Afgezien Hoechst Het is de vraag of de regen op tijd was Zélf de bakens verzetten In '83 was het ook laat... breedwerkend insekticide met extra dimensie! Regen na zonneschijn Vroege oogst? Na een zeer droge meimaand, heeft het begin van juni een heel ander weerbeeld te zien gegeven in onze "WESTHOEK". Zeer velen zaten te hopen op regen, 't was ook nodig. Zo nodig dat het voor enkele gewas sen te laat is. Gezien het reeds ver ge vorderde groeiseizoen is dat niet meer te herstellen. Kollega's in ons gebied zitten met opkoijistproblemen, die niet meer bij te werken vallen. Bieten zo hier en daar een plantje, blauwmaanzaad zo goed als niks, erwten een ongelij ke opkomst. Zelfs gerst na de regen gezaaid komt slecht op. Ook in de vroeg gezaaide bieten komen nogal wat plekken voor met struktuur- schade, hopelijk dat nu met wat vocht, dit zal herstellen. Afgelopen week zijn nog aardappe len gepoot op percelen, die opnieuw bewerkt zijn vanwege mislukken van een ander gewas, 't Is wel laat, maar in 1983 was het ook laat, met toch nog een goed resultaat. Afgelopen week met een groep kol lega's uit een ander gebied rondgere den. Als je dan vanuit de bus vanaf dijken en wegen de percelen bekijkt, dan zie je dat er hier en daar nogal wat aan mankeert; struktuurschade, slechte opkomst, zelfs nog water- plekken veroorzaakt in de natte april maand. De aardappelopslag zorgt ook voor veel extra werk. Waar ze met de rol bezig zijn geweest komt nu weer een nieuwe opslag te voorschijn die dan toch wel met hand (schrepel) verwij derd moet worden. De kosten van alles zijn van 't voorjaar toch al niet gering, daar vele gewasbescher mingsmiddelen weinig of onvol doende hebben gewerkt vanwege de droogte. Nu het wat vochtiger is ge worden zullen we hopen dat de wer king als nog enig resultaat geeft. Met de Stadse markt (Willemstadse) tweede dinsdag in juni de tarwe in de aar, een gezegde. Nu is dat nogal wat vroeger vanwege die warme mei maand. Net voor de regen heeft ie der er nog wat stikstof bijgegeven, in de hoop dat met het laatste reisgeld, zeggen we dan, een goede oogst ver wacht mag worden. Rest dan nog het spuiten voor afrijpingsziekten en zo nodig voor de luis. Van de week gezien dat een bepaald ras pleksge- wijs bruinroestige verkleuring te zien gaf. Zou dit weer een ziektever schijnsel of roestaantasting zijn? Binnenkort gaan we weer op bezoek bij onze proefboerderijen in ons Zuid-Westen. Daar kunnen we weer zien en horen wat de laatste ontwik kelingen zijn op het moment. Het is echt de moeite waard dat elk jaar te volgen en te bekijken. Ook breekt de tijd weer aan om eens buiten ons ge bied bij de kollega's daar te zien hoe de gewassen staan, en in gesprekken te beluisteren hoe of zij tegenover de problemen staan waar we allemaal mee te maken hebben, 't Geeft ook dikwijls een andere zienswijze, we moeten niet vergeten: ieder doet z'n best om het zo goed mogelijk te doen. Ook in eigen gebied zo bij elkaar gaan boeren zie je haast niet meer, zeker te druk met allerlei andere din gen. Zo de tweede helft van juni is daar bijzonder geschikt voor; de ge wassen staan dan op z'n mooist. Dan is toch te zien dat alles wat groeit en bloeit, ons altijd weer boeit. Na een meimaand met een rekord aan zonneschijn is er afgelopen weekend, ook in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN een beetje regen gevallen. Dat daar veel gebrek aan was kun je vrijwel in elke polder zien. Naast de hier en daar laat ge zaaide blokken met een bedroevende opkomst is het ook voor veel gras zaad en vlas de vraag of de regen nog op tijd was. Voor de zeer onregelmatig staande aardappelen is er nog niet genoeg water gevallen om de bedden te doorweken. Verder naar het noor den schijnt dat wel het geval te zijn, maar misschien dat we deze week nog wel wat water vangen. Op een enkel goed ontwikkeld perceel zal met de ziektebestrijding moeten worden begonnen. Mogelijk zijn er ook nog onkruiden te verwachten, want de bodemherbiciden zijn erg ongunstig gespoten, en velen hebben het zelfs achterwege gelaten. De grootste bestrijdingsproblemen kwamen tot nu toe in de bieten voor. Hoewel er hier en daar tamelijk straf gespoten is, zijn nogal wat onge wenste gasten achtergebleven met Condor Eindelijk valt er weer eens wat regen op SCHOUWEN-DUIVELAND. Voor het weekend ca. 8 mm, met plaatselijk zelfs meer dan 15 mm. Gedurende het weekend is er meer dan 20 mm bijgekomen. Op veel bie tenpercelen is de regen zeer welkom. Er lag nog steeds zaad droog, wat nu aan het ontkiemen is. De weersvoor uitzichten zijn gelukkig zodanig, dat de kiemplantjes niet meer zullen verdrogen, wat hier en daar enkele weken geleden wel is gebeurd. Tweewassigheid in de bieten is dit jaar op bijna elk perceel heel duide lijk te zien. Het spuiten tegen on kruid kost dan ook het nodige hoofdbreken. Aardappelopslag komt in veel gewassen voor, doppen of wieden kost veel tijd, wat dan ook enorm veel arbeid vraagt. Alle hens aan dek wat het wieden betreft. Ondanks de regen lagen op de zwaardere gronden met het weekend de aardappels in de aangefreesde ruggen nog steeds niet vast, nu met de regen zal dat snel over gaan. Toch sta je er versteld van hoe enorm droog het is in de rug. Ook voor de knolselderij-, witlof- en spruitente- lers is de regen welkom. Zonder re gen zouden deze gewassen een grote groeiachterstand oplopen. Op enkele plaatsen werd met gier tanks geprobeerd om alsnog een goed plantresultaat te bereiken. Het grote probleem was echter: waar haal ik goed en voldoende zoet water vandaan Op plaatsen met oude kreekruggen is er een mogelijkheid om dit uit de grond te kunnen halen. Dit betreft echter helaas maar enkele kleine gebiedjes centraal op Schouwen-Duiveland. Met een goed beheer van deze bellen is er mogelijk voor de landbouw op die plaatsen een alternatief. Zoeken naar alternatieven, het sleu telwoord van de laatste tijd, doen velen. Toch als je door de Schouwse dreven rijdt zie je daar nog niet zo veel van terecht komt. De mogelijk heden zijn beperkt, juist die nieuwe gewassen vragen een perfekte vocht- voorziening! Ook de geïntegreerde landbouw een kreet van de laatste maanden, lijkt nog niet direkt de oplossing. Als boer, de vele opslag aardappels en andere lastige on kruiden uitwiedend, vraag ik mij wel eens af: hoe moet dat nu als je geen (bodem)herbiciden en luizen midde len meer mag inzetten zoals je zou willen? Is dat allemaal mechanisch op te lossen? Of krijgen wij dan goedkope arbeidskrachten? Zullen de prijzen dan zoveel meer gaan stij gen? (Op school leerden wij altijd dat de prijzen van landbouwproduk- ten niet elastisch zijn). Vragen te over. Gelukkig zijn er enkelen, zoals een groep jongeren, die het nog wel zien zitten. Het 'boerenbrood plan' is vorige week aan de minister gepre senteerd. Laten wij hopen dat dit de boeren brood geeft. Onzekerheid is troef. Niets is zo fnuikend als juist die onzekerheid, die remt immers elke ontwikkeling af. Goede voorlichting - vooral op bedrijfsekonomisch gebied - en vooral ook goed onderwijs zal nood zakelijk zijn om ons uit dit dal te ha len. Het is zonder twijfel een proces dat jaren zal vergen. De grootste vraag is of velen van ons die tijd, om aan te passen, nog zullen krijgen. El ke ondernemer zal dan ook zelf op tijd zijn bakens moeten verzetten, naar welke kant dan ook. Na een zeer zonnige droge mei maand is juni begonnen met regen buien. Aanvankelijk maar weinig, van zaterdag op zondag echter is op NOORD-BEVELAND gelukkig ruim 20 mm gevallen. Of het voor alle gewassen nog op tijd gekomen is, moet worden afgewacht. Op sommige percelen plantuien in de zware grond, die nog minder ont wikkeld waren, raakten de bolletjes uitgedroogd. De vraag is nu of hier uit nog uien zullen groeien of wel licht alleen zaadbollen. Voor de gerst op de zware grond is de regen ook ruim laat. Ze is over het alge meen veel te weinig uitgestoeid en schiet nu vroegtijdig in de aar. Ondanks deze problemen is de regen bijzonder welkom. Wellicht zal de kunstmest, die al weken geleden gestrooid was en nog steeds droog tussen de gewassen lag, nu nog enigszins tot z'n recht komen. Daar waar nog knolselderij geplant moest worden of pas geplant is, komt het gevallen vocht ook goed van pas. De tarwe is zeker een dag of tien vroeger in de aar gekomen dan an ders. Zou dit duiden op een vroege oogst? Het treurig gezicht van slaphangen de plantjes blijft ons nu bespaard. De laatgezaaide bieten, waarvan het zaad nog niet was gekiemd, zullen nu ook nog komen. Evenals de al enige tijd geleden gezaaide witlof, winterwortelen en konservenerwten. De groene erwten echter doen het goed. De bloemknoppen zijn volop aanwezig en hier en daar zijn al bloe men te zien. De tarwe staat dit jaar zeker een dag of tien vroeger in de aar dan anders. Zou dit kunnen dui den op een vroege oogst? In de stand van de aardappelen zijn grote verschillen waar te nemen. De vroeg gepote staan overal bijzonder mooi en hebben de eerste phytoph- thora bespuitingen reeds gehad. De laat gepote aardappelen komen maar moeizaam. Nu, na de regen, zullen ze zeker snel tot ontwikkeling komen. De zachte winters van de laatste jaren zijn de oorzaak van de aanwezigheid van veel luizen. In de meeste gewassen zijn al enkele bestrijdingen uitgevoerd en er zullen zeker nog enkele moeten volgen. De positie van veel akkerbouwers blijft onzeker en onduidelijk. De val van het kabinet heeft hiertoe bijge dragen. Het aktie-voeren is voorlo pig in andere banen geleid. Met de verkiezingen voor de deur richten we ons nu op de politieke partijen af zonderlijk. Even geen spektakel in Den Haag. Is dit de stilte voor de storm? Veel zal afhangen van de persoon die straks de post van landbouwmi nister zal bezetten. We vragen ons af: 'Zal het een akkerbouw vriend zijn of een vriend van Braks?' name varkensgras. Ook de luizen in de bieten zijn moeilijk te bestrijden geweest. Soms is al drie keer gespo ten. Op de waarschuwingsdienst kunnen we ook niet 100% aan want ook de granulaatpercelen kwamen luizen voor, dit in tegenstelling tot de berichten. De tarwe lijkt toch weer een van de betrouwbaarste gewassen. De ont wikkeling gaat gestaag voort, de vroegste zijn reeds tegen afrijpings ziekten gespoten. Behalve kontrole op luizen, kunnen we hier weinig meer doen dan afwachten, wat de na tuur nog doet. Vorige maand schreven we al dat aardappels bewaren sterke zenuwen vraagt. Nu is ook weer duidelijk dat er een faktor geluk meespeelt. Tij dens de opleving zijn nog heel rede lijke prijzen gemaakt door veel kol lega's. Maar er zijn ook partijen ge deeltelijk verkocht. Helaas ziet het er naar uit dat dit een verkeerde gok is geweest, want de prijzen zijn gi gantisch gezakt. Er gaan momenteel stemmen op om in het Zuidwesten de teelt van win- tergerst weer te verbieden. Door de grote luizendruk komt er in tarwe vrij veel gerstvergelingsvirus voor wat door luizen in het najaar is over gebracht. Heel voorzichtig begonnen de druppels te vallen. De regen installaties draaiden door, er waren de afgelopen week al meer enige millimeters gevallen. Drup pels op uitgedroogde aarde, niet genoeg voor de scheurende grond. Als je een dubbeltje liet vallen in een barst, had je het voor het na kijken... Het begon op zaterdagmiddag 4 uur en nu op maandagmorgen hebben we 30 millimeter in het glas. Je kunt het zien bij een rondgang door de polders. De bieten staken hun oortjes al na een paar millimeters fris naar bo ven. Nu hebben ook de aardap pelvelden genoeg kunnen drin ken. Vooral de blokken poot- goed waren hier heel erg dank baar voor. Ik dacht dat het voor deze laatste dan ook 5 voor 12 was, hoewel nu we dankzij het Zoommeer steeds meer regeninstallaties zien. In allerlei vormen gooiden zij het water over de velden. Daar waar bonen gelegd of wit lof gezaaid was, was vocht on ontbeerlijk en moeten we de mo gelijkheid aangrijpen om de na tuur een handje te helpen. We zitten nu in het langste van de dagen en de mooiste tijd van het jaar breekt aan. Mooi en zorge lijk. De polders zijn helemaal groen. Al dat groen is niet alleen van de gewassen. Het onkruid heeft z'n natje gehad en tiert we lig. Blokken waar 2 jaar geleden aardappels stonden als gewas la ten weer een gewas zien, nu als onkruid. Voor een oppervlakkige toe schouwer is alles een lust voor het oog en ze begrijpen dan ook niet wat de boeren nu nog te kla gen hebben. Vrijdag 9 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7