Bezoek AVZ aan kweekbedrijf C. Meijer B.V. Hongaren bezoeken Agrarische Hogeschool Delft en leerden hoe een familiebedrijf kan worden opgezet Prioriteiten Kweekcyclus Informatienet Schapenhouderij operationeel Onderzoek naar nieuwe toepassingen van in Nederland geteeld hout Europese Rekenkamer: kritiek op stelsel groene koersen De Nederlandse Gemalenstichting wil beheer gemalen koördineren Méér creativiteit rond de barbecue Vrijdagmiddag 26 mei j.l. heeft de Aardappelkwekers Vereniging Zuid west Nederland een bezoek gebracht aan het aardappelkweekbedrijf van de firma C. Meijer B.V. te Rilland. Kweker de heer J. Muijsers heeft voor de hobbykwekers een tot de verbeelding sprekend betoog gehou den over het aardappelkweekwerk in het algemeen en het diploïde- programma in het bijzonder. Van dit bezoek volgt hieronder een korte impressie. Het kweekprogramma bestaat uit grofweg drie delen te weten: ras ont wikkeling; proefkruisingen en geni- teurs ontwikkeling. Het kweekbe drijf maakt hiervoor gebruik van be staande rassen, de instituten SVP en IVP en de eigen zaailingen die voort komen uit het kweekprogramma. Het kweekbedrijf trekt jaarlijks 25.000 klonen op uit het zaad, dat verkregen is na het kruisen. Deze klonen gaan voor een gedeelte naar de aangesloten hobbykwekers en de rest wordt op "Oosthof" uitgeplant. De eerste jaren vindt de strengste se- lektie plaats. Na ongeveer 9-12 jaar, als het potentiële ras al zover geko men is, kan er plaatsing op de Ne derlandse en/of buitenlandse rassen- lijst plaats vinden. Prioriteiten in het kweekprogramma zijn momenteel: aardappelmoe- heidsresistentie; phytophthorare- sistentie en wratziekteresistentie. Daarnaast wordt er streng gelet of de aankomende rassen wel of niet kiemlustig zijn i.v.m. de bewaar- baarheid. Hiermee wordt ingespeeld op de wettelijke maatregelen wat be treft het verminderde gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Het hoofdthema die middag was het gebruik van diploïde rassen in een praktisch kweekprogramma. De aardappel zoals wij die kennen is te traploïd, dit betekent dat er 4 x 12 chromosomen aanwezig zijn. Op elk chromosoom liggen erfelijkheids dragers of genen met de genetische informatie, zijnde de eigenschap pen. Bij een kruising versmelt de helft van de chromosomen van de ene ouder met de helft van de chro mosomen van de andere ouder. Wel ke chromosomen, oftewel eigen schappen, ermee overgaan is niet te voorspellen. Om de gewenste genen van twee ouders bij elkaar in één na komeling te krijgen moet een groot aantal nakomelingen worden ver kregen. Bij veredeling op diploid nivo wordt er gewerkt met 2 X 12 chromoso men. Hierdoor is de kans dat de ge wenste eigenschap terug te vinden is in de nakomelingen vrij groot bij een kruising. Het is dus de kunst om van tetraploïde rassen en geniteurs, waarvan bekend is dat het goede kruisingsouders zijn, diploïde te ma ken. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een kruisingsouder van het IVP te Wageningen, IVP 101. De eigen schap van deze ouder is dat het zelf geen chromosomen inbrengt bij de kruising. Met andere woorden het tetraploïde ras of geniteur waarmee gekruist wordt, daarvan splitst de helft van de chromosomen zich, er vindt geen versmelting plaats met de chromosomen van IVP 101 dus er blijft een diploid over. Hieruit moeten de positieve eigen schappen van de tetraploïd dan weer uitgeselekteerd worden. Daarna kan, er met diploïden onderling, ge- kombineerd worden om op een ho ger nivo te komen. Op deze manier kunnen er sneller dan nu, en effi ciënter, resultaten geboekt worden. Als de gewenste eigenschappen erop diploid nivo ingekruist zijn, kan men weer terug naar tetraploïd nivo. Hierbij wordt de diploid gekruist met een tetraploïd, dit geeft tetra ploïde nakomelingen. Alle eigen schappen van de diploïde zitten dan in de tetraploïde nakomeling. De eerste resultaten lijken zeer positief. Het nivo wat ontstaat is hoogstaand en de onderlinge verschillen, tussen de nakomelingen, zijn klein. Dit heeft als moeilijkheid dat de hobby kwekers die dit materiaal krijgen niet zo makkelijk de beste eruit kan selekteren. Volgens de kweker J. Muijsers moet het mogelijk zijn, omdat er efficiën ter en sneller gekweekt kan worden, de kweekcyclus van gemiddeld 12 jaar terug te brengen naar gemiddeld 8 jaar. Via deze weg wil het bestuur en de leden van de AVZ de heer J. Muij sers bedanken voor de goede ont vangst en zijn vurige en aanstekende manier van praten over het aardap pelkweekwerk. Bestuur AVZ De Hongaarse delegatie op bezoek bij de A.H.S. Delft, v.l.n.r. profdr. Gyula Szeles, dr. Ferene Der (journalist), profdr. Peter Horn en dr. Kovac. Woensdag 24 mei en donderdag 25 mei heeft een Hongaarse delegatie de Agrarische Hogeschool van hete KNLC bezocht. Men probeert in Hongarije een geprivatiseerde land bouw op te zetten en was vooral geïnteresseerd in hoe je dit via het onderwijs kunt bereiken. De Hon gaarse delegatie die onder leiding stond van prof.dr. Peter Horn, rec tor van de Landbouwuniversiteit van Keszthely en kandidaat voor het ministerschap van landbouw had voorts belangstelling voor de be drijfsvoering en de financiering van landbouwbedrijven. 'We hebben Nederland gekozen, omdat de land- bouwstruktuur hier goed aansluit bij wat we in Hongarije voor ogen heb ben', vertelde Horn. 'We zijn daarin niet teleurgesteld. Omdat we met onze universiteit goe de kontakten hebben met de studie richting Landbouw van de AHS- Delft was een bezoek aan deze school een must'. De AHS-Delft heeft samen met de Landbouwuniversiteit van Wagenin gen een programma samengesteld waarin aandacht was besteed aan onderwijsprogramma's, bedrijfs voering en financiering. Familiebedrijven 'Op het ogenblik, vertelde delegatie leider Peter Horn, 'kent men in Hongarije vooral zogenaamde state- farms en koöperaties. Dit zijn vaak hele grote bedrijven. Slechts 15% van de grond is in handen van parti- kulieren. Dit zijn kleine stukjes grond van maksimaal 2 ha, die naast een gewone baan worden bewerkt'. Ondanks de maar kleine lapjes blijkt een zeer groot deel van de Hongaar se produkten juist van deze stukjes grond afkomstig te zijn. Veelal heb ben deze part-time boeren wel een kontrakt met de koöperaties. De Hongaren willen volgens de heer Horn, graag de struktuur van hun landbouw veranderen. 'De privé- stukjes leveren veel op, maar de kleinschaligheid ervan zal het op den duur afleggen tegenover de veel be tere struktuur van de landbouw in de rest van Europa. De koöperaties en de staatsbedrijven zijn over het alge meen niet rendabel'. Daarom is vorig jaar het plan opge vat om de koöperaties te splitsen in familiebedrijven van rond de 50 ha. Onderwijs De Hongaren zijn van mening dat de struktuurverandering vooral via het onderwijs doorgevoerd kan worden. Onlangs heeft een tiental Nederland se bedrijven, op initiatief van de Koek Produktontwikkeling BV in Houten, het startsein gegeven voor een uitgebreid onderzoek naar nieu we mogelijkheden voor het gebruik van in Nederland geteeld hout. De kosten van dit projekt worden door de deelnemende bedrijven gezamen lijk opgebracht, terwijl daarnaast het ministerie van Ekonomische Za ken heeft toegezegd een deel van dit onderzoek te subsidiëren. De uitvoering van het onderzoek is in handen van Houtinstituut TNO, dat gedurende een jaar op systemati sche wijze verschillende nieuwe pro- duktmogelijkheden zal verzamelen en op waarde toetsen. Een aantal kansrijke en veelbelovende toepas singen zal TNO voorzien van een programma van eisen en een plan van aanpak voor verdere produkt ontwikkeling. Tijdens het onderzoek zal ook ge bruik worden gemaakt van techni sche kennis en ervaring van andere organisaties op het gebied van hout en houtverwerking, zoals de Stich ting Bos en Hout, de Landbouwuni versiteit Wageningen, de Technische Universiteit Delft en het Centrum Hout. Per 1 juli a.s. moet het informatienet Schapenhouderij in ons land opera tioneel zijn. Er is in de loop van dit jaar een voorlopige stichting opge richt, de OBIS (Overleg/Beheers commissie Informatienet Schapen houderij). OBIS verzorgt de dienstverlening op het gebied van automatisering ten behoeve van de schapenregistratie vanuit het automatiseringscentrum Agridata in Zutphen. De navolgende stamboeken en verenigingen hebben zich inmiddels bij OBIS aangesloten: Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren, het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland, het Flevolander Stamboek, Schapenfokvereniging 'De Noordhollander', Het Gotland- Pels Schapenstamboek, het Friese Mij. Projekt, Federatie Buitenlandse Stamboekschapen, het NIS en een waarnemer van de schapenhouderij verenigingen. Door Rik winkel Het systeem van groene koersen en monetaire compenserende bedragen in de Europese landbouw deugt van geen kant. Dat staat in een rapport van de Europese rekenkamer dat vo rige week is verschenen. Volgens het rapport is het principe van verschillende prijsniveaus in de EG niet in overeenstemming met het doel van een eenheidsmarkt. De groene koersen moeten daarom in 1992 worden afgeschaft. Het 'switch-over' mechanisme dat in 1984 werd ingesteld om het ontstaan Vrijdag 2 juni 1989 van nieuwe positieve MCB's tegen te gaan, heeft geleid tot ongerechtvaar digde prijsverhogingen en de kloof tussen de landbouwkoersen en de ge wone wisselkoersen alleen maar ver groot, aldus het rapport. De Rekenkamer vindt het onjuist dat prijsverhogingen niet in de Landbouwraad worden bepaald, maar min of meer sluipend ontstaan door de waardestijging van de D- mark en de gulden ten opzichte van andere Europese munten. Als voor waarde voor de afschaffing van het stelsel, ook door de Raad en de Commissie gewenst, noemt de Re kenkamer een grotere economische en monetaire samenhang (waardoor schommelingen van de munten be perkt blijven) en meer nadruk op het marktmechanisme in het landbouw beleid. De nog jonge Nederlandse Ge malenstichting stelt zich ten doel het mogelijke behoud van waar devolle gemalen te bevorderen. De stichting wil daartoe het be heer van deze gemalen koördine ren. Zij richt zich niet op het be heer van windmolens. Voor het behoud daarvan is reeds een lan delijke vereniging werkzaam. De stichting wil optreden als fe deratie van partikuliere organisa ties, die ieder voor zich ijveren voor het behouden en beheren van een gemaal. De aktiviteiten van de stichting zullen zich uitstrekken tot het verbeteren van de kennis over en het inventariseren en dokumente- ren van gegevens betreffende dit soort gemalen, het geven van in formatie, het ondersteunen van aktiviteiten op plaatselij k en regio naal nivo. Voorts moeten oplei ding van vrijwillige machinisten, gezamenlijke landelijke promotie en het onderhouden van kontak ten met overheidsinstellingen, bedrijven en partikulieren alle aandacht krijgen. Het sekretariaat van de stichting is gevestigd op het adres: Willem de Zwijgerlaan 11, 2351 RA Lei derdorp, telefoon 071 - 894997. Hom daarover: 'We willen met ons onderwijsprogramma op de univer siteiten voorop lopen bij de nieuwe struktuur. De studenten moeten niet meer opgeleid worden voor banen in de grootschalige landbouw, maar voor het leiden van een bedrijf van 50 ha en voor de voorlichting daarin'. Sukses De delegatieleider de heer Horn noemde het bezoek een groot sukses. 'Het overtrof onze stoutste verwach tingen. We zijn vooral onder de in druk van de polders, omdat de struktuur daarvan goed aansluit bij wat wij voor ogen hebben', zei hij tot slot. Ingeborg Schuitemakcr Overleg 3 CL0 met Deense landbouworganisaties Op 25 mei 1989 heeft een delegatie van de 3 Centrale Landbouw Orga nisaties, onder leiding van drs. J.J. Schouten, te Kopenhagen overleg gevoerd met een delegatie van de Deense landbouworganisaties. Beide delegaties hebben hun zorg uitgesproken over de voortdurende prijsdruk voor akkerbouwproduk- ten in de EG. Zij waren van oordeel dat hieraan een einde moet komen en dat de oplossing gericht moet zijn op de industriële aanwending van landbouwprodukten en een effektie- ve toepassing van de huidige vrijwil lige braakregeling in alle EG- lidstaten. Vijf verrassende en vooral smakelij ke variaties op de bekende barbecue spies en de gegrilde karbonade. Die zijn te vinden in de brochure 'Even anders met barbecuevlees'. De bro chure is een uitgave van het Voor lichtingsbureau Vlees in Rijswijk, in de serie 'Even anders met....'. Subsidie voor aankoop 1,7 ha relatienotareservaat bij het Zwin. GS van Zeeland verzoeken de com missie ruimtelijke ordening en bestuurszaken in te stemmen met het verzoek van de Stichting Het Zeeuws Landschap de aankoop van 1,70 ha. relatienotareservaat nabij het Zwin te subsidiëren. Voorgesteld wordt een subsidie te verlenen tot een be drag van 15.916,—, zijnde 50 pro cent van de verwervingskosten. De prijsstelling is 17.500,— per ha. Het perceel wordt gekocht van de heer I.A. Risseeuw te Schoondijke. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5