Zon, sportiviteit en gezelligheid... landelijke sportdag Z.A.J.K p.j. zuid geluid sKncp Jaarvergadering PJGN in teken van meer samenwerking tussen plattelandsjongeren organisaties Schuurfeest PJZ Goes Een traag begin en een happy end Zevenbergen was de lokatie en 27 mei j.l. de datum van de landelijke sportdag van de PJGN. Vele plattelanders uit geheel Nederland kwa men er naar toe om hun sportieve krachten met de anderen te meten. Handbal, voetbal, volleybal en touwtrekken waren de sporten waar het die dag om draaide. Een dag met gezelligheid, sportiviteit en een stralende zon. Met een koud washandje in de nek en het scheerapparaat in de aanslag de koeien melken, en dat op de za terdagmorgen. Met een paar boter hammen met pindakaas erbij zou het Evert van Benthum kunnen zijn. Nee hoor, het is gewoon iemand die graag om 9.00 uur die morgen in Ze venbergen wil zijn om te kunnen strijden voor de sportieve eer van zijn provincie. Maar een keer per jaar krijgt men binnen het platte landsjongeren werk daar de kans toe, en gelukkig zijn er nog mensen die die kans grijpen. Nadat de burgemeester van Zeven bergen de sportdag officieel voor ge opend had verklaard en een ieder een sportieve dag had toegewenst, konden de wedstrijden aanvangen. Al het begin is moeilijk, zo ook het begin van deze sportdag. Doordat enkele teams pas op het al lerlaatste moment te kennen hadden gegeven dat zij die dag niet meer aanwezig konden zijn, moesten in allerijl de wedstrijdschema's worden aangepast voor zover dit mogelijk was. Niet leuk voor de wel aanwezi ge teams, daar zij met langere pau zes gekonfronteerd werden. Op en kele gevallen na deed het niet al te veel afbreuk aan het wedstrijd ele ment van die dag. En moest men dan eens een wedstrijd langer wachten dan bood de kantine en het zonnetje uitkomst. Voor diegene die konditi- oneel nog wat reserves overhad die dag, was er nog de mogelijkheid om tijdens de middagpauze te joggen in wedstrijdverband. Maar helaas, door te weinig opgaves kon dit geen doorgang vinden. Het joggen is dus bij de plattelanders nog niet zo inge burgerd. Misschien iets voor de PJGN om bij stil te staan. Maar de konditie die aanwezig was, werd die dag toch wel volledig be nut. Hetzij tijdens de wedstrijden of anders na afloop in de kantine. Om streeks 16.00 uur waren de laatste wedstrijden afgelopen. De spelers zochten de douches op en de wedstrijdleiding kon alles in gereed heid brengen voor de prijsuitreiking. Namens het Dagelijks Bestuur van de PJGN was Alie Niemeyer aanwe zig om de sportdag af te sluiten met de prijsuitreiking. Alvorens zij het woord kreeg, bedankte de voorzitter van de sportkommissie Peter Vijver berg een ieder voor zijn/haar spor tieve inbreng die dag, en alle vrijwil- ligers(sters) voor hun deelname aan de organisatie van de sportdag. En zo kwam er dan weer een einde aan deze aflevering van de landelijke sportdag. Een dag met een nevelig begin en een zonnig einde. Oftewel een traag begin en een happy end. Namens de sportkommissie: Piet Kuyper Uitslagen landelijke sportdag PJGN 27 mei 1989 te Zevenbergen Touwtrekken - Heren: le. P.J.G.U.- Woudenberg; 2e. Jong Gelre- Herwijnen; 3e. P.J.G.U.- Langbroek; 4e. Bathmen. Dames: le. Jong Gelre Warnsveld; 2e. P.J.G.U.-Langbroek. Handbal: le. Jong Gelre Eerbeek; 2e. Eurodelta IJsselmonde; 3e. Eurodelta-PJGO-Bathmen (gelegen heidsteam); 4e. Jong Gelre Borculo; 5e. P.J.Z.-Langstraat; 6e. P.J.G.U.-Woudenberg; 7e. J.A.D. Voetbal: le. P.J.G.O.-Bathmen; 2e. Jong Gelre Lochem; 3e. Eurodelta Hoekse Waard; 4e. P.J.Z.- Langstraat; 5e. P.J.G.U.- Woudenberg; 6e. P.J.Z.-West Zeeuws-Vlaanderen Volleybal - Heren: le. Jong Gelre Varsseveld; 2e. P.J.G.O.-Goor; 3e. P.J.G.U.-Langbroek; 4e. Jong Gel re Ochten-Eldik; 5e. P.J.Z.- Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100-21010* redaktie Henk Tegels De sportkommissie van de PJZ, die de landelijke PJGN sportdag georganiseerd heeft. Met succes. Zevenbergen; 6e. J.A.D.; 7e. Euro delta. Dames: le. Jong Gelre- Lochem; 2e. Jong Gelre Aalten; 3e. P.J.G.U.-Woudenberg; 4e. P.J.G.U.-Langbroek; 5e. P.J.G.U.- Eendracht; 6e. P.J.G.O.-Goor; 7e. Eurodelta Voorne; 8e. Eurodelta Putten. De jaarvergadering van de Platte lands Jongeren Gemeenschap Ne derland (PJGN) zaterdag 20 mei in het Friese Joure stond in het teken van de nieuwe impuls tot meer sa menwerking tussen de plattelands jongeren organisaties op landelijk niveau. NAJK-voorzitter en Federa tiebestuurder Jos Roemaat: "Alles wat je samen kunt doen als platte landsjongeren organisatie, moet je ook samen doen". Alleen zaken die heel eigen aan je or ganisatie zijn, de zogenaamde iden titeitsgebonden zaken, blijf je zelf doen. Zorg er voor als landelijke or ganisatie dat je je identiteit zorgvul dig omschrijft, en laat zo'n begrip geen vaag bestaan leiden. Bij de dis cussie bleek grote eensgezindheid. Het liefst zou de PJGN één landelij ke organisatie willen, maar de verga dering was wel zo realistisch in te zien, dat zoiets er voorlopig niet in zit. De PJGN zal fusie ook niet als eis naar voren brengen voor verdere samenwerking. Met meer samenwer king zou al heel wat gewonnen zijn in termen van doelmatigheid en dy namiek. Subsidie Bracht de vorige jaarvergadering een grote verrassing omdat het bestuurs voorstel voor de interne subsidie verdeling afgestemd werd, nu kon definitieve tekst van een fors gewij zigd voorstel worden vastgesteld. De subsidie voor provinciale organisa ties gaat bestaan uit een vast basisbe drag, een bedrag per lid, een bedrag per afdeling en een toeslag voor agrarisch werk. Die toeslag is hoger of lager naargelang het aantal (ge wogen) agrarische afdelingen in een provincie. Het klinkt nog knap inge wikkeld, maar de nieuwe regeling is al een stuk beter uit te leggen dan de oude. Jan Koldewee trad af als voorzitter. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de huidige agrarisch voorzitter Eg- bert Bolhuis. Karakter agrarisch werk In zijn jaarrede hield Jan Koldewee zijn gehoor voor dat het karakter van het agrarisch werk is veranderd. Aanvankelijk was het programma sterk gericht op bewustwording, maar dat was niet genoeg. Het gaat nu niet meer alleen om om het vor men van een mening en het bepalen van een standpunt, het gaat ook om het uitdragen daarvan. 'De platte- landsjongere vraagt om een actieve opstelling van zijn organisatie. Deze opstelling heeft ook gevolgen voor de club. Het vraagt om een doelma tige en democratische aanpak van het programma, waarbij de stem uit de afdeling doorklinkt in de landelij ke top'. APJW Belangenbehartiging heeft het agra risch werk gestimuleerd; naar de me ning van Koldewee kan het ook wer ken voor het Algemeen Werk, het APJW dus. Dat APJW zal zich meer richten op onze leefomgeving. 'Terecht, want veel dorpen en ge meenschappen komen in de knel'. De politiek heeft dit aspect links la- De scheidende P.J.G.N.-voorzitter Jan Koldewee wordt "geridderd" in de orde van 'de Gouden Aar. ten liggen, maar de plattelandsjon gerenorganisaties ook. We zullen moeten aangeven welk voorzienin genpakket minimaal nodig is om een kleine kern of plattelandsgemeen schap te kunnen onderhouden. Boerinnen Uiteraard is ook de samenwerking op landelijk niveau onderwerp van zijn toespraak, maar waar Jan Kol dewee speciaal aandacht aan wijdt is het boerinnen werk; gezien de op komst duidelijk voorzienend in een behoefte. 'Dat is uitstekend, want het NAJK bleef eigenlijk te veel ste ken bij de jonge boeren. 'Het boe- rinnenwerk vergt een eigen aanpak, aldus de voorzitter, maar hij wil Deze keer een artikeltje over een aktiviteit die nog moet komen. Daar hebben we natuurlijk een reden voor. We vinden namelijk dat het de hoogste tijd wordt om een gezellig en vooral druk be zocht schuur feest te organiseren. Wat is er dan beter om zoveel mogelijk aandacht te vragen voor ons country-schuurfeest. Want dat gaan we er van maken. We hebben een hele leuke band gevraagd om te komen. Ze spelen vooral country-muziek, maar kunnen ook een ander repertoire ten beste brengen. Wij zetten on ze cowboyhoed op en doen de speelgoed-pistooltjes in de holsters en maken er een gezellig feest van. Om zoveel mogelijk jongeren in ons gebied te berei ken heben we de ZLM-afdeling gevraagd om ons de adressen te geven van de jongeren uit hun af deling. Deze jongeren zullen we benaderen. Ze mogen gratis naar binnen, maar moeten dan wel streven naar meer integratie, zij het geen volledige integratie. Maar de si tuatie zoals je die nu ziet bij de plat telandsvrouwen en de landbouwor ganisaties, moeten wij niet krijgen. Agrarisch voorzitter Egbert Bolhuis: 'Het KNLC moet het marktgericht beleid afzweren' In de jaarrede van (dan nog) agra risch voorzitter Egbert Bolhuis ligt de nadruk op de akkerbouw en de acties voor een goede graanprijs. Hij ^hekelt de aanvankelijke verdeeld heid in de 3 CLO-top ten aanzien van de automatische graanprijsda ling van 3%. Hij hekelt voorts de ar rogante opstelling van de minister van Landbouw Braks. Maar de ge dachte die oud-KNLC-voorzitter Luteijn wel eens heeft geopperd het ministerie maar op te heffen en een staatssecretaris van Landbouw toe te voegen aan Economische Zaken, kan niet de goedkeuring van Bolhuis wegdragen. 'We zouden zeker een ondergeschoven kindje worden bij EZ, Het marktgerichte beleid zou een adresstrookje inleveren. We willen deze jongeren dan over een tijdje weer uitnodigen voor een barbecue. Aan deze manier van benaderen hopen we een flink aantal nieuwe leden over te houden. Onze PJZ-afdeling is hard aan verjonging c.q. vernieuwing toe. We willen hierbij ook alle jonge ren uitnodigen die we niet bereikt hebben met onze convocatie. Ons schuurfeestis op 16 juni a.s. bij de Fam. van Nieuwenhuyze, Valkenisseweg 2 te Waarde (volg de borden). De entree is 5, Als je niet op het schuurfeest kunt komen, maar wel graag uit genodigd wil worden voor een aantal komende aktiviteiten, neem dan kontakt op met Janine Boot, Zanddijk 15, 4416 PR KRUININGEN. Tel: 01130 - 3498. Tot ziens op ons schuurfeest. Het bestuur van de PJZ-Goes e.o. versterkt voortgezet worden. 'Hoe juist is niet het verhaal van good old Mansholt die twee jaar terug al pleit te voor verplichte produktiebeheer- sing met consequenties voor de indi viduele boer'. Ook binnen het KNLC hoor je deze geluiden sterk, maar dan moet je wel consequent zijn, en het marktgericht prijsbeleid afzweren. Anders loop je het risico dat die beheersing er komt, maar dat tegelijk de prijzen ook ver laagd blijven worden. Als alternatief ziet Bolhuis niets in bio- ethanolproduktie, zolang voor de produktie nagenoeg evenveel (fossie le) energie nodig is, als bij verbran ding van de alcohol weer vrijkomt. Aan de traditionele cabaret/theater wedstrijd werd voor het eerst sinds jaren (met een zelfgemaakte produk tie) ook weer door een PJZ-club deelgenomen. PJZ AGENDA Afd. Goes: 16 juni: Schuurfeest bij de fam. v. Nieuwenhuyze, Valkenis- sepolder 2 te Waarde. Het feest is volledig in country-stijl. Afd. West Zeeuws Vlaanderen: 23 juni kanoën: We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de avond terug. In verband met de kanohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Dieleman tel. 01173-1341. Afd. Oost Zeeuws-VIaanderen:* 10 juni: Groot feest vanwege het 50-jarig bestaan vari de afdeling in de "Braakman" voor alle PJZ-ers en oud-leden m.m.v. een live-band, een dansgroep en enkele sketches. Ook is er een koffietafel. De kosten hiervoor bedragen 25,— p.p. Dit bedrag s.v.p. van tevoren overma ken op reknr. 392470527, p/a Lan- geweg 22 te Sluiskil. Als je er bij wilt zijn, en natuurlijk wil je dit meema ken, bel dan naar een van de bestuursleden of naar Anja (01157-1359). Afd. Schouwen Duiveland: 9, 10 en 11 juni: Kampeerweekend in de om geving van "Oisterwijk". Wil je mee, geef je dan op bij Anette Kuy per, 01110-16934. Afd. Tholen/St. Philipsland: 17 ju ni: Schuurfeest. Provinciaal: 10 juli: vergadering Hoofdbestuur. Vrijdag 2 juni 1989 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17