Kemira presenteert methode voor mest- behandeling in de strijd tegen verzuring 'KJ. Zuid'-show 1989 aangenomen reputatie waar NCB: Mestproduktie in Nederland lager dan door overheid Produktschap voor Veevoeder juicht rapport mineralenbalans toe Cambridge schapen maken Landbouwschap stemt in met subsidie voor opslag pluimveemest Maisareaal in 1989 iets gegroeid Klimaatsnormen voor varkens Vijftig jaar eerste klas melk Voor de derde maal organiseert 'KJ. Zuid-Nederland' op vrijdag 30 juni a.s. de 'KJ. Zuid'-show in de Brabanthallen te 's- Hertogenbosch. Het gevarieerde programma is samengesteld uit een elitekeuring, een dochtergroependemonstratie en een Etazon-veiling. Voor de elitekeuring zijn dieren opgegeven uit Brabant, Limburg en voor het eerst nu ook uit België. De dochters van een 12-tal stieren zul len acte de présence geven. Zwartbont: Chaser, Valentin, Gryphus Bea Sheik, 716 F Rocket C en Or kan R.f. Roodbont: Leon, Trui's Adler, Madi 4, Robert 5, Red American, Rob en Berry's Thor. De hal gaat open voor het publiek om 9.00 uur. Volgens het in Rotterdam gevestigde chemieconcern Kemira is het ant woord in de strijd tegen verzuring en bodemvervuiling de mestbehande- ling op het boerenbedrijf meteen vloeibaar toevoegmiddel, genaamd Orgakem. Orgakem neutraliseert de ammoniak en voorkomt de ammo- niak-emissie. De ammoniak komt nu als elementaire voedingsstof be schikbaar voor het gewas. De emis sie van ammoniak, veroorzaakt door de veehouderij kan zo doeltref fend worden geruduceerd. Daarbij wordt tevens de uitspoeling van ni traat uit dierlijke mest naar het grondwater gereduceerd. Ca. 2 jaar geleden heeft Kemira B.V. een ontwikkelingsprogramma opgezet waarbinnen diverse stukken onderzoek zijn uitbesteed aan het Nederlands Meststoffen Instituut in Den Haag, het Instituut voor Bo demvruchtbaarheid in Haren (Gro ningen) en het IMAG in Wagenin- gen en in Arnhem. De fa. De Boer in Leeuwarden heeft specifieke kennis en apparatuur beschikbaar gesteld voor het mengen en roeren van mest. Alle bovengenoemde instituten en bedrijven werken tezamen in een projectteam. De dosering kan op het rundvee- of het varkensbedrijf plaatsvinden door middel van een eenvoudige do- seerinstallatie. Orgakem moet weke lijks aanvullend worden toegediend en moet intensief met de mest wor- De mestproduktie in Nederland ligt ca. tien miljoen ton per jaar lager dan waar door de overheid tot nu toe vanuit wordt gegaan, aldus een inventarisatie van de NCB. De NCB komt in de inventarisatie uit op een jaarlijkse mestproduktie van bene den de 80 miljoen ton, terwijl de overheid uitgaat van 90 miljoen ton. In het beleid van overheid en provin cie moet met een daling van de hoe veelheid dierlijke mest rekening wor- Het Produktschap voor Veevoeder is zeer ingenomen met het recent ver schenen eindrapport van de Werk groep Mineralenbalans. Zij spreekt dan ook de hoop uit dat het Minera len Aanvoer Registratie Systeem (MARS) op korte termijn in de meststoffenwet zal worden geïntro duceerd voor varkens- en pluimvee- bedrijven. De Werkgroep Mineralenbalans, waarin bedrijfsleven (veehouderij, mengvoederindustrie) en overheid zitting hebben, is ingesteld nadat het Produktschap voor Veevoeder kon- krete voorstellen over een minera lenbalans aan de minister van Land bouw had voorgesteld. Omdat de in voering van een uitgebreide, kom- plete mineralenbalans nog niet mo gelijk blijkt op alle veehouderij bedrijven (rundvee, varkens en 16 den gemengd. De ervaringen met het toedienen van het toevoegmiddel on der praktijkomstandigheden zijn zeer gunstig. De onderzoekingen op laboratoriumschaal en op de proef- boerderij in Doorn tonen onomsto telijk aan dat de uitstoot van ammo niak uit de mestopslag en bij de toe diening van mest vergaand wordt ge reduceerd. Resultaten De eerste resultaten van pot- en veld proeven, uitgevoerd door het IB in Haren, naar de landbouwkundige waarde van op deze wijze behandel de mest en van de emissieproeven, uitgevoerd door het NMT, leiden tot de conclusie dat de ammoniakemis- sie is gereduceerd met ca. 50% tij dens de opslagperiode in de stal en met ca. 98% tijdens en na het boven gronds toedienen van de mest. Dit betekent dat zodenbemesting of mestinjectie, zoals dringend voor gesteld in het Nationaal Milieuplan, niet nodig is. Voorts heeft de mest die met Orgakem is behandeld, een stikstofwerking die veel sterker is dan die van onbehandelde mest. In begrijpelijke taal betekent dit dat de waarde van organische mest als voedingsstof voor het gewas, aan zienlijk is gestegen (met meer dan een factor 2,5). Dit resulteert in een mindering van de uitspoeling van ni traat naar het grondwater. Van de oorspronkelijk in de mest den gehouden, aldus de NCB. Als oorzaak van de gedaalde mest produktie kunnen worden genoemd: inkrimping van de rundveestapel door de komst van de superheffing en afname van de varkensstapel van af 1987. Bovendien blijkt uit onder zoek van onder meer de Brabantse mestbank dat de mestproduktie op mestvarkensbedrijven gemiddeld op 1,4 ton per dier per jaar ligt. Door het ministerie van Landbouw wordt pluimvee) heeft de werkgroep voor gesteld een vereenvoudigde minera lenbalans te introduceren voor de in tensieve veehouderij, alwaar de mi- neralenaanvoer slechts via mengvoer plaats vindt: het Mineralen Aanvoer Registratie Systeem. Het Produktschap voor Veevoeder hoopt dat invoering van dit registratie-systeem een krachtige prikkel vormt voor de veehouders om nauwlettend de input/output verhouding van mineralen in het oog te houden. Het produktschap zal een aktief beleid voeren om de introduk- tie van dit systeem te stimuleren. Al le mengvoederbereiders zullen bin nenkort hierover worden geïnfor meerd. De mengvoederbereiders die nen op de door dit systeem geboden mogelijkheden in te spelen om mi lieuvriendelijke voedersystemen toe te passen in de praktijk. aanwezige stikstof, die organisch is gebonden, komt een veel groter deel beschikbaar voor het gewas tijdens hetzelfde seizoen, dan in het geval van onbehandelde mest. Een belangrijk voordeel van het toe passen van Orgakem is dat de nu triëntensamenstelling van bijvoor beeld rundveemest zodanig wordt verbeterd dat behandelde mest ge bruikt kan worden als kunstmest. Volgens Kemira staan tegenover de extra kosten van de mestbehandeling (doseereenheid - Orgakem) zoveel besparingen dat er een positief saldo van ca. 3.000 gulden per jaar te ver wachten is op een gemiddeld rund veebedrijf. De bedoelde besparingen worden verkregen doordat er geen overkapping op mestsilo en geen zo denbemesting of mestinjectie nodig is. Onderzoek Er resteert nog enig onderzoek. Wanneer dit onderzoek even voor spoedig verloopt als tot op heden, dan kan een aantal geselecteerde be drijven voor het eind van het jaar 1989 met het procédé worden in gericht. Algemene toepassing van de metho de met Orgakem zou daarna binnen vier jaar te verwezenlijken zijn, zo dat de taakstelling uit het rapport 'Zorgen voor morgen' (155.000 ton ammoniakuitstoot uit de landbouw in 2010) zonder extra maatregelen meer dan gehaald kan worden. een hoeveelheid van 1,7 ton per dier per jaar gehanteerd. Een verdere da ling naar 1,2 ton is zonder grote in vesteringen nog mogelijk. De ontwikkeling van de omvang van de mestproduktie heeft met name betekenis voor de planning van de opslagkapaciteit op de produktiebe- drijven, de omvang van de voorzie ningen voor de mestdistributie en de kapaciteit van de grootschalige mestverwerking. De NCB heeft dan ook grote twijfels bij de noodzaak van de in het NMP genoemde doelstelling om in het jaar 2000 te komen tot een verwerkingskapaciteit voor 20 miljoen ton dierlijke mest. Dit jaar is er iets meer snijmais inge zaaid dan vorig jaar, in totaal nu on geveer 195.000 hektare. Dit leidt Cebeco-Handelsraad af uit de ver kochte hoeveelheid zaaizaad. Van het nieuwe ras Slavis overtrof de vraag het aanbod. Dit ras was al snel in het zaaiseizoen uitverkocht, aldus de heer R. Peestok van Cebeco. Het areaal CCM/korrelmais is gestegen naar ruim 5.000 ha. De meeste mais is wat later gezaaid dan normaal (begin mei); de op komst verloopt zeer goed. Mede dank zij de zeer warme periode in mei vertoont de mais een vlotte voorjaarsontwikkeling; ze staat er dan ook zeer mooi en regelmatig bij, aldus Cebeco-Handelsraad. Een werkgroep onder voorzitter schap van het Proefstation voor de Varkenshouderij te Rosmalen heeft een nieuwe set van klimaatsnormen voor varkens opgesteld. Voorheen werd de leeftijd of het gewicht van het varken gebruikt om de tempera tuur te regelen. Nu wordt de rol van voeropname en groei duidelijk mee genomen. Ook zijn de minimum ventilatiebehoefte en ventilatiekapa- citeit opnieuw bekeken. Subsidies van de overheid voor de bouw van opslagruimte voor droge kippemest zouden een goede zaak zijn. Dat past in het beleid voor oplossing van het mestprobleem. Zo reageert het Landbouwschap op het voorstel van het ministerie van Landbouw om de bijdrageregeling proefprojekten mestverwerking uit te breiden. Nu geldt de regeling al leen voor mestverwerking, straks ook voor opslag van kippemest. Het schap maakt wel wat kantteke- In 1988 zijn in Nederland door de fa. E.A. v.d. Boezem in Ophemert 40 Cambridge schapen uit Engeland geïmporteerd. Dit nieuw gefokte ras staat bekend om zijn goede vrucht baarheid en mesteigenschappen. Daarnaast is het ras ook drager van een enkelvoudig dominant gen voor worpgrootte en is daarmee ook een zeer geschikt kruisingsschaap. Volgens de literatuur is de worp grootte in het le, 2e en 3e jaar resp. 1.8, 2.7 en 3.0 en is het drachtig- heidspercentage van ooien het eerste jaar 70 tot 80%. Opvallend is dat alle ooien in Neder land drachtig geworden zijn het eer ste jaar. Daarmee bevestigd het Cambridge Schaap volgens de fa. v.d. Boezem haar reputatie van vlot drachtig worden. De worpgrootte voldoet volgens haar aan wat er in de literatuur opgegeven wordt. Bijna alle eerste worpsdieren gaven een tweeling. Oudere dieren drielingen, soms een vierling. ningen bij de regeling. Voor opslag en verwerkingsinstallaties krijgt de ondernemer van de overheid een aparte bijdrage. Volgens de regeling kan de ondernemer maar eenmaal een bijdrage krijgen. Dat betekent dat hij niet voor beide voorzieningen subsidie kan aanvragen. Overigens geldt de uitbreiding in de bijdrageregeling voor handelaren en transporteurs en niet voor boeren. Ze is bedoeld om de distributie van kippemest te bevorderen. Cambridge schaap Op vier bedrijven is een Cambridge Ram ingezet op Texelaar ooien. Alle vier de schapenhouders konstateer- den dat de ooien vlot aflammeren, de lammeren erg vitaal zijn, de worpgrootte gemiddeld twee is, de lammeren uiterlijk lijken op een Texelaar en dat de lammeren een vlotte groei vertonen. Vrijdag 9 juni 1989 Huldiging leden melkveehouders Campina voor leveren eerste klas melk Woensdag 7 juni zijn in "De Blauwe Kei" te Veghel 59 leden melkveehouders van Campina gehuldigd, omdat zij gedurende een lange reeks van jaren uitslui tend melk van de beste kwaliteit hebben geleverd. Het betreft 55 melkveehouders die in een aan eengesloten periode van 15 jaar deze prestatie hebben geleverd. Aan twee melkveehouders de fam. Fonken te Tilburg en de fam. Cuelenaere te Philippine werd een oorkonde uitgereikt, omdat zij al 20 jaar eerste klas melk hebben geleverd. Voor het eerst in de historie van Campina zijn twee melkveehouders gehul digd die 25 jaar achtereen melk van onberispelijke kwaliteit heb ben geleverd. Als eerste in de historie van de Nederlandse melkveehouderij is het de familie Heinsbroek gelukt 50 jaar achtereen melk van de beste kwaliteit te leveren. Mo menteel wordt gemolken door Ria en Ben Heinsbroek, op een gloednieuw polderbedrijf in Zee- wolde. Anderhalf jaar geleden verhuisden zij daarheen vanuit de Akkerdijkse polder (bij Rot terdam). Vader Heinsbroek komt de eer toe bijna 30 jaar lang eerste klas melk te hebben ge leverd.. Het advies van Ben Heinsbroek aan kollega-veehouders is: melk winnen van gezonde koeien in een schone stal met doelmatige apparatuur in de melkstal. Vol gens hem hebben vooral witvui- lers en koeien met klauwontste- kingen eerder last van hoge celge tallen. Heinsbroek levert aan Melkunie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16