-Mt over geld en goed KNLC kommentaar De omzetbelasting en de landbouw Europarlement; schaap in wolfskleren? Accountantsunie ZLM gaat voor ZLM-leden belastingkursus geven Afscheid Jan Kikkert Beheerplan Elshouters- De Hogt vastgesteld Monsanto wil octrooi op nieuw runder groeihormoon In de weg waar Siene en Wullem hun akkerbouwbedrijf voeren, hadden zich nieuwe buren ge vestigd. Het bedrijf was het kleinste in omvang wat de opper vlakte betrof. Menigeen vroeg zich dan ook af of er voor de prijs die ze betaalden voor grond en gebouwen een verteerbaar in komen was te behalen. Ze hadden al gauw in de gaten dat het bouwplan radikaal anders was dan het traditionele akkerbouwplan. Er waren teelten in opgenomen zoals groene asperges, bleekselderij en knolvenkel en andere grove tuin bouwteelten. Er werd ook een bere- geningsinstallatie geplaatst, nadat er een bron was geslagen. Er zat dus water in de grond, waarmee gesproeid kon worden indien nodig. Iedereen vroeg zich af wat dat alle maal wel niet ekstra kostte. Om de kontakten met de buren te verstevigen hadden de nieuwe bewo ners iedereen uit de omgeving uitge nodigd om het bedrijf te bekijken en een barbecue georganiseerd. Het was niet alleen gezellig, maar ook zeer leerzaam. De buurman vertelde waar hij was opgegroeid, het belang van de veiling voor het bedrijf van zijn vader, de opleiding in de rich ting van de tuinbouw, de stages die hij had gelopen op diverse grove groenteteeltbedrijven in Nederland, maar ook op een tuinbouwbedrijf in België. Hij zei dat alléén de kwaliteit in zijn branche werd betaald, dat hij de stu- dieklub nog steeds bezocht, al moest hij daar 120 km per week voor rij den. Hij hoopte dat er snel een stu- dieklub in de omgeving gevormd kon worden met steun van de veiling en een technisch voorlichter, waar van een voorbeeldwerking kan uit gaan. Iedereen moet beseffen dat via de veiling de prijs wordt gemaakt zonder een ophoudprijs. Hij vroeg aan de akkerbouwers, hoe zij hun toekomst zagen. Hij vroeg zich af of de grondprijzen, gezien in het licht van de te behalen saldo's met de tra ditionele akkerbouwgewassen wel konden. Siene had goed geluisterd. Ze dacht bij zich zelf, een wereld van verschil in aanpak. Hoe kan de omgeving waarin je bent geboren zoveel in vloed hebben op wat je gaat doen en op je mentaliteit. Toen ze 's avonds naar huis reden zei Siene tegen Wullem: 'Denk je nu nog steeds dat er alleen maar perspektief zit in vergroting van ons bedrijf met grondprijzen voor ƒ30.000,— a ƒ35.000,— per ha. Kunnen we ook niet beter proberen ons bedrijf voor een gedeelte te in tensiveren, onze kennis te verbreden in nieuwe teelten. Ook wij kunnen steun krijgen van onze landbouwor ganisatie, de veiling, de voor lichting'. 'Ik niet', zei Wullem, 'op mijn leef tijd, stel je voor'. 'Je hebt toch ook een zoon die in het bedrijf op wil volgen', zei Siene. 'Laat hem stage lopen op een bedrijf met intensieve teelten'. 'Nee', zei Wullem, 'ik denk er niet aan. Ik heb hem straks nodig, dan kan ik het kalmer aan gaan doen'. Toen ze op bed lagen dacht Siene; en omdat Wullen lag te snurken, kon ze het hem niet zeggen: als de mentali teit niet verandert dan blijft het grond bij kopen en akkerbouwge wassen telen. Hoe groot moet het bedrijf dan niet worden om een ver teerbaar inkomen over te houden? Of moet onze zoon part-time boer worden. Met de gedachte om mor gen toch eens met Wullem en haar zoon te praten over de toekomst: hoe in te spelen op de nieuwe ont wikkelingen, hoe aan kennisverbre ding te doen als basis voor de toe komst, viel ze in slaap. J. Markusse Na een periode van 3lA jaar werkzaam te zijn geweest als So ciaal Ekonomisch Voorlichter bij de ZLM in het gebied Oost en West Zeeuws-Vlaanderen heeft Jan Kikkert in besloten kring af scheid genomen. Hem werd dank gebracht voor het vele werk dat hij ten behoeve van de leden in dat gebied heeft gedaan vooral op het terrein van de individuele voorlichting doch ook in groeps verband. In de korte tijd dat hij werkzaam was wist hij het ver trouwen van velen te winnen. Dat het hem goed mag gaan als relatiebeheerder bij de Rabobank Oostburg is de wens van bestuur en kollega's. J. Markusse bestemmings plannen Kapelle Een wijziging van het bestem mingsplan voor een gebied in het bestemmingsplan buitengebied, wordt voorbereid. Het perceel, gele gen op de hoek Vroonlandseweg- Postweg is aangegeven op een bij het raadsbesluit behorende gewaar merkte tekening. Dit besluit treedt in werking op 6 juni. Met ingang van die datum ligt voornoemde raads besluit voor een ieder ter inzage op de gemeentesekretarie, afdeling al gemene zaken. De omzetbelasting is in ons land een belasting die tot de indirekte be lastingen wordt gerekend. Daarmee wordt bedoeld dat de heffing niet zo zichtbaar middels een aanslag tot stand komt. Een vergelijkbare be lasting treffen wij aan in de verschil lende soorten accijnsheffingen. Indi rekte belastingen worden geheven van de ondernemers in de bedrijfs kolom, maar mogen worden door berekend aan de afnemer opdat per saldo de konsument deze belasting verschuldigd wordt. Alleen merkt de konsument dit veelal niet omdat de heffing in de prijs is begrepen; van daar ook de term indirekte be lasting. In de landbouw komen wij deze be lasting wel tegen, maar administra tief is de landbouwer vrijgesteld van de verplichtingen welke aan alle on dernemers zijn opgelegd. Op zich een plezierige situatie omdat de ver plichtingen nogal wat extra admi nistratieve handelingen met zich brengen. Overigens mag een land bouwer wel kiezen (opteren) voor het ondernemerschap in de omzetbe lasting indien dit voordeliger uitkomt. De vrijstelling in de landbouw is evenwel aan een aantal regels gebon den. Ondermeer is voorgeschreven dat het moet gaan om een bedrijf dat de normale produkten voortbrengt zoals fruit, melk, vlees, granen enz. welke onder het verlaagde tarief val len, dan wel diensten verricht zoals ploegen, zaaien e.d. welke met de ei- Vrijdag 9 juni 1989 gen bezetting van het bedrijf kunnen worden verricht. Ook de verkoop van gebruikte machines valt hier nog onder. Worden andere diensten ver richt dan moeten hiervoor de nor male regels in acht worden genomen en dus omzetbelasting worden afge dragen. Veelal is een splitsing moge lijk met het feitelijke landbouwbe drijf, waardoor voorkomen kan worden dat deze basisaktiviteit om- zetbelastingplichtig gaat worden. De laatste jaren komt het steeds meer voor dat bij de landbouwer op brengsten ontstaan welke niet tot het normale patroon behoren en dus ook niet in de omzetbelastingwetge ving worden genoemd. Te denken valt hierbij aan vergoedingen ter za ke van bedrijfsbeëindiging, aan be- drijfsverplaatsingssubsidie, aan pre mie voor het niet in de handel bren gen van melk, aan de overdracht te gen vergoeding van het melkquotum en recentelijk kan hier nog aan wor den toegevoegd de vergoeding voor het uit produktie nemen van bouw land, de set-aside-regeling. Al deze handelingen vallen niet onder de vrijstellingsregeling. De minister heeft daarover ook nadrukkelijk verklaard dat deze vergoedingen tot de belaste sfeer moeten worden gere kend. Dat zou derhalve betekenen dat de landbouwer voor een eenma lige bate in de belastingheffing wordt opgenomen. In het regelmati ge overleg met het ministerie is deze situatie als niet acceptabel ervaren, reden om ook voor deze ontvangsten de vrijstellingsbepaling af te kondigen. Vrijstelling Voor alle duidelijkheid; alleen de landbouwer die onder de landbouw- regeling valt en dus zelf geen omzet belasting afdraagt heeft deze vrijstelling. De landbouwbedrijven die hebben gekozen voor het onder nemerschap in de omzetbelasting moeten wel over deze opbrengsten omzetbelasting afdragen en wel naar het normale (dus hoge) tarief. Let er wel op dat het geen automatisme is dat er de vrijstelling is. Voor elke vergoeding wordt afzonderlijk be slist en het laatst is dit gedaan voor de set-aside-regeling middels de aan schrijving van 8 maart 1989, nr. VB 89/321. Alle maatregelen die nodig zijn om de basisregeling in stand te houden voor de landbouwer n.l. het buiten de heffing laten van deze be drijfstak, maken het geheel van wet geving er niet eenvoudiger op. B. Veerbeek Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben het Beheerplan Elshouters-De Hogt vastgesteld. Op basis van het beheerplan kunnen grondgebruikers in dit gebied vanaf 1 juli 1989 beheerovereenkomsten sluiten met het Bureau Beheer Land bouwgronden van het ministerie van Landbouw. De beheerovereen komsten zijn erop gericht het grond gebruik meer af te stemmen op de doeleinden van natuur- en land schapsbeheer. Het Beheerplan Elshouters-De Hogt heeft betrekking op gebieden in het Dommeldal gelegen in de gemeenten Riethoven, Veldhoven en Waalre. Het gaat om een totale oppervlakte kultuurgrond van 228 ha, waarvan 141 ha als beheersgebied en 87 ha als reservaatsgebied is aangewezen. Op donderdag 15 juni kunnen we een Europarlementariër kiezen. Heeft dit nog wel enige zin? Met de val van kabinet Lubbers-2 nog vers in het geheugen, vraag ik mij dit de laatste dagen wel eens af. Het Nederlandse Parlement heeft de macht een minister of kabinet naar huis te sturen. Wil een par lementaire demokratie succesvol zijn, dan moet die stok achter de deur aanwezig zijn. Niet om er vaak of verkeerd gebruik van te maken. Dan verliest de stok zijn funktie. Het Europese Parlement mist echter een stok. In de Europese demokratie is er ook geen sprake van één Ministerraad, zoals in ons land, maar van meerdere ra den met (vak)ministers. Voor ons is de Landbouwraad waarschijn lijk de meest bekende. Elke EG- lidstaat levert één landbouwmi nister in deze Raad. Deze Raad regeert echter niet zo als een Ministerraad dat doet. De Raad is voor een belangrijk deel afhankelijk van het werk van de Europese Commissie: als het wa re het dagelijks bestuur van de Gemeenschap. Deze Europese Commissie bepaalt in feite de werkzaamheden van de Raden der Ministers: zij bereidt voor, voert uit en gaat over de dagelijk se gang van zaken. Rol Europarlement Het Europese Parlement kan dus niemand naar huis sturen. Noch de Europese Commissie, noch de een of andere Raad van Mi nisters. Het Europarlement kan gelukkig wel beleid beïnvloeden, door ondermeer aanpassingen in begrotingen voor te stellen, ver- tragingstaktieken toe te passen en allerlei andere middelen te ge bruiken. Toch is dit in mijn ogen nog on voldoende en vaak ontoereikend. Het Europarlement is geen wolf in schaapskleren, maar anders om. Een Europese demokratie behoort echter een machtig par lement te hebben, dat optimaal gebruik kan maken van mede wetgevende en kontrolerende be voegdheden. In uiterste instantie moeten de door het volk gekozen vertegen woordigers de machthebbers naar huis kunnen sturen. In dit geval de (leden van de) Europese Commissie, want de leden van verschillende ministerraden kun nen thuis in eigen land wel wor den aangesproken door de daar- zittende parlementariërs. Daarom stemmen Ik kan me goed voorstellen dat u denkt, waarom stemmen op een machteloze, geldverslindende club? Het antwoord is betrekke lijk simpel: alleen als er voldoen de stemmen zijn uitgebracht, blijkt dat Europa leeft bij de kie zers. Europarlementariërs zijn ook volksvertegenwoordigers. De macht van het Europarlement houdt direkt verband met de in teresse van het kiezersvolk. Dit zal vooral blijken uit het op komstpercentage. Alleen bij een hoge opkomst is er voldoende aanleiding de bevoegdheden van het Europarlement te versterken. Met het oog op Europa 1992 lijkt het mij wel duidelijk: een krach tig Europees Parlement is nood zakelijk en zowel uw als mijn stem kan daartoe bijdragen. Jan Brinkman, se kret ar is KNLC De producent van BST, Monsanto, heeft in maart bij het Europees Pa tent Bureau een octrooi-aanvraag in gediend voor een nieuw runder groeihormoon: het Bovine Placental Lactogen (BPL). Dit is een eiwitke ten of peptide behorend tot de fami lie van de groeihormonen. Het wordt bij runderen van nature aan gemaakt in de placenta. Bij externe toediening door middel van injekties kan dit hormoon, afhankelijk van de dosis en het stadium van de leven scyclus van de koe, onder andere re sulteren in een verhoogde melkpro- duktie, een snellere groei, verbete ring van de voederefficiëntie en de produktie van magerder vlees. Monsanto moet in staat geacht wor den, om op dezelfde wijze als dat met BST's gebeurt, kunstmatig BPL's te maken. Het bedrijf maakt hierbij gebruik van genetische mani pulatie. In de oktrooiaanvraag claimt Monsanto zowel de moleku- laire struktuur van BPL als de DNA- kode van het BPL-gen als de kunst matige produktie en de praktische toepassing van BPL. Een groot aantal maatschappelijke organisaties dat zich heeft verenigd in de Nederlandse kampagne tegen BST zal zich tot het uiterste inspan nen voor een EG-verbod op de toe passing van BPL. De belastingwijzigingen welke het gevolg zijn van de zogenaam de Oort-voorstellen zullen in hoofdzaak met ingang van 1 ja nuari 1990 van kracht worden. Omdat deze veranderingen voor elk van de ZLM-leden van belang zijn, lijkt het wenselijk middels een aantal bijeenkomsten hier aan aandacht te besteden. Ac countantsunie ZLM heeft daar om aan het Hoofdbestuur van de ZLM voorgesteld samen met de SEV deze voorlichtingsbijeen komsten in de kringen te houden, waarbij enkele kringen worden samengevoegd. Het is nuttig reeds nu de volgende data in uw agenda te noteren: Kring Noord- en Zuid Beveland: 27 november 1989 n.m. Kring Schouwen Duiveland: 28 november 1989 n.m. Kring West Brabant: 29 novem ber 1989 n.m. Kring Tholen en St. Philipsland: 6 december 1989 n.m. Kring Walcheren: 8 december 1989 n.m. Kring Zeeuws Vlaanderen: 13 de cember 1989 n.m. Kring overig Brabant: 14 decem ber 1989 v.m. De middagbijeenkomsten zullen beginnen om 13.30 uur en duren tot ongeveer 16.30 uur. De och tendbijeenkomst zal om 9.30 uur beginnen en eindigen om onge veer 12.30 uur. Op deze bijeen komsten zal een brochure be schikbaar worden gesteld waarin de belangrijkste wijzigingen zijn opgenomen. In het najaar zullen de leden worden uitgenodigd voor deze voorlichtingsbijeen komsten. Deelname zal gratis zijn. OOK ZLM!!!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3