Hoofdbestuur ZLM houdt zich tijdens driedaagse exkursie intensief bezig met markt en afzet Krachten bundelen Volwaardige contractant Miljoenen schade AOC-vorming Nieuwe vakken De klok Ruimte Startvoorwaarden Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich tijdens een driedaags werkbezoek (van 31 mei tot en met 2 juni) intensief beziggehou den met markt en afzet. Daartoe werden bezoeken gebracht aan Cebeco-Zuidwest, Veiling ZHZ te Barendrecht, AOC "De Groene Zoom" te Dordrecht, HAK B.V. te Giessen, Conservenfabriek SVZ te Et ten-Leur, de Suiker Unie te Breda en - in het buiten land - de zuivelindustrie Inco te Beveren/Kallo (België). "De driedaagse veldtocht", zoals de voorzitter de heer Van der Maas, die in de bus aankondigde, begon bij Cebeco-Zuidwest. Het gezelschap werd in de vestiging Sirjansland ont vangen door voorzitter de heer J. van Iwaarden en bestuurslid J. Geluk en door de directeuren J. Boeve en A. Bierens (Aardappel B.V.). Voorzitter Van Iwaarden zei verheugd te zijn bij deze gelegenheid de pas overgeno men vestiging Sirjansland te kunnen laten zien. Een complex waar de coö peratie trots op kan zijn, zo stelde men na een korte bezichtiging vast. De voorzitter informeerde de hoofd bestuursleden over de "strijd" die binnen Cebeco-Zuidwest gevoerd wordt met beleid voor de korte en de lange termijn. De lange termijn ligt daarbij het moeilijkst omdat daartoe de afzetstrategie behoort en investe ren in de afzetmarkt erg kostbaar is. Er wordt dan ook zoveel mogelijk samen gewerkt met Cebeco- Handelsraad en/of andere coöpera ties om de daarvoor vereiste invloed en kapitalen te kunnen verkrijgen. Bij het beleid dat Cebeco-Zuidwest voor ogen staat worden de volgende twee hoofdlijnen gevolgd: de coöpe ratie gaat alleen dat doen waar men sterk in is en de afzetstructuur zal worden versterkt en verbeterd. Directeur J. Boeve haakte meteen bij de afzetproblematiek aan. "We moe ten in de afzet onze krachten bunde len tegenover de enkele vragers in de markt. Er moeten minder collecteurs komen, hooguit drie a vier grote coö peraties, zo meent hij. Hij waar schuwde voor de verleiding om op de korte termijn naar de leden toe te scoren met hoge uitbetalingsprijzen. "Op den duur pakt dat slecht uit. We moeten ons nu financieel sterk maken voor de toekomst". Boeve meent ook dat er aan de produktie- wijze wat moet veranderen. Als coö peratie zullen we moeten proberen de afnemers aan ons te binden met kwa liteit en betrouwbaarheid. "Dat be tekent naar de telers toe dat er harde afspraken gemaakt moeten worden over de produktie: hoeveel wordt er geproduceerd en hoe wordt het ge produceerd. En dan moeten de telers niet metaan beginnen te vragen met wat levert het op. Het is goed om bij het grootwinkelbedrijf in het schap te liggen en dat levert meestal niet het meeste op maar daar staat tegen over dat als er constant waar van kwaliteit wordt geleverd het winkel bedrijf je ook niet laat vallen". De directeur zegt desgevraagd dat er voor BD-produkten zeker een - zij het kleine - markt is voor individuele telers. De teler zal het produkt uit handen moeten geven om het in de markt tot de hoogste waarde te kunnen laten brengen, maar wel moet hij/zij in de afzet mee blijven denken. Daarbij hoeven we geen slaaf te worden van het grootwinkelbedrijf, wel een vol waardige contractant. De contrac tant zal dus meer in een keurslijf worden gedwongen om met zijn pro duktie naadloos aan te kunnen slui ten op wat in de markt van hem of haar wordt gevraagd", aldus Boeve. De directeur van Aardappel B.V., de heer A. Bierens, vertelde het gezel schap dat er door Aviko en Agrico hard aan wordt gewerkt om aan de aardappel een meerwaarde te kun nen geven. Er worden nieuwe rassen en produkten geïntroduceerd, nieu we verwerkings- en bereidingsmetho den enzovoorts, enzovoorts. Hij toonde zich een voorstander om ieder jaar vooruit 3 a 5% van het produkt met slechte kwaliteit uit de aardappelmarkt te halen en te verko pen zodat de kwaliteit in de markt gewaarborgd is. Hij erkende dat er een probleem is met de gewasbe scherming die uit milieu-oogpunt- strenger wordt dan in de andere EG- landen. "Maar misschien kunnen we dit nadeel op termijn omvormen tot een voordeel...." Op de coöperatieve veiling Zuid- Holland Zuid te Barendrecht maakte het gezelschap wat al te nadrukkelijk en op pijnlijke wijze kennis met markt en afzet. Daar werd in volle omvang duidelijk welk een ernstige verstoring een zwaar overtrokken mededeling voor de TV over het inci denteel maar strafbaar gebruik van het middel Vertimec voor de kom kommerteelt en handel tot gevolg heeft: Een prijs die van de ene op de andere dag halveert en een sterk af nemende vraag die de telers miljoe nen kost. De secretaris van veiling ZHZ, de heer J. Zevenberen moest directeur A.H.J.M. Kerstens dan ook even excuseren vanwege overleg over de ontstane situatie. Kerstens lichtte later actueel toe: "Albert Heijn wil de komkommers niet meer in de win kelschappen." Hij zegt niet uit te wil len sluiten dat voorvallen zoals met de komkommers bij de veilingen zul len leiden tot nog meer controle op wat de leden doen. De directeur zette De ZLM bood als blijk van dank voor de genoten gastvrijheid de direktie van de bezochte bedrijven een satelietfoto aan met daarop afgebeeld een groot deel van het werkgebied. Op de foto de aangenaam verraste direkteur van HAK BV drs. J. W. Broekhuis. antwoordde secretaris Zevenbergen als volgt. Startvoorwaarde is dat een aantal telers zich als groep aan eensluit zodat een groot en goed pakket aangeboden kan worden. Zij zullen verder bereid moeten zijn om kwaliteit te leveren en om gediscipli neerd te werken. Maar men moet eerst studeren; wat willen \ye telen en hoe. Dan kan sa men iets worden opgezet waarbij ook de afzet gepland moet worden. Ver der moet men bereid zijn om even tueel snel op iets anders over te schakelen. De beschikbaarheid van zoet water is een voorwaarde. Hebt u dat niet, wel dan zult u moeten ver huizen. Zo simpel is dat.... Dat is on dernemer zijn. De keus is aan u...." In veel gevallen zal de mentaliteit van de akkerbouwers ook moeten veran deren. Hij moet overschakelen van de bulkfilosofie op de meer indivi duele benadering. Begin langzaam, zo besloot Zevenbergen, vooral niet te groot, en probeer er het beste uit te halen". Het volgende onderdeel op het pro gramma bracht in ieder geval al iets concreets op: de hoofdbestuursleden en de adviseurs konden hun school geld terughalen op de ZLM/KNLC school "De Groene Zoom" in Dor drecht. De ZLM is met twee en de Hollandse Mij.-met 5 leden in het bestuur van dit AOC vertegenwoor dig. De voorzitter van de onderwijs commissie van het Landbouwschap, de heer K. v.d. Woude, gaf een over zicht van de stand van zaken bij de AOC-vorming in ons land. Het plan van spreiding van deze scholen over ons land moet eind dit jaar gereed zijn. En op 1 augustus 1990 moet de AOC-vorming rond zijn. Van der Woude betwijfelde of deze planning wel zal kunnen worden gehaald. Hij wees de hoofdbestuursleden erop dat in de nieuwe situatie de relatie tussen het onderwijs en het agrarische be drijfsleven zwakker wordt. Immers de standsorganisaties krijgen straks minder invloed in het bestuur. Hoe wel de AOC-vorming in Zeeland op grond van louter vereiste leerlingen aantallen niet haalbaar is, heeft de minister gezegd dat elke provincie in ieder geval één AOC moet hebben, dus Zeeland ook. "Wat dat betreft zit u in een unieke situatie". Van der Woude verwacht erg veel van de uit straling van de AOC's. Vooral voor Zeeland, want naast de onderwijs- funktie kan ook de kennisfunktie van het AOC van groot belang zijn omdat in het Zuidwesten in de land bouw veel zal veranderen. Op een vraag of het draagvlak wel groot ge noeg is voor de school, antwoordde hij dat dit formeel zeker het geval is. Wel zou het in de praktische situatie goed zijn om t.a.v. het onderwijspro gramma samenwerking te zoeken met andere AOC's in de buurt. De directeur van de studierichting Landbouw aan de ZLM/KNLC Agrarische Hogeschool Delft, de heer Peter de Graaff, zette in een hel der en open betoog uiteen hoe de te rugloop van het aantal studenten aan zijn studierichting Landbouw moet worden verklaard. Met verve schetste hij ook de nieuwe kansen die de opleiding in Delft heeft. Zo wees hij op Delft als stad met een aantrek kelijk en goed studieklimaat, dicht bij een aantal beslis- en beleidscentra Het hoofdbestuur op bezoek bij Cebeco-Zuidwest te Sirjansland. Achter de tafel v.l.n.r. direkteur J. Boeve, J.v. Iwaarden, ZLM-voorzitter H.C. van der Maas, en mr. J. Oggel sekretaris ZLM. Vrijdag 9 juni 1989 vervolgens uiteen langs welke lijnen de afzetstructuur bij groenten en fruit de komende decennia gestalte zal krijgen. Aan de afnemerszijde - de exporteurs - zal zich een reeds in gang gezette sanering verstrekt voort zetten. "Naarmate de afnemers - het grootwinkelbedrijf - groeien zal de veiling zich meer in moeten span nen om bij hen letterlijk in beeld te blijven. Dat kan alleen als je groot bent. Die grote veilingen kunnen en moe ten in het verenigd Europa verder sa menwerken door middel van televeilen. Het komt binnen afzien bare tijd zover dat nog slechts een tiental afnemers vanaf het kantoor via de computer een uur voor de vei ling al weet hoeveel van welke partij te koop wordt aangeboden. De vei lingdirecteur erkent dat wanneer het verkoopsysteem zo doorzichtig wordt de klok eigenlijk overbodig is. Op dit probleem wordt thans dan ook gestudeerd binnen het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Hij benadrukte dat het afzetsysteem als zodanig zeker in stand moet blij ven en betreurt het dat er meer buiten om de veiling wordt verkocht. Hij heeft er enig begrip voor wanneer het nieuwe leden/akkerbouwers betreft die niet precies met het veiling systeem op de hoogte te zijn. Voor hen moeten we nog een soort op- vangmodel creëren..." De heer Kerstens is van mening dat ZHZ Barendrecht na 1992 een com pleet pakket groenten en fruit aan zal moeten bieden. "Ik denk dat we in de toekomst ook produkten gaan veilen die in het buitenland geteeld zijn. De grenzen vervagen en zijn niet meer bepalend voor wat je in je pakket voert. Het is beter om op de ze ontwikkelingen positief in te spe len. Hij is zich het gevaar bewust dat daardoor de loyaliteit van de oude le den wat minder kan worden. Aange naam verrast zijn de ZLM-bestuurders met de medede ling dat het volume van de aanvoer van vollegrondgroenten op ZHZ in feite te gering is om aan de vraag te voldoen. Er is nog ruimte op o.m. de Westduitse markt, maar een goede partner ben je pas als je betrouwbaar bent in de levering. Er kan dus nog meer bij en hier liggen dus voor het Zuidwesten in het kielzog van toma ten en komkommers nog grote moge lijkheden voor de teelt en export van vollegrondsgroenten. Voorwaarde is daarbij wel, zo benadrukte Kerstens, dat de produkten op een fijnzinnige manier worden geoogst, want kwali teit is en blijft een eerste vereiste. Veilingsecretaris J. Zevenbergen zette uiteen hoe elkaar versterkend het groeiproces van de vollegronds- groenteteelt en de veiling in en rond Barendrecht is verlopen. De nabij heid van een stedelijke agglomeratie blijkt hierbij sterk bepalend te zijn geweest. Akkerbouw en veeteelt zijn geweken voor intensieve (volle- grondjteelten. Dankzij de centrum- funktie die de veiling in het gebied vervult komen nieuwe ontwikkelin gen er snel op gang, en er is een in tensieve kennisuitwisseling tussen veiling en leden en leden onderling hetgeen weer tot gevolg heeft dat nieuwe gewassen en teeltmethodie ken snel opgepakt worden. Met de directeur hield hij het hoofdbestuur voor dat in het hele Zuidwesten (in clusief in Zeeuws-Vlaanderen) goede mogelijkheden zijn voor de (volle- gronds) groenteteelt. Op een vraag van voorzitter Van der Maas hoe de akkerbouwer met succes over kan schakelen op vollegrondsgroenteteelt Het vrijwel voltallige hoofdbestuur werd bij Cebeco Zuidwest gewogen maar met 2200 kg gekleed aan de haak niet te licht bevonden. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12