Bedrijfstakdeskundige akkerbouw Wim Maljaars neemt afscheid van Consulentschap Goes Zeeland en Noord-Brabant in "De twaalf provincies" bij Teleac PERSONALIA Brabant wil meer geld voor mestverwerking Beregeningsverbod Dommel door aanhoudende droogte I \AM?LKtN Vekabo nieuws De heer Maljaars (m.) wordt de hand gedrukt door de voorzitter van de "Stichting Zeeuwsch-Vlaanderen" de heer Haartsen. Rechts mevrouw Maljaars. "Een bedrijfseconoom die niet al leen deze wetenschap in praktische zin wist toe te passen, maar iemand die er ook een theoretische uitwer king van wist te geven en deze kon uitleggen aan zijn kollega's". Zo ty peerde consulent ir. L.Th.J.M. de Wit bedrijfstakdeskundige akker bouw Wim Maljaars, die vrijdag 26 mei in hotel Goes afscheid nam van het Consulentschap Akker- en Tuin bouw te Goes. De heer Maljaars maakt na in totaal ruim 39 jaar bij de Rijksoverheid gewerkt te hebben gebruik van de regeling vervroegd uittreden. Op 1 augustus 1951 trad de heer Maljaars in dienst bij het Consulent schap Axel, als hulpassistent proef velden en grondonderzoek. Daarna werd hij assistent op de economische afdeling. "Mede gezien de vele pu- blikaties die er op zijn naam staan, moet hij dat erg goed hebben ge daan", aldus de heer De Wit. Per 1 mei 1963 stapte de heer Maljaars over naar het Rijkslandbouwconsu- De provincie Zeeland komt op 6 en 8 juni aan bod in de Teleac-serie "De twaalf provincies, op dinsdag 6 juni op de televisie, van 18.30 tot 19.00 uur op Ned. 3, en op donder dag 8 juni van 20.30 tot 21.00 uur op radio 5. Een week later volgen de uit zendingen over Noord-Brabant: op dinsdag 13 juni van 18.30 tot 19.00 uur op Ned. 3 en op donderdag 15 juni van 20.30 tot 21.00 uur op radio 5. De presentatrice van de aflevering Zeeland is Therèse Adriaansens, me dewerkster van de Zeeuwse Culture le Raad. Trudy van Rijswijk, free lance journaliste van o.m. omroep i i ^lJDt I I^A)Q£K I \EPEKATIE ZEELAND Ook met de Pinksteren formida bel weer evenals trouwens de rest van de week. Wat is het jammer dat met zulk weer de Pinkster- week geen vakantieweek is. Ve len trokken er desondanks voor drie dagen op uit met tent of ka- ravan met het gevolg dat Schou wen overspoeld raakte met toe risten, het op Walcheren erg druk was en ook Zeeuws- Vlaanderen nog een graantje van de toeristenstroom kon mee pikken. De toeristische kampeerders lo genstraften hiermee a.h.w. de konklusie van een onderzoek en de woorden van Gedeputeerde Ventevogel één week voor Pinksteren gedaan tijdens de of ficiële opening van het nieuwe VVV-kantoor te Cadzand, als zou deze vorm van kamperen af nemen. Al deze tenten en kara- vans gaan deze zomer weer op weg naar een vakantiestek in binnen- of buitenland en ook buitenlanders gedragen zich wat dat betreft niet anders dan Ne derlanders. Na twee slechte zo mers wat het weer betreft, een lentschap voor West Noord-Brabant te Zevenbergen, waar hij hoofd van de bedrijfseconomische afdeling werd. Bij de heropstelling van de consulentschappen in 1969 werd hij bedrijfstakdeskundige (btd) veehou derij bij het CAR Zevenbergen. Na het vertrek van de heer Scheele als btd akkerbouw voor Zeeuws- Vlaanderen werd de heer Maljaars gevraagd naar het Consulentschap te Goes te komen. Daar is hij vanaf 1 maart 1983 (eerst bij het CAR, later bij het CAT) ruim zes jaar werk zaam geweest als btd akkerbouw voor Zeeuws-Vlaander en. De heer De Wit typeerde de vertrek kende bedrijfstakdeskundige akker bouw - welke funktie overigens niet opnieuw wordt ingevuld - als achter de schermen werkend, bescheiden en hulpvaardig. "Op bedrijfs economisch gebied verleende hij veel steun aan met name de jongere me dewerkers, maar ook betekende hij een grote steun voor mij als ik be paalde adviezen moest uitbrengen", Brabant, zal de aflevering over Noord-Brabant presenteren. De uitzendingen maken deel uit van een serie over alle twaalf provincies -zoals de titel al deed vermoeden- die is gestart op 4 april jl. met Gronin gen, en op 20 en 22 juni zal eindigen met Limburg. Er is ook een kursus- boek uitgebracht. Hierin wordt elke provincie in een apart hoofdstuk be handeld. Het kost 79,— (ISBN 90 6533 183 2) en is te bestellen door dit bedrag over te maken op postgiro 54 42 32 tnv Teleac te Utrecht ovv "De twaalf provincies". Het boek is ook via de boekhandel te koop. Voor inl. tel. 030-946946. dergelijk onderzoek uitvoeren is weggegooid geld. De uitslag staat dan al bij voorbaat vast. Dat er aan het milieu eisen gesteld moeten worden, daar is een ieder het wel mee eens. Het prijskaartje dat er vaak bij hoort kan de betrokkene echter voor grote problemen plaatsen. Dit zal o.a. het geval zijn bij de kam- peerboeren in West Zeeuws- Vlaanderen die van het Water schap middels een brief bericht kregen dat van deze bedrijven geen afvalwater meer geloosd mag worden op het oppervlakte water. Voor degene die niet aan gesloten is op de riolering, bijna allemaal dus, en niet beschikken over opslagruimte een hele inves tering en een doorlopende on kostenpost. De beste oplossing: aansluiting op de riolering is voor deze kleinschalige bedrijfjes onbetaalbaar terwijl opslag zeker voor 100% akkerbouwers veel opslagruimte vergt. Afvoer naar een zuiveringsinstallatie van het Waterschap kost alleen al voor de behandeling van het afvalwa ter ƒ7,50/m3. Het transport door aldus de consulent. Namens het con sulentschap dankte hij de heer Mal jaars voor zijn kollegialiteit, hulp vaardigheid en vooral zijn vriendschap. Namens de Takorganisatie Akker bouw Zeeland (TAZ) en de Stichting ter Bevordering van het Landbouw kundig Onderzoek in Zeeuwsch- Vlaanderen sprak de heer Izaak Haartsen. Omdat de funktie van de heer Maljaars vacant blijft zei hij te verwachten dat de stichting voor taan zelf de lezingen voor de studie- klubs zal moeten gaan verzorgen. De heer Haartsen kenschetste de ver trekkende bedrijfstakdeskundige als een rustig iemand. Met zijn lezingen wist hij altijd te boeien, dit terwijl bedrijfseconomische onderwerpen vaak minder belangstelling oproe pen dan bijvoorbeeld technische. Volgens ing. A. Bakker, die sprak namens de sektie akkerbouw Zeeuws-Vlaanderen van het Consu lentschap, gaf de heer Maljaars iede re kollega de ruimte om zich te ont- de loonwerker kost al naar ge lang de afstand ook ongeveer ƒ7,—/m3. Totaal dus ƒ14,— a ƒ15,—/m3. Blijft dus alleen over uitrijden op het vrijgekomen land zolang al thans de wet dit nog toestaat. Of schoon het Waterschap in deze lang tolerant is geweest komt het voor velen toch over als een kou de dpuche. Het vergelijk dat in de brief gemaakt wordt tussen re guliere kampings en kampeer- boeren is het vergelijken van een mug met een olifant. Het gaat er als ondernemer om wat kost het per kampeereenheid, en welke periode van het jaar. Het milieu is naast een probleem voor de boer ook een struikelblok gewor den voor het kabinet, al zal de fi nanciële konsekwentie voor hen persoonlijk minder pijn doen. Wie we niet moeten stemmen we ten we wel, maar wie dan wél is verre van eenvoudig. Wie niet gaat stemmen mag dan wel geen kritiek leveren, je stem geven aan een partij waarmee je de vernie ling ingaat is een hele slechte zaak. Hopelijk komt u er uit. De open dag staat voor de deur. Als het goed is heeft u zich als deelnemer gemeld en ontvangt u een aantal gasten. Als deze aktie slaagt, al loopt het voor de eerste keer misschien nog niet zo'n vaart, is het een uitstekende re- klame geweest voor deze vorm van kamperen in de rust en de ruimte. Sukses gewenst! wikkelen in een richting die de per soon aansprak of die het rayon ver eiste. De heer Bakker zei o.m. te ho pen dat er na de privatiseringsopera tie nog iets van de sektie Zeeuws- Vlaanderen zal overblijven, omdat dit de praktische uitvoering van de landbouwvoorlichting zeker ten goe de zou komen. In zijn dankwoord benadrukte de heer Maljaars dat er in de 40 jaar van zijn dienstverband veel is veran- Direktiewisseling bij koöperatie ZON op komst Het ligt in de bedoeling dat de huidi ge direkteur van de koöperatie Zuid- Oost-Nederland (ZON), de heer D. Kommer, per 30 juni 1990 terug treedt. De heer Kommer hoopt dan de 60-jarige leeftijd te hebben be reikt. Na ruim 32 jaar in dienst te zijn geweest van de ZON, waarvan de laatste negen jaar als direkteur, acht hij de tijd aangebroken om plaats te maken voor een opvolger. Hiervoor is inmiddels een sollicita tieprocedure opgestart. Met ingang van zaterdag 27 mei heeft waterschap De Dommel het putten van water uit beken en sloten voor het beregenen van land verbo den. Aanleiding voor het verbod is de aanhoudende droogte. Een aantal boeren aan de oevers van de Dom mel is voor het sproeien van lande rijen op de Dommel aangewezen. Door de droogte is de waterstand van de Dommel al flink gedaald. Een verdere verlaging in de water gangen zou volgens het waterschap in Boxtel daling van de grondwa terstand tot gevolg kunnen hebben. Alleen houders van ontheffingen mogen nog water uit de beken en derd. Bijvoorbeeld: "In 1951 werkte op elke acht ha één man, nu op elke 40 ha". Hij gaf te kennen het telkens wat nieuws kunnen brengen het mooiste van het voorlichtingsvak te vinden. "Je kunt er (mede) voor zor gen dat er geboerd kan blijven wor den". Tot zijn spijt moest hij eraan toevoegen dat de huidige slechte si tuatie in de akkerbouw tot gevolg heeft dat ook goedlopende bedrijven in de problemen komen. Het Rijk moet nog voor het eind van het jaar 300 miljoen gulden extra toezeggen voor de aanpak van de mestproblematiek in Noord- Brabant. Zonder dat geld zal de ge wenste aanpak aanzienlijke vertra ging oplopen. Die dringende bood schap kregen de kamerkommissies voor Landbouw en Milieu tijdens een werkbezoek aan de provincie te horen. Het verzoek werd onderlijnd door de gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Noord-Brabant en ge deputeerde staten in die provincie. Commissaris der koningin mr. F. Houben en NCB-voorzitter ir. A. Latijnhouwers zorgden broederlijk voor de ondertekening. De gevraag de 300 miljoen gulden tot 1994 moet komen boven op de 350 tot 500 mil joen gulden, die het landbouwbe drijfsleven en de banken bijeen wil len brengen. Het verzoek werd verwoord door de Brabantse milieugedeputeerde R. Welschen van de PvdA. Volgens hem zijn er investeringen tot 850 miljoen gulden nodig in mestfabrie- ken om de streefcijfers te halen: een verwerkingscapaciteit van twee mil joen ton in 1991 en van vijf miljoen ton in 1994. Welschen vond het zeer ongebruikelijk dat landbouw en pro vincie zich gelijktijdig tot het kabi net wenden. sloten in het stroomgebied van de Dommel oppompen. Het blijft overigens wel mogelijk om grondwater op te pompen. Dat is al leen aan een provinciale vergunning gebonden als het om zeer grote hoe veelheden gaat. Het waterschap De Dommel doet een dringend beroep op de aangeslo ten boeren en andere 'ingelanden' om de voorschriften na te leven. In dien dat niet gebeurt, zal er proces verbaal worden opgemaakt. Het andere waterschap in oostelijk Brabant, Waterschap de Aa, heeft dankzij de wateraanvoer uit de Maas nog voldoende water tot zijn be schikking. De Oisterwijkse vennen. De kwaliteit van het water komt in de uitzending over Brabant aan bod. 4 Vrijdag 2 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4