Fuchsia, een boeiende en populaire tuinplant Vrijdag 2 juni 1989 White Spider, een hanger geschikt voor schaduw. Sedert de ontdekking door een Franse missionaris heeft de be langstelling voor de Fuchsia een geweldige vlucht genomen en de fuchsia geniet momenteel een ge weldige populariteit. Het was Charles Plumier die in de tweede helft van de zeventiende eeuw in Zuid Amerika de fuchsia ontdek te en hem naar een beroemde Duitse medicus-plantkundige, Dr. Leonhard Fuchs, fuchsia noemde. De oorspronkelijke fuchsia was een stuk eenvoudiger dan de huidige kultuurvormen, maar Charles Plumier moet de ongekende mogelijkheden van deze plant vermoed hebben toen hij hem in Europa introduceerde. De botanische fuchsia soorten bleken gemakkelijk te kruisen en sinds in 1832 de eerste kuituurva riëteit het leven zag is er een ont wikkeling op gang gekomen die heeft geleid tot de vele honder den variëteiten die nu in tuinen en kassen van de fuchsia liefheb bers staan te pronken. De Hoekse kwekerij 'De eeuwige lente' zegt met haar ruim 1800 verschillende kuituurvariëteiten het uitgebreidste sortiment in Eu ropa te hebben. Er zijn witte en roze, rode, licht blauwe en diep paarse. Er zijn klimmende, han gende en boomachtige soorten. Vermeerdering Om fuchsia's te kweken hoef je niet plantkundig geschoold te zijn. Met enig inzicht in de wijze van stekken en kennis omtrent het opkweken van een fuchsia- plant is iedereen in staat om een boeiende bloeiende kollektie op te bouwen. Het stekken van Fuchsia moet gebeuren in een luchtig potgrondmengsel waarin tuinturf of turfmolm, scherp zand, bladaarde, potgrond en wat organische mest de bestand delen zijn. Een stek is een deel van een moe derplant waaraan zich reeds en kele bladeren hebben ontwik keld. Geschikt zijn de top en een nog niet verhout tussenstuk van een langere stengel of een kort zijtakje van een hoofdstengel dat met een stukje van de bast mee nog gemakkelijker wortelt. Een normale stek hoeft niet langer dan vijf centimeter te zijn. De fuchsia wortelt gemakkelijk en er kan dan ook in verschillen de jaargetijden worden gestekt. De beste perioden zijn het vroege voorjaar en de nazomer. Er kan gestekt worden in stekbakken, stekpotjes of jiffypotjes. Zodra de stekken in stekbakjes zijn aan- geworteld en dat kan al na enkele weken, kunnen de gewortelde stekken in grotere potjes worden verspeend en bij het groter groei en moeten ze steeds in een grote- Walz estafette. ven van een bepaalde fuchsia vorm is geaardheid van de plant. Het vormgeven moet afgestemd zijn op de mogelijkheden van het betreffende ras. Voor een forse spil of kroonboom is een ras met stevige stengels nodig terwijl voor hangers de slapsteligen wor den toegepast. Het kroon- of stamboompje wordt gevormd door van een ste vige hoofdstengel de zijscheuten weg te snoeien en de scheuten in de kroon steeds te toppen naar gelang de gewenste omvang. Bij het vormen van fuchsia's doet het spreekwoord 'het eerste gewin is kattegespin' sterk op geld. In de beginfase moeten zich manifesterende bloemen snel worden verwijderd omdat die een stevige ontwikkeling van de plant in de weg staan. Eerst een stevig gestel vormen en dan pas aan de leuke dingen denken. Is men een maal zover dan moet vier weken voor men bloemen wil zien gestopt worden met toppen en nijpen. Aan de nu talrijk ge vormde stengeleinden komen de meeste bloemen. Meeste fuchsia niet winterhard Een aantal kuituurvariëteiten van de fuchsia zijn winterhard of nagenoeg winterhard. Die fuch sia kunnen als 'gewone' heester in de tuin worden aangeplant. De bovengrondse delen sterven meer of minder af, maar in het voor jaar ontstaat van onderuit nieuw fuchsia leven. Bekende harde tuinfuchsia zijn: Mad. Cornelis- sen, 'Riccartonii' en enkele kui tuurvariëteiten van Fuchsia ma- gellanica. De overige parade- paardjes moeten vorstvrij wor den overwinterd. Enkele vuistre gels daarbij zijn: vorstvrij, niet laten uitdrogen, oppassen voor rotting en schimmel en meer licht geven naarmate de temperatuur hoger is. Bedreigingen Ofschoon de fuchsia een plant is met volop kansen, zijn er ook be dreigingen. De meest gevreesde daaronder is de witte vlieg, maar ook de taxuskever, luizen en (spint)mijten zien de zo zorg zaam gekoesterde fuchsiaplanten als een aangename prooi. Behalve van beestjes kan het kwaad afkomstig zijn van schim mels zoals grauwe schimmel of smeul en roest. Voor het bestrij den van deze kwalen zijn er spe ciaal voor de fuchsia ontwikkel de bestrijdingsmiddelen verkrijg baar. Veel kwaad kan bovendien worden voorkomen door goede verzorging en niet al te veel vocht. De zeer populaire Swing time of Stolze von Berlin. Toepassingen Voor de echte Fuchsialiefhebber gaat geen zee te hoog. Voor elk plekje weet hij uit de grote soor tenrijkdom een keus te maken en overdadige opstelling van fuchsia- weelde is het resultaat. Samen met andere eenjarigen wordt het een kleurige bloemenzee. De winterharde fuchsia's kunnen als halfheesters in de heester of vasteplantenborder worden toe gepast. Het zijn dankbare strui ken omdat ze lang en intensief bloeien. Mooie kombinaties zijn mogelijk met Perovskia, Ceano- thus en Cayopteris die van het zelfde halfheester kaliber zijn. Nu tuinpotten, vazen en andere bloembakken weer zo in zwang zijn is de spil- of stam fuchsia het letterlijke hoogtepunt op menig terras waar ze in kombinatie met perkplanten in bijpassende tinten fraaie arrangementen mogelijk maakt. De hangers of trailers in het fuchsiajargon kunnen in balkon- bakken, hangpotten of andere geschikte posities op een hoger nivo kun kleurige bijdrage leveren. In juli zomertentoonstelling van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging Fuchsia-liefhebbers doen het na tuurlijk niet alleen. Een aktieve Fuchsia vereniging organiseert van alles en nog wat om de fuch sia op te stoten in de vaart der volkeren. Iedere regionale Fuch siavereniging kent als haar jaar lijkse hoogtepunt een Fuchsia tentoonstelling. Op die tentoonstelling presente ren de leden van de fuchsiaver enigingen de pronkstukken die ze in eigen kas of tuin hebben opge kweekt. Die zeer inspirerende tentoonstellingen hebben onge twijfeld aanstekelijk gewerkt op de grote vlucht die het fuchsia kweken heeft genomen. De Zeeuwse Fuchsia Vereniging heeft haar jaarlijkse tentoonstel ling van 22 tot en met 29 juli in de kassen van de plantsoenen dienst van de gemeente Goes na bij de Televisietoren. De leden pronken niet alleen met hun fraaie planten, ze vertellen graag en uitgebreid over hun hobby en geven veel meer tekst en uitleg dan ik in dit korte bestek kon doen. Daarnaast worden er boeken over fuchsia's verkocht, geeft de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde acte de presence, is er een interessante cactusverza meling te zien en is er een leven dige handel in Fuchsia stekken en planten en allerlei bijbehorende attributen. beveland bv. re pot worden verplant. Fuchsia- stekken moeten licht vochtig ge houden worden. Bij teveel vocht ontstaat gemakkelijk rotting. Bovendien moeten ze tegen te fel le zon worden afgeschermd. De gevorderden onder de fuchsia-liefhebbers proberen door geslachtelijke vermeerde ring nieuwe rassen te kweken. Het kruisen van fuchsia is echter een nauwkeurig karwei en serieu ze kansen om aan het al zo om vangrijke sortiment nog iets nieuws toe te voegen zijn voor de gewone liefhebber gering. Van stek tot plant Net als veel andere planten kent de fuchsia verschillende verschij ningsvormen. We onderscheiden de heester, de spil of struik en het stamboompje. De belangrijkste handelingen om de gewenste vorm te verkrijgen zijn het toppen of nijpen en het snoeien. Toppen of nijpen doen we in de zachte nog niet verhoute delen en het snoeien doen we met een snoeimes of snoeischaar in de verhoute delen. Een eenmaal gewortelde stek heeft de natuurlijke neiging om als een lange rechte stengel uit te Puts Folly, zeer rijkbloeiend. Citation, door de steile groei goede potplant. Nina Willse, zonaanbidder. groeien. Wanneer we nu een ver takte vorm nastreven dan moet de groeischeut worden getopt waardoor zijscheuten ontstaan. Behalve het ontstaan van zij scheuten na toppen zien we ieder jaar nieuwe grondscheuten ont staan aan de voet van de plant. Van groot belang bij het nastre- Foto's: J. Penning. White King, een halfhanger die goed opgebonden kan worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12