Samenwerking onontkoombaar voor agrarisch onderwijs PERSONALIA Zeer geslaagde rondrit 'Old-Timers' door Zuid- Beveland SIVAK verhuist naar Lelystad Directeur G. Dings verlaat Praktijkschool Horst: Benoeming hoofd Voorlichting Dienst Landbouwvoorlichting "De drie grote praktijkscholen in Nederland ontkomen niet aan ver gaande samenwerking onderling en met de (middelbare) agrarische scholen. De minister van Landbouw dwingt ons daar ook toe door de geldkraan dicht te draaien. Dat geldt vooral voor de praktijkscho len, want dat is een relatief dure onderwijsvorm". Dat zegt ir. G.F.S. Dings, die op vrijdag 9 juni, afscheid neemt als directeur van de Praktijkschool Horst, ofwel: Centrum voor Onderwijs in de Dierver- edeling en de Rundveehouderij. Zijn opvolger is de heer E.GJ. Mulle- neers uit Didam, van 1987 tot heden direkteur van de Hogere Bos bouw en Cultuurtechnische School te Velp. Sjef Dings maakt op 56-jarige leef tijd gebruik van de befaamde DOP- regeling, die bedoeld is voor doorstroming van het onderwijsper soneel. De school in Horst is het cen trum voor praktijkonderwijs in Zuid Nederland en staat onder bestuur van LLTB, ZLM en NCB. De recep tie is van 18.00 - 20.30 uur. Dings verlaat een school met niet minder dan 90 formatieplaatsen, waarvan ongeveer de helft in het on derwijs werkzaam is. De rest werkt in het internaatsgedeelte van de school (beheerders, koks, schoon makers, administratie) of op de boe- De Stichting Informatieverzorging Akkerbouw (SIVAK) is verhuisd van Den Haag naar Lelystad. De SI- VAK zit daarmee op een centrale plaats ten opzichte van de belang rijkste akkerbouwgebieden in ons land. Belangrijk gevolg van de ver- renbedrijven die bij de school horen. Zo'n praktijkschool moet inderdaad behoorlijk veel geld opslokken. Dat blijft in Den Haag, waar het over grote deel van de begroting wordt gedeclareerd, niet onopgemerkt. Niet voor niets had de school jaren lang met een numerus fixus te ma ken. Toen de Praktijkschool in de jaren zeventig naar het niveau van 10.000 tot 11.000 leerlingenweken per jaar klom, zette Den Haag de rem erop. Verdere uitbreiding werd niet toegestaan. Met name het lager landbouwonderwijs werd van de praktijkscholen geweerd. huizing is ook dat de meeste mede werkers van de SIVAK en het VITAK-sekretariaat nu samen onder één dak zitten, met als logische ge volg een betere interne kommunika- tie. Ook de takorganisatie TAURUS is gehuisvest in hetzelfde kantoor- 'Tn de laatste twee a drie jaar heeft het probleem zich van zelf opgelost, omdat met de teruggang van de boe renbedrijven het aantal jonge boeren minder werd", zegt directeur Dings. Drie prakijkscholen teveel Ook de cijfers wijzen uit dat aan sa menwerking niet is te ontkomen. Met in totaal 2000 pluimveehouders in heel Nederland zijn cursussen voor deze groep op drie praktijk scholen (Horst, Barneveld en Alme lo) gewoon teveel. Ook het praktij- onderwijs voor de rundvee en var kenssector (behalve in genoemde plaatsen ook in Oenkerk) dient op minder plaatsen te worden gecon centreerd. Ir. Dings geeft de voorkeur aan regi onale samenwerking (met o.m. de MAS in Boxtel, de school voor champignonteelt in Horst en de agrarische school in Schoondijke) boven takgerichte specialisatie. On der het bestuur van de grote zuidelij ke boerenorganisaties ZLM, LLTB gebouw. Het bezoekadres van de SIVAK is nu: Zuiderwagenplein 1 (gebouw Zijpestein), 8224 AD Lelystad, tel. 03200-22930 (postadres: Postbus 1032, 8200 BA Lelystad). Het VITAK-sekretariaat is telefonisch bereikbaar onder nummer 03200-26151. G.F.S. Dings en NCB ziet Dings ook in de toe komst een sterke positie voor 'zijn' praktijkschool, zij het in afgeslankte vorm. Een recente reactie van gedeputeerde staten van Limburg wijst in diezelf de richting. Het bestuurscollege van Limburg gaat er zelfs van uit, dat ook in Venlo middelbaar tuinbouw- onderwijs zal blijven. Samenwerking Een al doorgevoerde bezuini gingsmaatregel is het overhevelen De Advieskommissie Landbouw voorlichting heeft mevrouw ir. E.Th.M. Kok-Hendriks te Leid- schendam benoemd als hoofd Voor lichting en eksterne kommunikatie van de Dienst Landbouwvoorlich ting (DLV). Mevrouw Kok-Hendriks (32) stu deerde in 1982 in Wageningen af in de richting Tuinbouwplantenteelt met als bijvakken Voorlichtingskun de en Marktkunde. Van 1982 tot 1984 bekleedde zij de funktie van tak- ingenieur bij het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Goes. Vervol gens werkte zij 4 jaar als beleidsme- Drs. A.J.A. Wiechmann (37 jaar) zal met ingang van 1 september 1989 worden benoemd tot direkteur Par- tikuliere Verzekeringen bij de Divi sie Schade van de verzekeringsmaat schappij N.V. Interpolis. De heer Wiechmann is thans direkteur Mo torrijtuigenverzekering bij Delta Lloyd Schadeverzekeringen N.V. Nieuwe direkteuren LNO in Zuid en Noord-Holland Binnenkort is de benoeming te ver wachten van ir. H.R.M. Mentink tot Direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie in de provincie Noord-Holland. Hij volgt in deze funktie ir. A. Grijns op, die per 1 oktober a.s. zal worden benoemd tot Direkteur LNO in de provincie Zuid-Holland. De heer Grijns zal in zijn nieuwe funktie ir. T. Biemond opvolgen, die per 1 oktober a.s. ge bruik gaat maken van de regeling in zake vervroegde uittreding. Ir. H.R.M. Mentink (42) trad in 1972 in dienst van het ministerie van Landbouw en vervulde diverse funk- ties bij de Landinrichtingsdienst. Sinds 1 april 1987 is hij inspekteur Onderzoek bij deze dienst. Ir. A. Grijns (48) is sinds 1971 in dienst van het ministerie van Land bouw. Voor hij in 1984 direkteur LaVo in Noord-Holland werd, was hij werkzaam bij de Cultuurtechni sche Dienst (huidige Landinrich tingsdienst) en de Direktie Beheer Landbouwgronden. Afscheid H. de Boon Op vrijdag 7 juli neemt de heer H. de Boon afscheid als direkteur van Bloemenveiling Westland. Na een dienstverband van 9 jaar treedt hij per 1 augustus a.s. toe tot de algeme ne direktie van Cebeco- Handelsraad. Vanaf 14.00 uur vindt er in restaurant Fleuresto bij Bloe menveiling Westland een officiële afscheidsbijeenkomst plaats, waar na er om 17.00 uur een receptie ge houden wordt. van bijzonder cursuswerk naar de middelbare agrarische scholen. Spe ciale cursussen, zoals over de meer valteelt, het kweken van forellen of paling en de slakkenteelt, worden op de MAS-scholen gegeven. Zij het met behulp van de praktijkscholen. "In het zuiden is er gelukkig een goede samenwerking tussen alle agrarische scholen. Dat is ook niet verwonderlijk, want er zitten overal boeren in de schoolbesturen. Soms zijn 't dezelfde", aldus Dings. Hobby Voor Sjef Dings betekent het vertrek van de Praktijkschool overigens geen definitief afscheid uit het on derwijs. "Ik kan me nu uitleven in mijn grote hobby: de integratie van het Europees landbouwonderwijs. Ook de boer moet zich als onderne mer druk maken over 1992. Om het landbouwonderwijs, in de diverse EG-landen beter op elkaar aan te la ten sluiten, start er een uitwisse lingsprogramma Ik heb daar bepaalde ideeën over, opgedaan in contacten met buiten landse scholen en als gastheer in Horst. Ik heb dat in Den Haag aan gekaart en een budget ter beschik king gekregen om deze uitwisselin gen voor te bereiden. Ik verheug me er nu al op!" dewerkster voorlichting bij de direk tie Akker- en Tuinbouw van het mi nisterie van landbouw en visserij. Ze hield zich met name bezig met reor ganisaties en managementontwikke ling bij regionale konsulentschap- pen. In 1988 werd mevrouw Kok be noemd tot adjunkt-konsulent bij het Konsulentschap voor de Tuinbouw in Aalsmeer. Met de benoeming van mevrouw Kok zijn bij de Dienst Landbouw voorlichting nu de funkties van zes sektorhoofden ingevuld. Binnenkort zullen nog worden benoemd de sek torhoofden voor Tuinbouw open teelten, Financiële en materiële za ken en Informatica. Benoemingen bij de direktie Land bouwonderwijs Per 1 juni is drs. L.J. van den Bosch (46) benoemd tot plaatsvervangend- direkteur Landbouwonderwijs van het ministerie van Landbouw en Vis serij. Per gelijke datum is ir. J.G. Heijnen (39) benoemd tot waarne mend adjunkt-direkteur van de Hoofdafdeling Personele, Materiële en Financiële Zaken van de direktie Landbouwonderwijs van het mi nisterie. Beide benoemingen houden verband met het vertrek per 1 juli 1989 van drs. M.H.J.J. Vissers, huidig adjunkt-direkteur van de Hoofdaf deling Personele, Materiële en Fi nanciële Zaken, tevens plaatsvervan gend direkteur Landbouwonderwijs. De heer Vissers heeft met ingang van deze datum een funktie in het be drijfsleven aanvaard. Teun Tolman nieuwe voorzitter Ver eniging Vrienden van de Mar kerwaard De Vereniging Vrienden van de Mar kerwaard, die inpoldering van de Markerwaard nastreeft, heeft Teun Tolman bereid gevonden het voor zitterschap op zich te nemen. Hij volgt hierin Rob Zee op. De heer Tolman, ex-kamerlid van het CDA, is nu nog lid van het Euro pees Parlement (niet herkiesbaar) en was in die hoedanigheid voorzitter van de Europese Kommissie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Drs. J.H.J. Cuypers nieuwe voorzit ter hoofddirektie Melkunie Met ingang van 1 juni jl. is drs. J.H.J. Cuypers door het bestuur van Melkunie Holland benoemd tot voorzitter van de hoofddirektie. De heer Cuypers is sinds 1 januari 1988 plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirektie. Hij neemt het voor zitterschap over van drs. C. Timmer. Zoals was afgesproken verleden jaar op de ZLM-Manifestatie on der de inzenders van oude land- bouwtraktoren, zouden we in 1989 nog eens bij elkaar komen, maar dan met een rondrit door Zuid-Beveland. Zaterdag 3 juni was het dan zover. 25 Old- Timers verzamelden zich om 9.30 uur op het Stengeplein te Hein- kenszand. Na een kort welkomst woord, bleek de start op zich vóór het publiek al een mooie at- traktie: gasflessen en branders werden te voorschijn gehaald om enkele oudjes voor te warmen. Eenmaal vertrokken met de 1 km lange kolonne hadden we één ding niet goed ingeschat en dat was het toegestroomde publiek zodat het even duurde voordat we goed op gang kwamen. Voordat we Wolphaartsdijk be reikten moest de bezemwagen met monteur, aangeboden door loonbedrijf gebr. De Jonge uit 's Heer Abtskerke al in aktie ko men omdat één Old Timer meer brandstof nodig had dan dat er door zijn karborateur werd aan gevoerd. In Wolphaartsdijk aan gekomen, of het zo wezen moest kreeg er ééntje een hoestbui. Of er nog mensen op bed lagen weet ik niet, maar dat ze er uit waren toen ie ophield met hoesten weet ik wel zeker. Van Wolphaartsdijk ging het non-stop richting 's Heer Hen drikskinderen door de Poel rich ting Sinoutskerke, 's Heer Abts kerke, 's Gravenpolder, Kwaden- damme naar Hoedekenskerke waar we aan de haven wat heb ben gegeten. Vandaar ging het richting Baarland, waar één van onze Old Timers het wel ver ge noeg vond. Uit protest kleedde hij zich helemaal uit, de onderde len vlogen in het rond; een prooi van de bezem wagen. Maar niet getreurd, ging het richting Oude- lande, Ellewoutsdijk. In Driewe gen aangekomen passeerden we het voetbalveld, de trouwe sup porters lieten het voetbal voor wat het was en liepen massaal naar de weg, leuk om te zien. In 's Heerenhoek werd een noodstop gemaakt in de bierdul- ve zoals ze het daar noemen. De Old Timers en de chauffeurs wer den bijgetankt. Na een half uur- je richting Nieuwdorp, Lewe- dorp, naar Vliegveld Midden- Zeeland werd de rit bij het re- kreatie gebied De Grote Piet bij Arnemuiden afgevlagd. Al met al een leuke dag met mooi weer. Het publiek dat in zo grote getale langs de wegen stond heeft volop genoten. Het is dan ook zeker voor herhaling vatbaar. Dank aan Gebr. Knuit uit Hein- kenszand en de Gebr. De Jonge uit 's Heer Abtskerke die de tour tocht mogelijk maakten. A. de Jonge Met een kalm gangetje van 10 a 15 km per uur trok de stoet, die uit zo'n 20 trekkers bestond, door Zuid-Beveland. Tussen de middag, bij het haventje van Hoedekenskerke, brandde de heer Koeman de uitlaat van zijn Bolinder munktell even schoon. Hier in was olie gekomen, doordat de tweetakt motor een slechte verbran ding te zien geeft als de trekker onbelast is (zoals tijdens de tocht). Onderweg spetterde de olie soms boven uit de uitlaat. 4 Vrijdag 9 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4