VOO It m VltOIIW 'Voortaan zit ik weer hele dagen thuis' k rubriek Kruiswoordraadsel Mevrouw Addy Dees-de Loof hoofdbestuurslid af Lamsvlees met tuinboontjes! onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Z£eland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. We praten met ons hoofdbestuurslid mevrouw Addy Dees-de Looff. Haar periode van zes jaar in het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zit er op. Per 1 juni 1989 wordt ze op gevolgd door mevrouw Henny Polderman-Martin en dan: 'zit ze weer hele dagen thuis'. Tenminste dat denkt ze nu zelf, maar het zou jammer zijn als dat inderdaad zo zal zijn. Nu heeft ze nog één week in funktie en dan is het zover. Onze belangstelling gaat uit naar hoe haar ervaringen zijn. Heeft ze het positief ervaren en wat kwam er uit van de verwachtingen die ze had toen ze begon? Veel meer! Er is veel meer aan de hand dan ze verwachtte en wat haar vooral boei de is het zoeken naar het 'waarom' van de dingen. Er gaat heel veel om in de Bond en waarom doen we zo veel dingen telkens weer?' Dat is no dig omdat er steeds weer nieuw en fris kader aantreedt zodat er veel in formatie moet worden door gegeven'. 'Als je binnenkomt als nieuw hoofd bestuurslid dan zeg je wel eens wat en je kijkt erg tegen de zittende bestuursleden op. Die weten overal van en praten met kennis van zaken over dingen die vrijwel onbekend terrein zijn. Nu na 6 jaar weet je dat je het ook kunt en je kreeg de ruimte om het te doen. Ik had nooit gedacht dat het zo leuk zou zijn. Natuurlijk zijn er moeilijke en heel moeilijke Lamsvlees, het speelt zich steeds meer in de kijker. En terecht, het is een uniek stukje vlees. Een re den te meer dit vlees ook eens te proberen. De bereiding is vrij eenvoudig. Het vlees is relatief vrij mager (dus ook zeer goed voor de light- setters). Het is bijna zonder bind weefsel, dus zeer fijn van struk- tuur. Het is bovendien goed voor de gezondheid, omdat dit vlees zeer rijk is aan vitamines, eiwit ten en mineralen. De bereiding van lamsvlees gaat in veel geval len gepaard met een aantal krui den, bijvoorbeeld bieslook, knof look, oregano, koreander, ko mijn, laurier, rozemarijn en basi licum. Of met een mix van krui den wat kan bestaan uit bijvoor beeld kerry, Italiaanse, koks- of shoarma kruiden. Ook zijn er di verse groenten die het in kombi- natie met lamsvlees erg goed doen. Eén ervan is een voorjaars- zomer groente "tuinboontjes". Deze wordt bij voorkeur zo jong en zo vers mogelijk gekonsu- meerd. Let bij inkoop op de vers heid van de bonen, ze moeten er helder groen uitzien en stevig aanvoelen. U kunt de bonen eni ge dagen van te voren inkopen, en ze goed bewaren in de groen- tela van uw koeling. Wacht ech ter met het doppen van de bonen tot het liefst direkt voor de berei ding. Laat bij het doppen de bo nen direkt in ruim koud water vallen, waarin wat citroensap wordt toegevoegd. Begin eerst met de lamslapjes. We nemen nu 4 lamslapjes van 200 gr. per stuk. Wrijf ze goed in met een mix van versgemalen peper, selderijzout en wat papri kapoeder. Wentel ze goed in wat bloem, klop ze af, verhit 40 a 50 gram boter. Braad de lamslapjes snel aan alle kanten mooi bruin. Temper de hittebron, blus de braadboter af met ietsje kook vocht van de tuinboontjes, die u ondertussen gekookt heeft op de volgende manier: Voor 4 personen heeft u onge veer 2Vi kg jonge tuinbonen no dig. En de bereiding gaat op deze manier: was de bonen uit het wa ter na het doppen en zet ze op in redelijk ruim koud water met een ietsje zout. Kook ze in 15 a 20 minuten gaar, giet ze af (bewaar het kookvocht). Schud de bonen goed op met 50 gram roombo ter en hou ze goed warm. Laat nu de lamslapjes 40 a 50 mi nuten zachtjes sudderen en gaar worden. Neem vervolgens de ga re lamslapjes uit de pan (en hou ze goed warm). Laat het braad vocht ietsje indampen en voeg er 1 a 1 Zi eetlepel bloem aan toe. Roer de bloem goed door het braadvocht. Laat de roux Zi a 1 minuut doorgaren. Voeg er nu het overige kookvocht van de tuinboontjes aan toe (goed roe ren!) En wel zodanig dat er een niet al te dikke saus ontstaat. Laat dit nog 1 a 2 minuten zacht jes doorkoken, haal de saus van de warmtebron. Maak ze af met wat dunne room, plus nog wat versgemalen peper indien nodig. Dresseer de lamslapjes op goed warme borden, schik er wat tuin boontjes bij en garneer ze af met een rozet puree of wat kleine ge kookte aardappeltjes. Schenk tot slot iets van de saus over de lamslapjes en bestrooi ze met wat vers gehakt bonekruid. Geef er de rest apart bij. Tip: Meestal wordt bij lamsvlees een pittig rode wijn gedronken. Vraag advies bij uw slijter. M.A. van der Vliet dingen maar de sfeer in het bestuur is gezellig'. Wat was een van die moeilijke dingen? 'Eerst snapte ik weinig van de finan ciën en dan komt er een plaats vrij in de financiële kommissie en daar kwam ik toen in terecht. Het was wel een beetje mijn eigen schuld, want ik had een plan om de financiën van 'De Plattelandsvrouw' iets anders te regelen. Zoiets heeft dus snel gevol gen. Vooral in het begin was het boeiend want toen kon er van alles, nu is dat anders geworden. Het is nu een uitdaging om de tering naar de nering te zetten doordat de subsidie kraan bijna dicht is. We krijgen nog slechts ongeveer 15% van wat er eer der beschikbaar was voor kaderwerk terwijl de begroting 2 maal zo hoog is geworden. Als grootste vrouwen organisatie wil men met standpun ten naar buiten treden en dat vergt veel overleg. Naast de financiële of fers (de reële onkosten van het kader moeten kunnen worden vergoed) gaat er ook veel tijd inzitten van al die vrijwilligers die zich inzetten'. Is er veel veranderd in de Bond? 'Vooral in het werk van het hoofd bestuur is de Bond professioneel ge worden. Dat kon ook niet anders, vrouwen zijn mondiger en stellen hogere eisen en de werkende vrou wen krijgen meer tegengas, de doelstelling van de Bond moet steeds worden bijgesteld. Nu is er b.v. de maatschappelijke betrokkenheid een van de belangrijke punten. Verder moeten vrouwen met kennis en erva ring inspelen op het werk van de Bond en zo belangstelling kweken voor dat wat buiten jezelf is'. 'Erg betrokken ben ik geweest bij het rapport 'Loon naar werken', als agrarische vrouw in het hoofd bestuur. Dit rapport is gebruikt om bij het Ministerie van Landbouw steun te krijgen. Hierdoor was ik bij de hoorzitting in de 2e Kamer en in een vraaggesprek voor Radio-West. Dat was best spannend omdat het een rechtstreekse uitzending was en er geen vergissing kon worden ge maakt. De resultaten van het rap port zijn niet hoopgevend en toch zou b.v. een zwangerschapsregeling in de vorm van een Volksverzekering slechts 0,0?% verhoging van die ver zekering zijn. Zo bezig zijnde zie je wel dat je als hoofdbestuur voorop loopt, de achterban volgt op afstand'. Wat zie je als heel nieuw in de laatste zes jaar? 'Dat is als ik het zo ineens moet zeg gen, het projekt Plattelandsvrouwen en de derde wereld 'Het sterke geslacht'. Door dat projekt is er meer belangstelling voor leven en werken van vrouwen in de derde we reld. Je leert verder denken dan je ei gen land, je ziet overeenkomsten maar ook verschillen. De kuituren zijn anders al is het overal de vrouw die zich wil opofferen voor het ge zin. De vrouwen in die verre landen zien hun taak duidelijk en stralen een grote blijheid uit'. Heeft dat ook niet te maken met het optreden in de film? 'Misschien wel maar ze zijn erg on bevangen in hun optreden in de film. Hier werkt het klimaat anders op ons in en dat heeft ook invloed'. Heb je erg veel tijd gegeven aan het werk in de Bond gedurende de laat ste zes jaar? 'Ja, de eerste 4 jaar was dat onge veer 2 maal per week er öp uit voor de Bond en daarna nog 2 jaar als Dagelijks Bestuurslid soms wel 4 of 5 dagen per week naar Den Haag. 't Is dus duidelijk een volle baan zon der salaris. Maar je kiest er zelf voor, je weet dat het zo kan groeien en dan is soms jezelf beschermen ook nodig'. Wat was het meest vervelende - te genvallende in die tijd? 'Daar kan ik niks bij noemen. Of misschien dat de dingen soms zolang tijd vragen voor het bij de leden is doorgedrongen. Dat neemt lange tijd en je bent er dan zelf mee klaar en hoopt dat het sneller zal kunnen doorstromen'. Was er een uitspringend hoogtepunt in je bestuursperiode? 'Zonder aarzelen kan ik zeggen dat dat.de presidentendag was. Het was de eerste keer dat ik in zo'n grote bijeenkomst de presidente moest vervangen. Die hele dag was er een enorm gevoel van één zijn in de Bond. Daar zie je dan op terug als een groot hoogtepunt. Binnen het bestuur waren de bezinningsdagen op 'De Born' heel waardevol, niet gemakkelijk'. Hoe zie je je eigen toekomst na deze bestuursperiode 'Voorlopig blijf ik nog in de begelei dingsgroep emancipatie, verder in de jubileumkommissie die het jubileum 9 - 10 - 1990 zal voorbereiden. De Centrale voor Plattelandsvrouwen, waar ik de Bond in vertegenwoor digd, blijft in mijn agenda en mijn opvolgster inwerken is ook een taak. Verder moet ik nog een keuze maken en de gemeenteraad is een van de dingen die ik wel wil gaan doen. Met de ervaring die ik heb opgedaan kan ik vele kanten uit. Zie het hoofdbestuur als een vorm van car rière maken. Als ze je de ruimte ge ven kan dat, maar niet iedereen krijgt die kans. Was het een ontdekkingsreis in je leven? Addy Dees-de Looff 'Ja, ik weet dat ik capaciteiten heb waarvan ik dacht dat ik ze niet had, heb nu een groot stuk zelfvertrou wen en een bredere blik op proble men van vrouwen, mijn blik is zeer verruimd'. Hoe ziet het thuisfront de toekomst? 'De kinderen zijn erg zelfstandig ge worden doordat ze veel zelf hebben moeten beslissen en soms situaties in het bedrijf moesten helpen opvan gen. De gesprekken thuis over mijn belevenissen geeft hen ook veel meer inzicht in de wereld om hen heen. En mijn man zegt: 'Je moet zorgen dat je straks wat hebt, dingen die je boeien, naast het meer thuis zijn'. Het was een goed gesprek met een boeiende vrouw, we hadden nog lang kunnen doorgaan. Misschien komt dat nog eens als ze zich in een nieuwe funktie heeft ingewerkt. Jij zit voortaan weer hele dagen thuis!!! Namens alle Zeeuwse Bondsleden bedankt dat je ons zo waardig hebt vertegenwoordigd en aan je op volgster: evenveel sukses! P.J. de Rooy-Janse, m.a. Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers een uit drukking: 52-5-22 75-20-64-31-47-51-65-67-8-11 HORIZONTAAL: 1 buitenschil; 6 belasting; 12 vrucht; 14 verenigings gebouw; 15 paardeslee; 17 ongeveer; 18 schutsluis; 20 voorzetsel; 21 per adres; 22 proper; 24 snaarinstru ment; 27 insekt; 28 deel v.e. horloge; 30 verhaal; 31 afgesneden schijf; 32 Amsterdams Peil; 33 aardr. aandui ding; 35 grappenmaker; 36 volks naam v.d. kauw; 37 laatstleden; 38 uitgestrekte vlakte; 40 nu; 43 dans; 44 plaats in Gelderland; 46 vorm; 48 zeezwaluw; 50 pers.voornw.; 52 oude lengtemaat; 53 knaagdier; 55 chem.symbool; 56 insekt; 57 deel baar door twee; 59 veldgewas; 61 jong dier; 63 belemmering; 64 boomgaard; 66 loterijbriefje; 67 ti tel; 68 op deze wijze; 69 bereider van spijzen; 70 laag tij; 72 muzieknoot; 73 landsgewoonte; 75 motorvoer tuig; 77 springbron; 78 hoenderach tige vogel. VERTIKAAL: 1 gedeelte v.e. spoor baan; 2 maanstand; 3 wijnsoort; 4 schop; 5 boom; 7 verbrandingsrest; 8 Europeaan; 9 rekenkundig vraagstuk; 10 den lezer heil; 11 za delmakerswerktuig; 13 gezel schapsspel; 16 stuk chocolade; 18 ri vier in Frankrijk; 19 vertrek; 21 stilstaand water; 23 voorzetsel; 25 de oudere; 26 voegwoord; 27 met na me; 29 Europeaan; 31 harssoort; 34 insekt; 36 gegradueerden; 38 hard heid v.d. grond; 39 halsdoek; 41 passagiers verblijf; 42 Japanse munt; 45 figuur in wild-west films; 47 af geknotte boomstam; 48 hoofddek sel; 49 telwoord; 51 toegewijde vlijt; 54 edelgas; 56 rode kleur; 58 emi nentie; 59 boksterm; 60 nummer; 62 hoewel; 64 boodschapper; 65 dors vloer; 68 duw; 71 snavel; 73 zoon; 74 vogelprodukt; 75 uitdrukking; 76 ri vier in Italië. Vrijdag 2 juni 1989 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19