Meerwaarde Twee sterke punten Onderzoek Verbazing Garantie Diversificatie Bedroefd Bezinning waarmee inmiddels goede connecties zijn opgebouwd, die een versterking van het onderwijs betekenen en ook op vernieuwing in de opleiding als zodanig. Nieuwe vakken zijn agrari sche milieukunde en agro-biologie. Voorts is erg positief dat de vraag naar afgestudeerden aan de AHS-en groter is dan het aanbod. Hij besloot zijn uiteenzetting met een beroep op de hoofdbestuursleden om hun school in Delft waar mogelijk te pro moten. "Het is toch uw school!" Student aan de AHS te Delft en ad viseur van het hoofdbestuur namens de PJZ, de heer P. Versluis, onder schreef het betoog van de heer De Graaff volmondig. Een volgend bezoek gold de fabri kant van conserven HAK B.V. te Giessen. Met levensgrote letters wordt de bezoeker bij de fa- briekspoort welkom geheten met de gevleugelde woorden van Martine Bijl U moet de groenten van HAK hebben". Zijzelf was er overigens niet, maar dat bleek niet de reden waarom we meteen weer rechtsom keert moesten maken; de ontvangst bleek voorzien in een restaurant in de buurt. "Het gaat weer goed met HAK", zo vertelde ons daar algemeen-directeur drs. J.W. Broek huis. Het concern maakt weer winst. Bij de verwerking van al onze pro- dukten, zo zei hij in zijn welkomst woord, staat kwaliteit centraal. Vanaf het moment dat het zaad de grond in gaat tot het produkt op ta fel staat. HAK voert als enige con- servenfabriek in ons land een A-merk en Martine Bijl. Twee sterke punten die met het feit dat HAK- conserven in glas zitten - ze mogen gezien worden - het bedrijf uniek maken in de wereld, alsdus de heer Broekhuis. De algemeen directeur verwacht dat de 40 verschillende pro- dukten die HAK in drie verschillen de potmaten levert in toenemende mate zullen worden geëxporteerd. Hij hoopt op een groei in de omzet van 50% in de komende 5 jaar en denkt dat het aandeel conserven in blik afneemt ten gunste van dat in glas. Verder durft hij de concurrentie met de kant-en-klare-produkten ze ker aan te gaan. "Wij hebben een natuurvriendelijk produkt en laten dat zien ook". HAK gaat het pro- duktenpakket nog uitbreiden met o.m. asperges. Dit seizoen zal er een proef mee wor den gedaan. De heer Broekhuis zei blij te zijn met de aanzetten die zijn gedaan om de bedrijfstak wat beter te gaan structu reren. Gezamenlijk onderzoek met steun van het ministerie kan en moet in de concurrentieslag met andere grote concerns in het buitenland tot een sterke positie leiden van de totale bedrijfstak. Volgens hem moet de in dustrie o.m. richting geven aan on derzoek naar teeltmethoden waar zo weinig mogelijk bestrijdingsmidde len bij worden toegepast. Goede contracten en contacten tussen te lersgroeperingen en HAK zijn verder van groot belang. "Het gaat hier wel degelijk om gemeenschappelijke be langen". Na de uiteenzetting van de heer Broekhuis volgde een rondlei ding door de fabriek. De spinazie kon letterlijk worden gevolgd vanuit de container tot in het glas. Verbazing was er bij de hoofd bestuursleden nadat men kennis had kunnen nemen van de talrijke pro- dukten die SVZ in Etten-Leur ver werkt. SVZ is een dochter van de Suiker-Unie en de letters staan voor Speijer, Van der Vijver en Zwanen burg. Het bedrijf verwerkt groenten en fruit uit binnen- en buitenland tot grondstof van tal van industriën en industriële toepassingen. Om enkele voorbeelden te noemen: sappen van vruchten voor bijvoorbeeld de ijsbe- reiding of voor verwerking in zuivel- produkten, uien en komkommers voor de snackindustrie, enzovoorts enzovoorts. Volgens de directie van SVZ wil het bedrijf best wel meer contracten met zuidwestelijke telers sluiten. Dankzij de mechanisatie kan ons land steeds beter concurreren met produkten uit Oosteuropese landen. Algemeen directeur drs. J.W. Valken burg: "Maar het gaat niet eens om Oosteuropese prijzen. Wij betrekken ook produkten tegen "westerse" prijzen uit Frankrijk en Nieuw- Zeeland. Er moeten dus best wel mo gelijkheden zijn en daarbij moeten de telers niet altijd eerst vragen wat het opbrengt". Volgens adjunct directeur inkoop, de heer W. Delis- sen, is de garantie van de afname van een bepaalde hoeveelheid gedurende een aantal jaren ook wat waard. Naast de teelt van zwarte bessen die op contract in Zuid-Beveland plaats vindt voor SVZ ziet de directie ook mogelijkheden voor de teelt van o.m. vliesbessen en bramen en andere zachtfruitsoorten. ZLM-voorzitter Van der Maas, ver woordde de gevoelens van de groep Onder de indruk van de pracht en praal in de kassen van bloembedrijf Floriac te Lochristi. toen hij zei begrepen te hebben dat er voor de akkerbouwers zeker nog tal van mogelijkheden zijn om groente gewassen te telen voor de industrie maar dan moet er wel een mentali teitsverandering komen. Als een deel van het zuidwestelijk kleigebied dan een andere bestemming zou krijgen dan zou dat een goede zaak' zijn. In een aansluitend ontvangst bij de Suiker Unie in Breda door enkele le den van het bestuur van de Suiker Unie vertelde secretaris ir. W.H. Dijkstra dat de coöperatie zich naar de toekomst blijft versterken door een verdere diversificatie. Overname of samenwerking met andere bedrij ven in binnen- en buitenland wordt daartoe nagestreefd. Dat hoeven ove rigens per definitie geen coöperaties te zijn. Ook sterke particuliere be drijven kunnen partners worden. Wel wil de Suiker Unie een meerder heidsbelang in de over te nemen be drijven. Het driedaags werkprogramma van het hoofdbestuur werd de laatste dag afgewerkt over de grens. Eerst werd een bezoek gebracht aan de Coöpe- Na het driedaagse werkbezoek hebben we enkele hoofd bestuursleden gevraagd wat zij persoonlijk met de indrukken, ervaringen en de opgedane infor matie gaan doen. De heer P. Ris- seeuw voorzitter van de kring West Zeeuws-Vlaanderen rea geert als volgt: "We hebben ge- konstateerd dat afzet en verwer king hun best doen om zich aan de nieuwe situatie aan te passen, wij als producenten kunnen niet stil blijven staan en moeten dat dus ook doen. Het alom gepre zen woord bedrijfsvergroting gaat alleen op als de grond ver kregen wordt tegen economische of agrarische waarde, niet tegen de verkeerswaarde want dat leidt alleen maar tot meer problemen. De mogelijkheden tot kostenver laging op het bedrijf zelf zijn be perkt dus we moeten het meer zoeken in samenwerking of be drijven samenvoegen dan wel op kleinere schaal andere teelten zo als vollegrondsgroenten of fruit op gaan pakken. Overigens geldt die samenwerking ook voor de landbouworganisaties". Ris- seeuw wil na overleg met zijn kringbestuur op gewestelijke schaal een soortgelijk werkbe zoek overwegen als nu met het hoofdbestuur is gebracht. Voor voorzitter J. Geluk van de akker bouwcommissie is opnieuw be wezen dat je als teler eerst bij je zelf te rade moet gaan wat wil ik en wat kan ik. Er zijn duidelijk mogelijkheden maar niet voor de hele sektor. Een ieder zal voor zichzelf de keuzes moeten maken en de beslissingen moeten ne men. Wel moet het vormen van telersgroeperingen worden be vorderd. Aan een bemiddelende rol tussen enerzijds de telers/pro ducenten en anderzijds de afzet kan door die groeperingen in houd worden gegeven. Geluk sig naleert dat het gebrek aan zoet water een handicap zal blijken te zijn. De heer S. Nooteboom, voorzitter van de kring West Zuid-Beveland beseft nu nog meer dan de problematiek van de afzet gekompliceerd is. "Maar we hebben gelukkig gehoord dat bijvoorbeeld een ZHZ en de SVZ en ook HAK best nog wel meer produkt willen hebben. Er zijn dus mogelijkheden. Maar we zul len er zelf achteraan moeten". Dat laatste beaamt de heer W. van Veldhuizen, voorzitter van de veehouderijcommissie. Maar je zult het wel beter moeten doen dan een ander. Ook hij ziet geen konkrete oplossingen voor de sektor als geheel. Mogelijkheden zijn er maar het bedrijfsleven zal dan wel bereid moeten zijn risi codragend kapitaal te investeren en dan met name en vooral daar waar zoet water aanwezig is, an ders kan men het wel vergeten". De voorzitter van de kring Tho- len/St. Philipsland de heer H. van Gorsel meent dat de land bouworganisaties op provinciaal nivo en op regionaal nivo de le den duidelijk zullen moeten ma ken wat de mogelijkheden zijn. Hij denkt dat het een goed idee is om als kringbestuur samen met de gemeenteebesturen op Tholen een bezoek te gaan brengen aan de veiling ZHZ. Dat zou infor matief en verhelderend kunnen werken ook m.b.t. het zoete wa ter. "We moeten naar Den Haag toe bijven gaan maar zelf ook kijken en aanpakken wat moge lijk is". Gelukkig heeft hij ge- konstateerd dat op Tholen reeds aardige en hoopvolle initiatieven zijn ontwikkeld. De voorzitter van Verzekeringen ZLM tevens adviseur van het hoofdbestuur de heer L. van Nieuwenhuijzen: "Het is nu aan het hoofdbestuur en de kringbesturen om aan dit bezoek een meerwaarde te geven. Het moet als het ware naar de le den toe worden vertaald. Hij heeft met genoegen gekonsta- teerd dat de wil tot samenwer king zelfs over de grenzen heen en in de agrarische sektor wel is. Dat is verheugend met het zicht op 1992 en met een steeds kleiner wordende groep boeren. We zul len er met z'n allen hard tegen aan moeten". J.W. ratieve Vereniging Zuivelindustrie INCO in Beveren/Kallo (België). Voorzitter van het bestuur, de heer G. Rooms, liet het hoofdbestuur in zijn welkomstwoord o.m. weten ont stemd en bedroefd te zijn over het aantrekken door Campina van grote melkleveranciers/leden van INCO. "Probleem is dat wij nauwelijks een ledenbinding hebben terwijl dat bij u in Nederland wel het geval is." Vol gens de heer Rooms wordt het voort bestaan van de INCO bedreigd door de inkrimping van de produktie als gevolg van de quotering en de af vloeiing van melk naar Campina. INCO heeft zoals bekend bij het Europees Hof van Justitie een klacht ingediend tegen de handelswijze van Campina. Hij betreurt het dat Cam pina in het overleg INCO teveel heeft gevraagd. "In ieder geval gaan we ons produktieproces saneren en we bestuderen de mogelijkheid om in opdracht ook waspoeder te gaan ma ken. Overleg met andere Belgische, Franse en Nederlandse zuivelfabri- kanten over samenwerking wordt voortgezet. De heer Rooms zegt het zeer te betreuren dat de samenwer king tussen de vele kleine zuivelfa brieken in België nog maar steeds niet van de grond komt. "Dat heb ben jullie wel veel beter gedaan. Ge brek aan samenwerking is ons zwakke punt. En natuurlijk de com- mercialisatie van de produkten. Op zich, meent de heer Rooms, zou sa menwerking met een Nederlands zui velconcern heel goed passen. Wij kunnen onze techniek - we maken uitstekende produkten die zeer goed in de markt liggen - heel goed combi neren met jullie commercieel gevoel voor afzet en verkoop." Provinciaal opziener van de Belgi sche Boerenbond, de heer J. Vlee- schouwers (te vergelijken met onze secretaris/opziener mr. J. Oggel) zet te ten burele van INCO uiteen hoe de Boerenbond in België is gestructu reerd en hoe zij werkt. Nadrukkelijk bracht hij naar voren dat de Bond zich in toenemende mate interesseert in de toevoer van het produkt en in de afzet ervan. Die veranderingen zijn te vergelijken met wat ook in Nederland gaande is, zo zei hij be vestigd door ons bezoek. Hij ver wacht dat tegen het jaar 2000 de helft van de 60.000 bedrijven in Oost-Vlaanderen zal zijn verdwenen. Daarbij zijn er overigens veel die kleiner zijn dan 10 ha. "Dat zal, voorspelt hij, veel invloed hebben op de samenleving op het platteland en dat vereist een serieuze bezinning op de organisatie bij de Belgische Boe renbond. Wederzijds werd ten slotte door de vertegenwoordigers van IN CO, de Boerenbond en de ZLM de wens uitgesproken dat dit bezoek in het licht van 1992 het begin mag zijn van een nauwere samenwerking tus sen de betrokken organisaties." He melsbreed liggen we ten slotte zeer dicht bij elkaar...." Veel indruk maakte het afsluitend bezoek aan het bloembedrijf Floriac te Lochristi. Belgisch grootste be drijf op dit gebied waar met 260 per soneelsleden jaarlijks miljoenen bloemen worden gekweekt, inge kocht en verkocht voor over de gehe le wereld. Ook hier blijkt de ijzeren wet van kwaliteit en ondernemer schap borg te hebben gestaan voor een gestage groei tot de unieke posi tie van thans. Volgens de secretaris van het Ver bond van Belgische Siertelers (een dienst van de Boerenbond) zijn zwakke punten in de bloementeelt in het Vlaamse, het gebrek aan coöpe ratieve afzet en het gebrek aan perso neel. Floriac bewijst, zo meent hij ten slotte, dat, wil je succes hebben, je een goed ondernemer moet zijn, een zeer goed produkt moet leveren en dat geheel moet tot waarde ge bracht worden door een goed com mercieel apparaat". J. Wierenga. Het hoofdbestuur te gast op de veiling ZHZ te Barendracht, 4e en 5e van links de direkteur Kerstens en de sekretaris van het bestuur de heer J. Zeven bergen. Vrijdag 9 juni 1989 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13