Beregening met zoet water van zuiveringsinstallatie Deel 3 Veldnamen uit Schouwen-Duiveland Betere benutting stikstof uit organische mest alleen bij tijdig en voldoende regen Eerste otter losgelaten in natuurpark Lelystad Stichting behoud de Zak van Zuid-Beveland opgericht Demonstratie zodebemesting bij Mts. Blankers te Grijpskerke Capaciteit Konklusies m De zodebemester aan het werk. Verbranding of (extra) verdroging van de grasmat vindt bij deze toepassing van organische mest niet plaats. In het kader van de landelijke aktie "Milieu Vriendelijke Methoden van Drijfmestaanwendig op grasland in voorjaar en zomer", vond afgelopen maandag een demonstratie plaats met een zodebemester op het bedrijf van de Mts. G. en B. Blankers te Grijpskerke. Op dit 36 ha. grote be drijf op vrij zware kleigrond werd op !6 mei j.l. reeds 3 ha. grasland, met de zodebemester bemest. Op dit demonstratieperceel werden respec tievelijk 24, 20 en 16 m3 drijfmest per ha. bemest in vrij droge grond met daarna geen regen van be tekenis. Op 29 mei werd dit perceel door de bezoekers bekeken. Van verbran ding of extra verdroging van het gras was geen of heel weinig sprake. Een betere benutting van de stikstof uit de organische mest was niet zicht baar t.o.v. nul-veldjes. Oorzaak hiervan is waarschijnlijk het uitblij ven van voldoende regen tussen het aanwenden van de drijfmest en het bezoek. Op maandag 29 mei was de zodebe mester weer naar het bedrijf van Mts. Blankers gekomen om voor een 130-tal bezoekers de werking te de monstreren. Vanwege het uitblijven van regen was de kleigrond droog en hard. Het maken van gleufjes met de ronde schijfkouters was hierdoor moeilijk. Onder normale omstandig heden worden deze gleufjes 5-8 cm. diep met een onderlinge afstand van ongeveer 20 cm. Nu konden slechts 2-3 cm. diepe gleufjes met moeite worden getrokken. Hierdoor kon slechts 13 ton runderdrijfmest per ha. worden aangewend. Bij voldoen de diepe gleufjes kan met de zodebe mester een 15-20 m3 drijfmest per ha. zonder problemen worden bemest. In verhouding tot het oppervlakkig uitrijden van drijfmest is de stank die ontstaat bij uitrijden met de zo debemester te verwaarlozen. Door de droge grond was de capaci teit van de zodebemester tijdens de demonstratie sterk verminderd. On der normale omstandigheden kan per uur ongeveer 2 ha. grasland met de zodebemester worden bemest. In loonwerk komen de kosten dan op ongeveer 5,per m3 verwerkte drijfmest. Verder is een voorwaarde dat de mest kort voor het uitrijden goed gemixed wordt om een goede doorstroming via de nauwe uit stroomopeningen van de zodebe mester te verkrijgen. In de zodebemester zit een zeef- constructie, die eventuele grove de len uit de mest zeeft, alvorens ze in de nauwe uitstroomopening gaat. Door het bemesten op grasland in het voorjaar en zomer met de zode bemester zal er in het groeiseizoen een betere benutting van de minera len uit de drijfmest zijn. Hiervoor is echter wel regen nodig. Bij een goe de aanwending van drijfmest en tij dig regen zal er een besparing op N kunstmest plaats kunnen vinden. T.a.v. injekteren en oppervlakkig uitrijden van drijfmest geeft zodebe mesting geen verbranding of verdro ging van de grasmat. Zodebemesting is milieu en buren vriendelijk t.a.v. stankoverlast en ammoniakver- vluchtiging. De vrij dure apparatuur die nodig is voor zodebemesting leidt tot het uitvoeren van zodebe- mesten door de loonwerker. Dit zal na aftrek van betere benutting van de mineralen en eigen werktuig- kosten toch hogere kosten voor de veehouder geven. Door de snelle re kenaars bij de demonstratie werden meerkosten van enkele honderden tot enkele duizenden guldens ge noemd, al naar gelang de grootte van het eigen bedrijf. Verder is nog een vraagteken of er onder iets natte omstandigheden ook nog gewerkt kan worden op kleigronden. Mede gezien het aantal bezoekers vanuit alle regio's van Zeeland kun nen we terugzien op een geslaagde demonstratie met grote dank aan de familie Blankers voor de medewer king aan deze dag. CRN-Brabant - Zeeland. Ing. R. v.d. Meer. De voortdurende droogte gaat ak kerbouwers, vollegrondsgroentete- lers en de telers van bloemzaadteelt op met name Tholen parten spelen. Zaad en pootgoed dat vlak voor of in het begin van de droge periode is gezaaid en gepoot komt nog steeds niet op. Voor een aantal gewassen zal er al schade zijn die bij nog lan ger uitblijven van. neerslag alleen maar groter zal worden. Overigens heeft veehouder M. Ver- mue in Kapelle een antwoord op de droogte gevonden. Hij maakt bij het beregenen van zijn maisperceel ge bruik van het zoete water van de zui veringsinstallatie bij de zeedijk ach ter Kapelle. Dit water dat na zuive ring in de Westerschelde wordt ge pompt is weliswaar bacteriologisch niet geheel betrouwbaar maar voor beregening is dat in het geheel geen probleem. Ook het zoutgehalte is aanvaardbaar en ligt in normale om standigheden tussen 300 en 500 mg per liter. De kapaciteit van het gezui verd water ligt tussen 800 m3 water per uur in droge tot 3000 m3 per uur in natte periodes. Het Waterschap Noord- en Zuid- Beveland dat eigenaar is van de zui veringsinstallatie staat positief te genover het gebruik door de land bouw van dit water. "Het verdwijnt anders toch maar in de Westerschel de". Overigens kan naast de akker- Vorige week heeft beheerder Hans Rozenberg de eerste otter vrijgelaten in het 500 ha grote na tuurpark Lelystad. In het kader van de open dag 'Flevoland ont vangt Holland' zaterdag 27 mei konden mensen suggesties indie nen voor een naam voor de otter. De keuze is gevallen op "Rex", voorgesteld door de 12-jarige Heide Willems uit Urk. Op de open dag afgelopen zaterdag was het veel minder druk dan in an dere jaren. Toch ontving het na tuurpark zo'n 3.500 bezoekers. Het natuurpark wordt beheerd door Artis en de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP). Al le dieren die er zich bevinden kunnen vrij rondlopen of - vliegen. De ooievaars en kraan vogels uit het park worden dan ook regelmatig in omliggende ge meenten gesignaleerd, doch ze keren altijd terug naar hun vaste verblijfplaats in het park. Ande re dieren die in het natuurpark zijn te vinden, zijn o.m. Davids- herten (deze zijn nergens anders in ons land te zien), wisenten, Przewalski paarden, elanden en bevers. Binnenkort zullen er ook meer otters komen. "Rex", de eerste otter die in natuurpark Lelystad wordt losgelaten. Veehouder M. Vermue uit Kapelle beregent zijn mais met zoet water van de zuiveringsinstallatie, dat anders in de Westerschelde zou worden gepompt. bouw ook de fruitteelt van het water gebruik maken. Hierbij kan gedacht worden aan fertigatie. Een betrouw bare zoetwaterbron is in ieder geval in de buurt. Deel 3 van "Oude veldnamen van Schouwen Duiveland" is uit. Na de delen 1 en 2 die handelen over respektievelijk de gebieden Drei- schor, Zonnemaire en de Gouwepol ders en over het gebied Duiveland wordt in deel 3 nader ingegaan op veldnamen en andere historische bij zonderheden in het gebied Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle, Serooskerke en Ellemeet. Van oudsher heeft men de behoefte gehad om een plaats of gebied in het veld of om bijv. de grenzen van het bezit aan te duiden. Daarbij werden vaak natuurlijke grenzen gebruikt zoals waterlopen, zandplaten, vroe gere al of niet plaats gevonden heb bende gebeurtenissen enz. enz. De namen van percelen (de veldnamen), zijn vaak eeuwenlang - al of niet ver basterd - in de volksmond en op kaarten doorgegeven. Ze geven ons nu vaak inzicht in het landschap, het gebruik ervan, het eigendom, flora, fauna, rechtspleging (bijv. "Galge- blok") enz. Na de overstroming is met de verkaveling op Schouwen- Duiveland veel van de relatie tussen het landschap en de naamgeving van de percelen verloren gegaan. De boekjes geven meer dan alleen maar informatie over veldnamen, het zijn kleine historische dokumenten. Deel 3 omvat net als de eerste deel tjes lijsten met veldnamen, tot aan de verkaveling in gebruik, een serie unieke kaarten waarop de veldna men zijn ingeschreven en kaarten waarop zijn aangegeven de oude we gen met hun namen, kerkepaden, boerderijen, en bijzondere gebou wen. Voorts staat er een diepgaand artikel in over het ontstaan en de historie van Schouwen-Duiveland. De auteurs hopen deel 4 dat over het gebied Zierikzee, Kerkwerve, Brou wershaven en Scharendijke gaat in 1990 af te ronden. De prijs voor deel 3 is voor leden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen Duive land 25,voor niet-leden be draagt de prijs 29,per deel. De deeltjes zijn verkrijgbaar bij de heer Patmos, Caustraat 30 en de Zeeuwse boekhandel beide te Zierikzee en bij het Geschenkenhuis Goudswaar te Haamstede (bij beide laatste geen lid-reduktie). Ze zijn ook verkrijg baar tijdens de expositie "Kleine schatten van Schouwen-Duiveland" die nog in Haamstede in De Bewaer- schole plaatsvindt van 10 juni t/m 24 juni. J.W. Donderdag 1 juni is de Stichting 'Be houd de Zak van Zuid-Beveland op gericht. Het gaat BZZB om het be houd van de natuur, het milieu en het landschap van de Zak van Zuid- Beveland. Mogelijke negatieve in vloeden, onder andere vanuit de randgebieden, wil de stichting tegen gaan. Verder wil BZZB bevorderen dat de Zak snel zal worden erkend als zogenaamde 'Grote Landschap pelijke Eenheid' (GLE). Bij die een heid horen óók de polders langs de Westerschelde en de buitendijkse schorren en slikken. Aanleiding tot oprichting van BZZB is de zeer di recte dreiging van een toeleidende weg van de Westerschelde Oeverver binding (WOV) door de Zak van Zuid-Beveland. De stichting wil haar doel verwezenlijken door belangheb- Vrijdag 2 juni 1989 benden en belangstelenden te inte resseren voor alles wat de Zak van Zuid-Beveland aangaat. Het verza melen en verspreiden van informatie is daarvoor noodzakelijk. Zij wil de aandacht vestigen op landschaps- schoon, flora en fauna. Tenslotte hoopt zij samenwerkingsverbanden aan te gaan met natuur- en milieube schermingsorganisaties en met over heidsinstellingen. Op 17 juni zal BZZB tijdens het schaapscheerdersfeest te Nisse geïn troduceerd worden aan het Zeeuwse publiek. BZZB zal dan ook begin nen met het werven van donateurs om op termijn haar aktiviteiten zelf te kunnen bekostigen. Vooralsnog zoekt de stichting instanties die be reid zijn haar een startkapitaal te verschaffen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9