Vooruitzichten sommige gewassen minder gunstig geworden Ezeltje rijden, kanootje varen Gewasverschillen nog groter Gemis aan breedwerkend middel in erwten duidelijk voelbaar Steeds meer hoort en leest men dat vooral in WALCHEREN, het agra rische bedrijfsgebeuren moet uitzien naar rekreatieve aktiviteiten die een inkomensaanvulling kunnen geven. Van uit de landbouworganisaties, Raad v. Bedrijfsontwikkeling en zelfs van uit de Landinrichtingskom missie worden de seinen hiervoor ge geven en op de verwevenheid van funkties gewezen van het platteland. Mocht het inderdaad die kant op moeten dan zullen diegenen die daar verantwoordelijkheid op zich heb ben genomen, zich daarin ook sterk voor moeten maken. In 't verleden en heden (zie de verwikkelingen rond om het kamperen bij de boer) blijkt de wet- en regelgeving via de over heid van hoog tot laag vele initiatie ven weer ongedaan te maken. Het kan ook zijn dat de roep naar rekreatie een symptoom van machte loosheid is van de landbouworgani saties, wegens de vele problemen rondom de produktie van land- bouwprodukten en nog meer van de afzet en prijsvorming hiervan. De brede verantwoordelijkheid van de georganiseerde landbouw - dus ook de bescherming van deze bedrijven t.o.v. elkaar in de sektoren, planolo gie, hinderwwet en dergelijke - zal dan in een andere kontext geplaatst dienen te worden. Zaken als kano routes, fiets-, wandel- en ruiterpa den met hier rondom allerlei vormen van exploitatie zoals verhuur van paarden, fietsen, kano's, bedrijfs- openstelling en fotograveren (tegen betaling) boerenpannekoekhuizen, kamerverhuur, logies met ontbijt, zullen dan van belang worden. Na tuurlijk wie de mogelijkheden heeft moet die benutten, maar soms vraag je je dan toch af, is dit wel de goede Begin juni werden wij verblijd met regen, en volgens de weerberichten krijgen we nog meer deze week. Toch zullen de gewasverschillen in WEST-ZUID-BEVELAND nog groot blijven. In ons werkgebied is het merendeel vóór de regen ge zaaid. Toch zijn er nog percelen met bieten, aardappelen en konserven- erwten die geheel of gedeeltelijk droog lagen. Wij zijn het er allemaal over eens: 20% minder opbrengst per gewas zou onze bedrijven ten goede kunnen komen, maar helaas je moet er maar net naast zitten. Zo kan het gebeuren dat een teler de aardappelen spuit voor phytophtho- ra terwijl aan de andere kant van de dijk het pootgoed nog droog in de bedden lag. De droge en zonnige meimaand brak alle rekords. Op West-Zuid-Beveland hebben velen gebruik gemaakt van de daar aanwe zige zoetwaterbronnen. Onontbeer lijk onder deze droge omstandighe den voor gewassen als witlof, win terwortelen en knolselderij. Oude tijden keren weer. Vele perce len wintertarwe waren in de mei maand reeds in de aar. Diverse vroe ge percelen hebben reeds in de herfst infektie opgelopen van het verge- lingsziektevirus Yellow Dwarf, door overblijvende luis, vanwege de zach te winter, vermoedelijk afkomstig vanuit de gerstpercelen. We zouden de tarwe graag wat zwaarder van stand zien. De tweede gift hadden we vroeger en hoger moeten strooien ondanks het natte weer in de toch al reeds bestaande sporen. Deze week zal veel gespoten worden tegen brui- weg, en ondergraaf je niet je eigen positie van uit de landbouw gezien. Primair moet 't inkomen toch uit de agrarische sektor komen als het een bedrijf is dat op redelijke maatsta ven is gegrondvest. Zouden de te snelle mutaties bij de hoogste vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw in onze ei gen provincie hier ook mee te maken hebben! Niet dat we de rust of pro motie aan deze heren niet gunnen maar om in (partij)politieke termen te spreken, 't karwei wordt niet afge maakt. Het komt het verantwoorde lijkheidsgevoel en rekenschap geven van gestelde uitspraken niet ten goede. De stand van de gewassen loopt dit jaar sterk uitéén: slechte struktuur, late inzaai en droge meimaand zijn wel het meeste debet hieraan. Nor male boerenrisiko's, maar velen ma ken zich zorgen hoe dit financieel af zal lopen. De kring Walcheren heeft de voorge nomen periode inzake de werkweek van de Scholengemeenschap "De Amersfoortse Berg" afgesloten. We kunnen terugzien op positieve ont moetingen en er is van weerszijden getracht begrip, kennis en waarde ring voor elkaar op te brengen. Vooral het mooie weer en de inzet en de spontaniteit van deze derde klas MAVO heeft de laatste werkweek tot een succes gemaakt, wat ook tot uiting kwam op de laatste avond in samenzijn van gastouders, leerlin gen, docenten en organiserend comi té, die besloten werd met een barbe cue en kampvuur. Vele goede woor den en geschenken werden uitgewis seld, wellicht dat de kring in de toe komst een andere P.R.-aktiviteit zal organiseren. ne roest en luis als het weer het toe laat. Ook het graanhaantje is in gro te getale aanwezig. De in februari gezaaide zomergerst staat in de aar, maar ook de in april gezaaide gerst vertoond reeds op de slechte struk- tuurplekken neiging om in de aar te komen. De vroeg gezaaide erwten doen het goed. Daarentegen liet het vroege graszaad het door de droogte afwe ten. De regenbuien van het afgelo pen weekend kunnen dit nog wel wat goed maken. Van hooi en stro zullen we dit jaar veel minder oogsten. Als dit maar in de prijs tot uitdrukking zal komen. In onze streek liggen veel mooie bie tenpercelen die vóór de langste dag het veld al lang dicht zullen hebben. De onkruidbestrijding is ondanks het warme en fel zonnige weer met name voor hen die vroeg begonnen zijn prima verlopen. Door het war me weer is er ekstra ei-afzetting van het schildpadtorretje. Nu zijn het de larven die schade veroorzaken. De bladeren vertonen vele gaatjes alsof er een hagelbui is overgetrokken. Zo zien we elk jaar wat nieuws, of heb ben we het voorheen niet opge merkt? De 10 kg Temik heeft on danks de droogte goed gewerkt. We hadden abnormale grote luisvluch- ten. Ook op de Temik percelen was er veel aangevlogen luis. Deze moesten eerst zuigen voordat ze dood gingen. In de Zak van Zuid-Beveland, waar veel beschutte percelen zijn, is reeds tot driemaal toe gespoten. Intensieve kontrole blijft noodzakelijk. Voor diverse gewassen in "WEST BRABANT ZUID" zijn de vooruit zichten ten opzichte van 14 dagen geleden heel wat minder gunstig ge worden. De vroege en laat gezaaide zomergerst begint bijna gelijktijdig in de aar te komen en dit is geen po sitieve ontwikkeling. Hetzelfde beeld zien we bij verschillende perce len erwten, de bloei begint te vroeg. Bij de vroeg gezaaide gerst en erwten is het in de aar en bloemen komen nog geen ramp omdat tot heden toe de temperatuur ver boven het gemid delde heeft gelegen. Dit weertype is er ook de oorzaak van dat zelfs win tertarwe in mei in de aar begon te komen. Op de wat hoger gelegen gronden had de wintertarwe te kam pen met droogte. De verschijnselen waren al duidelijk zichtbaar. Wat la gere temperaturen en tijdens het eer ste weekend van juni tussen de 10 en In het THOOLSE- EN FLIPLAND- SE LAND was de regen van het af gelopen weekend zeer welkom. Na dat het in het westelijk gedeelte van onze kring al op donderdag 10 mm geregend had, kwam daar in het weekend voldoende neerslag bij om ook in de andere gebieden de nog droogliggende zaden te doen ont kiemen. Voor de aardappelen die wat laat en op de zwaardere grond zijn gepoot heeft het nog niet voldoende gere gend om de poters van vocht te voorzien. Voor de reeds geplante knolselderij, bloemen en groenteza den was het ook hard tijd dat er wat neerslag kwam. Als noodoplossing is op diverse plaatsen water vanuit het Zoommeer aangevoerd. De kosten zijn dan niet gering, al gauw een 30,40,per mm per ha. Hierbij komen dan nog de kosten van beregening. Ook vanuit het proefgebied zoetwatervoorziening Tholen werd druk gereden met water naar de aangelegen polders, waar dan afgesloten stukken sloot dienst deden als tussenopslag. In het proefgebied heeft het zoetwa- terprojekt Tholen, opgezet vapuit de Landbouworganisaties, gedurende 5 jaar de beschikking over 3 ha grond voor beregeningsproeven op diverse gewassen. Dit jaar ligt er 1 Zi ha vroege aardappelen, waarvan een gedeelte onder plastik heeft gelegen. Na deze aardappelen zullen er prei en vaste planten geplant worden. Door vooral de droogte van de laat ste weken, kon er een leuke proef worden opgezet met de speciaal voor dit projekt aangeschafte beregenings- installatie. Cijfers van deze proeven zullen t.z.t. via de proefboerderij "Rusthoeve", die deze proeven be geleidt, gepubliceerd worden. Door anderen is binnen het proefgebied ook gebruik gemaakt van zoetwater voor beregening. Jammer dat ook in de Deurloopolder nog niet voldoen de water in de sloten aanwezig was, om de invloed van een hoger sloot- peil na te kunnen gaan. Hiervoor zullen eerst door het Waterschap nog wat voorzieningen moeten wor den getroffen. Dankzij de Franse temperaturen van de meimaand heeft de suikermais het goedgedaan, hoewel de snijmais een betere stand heeft. De uienpercelen bestaan uit meren deels plantuien in onze streek. Deze staan er goed voor en liggen vroeg aan. Telers met nog te verkopen aard appels zullen momenteel teleur gesteld zijn in het verloop van de prijs. De bewaarvergoeding is er dit jaar jammer genoeg niet uit gekomen. De grote verschillen in de stand der gewassen zal doorwerken naar grote verschillen in het bedrijfsresultaat. Het zijn de normale bedrijfsrisiko's, waarvoor wij de laatste jaren helaas weinig of niets, hebben kunnen re serveren. 20 mm neerslag hebben een versnel de afrijping voorkomen. Het Italiaans raaigras is dit jaar vroeg en heeft tot heden toe een zeer goede stand. De vroegste percelen begonnen de 3e week van mei al in de aar te komen. Dit betekent nor maal gesproken dat dit gewas de eer ste week van juli rijp is. Problemen met de veldkeuring hebben zich bij Italiaans niet voorgedaan. Alleen bij Engels raaigras is op enkele plaatsen een herkeuring nodig omdat andere variëteiten de raszuiverheid in ge vaar kunnen brengen. Het areaal graszaad moet eigenlijk ingekrompen worden om nog enigs zins rendabel te blijven. De grote voorraden in heel West Europa die zijn ontstaan door areaalsuitbrei ding komen een goede prijsvorming niet ten goede. Door de zachte win ters van de afgelopen twee jaar is er Door het droge weer kregen niet veel onkruiden de kans om te ontkiemen. Het onkruid dat reeds aanwezig was, was niet altijd even gemakkelijk te bestrijden. Vooral in de erwten vormden bepaalde onkruiden een probleem. Het gemis aan een goed en breed werkend middel is hier duidelijk voelbaar. Als dat in andere gewassen ook zo moet gaan, zijn de proble men nog niet te overzien en zullen de milieueisen ook indirekt nog een groot offer vragen. Meer spuiten met veiliger middelen maar wel duurder uit. Is dat de goede oplossing?? Eindelijk heeft het zo'n 30 mm geregend. De maand mei was zo mers, heet en langdurig droog. Het werd alsmaar droger en meerdere gewassen stonden er treurig bij. In Brabant werd vol op beregend en die lichte grond kan daar ook goed tegen. Meer en meer worden we jaloers op de Brabanders. Volop zoet water, volop stalmest en volop lichte grond. Dit zijn allemaal troeven waar de huidige boer veel mee kan doen. Percelen die een diepe bouwvoor hebben en een goede watercapaciteit paren aan vol doende doorlatendheid, hebben het minste last van droogte. Vroeg zaaien en poten en de grond in het voorjaar niet diep bewerken zijn voorbehoedmid delen tegen schade door droogte. Tijdens de groei moet het bo venste grond laagje door her haald schoffelen los gehouden worden. Hierdoor wordt de ver damping tegengegaan. Langdurige droogte kan evenals veel regen onder bepaalde om standigheden een beschadiging van het gewas tengevolge heb ben. In de eerste plaats denkt men hierbij aan beschadiging door dierlijke parasieten welke zich bij droogte soms sterk ver meerderen. Zo kunnen bieten en veldbonen sterk van bladluis lij den. Wanneer tijdig regen en wind volgen, herstelt het gewas zich dikwijls spoedig. In de landbouw tracht men wel een betere groei te krijgen door water in de sloten te brengen. Het resultaat is geheel afhanke lijk van de grondsoort. Alleen op gronden, die uit grofkorrelige nergens gras uitgevroren zodat de voorraden zijn blijven groeien. Op verschillende percelen komen de aardappelen wat ongelijkmatig bo ven. Dit ligt niet aan de vochtvoor- ziening omdat op de zandgronden voldoende vocht aanwezig was voor de wortels om zich te kunnen ont wikkelen. Het warme weer is er wel de oorzaak van dat in plaats van een sterke loofgroei al knollen zijn ge vormd. Heel wat vroeg geplante aardappelen vertoonden begin juni een wat lichtere kleur wat in de meeste gevallen mangaangebrek bleek te zijn. De percelen die flink van drijfmest zijn voorzien kun je er zo uithalen. Een sterke loofontwik- keling en een wat donkergroene kleur wijzen hierop. Mangaangebrek in suikerbieten kwam ook massaal voor tijdens de temperatuurverlaging. Spuiten in kombinatie met een middel tegen de luizen voorkwam een terugslag in groei. Over het algemeen staan de suikerbieten er in onze streek goed voor. Niet iedere akkerbouwer is te vreden omdat heel wat bedrijven ook beschikten over enkele hektares kleigrond, en is hier laat gezaaid dan is de stand ronduit slecht. Beregenen heeft zelfs niet het gewenste resul taat opgeleverd. Met verbazing hebben deze telers het artikel rond zaaien en opkomst in het maandblad van Suiker Unie gele zen. Hierin staat te lezen dat op dit moment, eind mei, de situatie ten aanzien van de opkomst vrij gunstig is. Een rondrit door het kleigebied van West Brabant laat een ander beeld zien. Betere informatie in deze zou op zijn plaats zijn omdat zulke berichtgeving bij veel telers wrang overkomt. En dan in het eigen koö- peratieblad! zand bestaan is resultaat te ver wachten. Voor vele gronden geldt het boerengezegde: "Het water moet van boven komen". Op de Zuid-Hollandse eilanden boert op zware grond een goede kennis welke door brand zijn ge hele inventaris kwijtraakte. Ge lukkig was hij goed verzekerd en kon hij zich een nieuwe inventa ris aanschaffen. Dat heeft hij ook gedaan, maar uitgezonderd een regeninstallatie, want die past niet op zware klei. Berege nen van zware grond laat al gauw struktuurbederf achter en dat is funest voor een gewas als aard appelen. "MOEDER- NATUUR" nadoen kunnen we dus niet ongestraft op alle grond soorten. Hier vlakbij de Schelde konden we vanwege het brakke water in de sloten het pootgoed niet beregenen, maar was er ook maar een geringe kans van slagen geweest, dan hadden we toch be regend. Thans lijkt het er op, dat we ons met nog geen halve op brengst aan pootgoed tevreden zullen moeten stellen. Een prijs van één gulden/kg is op de a.s. rooidatum dus nog te weinig voor de pootgoedteler. Last van de droogte hebben niet alleen de boeren gehad, maar ook de zwaluwen. Zij zijn de metselaars onder de vogels. Modder en klei zijn de bouwstof fen waarvan zij hun nest maken. Bij regenachtig weer scheren de zwaluwen kort over de grond en over het water. Is het droog en warm, dan zweven zij hoog in de lucht, waar dan de meeste mug gen zijn. Betere weerprofeten kan de landbouw zich op deze aarde dus niet voorstellen. 6 Vrijdag 9 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6