UGTiRMOET Wie zal dat betalen zoete lieve??????? LIGTERMOET Deze keer starten we met een wat apart onderwerp en wel de Struk- tuurnota Landbouw, die onlangs door de minister is gepresen teerd. In deze nota geeft hij een overzicht van het beleid dat in de nabije toekomst nodig is. Zo wordt aangegeven dat voor alle sektoren een mineralen boekhou ding zal worden ingevoerd, die wellicht als basis zal gaan dienen voor het heffingsbeleid ten aan zien van mest en kunstmest. Ten aanzien van de gezondheidszorg wordt het belang van een sluiten de Identificatie- en Registratiere geling (I en R) nog weer eens aan gegeven. Voor de grondgebon den veehouderij zal een norm in gevoerd worden voor het maksi maal aantal graasdieren per ha. Alle paarden - of het nu landbouw-, fok-, sport- of re- kreatiepaarden zijn - vallen te genwoordig onder de bemoeienis van landbouw. Het is opmerke lijk dat in de gehele nota het woord paarden slechts eenmaal voorkomt en dat nog wel in het kader van de toenemende be hoefte aan openluchtrekreatie, waarop de agrarische bevolking zou kunnen inspelen door alter natieve inzet van grond voor de paardenhouderij. Als de paar- denhouderij straks ook over geslagen wordt als er milieumaat regelen (zoals mineralenregistra- tie, maksimaal aantal dieren per ha) worden genomen, dan zal de paardenhouderij daar niet onge lukkig mee zijn. Sponsoring Dankzij sponsoring kunnen zeer veel provinciale en regionale hip pische evenementen gehouden worden. Zonder sponsoring zou de sportwereld er heel anders uit zien. Onlangs werd een heel op merkelijk kontrakt getekend en wel tussen het KWPN en de Ra bobank. Gelukkig betekent dit niet dat de Rabobank zich gaat terugtrekken uit die hippische ge beurtenissen, waaraan reeds steun wordt verleend. Integen deel, er wordt gestreefd naar ver sterking van de profilering in de hippische wereld, zowel aan de top als aan de basis. En dat is een verheugend iets. Op het gebied van de financie ring staat de paardenwereld nog wel meer te wachten. Zo is er al een N.V. opgericht, die paarden kommercieel gaat eksploiteren en een topdraverhengst heeft aange kocht. In korte tijd hebben zich al 250 aandeelhouders aange meld. Het is de Holland Horse N.V. In Amerika zijn al veel topsportpaarden in handen van dergelijke N.V.'s. Ook paarden op het Schaap- scheerdersfeest Op 17 juni zullen de paarden zich in Nisse in velerlei schakering vertonen. De Bond van Beve- landse Trekpaardhouders houdt er hun fokdag. De Bevelandse Aanspanning houdt behendigheids- en sledewedstrij den, naast presentatie van diver se rijtuigen. De Zuid-Bevelandse ringrijders zijn er aktief en ook de tuigpaarden geven acte de pre sence. Op 5 augustus zijn die ook op het konkours in Biervliet te zien. T.V. op de Zeeuwse Dag van het Paard Wederom mag deze dag zich in een goede belangstelling van de zijde van de inzenders verheu gen. Het T.V.-team van de KRO zal de hele dag aanwezig zijn om opnamen te maken voor de serie 'Markant Achterland'. En nu maar hopen op goed weer die dag. Door middel van vliegtuig- reklame wil de Stichting de aan dacht van de toeristen op Wal cheren wekken. Naast de gebrui kelijke keuringen en demonstra ties geven de Zeeuwse hackneys een demonstratie, terwijl als spe ciaal shownummer zich verschil lende rassen - Hollanders, Haf- lingers, Fjorden, Friezen, Ara bieren en Trekpaarden - in strijd wagenaanspanning zullen tonen. Dat belooft een bijzonder spek takelstuk te worden. Centrale keuring KWPN Op 1 juli vindt deze wederom plaats op de terrein van manege 'De Eendracht' te Serooskerke. Voor een voorbeschouwing is het nog wat vroeg. De inschrijving is op het moment dat dit stukje ge- TILT: maakt er meer van is niet voor niets het bekendste graanfungicide; verhoogt de opbrengst; verbetert de kwaliteit; bestrijdt bijzonder veel schimmels; heeft langdurige, systemische werking; is uitstekend in te zetten tegen afrijpingsziekten; is de goede keus tegen gele roest; is de juiste basis voor eventuele tankmixen; is toegelaten in tarwe, gerst en graszaad. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ga zorgvuldig met gewasbeschermingsmiddelen om. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY AG., Bazel, Zwitserland schreven wordt nog niet gesloten, maar legt u deze datum nu reeds vast in uw agenda. Op deze dag treden ook de landelijke ruiters aan. Sport en fokkerij horen bij elkaar. Op deze dag is als gebrui kelijk ook de selektie voor Utrecht (22 september). Maar daar kan dit jaar ook selektie plaatsvinden voor de bijzondere rijpaardenrubriek tijdens de Eu ropese Kampioenschappen Springen in Rotterdam (19 au gustus). We hopen dat de Zeeuw se warmbloedfokkerij daar ook vertegenwoordigd zal zijn. Er schijnt geen einde te komen aan het mooie zomerweer. Maar al met al kijk ik als niet- landbouwer toch - met hen - uit naar een lekkere bui regen. Waar dit weer wel goed voor is, zijn de fazanten en straks de jonge pa trijzen. Aan de hoeveelheid vlie gen en muggen zal het niet lig gen. Toen we terugkwamen van de Game Fair, dit jaar gehouden in Gorssel op het landgoed 't Joppe, zat de auto behoorlijk on der de doodgereden insekten. We konden er gelukkig even tus senuit. De duiven, waaronder he laas ook veel verwilderde, hiel den ons de laatste tijd dusdanig bezig dat jachtopzichter Willem het niet alleen afkon en hulp in riep van de buren. Een kreet naar de jachthouders werd beloond door een afvaardiging van enkele prima schutters en zodoende konden we in een paar dagen de zaak weer in de hand krijgen. De meeste last veroorzaken wel de verwilderde duiven. Opvliegend van een schot om daarna met een boog weer terug te komen. Hier is het net als bij de eenden die precies weten waar de lekkere hapjes groeien of te halen zijn. Inteelt tot en met, allerhande kleuren en wat mij opvalt is dat de meeste duiven niet glanzen, maar dat ze een ziekelijke indruk maken, sommige met pukkels aan de poten. Dit "wild" is van niemand maar het eet toch wel van de tafel die de landbouwer heeft gedekt. Waar moet deze straks de schade gaan verhalen?? Ik hoorde van plannen die mij buitengewoon ondeskundig voorkomen. Duiven krijgen een bepaalde beschermde tijd en mo gen alleen worden afgeschoten op de plaats van de schade. Ook met de eenden is men iets van plan. Ik hoop dat onze besturen de landbouwers deze waanzin kunnen voorkomen. Jaren heb ben we erover gedaan om de duif wat terug te dringen en nu dit weer. Ik vraag mij af welke "des kundige" dit nu weer aan de heer Braks heeft opgedrongen en hoop van harte dat hij dit onzali ge plan niet overneemt. Goede en vooral eerlijke voorlichting, daar ontbreekt het nog wel eens. Op de Game Fair hoorden mijn dochter en ik een vraag van een klein manneke: "Papa wat is dat?" Antwoord: "Dat is een zaaimachine!" Maar het was een mestinjekteur. Had deze vader het even gevraagd dan had hij zo het goede antwoord gekregen. Nu greep onmiddellijk mijn dochter in en legde de man uit hoe zo'n apparaat werkt; niet als een fontein over het land spui tend maar direkt in de grond. Hij bedankte ons voor de verhelde rende uitleg en liep weer door. Als je duiven en eenden niet op de goede manier aanpakt - dus gewoon bejagen - gaat het fout. En wie zal dat betalen?? T. Huis in 't Veld 18 Vrijdag 2 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 18