Akkerbouwer suksesvol met komputerprogramma 'Op ons bedrijf is de komputer een onmisbaar hulpmiddel geworden' Miconet Zwolle neemt pakket 'teeltbegeleiding' Van Waes over Melkveehouder Ries de Visser: Kwotumbewaking Discipline Attentielijst Krachtvoergebruik 'Het programma heeft gedraaid op de spelkomputer Commodore 64'. Beter kan Adhémar M.G. van Waes (36) uit Zuiddorpe (Z.VI.), niet aan geven dat de door hem ontwikkelde software begonnen is als een pure hobby. Via de '64' maakt immers menigeen kennis met de komputer. Zo ook Van Waes. Nu wordt zijn programma door Miconet in Zwolle, een automatiseringsbedrijf met 'groene vingers' op de markt ge bracht. Akkerbouwer Van Waes legde vijf jaar terug de basis voor de software, die intussen al een groot aantal ge bruikers telt. 'Aan verkoop van het pakket dacht ik in het begin abso luut niet. Puur uit hobby zette ik mijn bouwboek om in een kompu terprogramma. Toen ik dat een keer gedaan had, bleek dat er veel mee te rekenen en vooral te analyseren viel. Zo kwam eigenlijk van het een het ander'. De kracht van het pakket is dat het op de praktijk is geschreven. In 'boerentaal', zonder moeilijke kodes en dergelijke. Het bevat echter wel de officiële vaktermen. Het bouw boek van het Proefstation voor Ak kerbouw en Groenteteelt in de Volle Grond (PAGV) in Lelystad, is de ba sis. Het Nederlandstalige pakket is daardoor uitermate simpel te ge bruiken. Van Waes legt uit dat het pakket uit twee gedeelten bestaat: het registratie-gedeelte voor het vastleg gen van bedrijfsgegevens en perio dieke wijzigingen (zeg maar: het bouwboek), en het managementge- deelte voor het berekenen van sal do's en resultaten. Vooral dat laatste is het voordeel van het pakket. Waar het registreren in het bouwboek op houdt, begint 'Van Waes'. Zo kan met het pakket op elk mo ment de gevolgen van bepaalde in grepen voor het arbeidsinkomen worden berekend. Een boer die overweegt een bepaald gewas op een bepaald perceel te telen, kan de komputer vooraf de opbrengst laten uitrekenen. Ook de gevolgen van een extra mestgift, het telen van een an der gewas of spuiten zijn meteen om te zetten in een konkrete opbrengst. 'Vooropgesteld dat alle mutaties, net als in het bouwboek, worden in gevoerd. Zo wordt de behoefte aan meststoffen geregistreerd naar onder meer stikstof, fosfaat en kali. De komputer signaleert een teveel of te kort. Is er een gemakkelijker manier om de mineralenbalans bij te hou den?', aldus Van Waes die het pak ket zelf dagelijks gebruikt. Met de zogeheten analyse-module kan de komputer vergelijkingen ma ken. Jaar na jaar wordt informatie verzameld. 'De komputer leert als het ware steeds bij. Hij gaat resulta ten vergelijken per ras, gewas en veld, en adviseert over de beste keu ze. 'Ronduit uniek', weet Van Waes, 'vooral omdat de resultaten van proefvelden in de praktijk behoor lijk kunnen afwijken'. De begrotingsmodule kan komplete teelt- en bouwplannen berekenen. De komputer voorkomt op die ma nier onaangename verrassingen. Om tijd te besparen bij het invoeren van gegevens, worden komplete lijsten met gewassen, meststoffen en grondsoorten bijgeleverd. Die staan op floppy, zodat de komputer ze zelf kan inlezen. Het Van Waes-programma is ge schreven voor akkerbouwers, bloembollen- en groentetelers op de volle grond. Waar nodig is het aan gepast aan specifieke behoeften. Omdat de veranderingen in de land bouw erg snel gaan, wordt het pak ket regelmatig geaktualiseerd. Daar in gaat erg veel werk zitten. Daarom is Van Waes de samenwerking met Miconet in Zwolle aangegaan. Miconet (ontstaan in de agrarische sektor) is op automatiseringsgebied een toonaangevend bedrijf, dat een samenwerkingsverband is van een groot aantal accountantskantoren in ons land. Miconet ontwikkelt financieel-administratieve software, adviseert over alles wat maar met automatiseren te maken heeft, bege leidt blijvend, verzorgt opleidingen en doet nog veel meer. Het bedrijf zorgt dat het pakket aktueel blijft. Wie het pakket koopt en een onder- houdsabonnement neemt, krijgt de verbeterde software steeds thuis gestuurd. Ook worden regelmatig gebruikersdagen gehouden. Akkerbouwers uit het gehele land komen dan bijeen om informatie uit te wisselen. Wie meer informatie wil over het Van Waes-pakket kan Miconet bel len: 038-292933. Ook is bij de aan gesloten accountants- en belasting- adviesburo's informatie opvraag baar. Schreuders: 'Het pakket is klaar voor nieuwe ontwikkelingen'. Spoedig is het te kombineren met be staande programmatuur van Mico net. 'Daar wordt volop aan gewerkt!' Ries de Visser (r) achter zijn komputer. De bedrijfsvoorlichter, de heer R. v.d. Meer, kijkt toe 7037 in 1987/88. Voor een groot deël is dat te danken aan een betere krachtvoerverstrekking maar eer lijkheidshalve speelt ook de selektie door het gebruik van betere stieren hier een rol, zo zegt De Visser. Ook kun je met het programma de minder produktiekoeien gemakke lijk selekteren en zo de hele melk veestapel in betrekkelijk korte tijd op een hoger plan brengen. Stap voor stap is De Vissef de talloze mo gelijkheden van de Personal Kom puter verder gaan verkennen en ge bruiken. Zo heeft hij inmiddels ook de voortplantingsgegevens inge bracht. Iedere morgen geeft de kom puter nu een lijst met de nummers van koeien waarop gelet moet wor den in verband met drachtigheid, af kalven, droogzetten, tochtig zijn, datum waarop gedekt moet worden, enz.enz. 'Erg handig'. Een heel aardig programma vindt De Visser de kwotumbewaking. Daarmee kun je op ieder gewenst moment zo even aflezen hoeveel melk je al geleverd hebt en hoeveel je nog kunt leveren voor het kwotum vol is. 'Ik heb al gezien dat ik bij de huidige produktie te veel koeien heb en dus over het toegestane kwotum van 480.000 kg dreig te gaan. Daar moet dus wat aan worden gedaan. De 'duurste' koeien moeten er dus uit. Andere programma's zijn het graslandgebruik, de bewaking van de voorraad ruwvoer enz. Het werken met de komputer is de heer De Visser best wel meegevallen. 'Een komputer kan veel, zo zegt hij, maar je moet er wel eerst zelf de ge gevens in stoppen. Daarmee is hij ongeveer een half uur per dag bezig. Na elke melkkontröle worden de toegezonden gegevens vanuit Arn hem ingevoerd, wordt ingevoerd welke koeien zijn geïnsemineerd, welke kalfjes er zijn geboren, de koeien die zijn verkocht, enz.enz. Een voorwaarde voor sukses is dat je er wel voor moet voelen en de disci pline op moet brengen. Een prettige bijkomstigheid is dat je de gegevens ook best 's avonds nog in kunt voeren. Wel vindt De Visser dat er in de toe komst zeker een koppeling moet ko men met het NRS; de melkkontröle, het boekhoudburo, de banken en de koöperaties. Zover is het nu nog niet. Dat vergt dus nog enig geduld. Waar het om begonnen is, zo besluit de Walcherse veehouder, is dat de komputer me moet helpen om voor elke koe tot een optimale verhou ding te komen tussen de (kracht)voe- deropname en de melkproduktie, dus tussen kosten en opbrengsten. Dat lukt heel aardig, stelt hij tevre den vast. Het is duidelijk, dat de komputer die enkele tienduizenden guldens heeft gekost, zichzelf in kor te tijd terugbetaalt. J. Wierenga 13 land testen. De Visser ging hierop in mede omdat de voorlichtingsdienst positief adviseerde en de kondities hem wel aan stonden. Zo is het pro gramma in het Nederlands opgesteld, werd gedurende de eerste 5 jaar een intensieve begeleiding beloofd en zullen eventuele noodzakelijke ver anderingen in de programma's gratis worden aangebracht. Ook worden er regelmatig scholingsdagen georgani seerd waar instrukties worden gege ven en nieuwe programma's worden toegelicht. Nu De Visser ruim een jaar met het systeem werkt konsta- teert hij dat niet teveel is beloofd. De gebruiksvriendelijkheid is prima en ook over de service heeft hij niet te klagen. De veehouder is na het inbrengen van de basisgegevens van het bedrijf begonnen met het automatiseren van de voergift. Met behulp van de melkkontrölegegevens kan de kom puter de rantsoenen per koe precies berekenen. Per 24 uur krijgt elke koe die hoeveelheid krachtvoer, die nodig is voor zijn produktie. 'Als een koe nu iets mankeert dan zie ik dat meteen aan de hoeveelheid rest- voer die door nr. zoveel - iedere koe is onder nummer in het systeem in gebracht - nog niet is opgegeten. Met deze 'attentie' lijst kan ik dan snel ingrijpen als dat nodig is. Bijvoor beeld als er een uierontsteking is of een dier kreupel is. Een belangrijk voordeel van de komputer is dat er een betere individuele kontröle per koe mogelijk is en dat niet de bru taalste koe ook het meeste voer krijgt. 'Elke koe krijgt precies wat ze moet hebben'. Sinds de komputer is geïnstaleerd is het krachtvoergebruik op het bedrijf van De Visser aanzienlijk teruggelo pen bij een hogere produktie. De ge middelde produktie is gestegen van 6.023 kg per koe in 1985/86 naar Melkveehouder De Visser geeft zijn dieren wat ruwvoer. Op de band om de hals van de dieren staat het nummer waaronder het in het management systeem is ingebracht Vrijdag 2 juni 1989 'Op ons melkveehouderijbedrijf is de komputer een onmisbaar hulp middel geworden'. Dat zegt melk veehouder A. de Visser uit het Wal cherse Aagtekerke. Op de eeuwen oude boerderij 'Oosterzicht' aan de Kloosterweg houdt hij in moderne bedrijfsgebouwen een 70-stuks melkvee, een vijfentwintigtal vleesstieren en wat jongvee. 'Met een komputer krijg je een nog beter zicht op wat er op je bedrijf gebeurt. Ik heb de bedrijfsprocessen nu goed onder kontröle en dat geeft een ple zierig gevoel'. Ries de Visser is sinds ruim een jaar aan de komputer. Zijn aanvankelij ke scpesis tegen deze moderne appa ratuur nam na de invoering van de superheffing snel af toen hem door de landbouwvoorlichtingsdienst dui delijk werd gemaakt dat hij in feite te veel krachtvoer aan zijn dieren gaf. Een flinke kostenpost waar wei nig tegenover stond. 'Ik begon er over te denken de krachtvoergift te gaan automatiseren maar toen kwam Gascoigne Melotte met een aantrekkelijk aanbod. Dit bedrijf De geautomatiseerde krachtvoerverstrekking had een vrij kompleet manage- mentsprogramma voor de melkvee houderij samengesteld en wilde dat bij een honderdtal bedrijven in ons

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13