Stichting Het Werkend Trekpaard voorziet in behoefte Acht boerderijen te Kamperland Hoechst B Veel belangstelling voor stagemogelijkheden Noorwegen moet importbeleid aanpassen aan GATT-regels breedwerkend insekticide met extra dimensie! Ecologische landbouw Niet alleen met de stagemogelijkhe den levert de stichting Het Werkend Trekpaard een bijdrage aan de oplei ding van (toekomstige) ontwikke lingswerkers. Eind mei is ook een theoretische en praktijkgerichte bij drage geleverd aan de landelijke kur- sus 'ecologische landbouw in de tro pen' in Tiel. Tijdens het praktijkge deelte konden de kursisten onder tropische weersomstandigheden kennis maken met het ploegen met ezels. De ezels werden aangespannen met in Kenia ontwikkelde gareeltuigen. Dat dit in Nederland gede monstreerd kan worden is een direkt uitvloeisel van het projekt Trek kracht voor Kenia van de Zeeuwse landbouworganisaties en het ZAJK. Een zestal kursisten heeft zich in middels aangemeld voor een stage periode op een van de Zeeuwse trek- paardbedrijven. Werktuigen en opslagruimte Het Werkend Trekpaard heeft na een oproep in de landbouwbladen een aantal werktuigen aangeboden gekregen. Verschillende werktuigen zijn inmiddels van eigenaar verwis seld. De stichting zoekt nu naar opslagmogelijkheden voor de aange boden werktuigen. Gestreefd wordt naar één verzamelplaats per eiland of streek. Wie opslagruimte of werk tuigen beschikbaar wil stellen wordt verzocht kontakt op te nemen met het sekretariaat (Postbus 14, 4440 AA Ovezande, tel. 01195-240). Op het schaapscheerdersfeest in Nis- se (17 juni) zal de Junior Kamer de Bevelanden in een stand op de kasteelweide met tal van aktiviteiten trachten geld en nieuwe donateurs te werven voor Het Werkend Trekpaard. Noorwegen moet zijn importbeleid aanpassen aan de door de GATT ge hanteerde regels. Dit heeft een com missie van de GATT besloten na een klacht van de VS tegen Noorwegen over het importbeleid bij appels en peren. Gedurende de eigen oogstpe- riode hanteert Noorwegen een zeer strikt importbeleid, waarbij import vrijwel niet mogelijk is. Om Noorwegen tijd te geven wordt bij een volgend handelsoverleg deze maand het importbeleid van dit land nogmaals ter diskussie gesteld. Deelnemers van de kursus 'ecologische landbouw in de tropen' aan het werk met ezels De stichting Het Werkend Trek paard Zeeland voorziet met de stage mogelijkheden in een duidelijke be hoefte. Dit is de mening van studen ten en ontwikkelingswerkers die in de afgelopen weken ervaring hebben opgedaan met Zeeuwse trekpaarden. In april en mei hebben al 27 jonge mensen gedurende enkele dagen tot een week de kans gekregen om met levende paardekrachten te ploegen. Vanzelfsprekend is het niet mogelijk om in zo'n kort tijdsbestek een vol leerd paardeknecht te worden. Toch wordt de stage-ervaring door de tro pische landbouwingenieurs en ande re stagiaires gezien als een belangrij ke leerervaring. Met name in Afrika krijgen steeds meer uitgezonden landbouwinge nieurs te maken met dierlijke trek kracht. Binnen de opleiding in Wa- geningen of Deventer komen de stu denten wel in aanraking met werk tuigen voor de tropen, maar het aan de lijve ervaren wat er allemaal komt kijken als hiervoor trekdieren ge bruikt worden is voor de meesten nieuw. Ook voor de trekpaardhouders is het allemaal nog een beetje wennen. Voor een echte kursus met een dui delijk gestruktureerde opbouw is nog geen sprake. Dit voorjaar is voor alle betrokkenen vooral be doeld als proefperiode. Afhankelijk van de te verwachten belangstelling kan in de nabije toekomst wellicht een meer gestruktureerde kursus ontwikkeld worden. Ook de land- bouwpraktijkschool in Schoondijke is bereid hierin een rol te spelen. Studenten tropische landbouwtechniek proberen op Schouwen een ossencul- tivator uit met een paard van Stoffel van de Velde Bouw- en plantlust Oud Campen Prijsvraag over witte banden Witte banden aan zwartge- teerde schuren. De vraag is: wat is de funktie van deze wit te banden? 1. minder insekten op een wit te kleur dan op het zwartge- teerde hout. Dat kan dus o.a. belangrijk zijn bij de stal deuren. 2. de deuren en luiken beter zichtbaar in 't donker. 3. afwisseling en onderbre king van het grote zwarte vlak, dus landschappelijk aantrekkelijker. Oplossing voor 3 augustus naar het ZLM Land- en Tuin bouwblad, Postbus 2116, 4460 MC te Goes. Wie nog meer redenen weet ter verkla ring van de witte banden kan deze ook naar bovengenoemd adres opsturen. Camperhoeve In het eerste artikel van deze reeks werd aangegeven dat bij de Zeeuwse boerderij de woning meestal los en met de nok in het verlengde van de schuur is ge bouwd. Bij andere boerderijen staat de woning loodrecht op de schuur. Nu vinden we in de omgeving van Kamperland 8 boerderijen aan 2 dijken, waarvan de woning loodrecht op de schuur staat (zie kaartje), met de voorkant naar de dijk en daarachter staan de schuren loodrecht op de wonin gen en dus ook loodrecht op de dijk. Deze boerderijen hebben (op één na) de toegang vanaf de dijk gezien aan de linkerkant van de woning. De woningen staan met de voorzijde op het West- Zuidwesten en de schuren heb ben de stalzijden op het Oost- Noordoosten. De boerderijen zijn gebouwd toen de voorliggen de polder werd ingedijkt. Dat waren de Heer-Janszpolder in 1699, de Jacobapolder in 1769 en de Soelekerkepolder in 1821. Bij 6 van deze 8 boerderijen ligt de bijbehorende grond ook in de voorliggende polder. Bij één zelfs nog in de voor-voorliggende pol der. Er is dus niet in de nieuw- ingedijkte polder gebouwd, maar achter de 'oude' zeedijk. Dit is gedaan uit veiligheidsoverwegin gen, in verband met overstro ming en doorbraak van de nieu we zeedijk. En ten tweede omdat de jonge grond nog moest 'in klinken' en bouwen op nog niet ingeklinkte jonge zeeklei gaf veel problemen. Deze 8 boerderijen hebben dus een veel overeenko mende bouwwijze en plaats ten opzichte van de omgeving. Ze zijn niet alle even oud, de oudste is van ongeveer 1700 en de jongste van 1823. Het is opmerkelijk dat juist in de omgeving van Kamperland deze 8 boerderijen zo gebouwd zijn, terwijl dat verder in Zeeland veel minder voorkomt en zeker niet in een dergelijk aantal bij hetzelfde dorp. Wie de verklaring weet kan deze opsturen naar de redaktie van het ZLM-blad, Postbus 2116, 4460 MC te Goes. Oplossing foto in het ZLM-blad van de vorige keer. Deze boerde rij is van de heer P. van Hoeve, Nieuwendijk 90 te Axel. De prijs winnaar is mevrouw M. Murre- Verhulst uit Axel. Vrijdag 2 juni 1989 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11