VOOK m: >0 Meegegroeid met de Bond, wakker geschud, dan zie je: 'Dat is beleid' Toekomst dierenarts: meer advisering, minder medicijnen Toos in 't Veld-Blonk, vijf jaar lid van de Perscommissie p.i. zuid geluid Samenwerking Landbouwuniversiteit met bedrijven op gebied mestzuivering en milieutechnologie vrouw v onder redaktie van de Redak t ie kom mis sie Bond van Plattelandsvrouwen voot Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Na een periode in het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant als presidente gedurende 6 jaar, kwam ik in de perscommissie en dat is nu al weer bijna 5 jaar geleden. Het was een uitdaging en er was nie mand beschikbaar op dat moment. Belangrijk voor mij in de pers commissie is de samenwerking met Zeeland. Waarom zou je niet van eikaars kader gebruik maken als buren, wij zijn een kleine provincie en kunnen niet alles zelf, werken dus graag samen. Hoe? De pers- commissie is één van de eerste waarin de mogelijkheden zichtbaar zijn. Ik waagde de stap, hoewel ik onervaren was in het schrijven. Ik vond schrijven moeilijk, je vervalt zo gauw in spreektaal, ik heb er moeite mee gehad. Kreeg je reacties op je artikelen? Thuis werd er heel kritisch gekeken naar wat ik schreef en als niet- Bondsleden wilden ze wel begrijpen waar het over ging, dus meer uitleg gen als dat nodig was Jullie zijn een kleine provincie zeg je, speelt het aantal een rol? Getallen zijn minder belangrijk, veel belangrijker is dat je samen werkt voor de plattelandssamenleving. Dat is je doel, je schrijft voor alle agrari sche vrouwen in de Z.L.M. En dus niet voor één provincie maar voor zowel Noord-Brabant als ook voor Zeeland. Zie je een hoogtepunt in deze periode? Heel beslist: de Manifestatiekrant Zeeland/Jubileumkrant Noord- Brabant. We werkten daaraan sa men als een echte eenheid en we voelden dat het zo goed was. Waren er ook dingen die je niet pret tig vond? Vervelend was de reistijd. Het reizen kost veel tijd en die is soms niet vol doende beschikbaar, van hier naar Goes is 75 km. je bent er dus echt wel een halve dag mee van huis. Had je een uitlaatklep? De perscommissie was voor mij DE uitlaatklep. Je bleef goed op de hoogte van wat er speelde in de Bond. Maar ook van van alles daarbuiten. Voor mij was de perscommissie een vorm van ontspanning, ik zag het als een bindende factor voor de beide provincies. Hoop dat er een nog gro tere eenheid uit zal groeien. De steeds wisselende onderwerpen die wij aan de orde stellen kunnen in ge zinnen als onderwerp tot gesprek dienen. Die grote verscheidenheid is een plus-punt en winst voor de lees baarheid als je varieert. Er staat "Voor de Vrouw" boven onze pagina, klopt dat? Dat we wekelijks de beschikking krijgen over de halve pagina is een groot goed voor de Z.L.M. leden en hun vrouwen. Toen in de verschil lende kranten een rubriek "Voor de Vrouw" begon, kwam er een door braak in het krantenlezend publiek. Onderwerpen voor vrouwen zijn meestal ook voor de andere gezinsle den van belang en/of interessant. Kun je wat dat betreft een voorbeeld noemen? Ja, niet zo lang geleden hadden we een serie artikelen over borstkanker en door onze provincie werd aan alle afdelingen het bericht gestuurd dat ze proefgebied werden. Dat was heel belangrijk want 1 op de 13 vrouwen in Nederland overlijdt aan borstkan ker. De artikelen uit het Z.L.M. blad liggen bij de GG en GD in streek en gewest. Ik kaart het nog steeds aan en het blijkt dat de artike len gelezen EN bewaard worden. Het geschreven woord komt toch goed over en de vrouwen zijn zich bewust dat ze zich moeten inzetten 20 voor de gezondheid van vrouwen. De ingang daarvoor is duidelijk ge vonden in de artikelen in het Z.L.M. blad en mede daardoor is ook de po litiek attenter geworden. Naast alle heel serieuze dingen zijn er ook hobby's? De laatste 5 jaar ben ik ook actief lid van de leeskring. Voordien ontbrak me de tijd daarvoor maar nu kan dat wel. Een van de voordelen is dat je boeken gaat lezen die je anders be slist niet zou pakken. Een van onze leden is lerares Nederlands en zij leidt de leeskring. We lezen uitslui tend Nederlandse schrijvers en per seizoen altijd 1 wat oudere schrijver en verder vrij moderne Nederlandse literatuur. We komen 6 x per jaar bijeen met 12 leden. Er is waarde ring voor zowel de oudere als de jon gere literatuur, ze verrijken het lezen en het leven. Een boek wat in mijn herinnering heel goed was las ik op nieuw en ik ben geschrokken en ge schokt. Wat we vroeger heel mooi vonden of niet begrepen, zien we nu met heel andere ogen. Boeken als "De tandeloze tijd" van M.G. v.d. Heiden of "Rituelen" van Cees Noteboom zou ik voor me zelf nooit gekozen hebben maar door de leeskring lees je die ook en het samen erover praten maakt meer los. Zo komt er wel eens iets zeer vertrouwelijks uit de groep maar, en dat is zo geweldig, dat gaat nooit verder. Het hoort bij de leeskring en komt via het besproken boek, daar blijft het dan ook. De leeskring is als het ware de Bond ten voeten uit, waar je je thuis voelt. Nu ben je weer gewoon lid, hoe er vaar je dat? Om eerlijk te zijn, het valt niet mee om een goed afdelingslid te zijn. Je wilt wel alles bijhouden en meedoen, maar als je niet meer in het bestuur zit en de grote kadervorming hebt gehad, wordt je agenda wel eens door andere dingen gevuld die dan in plaats van de afdelingsavond ko men en moeten voorgaan. Je moet dan wel kiezen, en het is goed te zien dat door de kadervorming zoveel Toos in 't Veld-Blonk vrouwen op belangrijke posten te recht zijn gekomen. Voor mezelf zie ik het zo: Je bent meegegroeid met de Bond. 't Is be gonnen met de verandering van de statuten, je wordt dan wakker ge schud en je ziet "Dat is beleid". Je woont heel landelijk, is dat van huis uit of kwam je hier pas later door b.v. je huwelijk? We wonen hier pas 16 jaar, kwamen vanuit omgeving Rotterdam, en dankzij de paarden zijn we heel snel ingeburgerd. Het is een apart we reldje in de paardensport. De kinde ren reden al snel wedstrijden en na de verhuizing ben ik hier zelf actief gaan paardrijden. Vervolgens volg de ik de commandantencursus en daarna de jury-cursus. Lesgeven was de volgende stap en 2 x ben ik met de vereniging naar de "Levade", als provinciaal kampioen Zeeland/N. Brabant, geweest. De wereld ziet er vanaf een paarden rug heel anders uit, heb je dat ook zo ervaren? Het is een bijzondere ervaring en omdat je altijd verder wilt blijf je be zig met je paard. Je moet dan wed strijd rijden en daarbij komt er een zenuwachtigheid over je die waar schijnlijk nodig is om te presteren. Het 8-tal rijden kweekt een team geest zowel voor de ruiter als voor het paard. Nu is men meer indivi dueel bezig in de landelijke rui tersport. Verder is het ook zo dat je elke dag moet rijden, zo laat kan het niet zijn; elke dag even te paard! Zelf moet ik nu Z starten maar mijn paard is niet in conditie dus dat gaat niet. Je bent bezig als twee levende wezens die samen een eenheid moe ten vormen en als één van de 2 niet kan gaat het die keer niet door. Op deze foto sta je met een veulen, doe je ook aan fokkerij? Dat gaat eigenlijk vanzelf, je interes se wordt gewekt door de lijn die je kunt volgen in de fokkerij. Het is dan een soort studie apart maar ook heel boeiend, vooral als er een veu len geboren wordt waarmee je later misschien verder kunt. Het wonder van de geboorte beleef je dan heel intens. Er zijn ook schapen in de wei? Als je paarden hebt moeten er in de wei ook schapen lopen die eten wat de paarden laten staan. En als je schapen hebt komt dus de ram en la ter zijn er dan ook de lammetjes. We spraken met Toos in 't Veld- Blonk, een Bondsvrouw uit N. Bra bant die zo helemaal Plattelands vrouw is maar via andere interessen een heel frisse kijk op het leven heeft. Geweldig is dat het hele gezin de liefde voor de paardensport deelt. Maar ook dat ze elkaar de ruimte ge ven voor andere interesssen. Het was fijn en we hopen dat Toos af en toe nog eens wil schrijven ook al verlaat ze nu de perscommissie als lid. Be dankt voor al je bijdragen geduren de de laatste 5 jaar. P.J. de Rooy-Janse, m.a. Afhankelijk van het type praktijk van dierenartsen wordt tussen de 20 en 50% van de omzet gerealiseerd via de verkoop van medicamenten. Verwacht wordt dat dit aandeel vooral bij praktijken met veel inten sieve veehouderijbedrijven aanzien lijk zal verminderen. Dierenartsen die hun omzet op peil willen houden, zullen dan ook nog meer nadruk moeten gaan leggen op advisering aan veehouders en partikulieren. Dit zei de heer H.E. van de Kerk, di- rekteur van Rabobank Nederland, op donderdag 1 juni tijdens het kon- gres van de Vereniging van Fabri kanten en Importeurs van Dierge neesmiddelen in Nederland (Fidin) in Amsterdam. De verschuiving van genezen naar voorkomen van ziekten zal nog ver der worden doorgevoerd. Overigens niet alleen uit een oogpunt van pro- duktkwaliteit, maar ook op grond van rentabiliteitsoverwegingen, al dus de heer Van de Kerk. Veehou ders die veel aandacht aan preventie besteden blijken in de praktijk bete re ekonomische resultaten te behalen. Ook de harmonisatie van de veteri naire regelgeving in de EG legt een groot accent op voorkomen en zelfs uitroeien van ziekten. Bij de export mogelijkheden komt de dierziektesi tuatie van de regio waarin het be drijf ligt, centraal te staan. Voor Ne derland als grote vee- en vleesexpor teur is het van het grootste belang voor zoveel mogelfjk dierziekten, de status dierziekte-vrij te verkrijgen. De dierenartsen zullen als gevolg van deze ontwikkelingen gekonfronteerd worden met een lagere omzet aan medicijnen. Aan de andere kant zal de markt voor dienstverlening aan veehouders in belang kunnen toene men, aldus de Rabobankier. Huisdieren De omzet van de dierenarts in het segment huisdieren was een jaar of twintig geleden nog te verwaarlozen. Inmiddels maakt deze omzet een 40% van de totale omzet uit. De honden- en kattenbezitter geeft per jaar gemiddeld zo'n duizend gulden per dier uit aan verzorging. redakti* hank tegals H.E. van de Kerk Op 1 juni is door de Landbouwuni versiteit Wageningen, Ecotechniek BV uit Utrecht en Manotherm BV uit Rotterdam een aantal kontrakten ondertekend over verdergaande sa menwerking. Hiermee wordt een al enige tijd geleden gestarte samen werking tussen de drie partners for meel vastgelegd. Ecotechniek is een milieutechnolo- gisch bedrijf binnen het Volker Ste- vin konsern dat zich bezighoudt met het ontwikkelen, toepassen en ver kopen van technieken om het milieu zuiver te maken en te houden. Te denken valt aan bodemsanering, bo demreiniging, bodemwaterreiniging, inzamelen en bewerken van klein chemisch afval en sinds enige tijd ook mestverwerking. Manotherm is een bedrijf dat onder andere meet- en regelapparatuur voor de proce sindustrie en ten behoeve van het mi lieubeheer fabriceert, verkoopt en installeert. De Landbouwuniversiteit draagt haar octrooien en kennis van een zo genaamde respiratiemeter aan Eco techniek over. Kennis betreffende de zuivering van drijfmest (waarbij de respiratiemeter een belangrijke rol speelt) wordt eveneens aan Ecotech niek overgedragen. Manotherm neemt licentie op de respiratiemeter en zal deze verder ontwikkelen en op de markt brengen. Naast de direkte overdracht van octrooien wordt in de overeenkomsten ook een langdu rige samenwerking van de Landbou wuniversiteit met de twee bedrijven geregeld. In beide gevallen speelt de vakgroep Waterzuivering van de Landbouwuniversiteit een grote rol. Afd. Goes: 16 juni: Schuurfeest bij de familie Van Nieuwenhuyze, Val- kenissepolder 2 te Waarde. Het feest is volledig in country-stijl. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 23 juni kanoën: We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de avond terug. In verband met de kanohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Dieleman, tel. 01173-1341. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 10 juni: Groot feest vanwege het 50-jarig bestaan van de afdeling in de 'Braakman' voor alle PJZ-ers en oud-leden m.m.v. een live-band, een dansgroep en enkele sketches. Ook is er een koffietafel. De kosten hiervoor bedragen ƒ25,p.p. Dit bedrag s.v.p. van tevoren overma ken op reknr. 392470527, p/a Lan- geweg 22 te Sluiskil. Als je er bij wilt zijn, en natuurlijk wil je dit meemaken, bel dan naar een van de bestuursleden of naar Anja (01157-1359). Afd. Schouwen-Duiveland: 9, 10 en 11 juni: Kampeerweekend in de om geving van 'Oisterwijk'. Wil je mee, geef je dan op bij Anette Kuyper, 01110-16934. Provinciaal: 10 juli: vergadering Hoofdbestuur. Afd. Tholen/St. Philipsland: 17 ju ni: Schuurfeest aan de Langeweg 1 te Oud-Vossemeer. Aanvang 21.00 uur. Afdeling Noord-Beveland: Ekskur- sie op 16 juni naar de Groenvoerdro- gerij Timmerman aan de Kortgeen- seweg 3 te Kortgene. Verzamelen al daar om 19.30 uur. Informatie bij Charles v.d. Bilt. Telefoon: 01192 - 385. Vrijdag 9 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20