"Heel Europa zit te wachten op onze toprassen Jonagold en Elstar!!" Kontinuteelt peen kost opbrengst en kwaliteit Bloembollensektor bezorgd over wilde bollen Bewaren fruit goed betaald Fusie; toekomst koöperaties? Met Vertimec behandelde komkommers niet gevaarlijk Tuinbouwvakscholen NCB voeren actie Symposium Agrarische Hogeschool KNLC Delft V oorbehandelingsschijf voor zomerbloemen Oud-directeur Jac. Hermans daagt jonge fruittelers uit: Peen geteeld in kontinuteelt blijft gemiddeld 10 ton/ha (circa 10 pro cent) achter in opbrengst bij peen ge teeld in tweejarige rotaties. Dit blijkt uit onderzoek van het PAGV over de jaren 1982-1988 in de Noordoost polder. Het ras Amsterdamse Bak is geteeld in een kontinu-teelt en in een serie één-op-twee teelten waarin peen werd afgewisseld met suikerbieten, aardappelen, uien, gras (kunstwei de), witlof en spruitkool. Vergeleken met peen geteeld na vijf of meer pauzejaren bleef de totale peenop- brengst (meer dan 10 mm diameter) in kontinu-teelt 23 procent achter, en peen geteeld in een tweejarige ro tatie 16 procent. Ook kwalitatief bleef peen uit kontinuteelt en twee jarige rotatie achter bij die uit ruime rotaties. Vooral cavity spot kwam vaak voor, gemiddeld het meest na voorvrucht gras. Betere voorvruch ten dan gemiddeld waren zaaiuien en witlof. Een en ander is beschreven in de PAGV-publikatie nr. 83, te bestellen door 10,over te maken op giro- rek. 2249700 van het PAGV in Le lystad, ovv 'verslag nr. 83'. Komkommers die zijn behandeld met het insektenbestrijdingsmiddel Vertimec leveren geen gevaar op voor de volksgezondheid. Dit zegt een woordvoerder van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in reaktie op een waarschuwing van prof. dr. C. Reijnders (natuur en mi lieu) in een uitzending van Tros aktua-televisie dat de konsument thans beter geen komkommers kan eten. Deskundigen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne hebben volgens de woordvoer der het dossier van het middel uitge plozen en gekonkludeerd dat het voor de konsument ongevaarlijk is. Het zogenaamde "no-level-effekt" ligt op zestig kilogram. Een woord voerder van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en kuituur laat zich in de zelfde bewoordingen uit. Een konsument zou enkele da gen achter elkaar zes kilogram kom kommers per dag moeten eten voor er mogelijk sprake zou kunnen zijn van enig effekt. Uit recente rapporten van het World Wildlife Fund (WWF) is gebleken dat het verzamelen van wilde bollen in bepaalde landen kan leiden tot het uitsterven van de betreffende bolge wassen in die landen. Vooral in be paalde gedeelten van Turkije zou de situatie zorgelijk zijn. Naar aanlei ding van deze rapporten heeft de Ne derlandse bloembollensektor zijn zorg uitgesproken over de gesigna leerde ontwikkeling. Nederland is de belangrijkste bloem bollenproducent ter wereld (8.500 miljoen bloembollen per jaar). Ter aanvulling op het assortiment im porteren de handelaren jaarlijks be perkte hoeveelheden uit derde lan- Het hardfruit seizoen 1988/89 is voorbij. De oude oogst is nagenoeg geruimd. Voor veiling CVZ is de eerste helft van het boekjaar positief verlopen. Na een enigszins aarzelende start in januari is het omzetverloop gunsti ger dan in 1988. De prijzen van de peren zijn* een heel seizoen goed, zelfs 'uitstekend' geweest. Boven dien zijn na januari de prijzen voor de appels ook aangetrokken. Dit al les heeft ertoe geleid dat de veiling tot op heden ruim 850.000 gulden meer omzet heeft behaald. Het afgelopen seizoen is het bewaren van fruit goed betaald. Met name CONFERENCE klasse 1 seizoen 87/88 t.o.v. 88/89 -Q- maat 55—65 maat 65-75 -+- maat 55—65 maat 65—75 seizoen 87/88 seizoen 88/88 seizoen 88/89 seizoen 87/88 middenprijs per kg '^T Rijk Zwaan in andere handen De aandeelhouder van Rijk Zwaan, BP Nutrition, heeft besloten haar 100% belang te verkopen. BP wil zich terugtrekken uit de tuin- bouwzadensektor. De leiding van dit bedrijf heeft besloten zich meer op de kernaktiviteiten (diervoederin dustrie) toe te leggen. Rijk Zwaan, gevestigd in De Lier, is één van de meest gerenommeerde le veranciers van zaden voor de profes sionele tuinbouw. De belangrijkste produkten zijn sla-, tomaten-, komkommer- en bloem koolzaden. De groenterassen van Rijk Zwaan genieten wereldwijd be kendheid. De tuinbouwvakschool van de NCB in Vught voert actie om geld bij el kaar te krijgen voor een lestuin. Zo'n tuin ontbreekt nog in het enke le maanden geleden in gebruik geno men schoolgebouw. Omdat dit soort projecten niet subsidiabel is, moet de school zelf het benodigde geld (enkele tonnen) bijeen brengen. Het team van de school wil zoveel mogelijk bedrijven interesseren om als sponsor van de lestuin op te tre den. Dat gebeurt onder meer door het toesturen van een speciale bro chure, waarin de noodzaak van de tuin staat omschreven. Bedrijven en partikulieren kunnen kiezen tussen een donateurschap (minimaal 100 gulden of een meervoud daarvan) of een sponsorschap. 'Fuseren; de toekomst voor de koö peraties?' Zo luidt het thema van een symposium dat de Agrarische Hogeschool KNLC te Delft organi seert op donderdag 15 juni. Een aan tal sprekers zal zijn visie geven op de toekomst van de land- en tuinbouw- koöperaties. Centraal daarbij staan de tuinbouwveilingen. Een van de gastsprekers is de heer Varekamp, voorzitter van het KNLC. Zijn gespreksonderwerp is of het 'samenwerken ook tot samen gaan moet leiden'. Ook de binnen kort aftredende direkteur van de bloemenveiling Westland de heer Boon zal een toespraak houden. Per 1 augustus is ir. Boon benoemd tot direkteur van de Cebeco Handels- raad. Hij vraagt zich af of we 'op weg zijn naar één Nederlandse bloe menveiling'. De heer Meijel, adjunkt-direkteur van de super marktketen Edah, spreekt namens de voedingsmiddelensektor. Hij zal het hebben over de distributie van le vensmiddelen. Een man uit de praktijk is de heer Koot, tomatenkweker in het West- land. Hij zal een kritische blik wer pen op de fusies in de tuinbouwsek- tor. Als vertegenwoordiger namens het Centraal Bureau Tuinbouwvei lingen zal de heer Franken ingaan op de fusies bij groentenveilingen. Zijn thema's zijn de mogelijkheden van de fusies en de problemen die daar bij kunnen ontstaan. Aanmelden Na de lezingen nemen de sprekers plaats in een forum en is diskussie tussen de toehoorders en hen moge lijk. Het symposium vindt plaats in gebouw 'Amicitia', Westeinde 15 in Den Haag op donderdag 15 juni. De dag begint om 9.30 uur en de afslui ting zal om 17 uur plaatsvinden. Be langstellenden kunnen zich aanmel den bij mevrouw ing. Wöhler, afde ling externe betrekkingen van de Agrarische Hogeschool KNLC te Delft, telefoon: 015-150247. Bloemenbureau Holland heeft een 'voorbehandelingsschijf' samen gesteld voor zomerbloemen. Op de ze instruktiekaart is snel af te lezen welke regelingen er in VBN-verband op dit gebied zijn genomen. Over zichtelijk wordt op een rijtje gezet welke zomerbloemen moeten wor den voorbehandeld, voor welke pro dukten voorbehandeling wordt geadviseerd en welke voorbehande lingsmiddelen hiervoor op de markt zijn. Inmiddels is de 'voorbehande lingsschijf' onder de Nederlandse te lers verspreid via de VBN en de tien bloemenveilingen. den, bijvoorbeeld het afgelopen jaar 60 miljoen bollen uit Turkije, waar van 20 miljoen uit de vrije natuur. Dit zou een bedreiging kunnen vor men voor het natuurbehoud. De Nederlandse bollensektor heeft ook direkt baat bij het in stand hou den van wilde variëteiten in de vrije natuur, die gebruikt kunnen worden voor een verdere veredeling van het bestaande assortiment bloembollen. Daarom heeft de bloembollensektor in ons land het initiatief genomen om op korte termijn een duidelijk inzicht te verkrijgen in de stand van zaken, zodat vastgesteld kan worden welke maatregelen er genomen die nen te worden. "Heel Europa eet onze tomaten. Dat kan absoluut ook het geval zijn met onze toprassen Jonagold en Elstar. Deze appelen winnen het en als de oogst zou verdubbelen zouden we ze nog kwijt kunnen wan neer we een doelgerichte inspanning verrichten met reclameacties. Engeland bijvoorbeeld ligt met 60 miljoen consumenten voor de deur en eet nog nauwelijks Nederlandse appels. Organiseer daar proeverij- en, adverteer, nodig fruitimporteurs uit op een tocht met de Olaulijn en haal ze hier heen. Laat ze zien en proeven wat wij in Zeeland te bieden hebben". voor de Conference. Dit blijkt ook uit de bijgaande grafiek waarbij de middenprijs voor de klasse I maat 55/65 en maat 65/75 wordt vergele ken met het voorgaande seizoen. Het wachten is nu op het nieuwe seizoen. Op dit moment wordt reeds behoor lijk wat kleinfruit (aardbeien, fram bozen, bramen en rode bessen) aan gevoerd. De prijzen voor de frambo zen liggen over het algemeen lager dan vorig jaar als gevolg van een groter aanbod. Voor wat betreft de aardbeien, bramen en rode bessen is nog geen goede vergelijking te maken. Met groot enthousiasme daagde de heer Jacques Hermans, de oud directeur van de gelijknamige win kelketen 60 jonge fruittelers maan dagavond in "De Caisson" te Ka- pelle uit om de rijpe kansen die er liggen te pakken. En zich direct tot de aanwezigen richtend: "Ga zelf eens op een zaterdag naar de Lon- dense markt. Bekijk wat daar aan fruit ligt, wat de concurrent doet en besluit het beter te doen. Overleg met de veiling en maak een export en promotieplan!" Schoten voor de boeg De heer Hermans deed spontaan nog meer schoten voor de boeg: "Fruit teelt kan heel goed worden gedaan door vrouwen, waarom gaan er niet meer vrouwen in deze teelt? Verwel kom collega's uit de akkerbouw. Praat met elkaar over problemen en mogelijkheden. Verdubbel samen de omzet. Produceer de beste kwaliteit en zorg voor een grote constante aanvoer. Wees in de markt een be trouwbare partner. Onderzoek of je nog bessen of frambozen kunt telen of pruimen, of bramen. Maak voor je bedrijf een goed werkplan en wees vooral netjes. De heer Hermans liet het begrip kwaliteit als een rode draad door zijn betoog lopen. "Hoe verwerf je de gunst van je klant? Juist, met een produkt van zeer goe de kwaliteit". Hij vroeg zich in dit verband af of de telers wel kritisch genoeg zijn bij het aanleveren op de veiling en of de veilingen wel streng genoeg zijn bij de klasse-indeling. Wat doen jullie in de vrije tijd? Ga je dan de slechte appels of peren er uit selecteren? Doe aan bedrijfsver- gelijking. Ga er steeds van uit dat al leen het allerbeste goed genoeg is! Verdeelde afzet... De heer H.H. Uijttewaal van veiling Geldermalsen schetste de jonge fruittelers naast de exportmogelijk heden die de Nederlandse fruitteelt nog heeft enige bedreigingen voor de sector. Hij wees vooral op een steeds kritischer wordende consument, op de individualisering van de teler en op de verdeelde afzet in ons land. Vanuit de kritische consument moe ten er volgens de heer Uijttewaal de hoogste eisen worden gesteld aan koeling (koelen vanaf de veilingdeur tot de consument) zodat een vrij lang uitstalleven verzekerd is, aan hygiëne en bij voorkeur kartonnen verpakking. Het verdient verder aanbeveling om steeds meer te gaan blokken op het kwaliteitsaspect hardheid van de appel. "We zitten in een tijd waarin de teler moet leve ren wat het grootwinkelbedrijf wil. Wij in Nederland moeten het voor touw nemen en een produkt leveren zonder bijvoorbeeeld Alar". Een zwak punt in de fruitteeltsector is volgens de veilingdirecteur de ver deeldheid in de afzet. "Ons fruit wordt op 15 veilingen aangevoerd en dat komt de prijsvorming zeker niet ten goed. We dienen hier te gaan concentreren. Grote uniforme par tijen moeten via een televeiling- systeem snel van eigenaar kunnen wisselen". Volgens Uijttewaal die nen de afzetorganisaties commercië ler te gaan werken door middel van o.m. afzetteams. Beide inleiders bleken gezien de reacties voldoende stof tot discussie maar zeker tot nadenken te hebben gegeven. J. Wierenga Vrijdag 9 juni 1989 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17