmethode" wordt gevolgd. Voor inlichtingen over de nieuws brief: SNUiF, Noordlangeweg 42, Golijnsplaat, tel. 01199-755. Goede (l.) en foute (r.) loofverwijdering. Op 2 juni opende Agrarische Unie- Vulcaan haar nieuwe vestiging in Terheijden. Deze vestiging valt on der de regio Zuid-Nederland te Veghel. Regio-direkteur J. Borst schetste bij deze gelegenheid de achtergronden van de bouw van deze lokatie. Ener zijds de grotere behoefte aan opslag capaciteit voor meststoffen, met na me los produkt. Anderzijds het feit dat een aantal vestigingen in de om geving niet meer aan de eisen van de ze tijd voldoen. De vestiging in Terheijden beslaat een oppervlakte van 18.000 m2, waarvan ongeveer 5.000 m2 be bouwd is met opslagruimten voor meststoffen, gewasbescher mingsmiddelen en agrarische be- drijfsbenodigdheden, zoals land- bouwfolie en zaaizaden. De aanvoer van de meststoffen vindt grotendeels per schip plaats, terwijl voor de ver werking, aflevering en administratie van de goederenbeweging geavan ceerde apparatuur is geïnstalleerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9