Epipré-ziekte overzicht nr. 3 periode 16-29 mei Landbouwschap: Braakregeling moet ook gelden bij bedrijfsovername Afrijpingsziekten in granen BESCHERMD MET CORBEL. ui Stierenpremie blijft te lang uit Geef graantelers weer kans op terugvragen heffing Uiteenlopende ramingen graan oogst 1989 in de Gemeenschap Schimmelziekten kunnen het vroegtij dige einde betekenen van uw kostbare graangewassen. Met Corbel® van BASF voorkomt u dit gevaar. Geeft de meeste blad- en aarziekten geen kans. Uw le verancier weet precies hoe u met BASF een hogere opbrengst kunt realiseren. Landbouwschap tot Braks: 29 mei 1989 Gemiddeld percentage bladeren aan getast door gele roest (waarneming op bovenste vijf bladlagen). Door het warme weer van de afgelo pen periode heeft de tarwe zich snel ontwikkeld. Op dit moment is op veel percelen wintertarwe de aar zwelling duidelijk zichtbaar. In voorlijke percelen komt de tarwe al in de aar en zijn de eerste pakjes van de aar zichtbaar. In de periode van 16 mei tot 29 mei zijn van 370 perce len de ziektewaarnemingen door gebeld. Oogvlekkenziekte Alleen in het zuiden van Nederland en in de Noord-Oost-Polder en Oostelijk Flevoland werden nog oogvlekken waargenomen. Dit be trof een klein aantal percelen met ge middeld 10% aangetaste halmen. Gele roest In 15% van de percelen werd gele roest waargenomen. Dit is een lichte stijging vergeleken met de eerste helft van mei toen in 12% van de HOU DE GROEI ERIN. MET BASF. percelen gele roest werd gekonsta- teerd. Het aantastingsniveau bleef met ongeveer 5,5% aangetaste bla deren gelijk. Het zwaarst aangetast zijn de rassen Kanzier, Okapi, Obe lisk en Kraka. Bruine roest Het aantal percelen waarin bruine roest werd gekonstateerd is opgelo pen tot 15%. Gemiddeld werd op 8 bladeren (van alle groene bladeren van 40 halmen) sporenhoopjes van deze ziekte waargenomen. Vooral in Obelisk en Pagode komt veel bruine roest voor. Meeldauw In 28% van de percelen is meeldauw waargenomen. Gemiddeld was 8% van de bladeren aangetast. Vooral in de Veenkoloniën en het midden en zuiden van Nederland was er een hoog percentage door meeldauw aangetaste percelen. Septoria Het aantal percelen met bladvlek- kenziekte is gestegen tot 25%. Van uit het hele land werd bladvlekken- ziekte gemeld, met uitzondering van Friesland, Wieringermeer en Zuide lijk Flevoland. Het gemiddeld aan tastingspercentage bedroeg 9%. Re latief zwaar aangetast waren de ras sen Kraka en Pagode. Bladluizen Meldingen en bladluizen kwamen uit elke regio. Vooral in het midden en zuiden van het land waren veel per celen waarin bladluizen voorkwa men. Het aantal percelen met blad luizen is gestegen tot 44%. Het aan tal met luizen bezette halmen be droeg gemiddeld 14%. Op 3% van de percelen is al een bladluizen- bestrijding uitgevoerd. Ziekte-overzicht per 29 mei 1989. Van 370 percelen zijn waarnemingen doorgegeven. aan- aan getaste tasting percelen in de percelen Oogvlekken 3 10 Gele roest 15 6 Bruine roest 15 4 Meeldauw 28 8 Septoria 25 9 Bladluizen 44 14 ir. J. Leferink Het Landbouwschap heeft het mini sterie van landbouw in een brief op heldering gevraagd over het uitblij ven van de nieuwe premieregeling voor stieren. De oude regeling liep tot 3 april van dit jaar. Onder de stierenhouders is onzekerheid en on rust ontstaan over de vraag of er nog een regeling komt en zo ja: hoe die eruit ziet. Het schap is al twee maanden gele den akkoord gegaan met een voor stel van het ministerie voor een nieu we premieregeling. De premieregeling raakt twintigdui zend bedrijven. Er is twintig miljoen gulden mee gemoeid. Gemiddeld percentage halmen bezet Gemiddeld percentage bladeren aan- met bladluizen. getast door meeldauw waarneming op bovenste drie bladlagen). Het Landbouwschap vindt dat bij bedrijfsovername of opvolging de nieuwe ondernemer direkt gebruik moet kunnen maken van de braakre geling. Nu is het nog zo dat onderne mers die gebruik willen maken van de braakregeling het bedrijf mini maal een jaar moeten hebben geëksploiteerd. De situatie op het bedrijf vlak voor ondertekening moet als referentieba sis gelden, zo vindt het Landbouw schap. Op die manier moeten deel nemers aan de braakregeling zeker heid krijgen over hun produktie- rechten. Dit is van belang in verband met een eventuele tussentijds ver plichte produktiebeperking. Deelnemers aan de regeling moeten een vrije keuze kunnen maken welke groenbemesters zij inzaaien op het braakliggende perceel. Nu moet nog gekozen worden uit een inmiddels aangepaste lijst van gewassen. Alleen granen Het Landbouwschap is van mening dat nagegaan moet worden of de voorwaarde dat minimaal 20 pro cent van de bedrijfsoppervlakte uit produktie gaat ook alleen van toe passing kan zijn op de granen. On der de huidige braakregeling vallen ook gewassen met een gemeenschap pelijke kwaliteitsregeling. Volgens het schap is het niet terecht omdat de braakregeling bedoeld is om het overschot aan marktordeningspro- dukten te beperken. Bij de verhoging van de braakpremie mogen er geen aanvullende eisen ko men voor de deelnemers, zo vindt het Landbouwschap. Belangstellen den die op dit moment voor de braak regeling tekenen moeten in aan merking komen voor de verhoogde braakpremie. Pachters Volgens het Landbouwschap moet de pachter de mogelijkheid hebben om zonder toestemming van de ver pachter gebruik te maken van de braakregeling. Bij beëindiging van de pacht moet het verpachte in de zelfde staat zijn. Als alternatief ziet het Landbouwschap een machtiging tot deelname van pachter aan de re geling. Dit in geval de verpachter geen toestemming geeft. Een derge lijke machtiging zou door de Grond kamer moeten worden afgegeven. Graantelers moeten opnieuw mede verantwoordelijkheidsheffing kun nen terugvragen. Minister Braks van landbouw heeft daar maar een paar weken de gelegenheid voor gegeven. Bovendien was de voorlichting sum mier. Er waren dan ook weinig aan vragers, schrijft het Landbouwschap in een brief aan de minister. De aanvragen voor de terugbetaling van de heffing over de laatste twee jaar konden slechts tussen 7 en 30 april worden ingediend, aldus het schap. Bovendien werd pas op 27 april duidelijk wie er precies voor in aanmerking kwamen. Telers die hun graan verkopen en daarna van de zelfde afnemer mengvoer terugko pen, bleken achter het net te vissen. Het Landbouwschap vindt dat ook deze telers recht hebben op terugga ve van de medeverantwoordelijk heidsheffing. De Verordening van de Europese Gemeenschap over deze kwestie sluit dat niet uit. Ook uit de nationale regels valt niet af te leiden dat deze groep telers buiten de rege ling valt. Het is alleszins waarschijnlijk dat de omvang van de graanoogst in de Ge meenschap dichter bij de 170 mil joen ton dan bij de 160 miljoen ton zal liggen. Deze veronderstelling werd geuit in een vergadering van het Comité van Beheer. Het betekent dat naast de bestaande medeverantwoordelijkheidsheffing in 1990/'91 een verlaging van de graanprijzen met 3% zal plaats vin den, dit op grond van bestaande af spraken. De COCERAL heeft een wat voorzichtiger raming van de graanoogst afgegeven, namelijk 164 miljoen ton of 0,2 miljoen ton meer dan in 1988. Voor de verschillende graansoorten geeft COCERAL de volgende ra mingen, in milj. tons met tussen haakjes de cijfers van 1988: zachte tarwe 73,0 (68,4); harde tarwe 6,9 (6.7); gerst 47,9 (50,7); mais 27,5 (28,2); rogge 2,9 (2,9); haver 5,4 (5.8); sorghum 0,4 (0,4); triticale 0,7 (0,8). Rekord graanexport De Europese Commissie verwacht dat de graanexport, die in 1988 rond 27 milj. ton heeft bedragen, dit jaar tot een rekord van 36 tot 37 milj. ton zal stijgen. Tot nu toe werd voor ruim 35 milj. ton aan exportlicenties afgegeven. Voor zachte tarwe werd voor 17,4 milj. ton (13,1) aan ex portlicenties afgegeven, voor gerst 11,5 milj. ton (9,0); harde tarwe 3,53 milj. ton (1,89); rogge 109.000 ton (412.000). De licenties omvatten zo wel granen, als bloem, meel en mout. Over het algemeen komen er in de granen in het zuidwesten veel luizen voor die voor een duidelijk op- brengstverlies kunnen zorgen. Blijf de luizen daarom in de gaten houden. Het meest geteelde tarweras, Obe lisk, is op dit moment nog gezond, maar met name meeldauw en bruine roest kunnen nog behoorlijk toe slaan. Nu er regenachtig weer is geko men kan tevens de septoriadruk gro ter worden. In andere rassen als Pa gode, Urban en Granta zijn al eerder in het seizoen ziekten aangetroffen zoals gele roest en meeldauw. Uiter aard zullen ook deze rassen tot aan de oogst vrij van meeldauw, roesten en septoria moeten blijven. Advies Vanaf het moment van het in de aar komen tot uiterlijk begin bloei spui ten met 1 liter Corbel plus ha PLUS 1,3 kg Daconil 2787 per ha. Alterna tief: Dyrenen plus Bayfidan: 4 ltr/ha 0,5 ltr/ha. Toevoegen: minimaal 0,25 kg Piri- mor of 0,75 ltr. Dimethoaat per ha i.v.m. aanwezigheid van luizen. Toevoeging van 2 kg Maneb 80 per ha is zinvol als er geen hoge ziekte- druk verwacht wordt. Indien ca. 2 a 3 weken na de bespuiting de ziekte- druk weer toe lijkt te nemen biedt een bespuiting met 3 kg/ha Ba- visting M72 perspektief. Vrijdag 9 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8