VITAK-Zuidwest van start Boterrestituties verlaagd Eerste vroege aardappelen geveild in Sint Annaland eenvoudiger Braks tegen wijziging EG- richtlijn pootaardappelen Afsluiting ruilverkaveling in Breda Eksportrestituties rundvlees Mogelijk samenwerking met Agrotel Europese boerenorganisaties roepen boeren op te stemmen voor Europees parlement EG vreest uitbreiding Amerikaanse graanproduktie FIJNAART, SCHOONDIJKE, WESTMAAS - Sinds afgelopen dinsdag hebben de eerste akkerbouwers uit het Zuidwesten een aan sluiting op VITAK. Verdeeld over drie lokaties ontvingen ongeveer 35 boeren hun gebruiksnummers en kregen zij instructie in de om gang met dit informatiesysteem voor de akkerbouw. De eerste stap op weg naar landelijke verbreding van VITAK is daarmee een feit. Er hebben zich inmiddels al 60 akkerbouwers uit Zeeland, Zuid- Holland en West-Brabant aangemeld voor deelname aan VITAK. Dagelijks komen nog nieuwe aanmeldingen binnen op het secretari aat in Lelystad. De Europese Kommissie heeft de eksportrestituties voor boter vorige week maandag verlaagd van 170 tot 155 ecu per 100 kg. De restituties voor magere en volle melkpoeder en Goudse kaas gaan met 5 ecu omlaag. Hetzelfde geldt voor de steun voor de verwerking van melkpoeder in kalvermelk. De steun voor sociale boter gaat omlaag van 166 naar 150 ecu. De boterverstrekking aan het le ger wordt helemaal stopgezet. De gematigde restitutieverlaging is een gevolg van de waardestijging van de dollar. Daardoor gaan de prijzen op de wereldmarkt omhoog. Als de dollar verder stijgt zijn nieu we steunverlagingen onontkoom baar. Vooral de steun voor Braderije zal het dan fors moeten ontgelden. Minister Braks sprak van een even wichtige maatregel. Eksport blijft volgens hem voldoende aantrekke lijk. Voor heropening van de inter ventie hoeft niet te worden gevreesd. Het aankoopnivo is nog lang niet in zicht. Een beslissing over de import van Nederland heeft zich vorige week dinsdag in de landbouwraad als eni ge gekeerd tegen een voorstel van de EG-kommissie dat de handel in poot- aardappelen kan belemmeren. Maar minister Braks vreest geen ern stige gevolgen voor de Nederlandse eksport. De Kommissie vindt dat de EG- landen hun grenzen mogen sluiten als ergens een kwaliteitsziekte uit- EG-kommissaris Ray MacSharry heeft het bèheerskomité voorgesteld de restituties voor de eksport van rundvlees eenvoudiger en daardoor minder gevoelig voor fraude te maken. Het aantal zones moet volgens hem worden verminderd. Ook de diffe rentiatie naar produkt moet worden aangepast. MacSharry wil de zones EG commissaris Ray MacSharry heeft uiterst teleurgesteld gereageerd op de beslissing van de Amerikaanse regering om opnieuw minder land bouwgrond uit produktie te nemen. MacSharry vreest dat de graanpro- duktie weer zal toenemen. Vorig jaar brachten de VS de steun voor set-aside al terug tot tien pro cent van het tarweareaal. In 1990 is nog maar voor vijf procent van de landbouwgrond steun voorzien. Volgens MacSharry is dat in strijd met de internationale afspraak om vraag en aanbod beter met elkaar in boter (en lamsvlees) uit Nieuw- Zeeland is opnieuw een maand uit gesteld. Frankrijk, Ierland en Portu gal willen per se dat eerst de EG- marktordening voor schapevlees wordt herzien. Zij denken zo een drukmiddel achter de hand te hou den, maar volgens EG-kommissaris MacSharry (en minister Braks) is het uitgesloten dat de EG nog een beter akkoord in de wacht sleept dan Frans Andriessen eind vorig jaar heeft gesloten. Als Nieuw-Zeeland het hard speelt zou het zelfs op het akkoord kunnen terugkomen, want inmiddels is in GATT-verband af gesproken dat er aan bestaande im portmogelijkheden niet getornd mag worden. Andriessen kwam vorig jaar overeen dat de Nieuw-Zeeland zijn boter- eksport zou terugbrengen van 74.500 ton in 1988 tot 55.000 ton in 1992, in ruil voor een verlaging van het EG-tarief van 25 tot 15 procent. Nieuw-Zeeland zegde verder toe dat het niet meer dan 205.000 ton lams vlees naar de EG zou eksporteren. breekt. Tot dusver kan dat alleen bij quarantaineziekten, zoals ringrot. Volgens Braks is dat ook voldoende. Hij verweet de Kommissie overdre ven regelzucht. Er werd besloten eerst een studie in te stellen. In afwachting daarvan zal Brussel geen toestemming geven voor het nemen van beschermende maatregelen. Volgens Braks moet de Kommissie 'van goede huize ko men' wil het daar ooit wel toestaan. Noord-Afrika en Midden-Oosten sa menvoegen. Hetzelfde geldt voor de zones Azië en overige landen in Europa. Door terug te gaan van vijf naar drie zones wordt het aantal verschillende resti tuties met negentig verminderd. De Kommissie wil verder voor diepge vroren hele en halve karkassen de zelfde restituties uitkeren als voor vers vlees van vrouwelijke dieren. evenwicht te brengen. Graanoogst in EG De Europese graanhandel verwacht dit jaar een graanoogst van ongeveer 164 miljoen ton, bijna net zoveel als het afgelopen jaar. Dat maakte de organisatie Coceral vorige week be kend. Als de voorspelling uitkomt gaat de graanprijs vorig jaar op nieuw met minstens drie procent omlaag. Zoals bekend heeft de EG het plafond op 160 miljoen ton ge legd. Volgens Coceral zullen de voorraden dit jaar weer aangroeien en is de wereldgraanmarkt nog steeds een overschotmarkt. De instructie die nieuwe VITAK- deelnemers krijgen, is vooral gericht op het juiste gebruik van de handlei ding bij VITAK. "Vooral tijdens de eerste weken doemen bij nieuwe deelnemers regelmatig vragen op. Door de handleiding stap voor stap door te nemen weet men straks het antwoord te vinden", lichtte pro- jektleider Johan Flikweert zijn aan pak toe. Na deze 'droge' theorieles mocht een nieuwe deelnemer aan collega's demonstreren hoe simpel omgaan met VITAK is. Wie al twij felt aan zijn of haar handigheid met een toetsenbord is dat gevoel met VITAK snel kwijt. Met niet meer dan zo'n 15 verschillende toetsen wandel je probleemloos door de in formatiepagina's heen. De persoon lijke startindex maakt het mogelijk om je eigen favoriete pagina's snel op te roepen. Telefonische hulp Na de eerste instructie worden de ak kerbouwers niet aan hun lot overge laten. Tijdens kantooruren staat het VITAK-secretariaat klaar voor tele fonische assistentie. "Deze service is binnenkort ook 's avonds en op be paalde tijden in het weekend be schikbaar, maar dan alleen voor echte calamiteiten", vertelde Flik weert. Verder worden de akkerbou wers begeleid in zogenoemde gebrui kersgroepen die onder leiding van een bedrijfsvoorlichter drie maal bij eenkomen. Vijf jaar na het officiële startschot van de ruilverkaveling 'Haagsche Beemden Oost" in Breda zijn de werkzaamheden afgerond en is de nieuwe indeling van de ruilverkave ling beschreven en vastgelegd in de akte van toedeling. De Haagsche Beemden-Oost omvat een gebied van 645 ha. Een van de doelstellingen van de ruilverkaveling was om voor de landbouwbedrijven in het gebied en directe omgeving een doelmatiger bedrijfsvoering mogelijk te maken en verbetering te brengen in de ar beidsomstandigheden. Dit was mo gelijk door een betere ontsluiting en waterbeheersing van de gronden en het samenvoegen van verspreid lig gende percelen. Vrijwel alle kavels zijn nu direct ontsloten aan een goe de openbare weg. Bovendien liggen de grootste kavel dichtbij de be drijfsgebouwen. Uit de vermindering van het aantal percelen in de nieuwe situatie valt een forse perceelsvergroting af te lei den: van 2,3 naar 6,6 ha. Het gemid deld aantal kavels per eigenaar is te ruggebracht van 5,9 naar 2,0. Ook aan het landschap is de nodige zorg besteed. Behalve het aanbren gen van een boscomplex ter grootte van 60 ha. worden er nog eens 17 ha. landschapselemententoegevoegd Een natuurwetenschappelijk belang rijk gebied, het Rooskensdonk, is veilig gesteld. Beschikbare informatiediensten VITAK deelnemers in het Zuid westen hebben meteen al de beschik king over een vrij ruim informatie aanbod in VITAK. Men kan onder andere terecht bij de Consulent schappen voor de Akker- en Tuin bouw in Goes, Tilburg en Baren- drecht, het regionale weerbericht van Meteo Consult, de pagina's van het IRS, de keuringsdienst van de NAK en de Boerderij-nieuwsdienst van Misset. Verder staan diverse on- Sint Annaland de eerste vroege aard appelen aangevoerd en geveild. De eerste 40 kisten Doré's zijn gekocht door aardappelhandelaar Westdorp te Sint Annaland voor 1,90 per kg. De totale aanvoer bedroeg (incl. 2.375 kg drielingen en 1.275 kg kriel) 16.500 kg. Veilingmeester D. Hage hield ter ge legenheid van deze eerste veiling een korte toespraak. Hij vertelde onder meer dat de opbrengsten op het ogenblik schommelen tussen de 7 en 15 ton per ha., hetgeen zeer matig is. kruidbestrijdingsprogramma's van het PAGV de akkerbouwers ter be schikking en hebben zich als zes regio nale bedrijven aangemeld als informa tie-leverancier in VITAK. Agrotel Op een vraag naar samenwerking met het Agrotel-systeem van Cebeco handelsraad meldde Flikweert dat Cebeco-Zuidwest dit jaar niet mee doet met VITAK. Wel is het de wens van SIVAK om Cebeco te betrekken bij de verdere ontwikkeling van het VITAK-systeem. "Wij hopen in de loop van volgend jaar tot daadwer kelijke samenwerking te komen", aldus Flikweert. "Het belang van de akkerbouw is niet gediend bij een groot aantal verschillende videotex- systemen. Het door ons beoogde agrarische netwerk biedt de boer een eenduidig stuk techniek, waarbij te gelijkertijd de informatie leveran ciers hun eigen identiteit kunnen be houden". groei omstandigheden zijn hier de bet aan. De heer Hage maakte een inventarisatie van het areaal vroege en late aardappelen op Tholen. Dit is in vergelijking met vorig jaar sa men met in totaal 40 ha. toegeno men (plus tien procent). Van de Do ré's onder plastic verdubbelde het areaal zelfs: van 16 naar 30 ha. De veilingmeester kon nog geen uitspra ken doen of deze uitbreiding de prij zen deze zomer nadelig zal beïnvloe den: "De uiteindelijke kg-opbrengst per ha. zal hiervoor doorslaggevend zijn". Door kopers en belangstellenden wordt de eerste aanvoer vroege aardappe len gekeurd. De Europese boerenorganisatie COPA, COGECA en CEJA doen een oproep aan de boeren en tuinders om op 15 juni hun stem uit te brengen in de verkie zingen voor het Europees parle ment. Zij verzoeken hen hun stem uit te brengen op kandida ten die een voortgezette Europese integratie nastreven, alsook een EG-landbouwbeleid dat de land bouw, de boeren en plattelands gebieden werkelijke vooruitzich ten biedt. De drie organisaties, die de land bouworganisaties en koöperaties in de EG vertegen woordigen, benadrukken dat de toekomst van de boeren en tuin ders in de EG onlosmakelijk ver bonden is met de toekomst van de EG en de vooruitgang op het gebied van de Europese integra tie. COPA, COGECA en CEJA hechten veel waarde aan het bestaan van de Gemeenschap en het EG-landbouwbeleid en aan versterking daarvan, in het bij zonder de vervolmaking van de interne markt in 1992. Uit Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland hebben zich inmiddels al 60 ak kerbouwers voor deelname aan VITAK aangemeld. Dagelijks komen nieuwe aanmeldingen binnen. Afgelopen dinsdag zijn op veiling De struktuur van de grond en de 5 Vrijdag 9 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5