'Omvangrijke investeringen 'sterke, veilige en duurzame nodig voor landbouw' KdJm. Toegenomen konsumptie kiwi door lage prijzen Braks presenteert Structuurnota Landbouw Meer appelen uit Brazilië Drs. H. Schelhaas verwacht groeiende voorkeur voor "natuurprodukten' Agrarische sektor moet hoogste bijdrage leveren voor verbetering van het milieu Bij de ingang van de Prins van Oranje te Goes maakten de Zuidwestelijke akkerbouwers gebruik van de gelegenheid om de bezoekers van de CDA verkiezingsbijeenkomst te wijzen op hun eisen. Daartoe werden o.m. pamfletten uitgereikt. In de zaal van de "Prins van Oranje "Collectieve Dood voor Akkerbouw was spelend met de woorden van het CDA een spandoek opgehangen. Op weg naar het jaar 2000 zullen land- en tuinbouw omvangrijke in vesteringen moeten plegen. In 1994 zullen die oplopen tot 1090 mil joen op jaarbasis. De overheid wil daarvoor tot die tijd oplopend 431 miljoen beschikbaar stellen. Dit blijkt uit de Structuurnota Landbouw, die minister Braks donderdag heeft gepresenteerd, samen met het Natuurbeleidsplan. In de Structuurnota worden verschil lende belangrijke veranderingen aan gegeven die de komende jaren van grote invloed zullen zijn op land- en tuinbouw. Het gaat om technologi sche en economische wijzigingen en om veranderende inzichten op het vlak van ruimtelijke ordening, na tuur, milieu, gezondheid en welzijn van dieren. Minister Braks ontvouwt in zijn nota de beleidsvoornemens voor de jaren negentig. Diverse ad viesorganen, zoals Landbouwschap krijgen drie maanden de tijd hun oordeel daarover te geven, dus vóór de verkiezingen. Investeringen De minister noemt in de nota een groot aantal maatregelen. Land- en tuinbouw zullen die zelf zoveel mo gelijk moeten betalen, vindt hij. Hij houdt rekening met een verdubbeling van de milieu-investeringen in de ja ren negentig tot tenminste 600 mil joen. Daarvan nemen melkveehouderij en intensieve vee houderij ongeveer 400 miljoen voor hun rekening; akker- en tuin bouw ongeveer 200 miljoen. Financiering Uit de financiële paragraaf van de Structuurnota blijkt dat de minister vanaf 1990 244 miljoen, oplopend tot 431 miljoen in 1994 ter beschik king wil stellen. Verhoudingsgewijs gaat het meeste geld daarvan naar milieu-investeringen op bedrijfsni veau en mestverwerking 295 mil joen in 1994). Voor de financiering van zowel de Structuurnota als het Natuurbeleidsplan 100 miljoen ex tra in 1994) zullen extra middelen aan de begroting van het landbouw- departement worden toegevoegd. Uit de brandstofheffing komt 175 mil joen beschikbaar, uit de Kleinscha ligheidstoeslag 50 miljoen, uit nieuwe bestemmingsheffingen 50 miljoen, vaartuigenbelasting 25 miljoen en via domeinen 17 mil joen. Daarnaast zal een deel van de Voorlichtingsbijeenkomst KvK over 'Voorstellen Oort' Op vrijdagmiddag 26 mei organi seert de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland een voorlichtingsbijeenkomst over de "Voorstellen Oort". De kosten van deze bijeenkomst bedragen 25, p.p. Informatie en aanmelding bij tel. 01180-35536. Vrijdag 19 mei 1989 middelen binnen de begroting be schikbaar moeten komen. Marktvooruitzichten Voor de marktordeningsprodukten, zoals granen en melk zijn de markt vooruitzichten niet erg gunstig, vol gens de Structuurnota. Er is weinig ruimte om de overschotten door ex- Agrarische Unie Vulcaan opent vestiging in Terheijden Vrijdag 2 juni a.s. zal het nieuwe ma gazijn van Agrarische Unie-Vulcaan in Terheijden officieel worden geopend. Vanuit dit moderne op- en overslag bedrijf zal de distributie van met na me meststoffen worden verzorgd in het westelijk deel van Brabant. Naast meststoffen bestaat het produkten- en dienstenpakket van Agrarische Unie-Vulcaan uit gewasbescher mingsmiddelen, zaaizaad en poot- goed, veevoeders en de inname van granen en peulvruchten. Naast een centraal magazijn in Ter heijden beschikt Agrarische Unie- Vulcaan in Zuidwest-Nederland te vens over lokaties te Fijnaart, Mid delburg, Goes en Den Bommel. De vestiging te Terheijden is gelegen aan de Nieuwe Bredase Baan 18. Brazilië wil in de toekomst de zesde leverancier van ZHR-appelen wor den. Voor dit jaar is er al een eksport van 2.500 ton naar Neder land gepland. Op de Rotterdamse importveiling zijn al diverse partijen Braziliaanse Gala's verhandeld. Ook in Hamburg zijn al Braziliaanse ap pelen aangevoerd. Vorig jaar bereik te de Braziliaanse appeloogst de re- kordhoogte van 300.000 ton. Voor dit jaar wordt er weer 10 tot 15% meer geraamd. Het grootste pro bleem voor de Brazilianen is echter een tekort aan koelcapaciteit. De huidige eksporten zijn met name beT doeld om de investeringen in nieuwe koelhuizen te financieren. Door meer te produceren en te be waren zal ook de import uit vooral Argentinië moeten verminderen. Vorig jaar voerde Brazilië nog 123.800 ton appelen in. port naar de wereldmarkt op te van gen. Daarom zal de EG een terughoudend prijsbeleid voeren. In sectoren met een lichte of geen marktordening is de situatie verhou dingsgewijs gunstiger. De Structuurnota acht de economi sche haalbaarheid van energiepro- duktie uit landbouwprodukten onder de huidige omstandigheden gering. Milieu In het milieubeleid staan centraal de gewasbescherming, de ammoniak- uitstoot en de af- en uitspoeling van fosfaat en nitraat. Het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zal - uitgedrukt in kilo's werkzame stof fen - per jaar met tenminste 50 pro cent zijn verminderd. Bovendien zullen in 2000 geen middelen meer zijn toegelaten, die uit milieu oogpunt onaanvaardbaar schadelijk zijn. Het gebruik van grondontsmet- tingsmiddelen zal tegen die tijd met 80 a 90 procent moeten zijn terugge bracht. De ammoniak-uitstoot zal in 2000 met 70 procent moeten zijn vermin derd ten opzichte van 1980. Binnen kort verschijnt er een 'Bestrijdingsplan ammoniak', waar in de betreffende maatregelen verder zijn uitgewerkt. Fosfaten De bestaande bemestingsnormen voor fosfaat zullen vanaf 1995 ook gelden voor fosfaatkunstmest. Kunstmestheffing Voor de financiering van de actiepro gramma's wordt overwogen beperkte heffingen op kunstmest en gewasbe schermingsmiddelen in te stellen. De kiwi is de laatste jaren uitge groeid tot een zeer bekende exoot. Sommigen rekenen de ki wi al zelfs niet meer tot de groep exotisch fruit. De opmars die de kiwi heeft gemaakt is ook impo nerend; alleen al in Nederland een vertienvoudiging van de im port van kiwi's sinds 1982. In an dere landen is het beeld hetzelf de. Het afgelopen jaar zijn in bij na alle kiwi-importerende landen de importen tot een rekordhoog- te gestegen. In de konsumerende landen is de kiwi door de grote toevoer ge meengoed aan het worden. Mede door de lage prijzen en de zich veranderende eetgewoonten wordt de kiwi door steeds meer huishoudens aangekocht. Aan de produktiezijde is de si tuatie de afgelopen twee jaar ook fors veranderd. De toegenomen produktie in diverse landen heeft het aanbod op de wereldmarkt sterk doen toenemen: Daar bo venop komt het naijleffekt van de aanplantingen die nog in pro duktie moeten komen. De prij zen zijn in 1988 verder onder druk komen te staan. Het afgelo pen jaar is volgens sommige pro ducerende landen de kiwi voor prijzen verkocht die zelfs onder het kostennivo lagen. Duidelijk is dat de aanvoer de komende ja ren verder zal toenemen. In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel heeft voorzitter drs. Harm Schelhaas aandacht gevraagd voor de belang rijke wijzigingen die zich manifeste ren in de vraag naar voedsel in het algemeen en in de structuur van de levensmiddelenmarkt. Hij verwacht een grotere gevoelig heid voor de voedselveiligheid, als mede een toenemend gezondheidsbewustzijn ten aanzien van de voeding en een toenemende weerstand tegen produkten met (te) veel additieven, gepaard gaande met een sterkere voorkeur voor het na- tuurprodukt. Dat wil o.a. zeggen een toenemende voorkeur voor produk ten, geproduceerd door middel van milieu-, natuur- en diervriendelijke produktiemethoden. Ook zal een sterkere voorkeur zich in versterkte mate voortzetten voor fris- en versheid en voor natuurvriendelij ke verpakkingen. De reeds te constateren toenemende automatisering van de huishouding (kookrobot, magnetron) en een toe nemende buitenhuishoudelijke con sumptie zal zich voortzetten, aldus Schelhaas, die tevens de veranderde leeftijdsopbouw van.de groep consu menten constateerde met relatief veel ouderen en met naar verhouding minder jongeren in de groep bene den de 18 jaar. Hij verwachtte dat in het jaar 2000 waarschijnlijk tussen de 60% en 70% van het totaal aantal huishou dingen betrekking zal hebben op één en tweepersoonshuishoudingen. De eetgewoonten zullen trendgevoeliger worden en zullen de traditionele eetge woonten meer en meer doen ver dwijnen. Notitie Centraal Planbureau: De agrarische sektor zal van de gehele samenleving het meest moeten bloeden voor verbetering van het milieu. De veestapel moet kleiner, de financiële bijdrage aan het milieu is het grootst van alle sektoren en de werkgelegen heid daalt scherp. Dit blijkt uit een notitie van het Centraal Planbureau (CPR) van 9 mei over de ekonomische gevolgen van het nationaal milieubeleidsplan dat het demissionaire kabi net volgende week presenteert. De AVRO-radio heeft de notitie met Pinksteren in de openbaarheid gebracht. Volgens het plan zullen bedrijfsleven en overheid tussen 1990 en 2010 zo'n 147 miljard gulden in verbetering van het milieu pompen. Voor 1990 staat een totaalbedrag van ruim 4,7 miljard gulden op het programma, oplopend tot 7,5 miljard in 1994. De landbouw en visserij moet volgens het plan volgend jaar 742 miljoen gulden bijdragen aan het milieu. Zij le vert daarmee de hoogste kontributie. De metaalindustrie staat met 356 miljoen gulden in het boek en de olie industrie met 344 miljoen. De sektor vervoer, automobi listen en transportwereld hangt met 243 miljoen gulden ergens in de middenmoot. Koploper Ook in 1994 zal de agrarische sektor nog koploper zijn met haar bijdrage aan het milieu. Bijna een miljard gul den gaat het dat jaar de landbouw en visserij kosten. Werkgelegenheid De voorgenomen inkrimping van de veestapel zal tot ge volg hebben dat de werkgelegenheid en de produktie in de landbouw op langere termijn gaan dalen, waardoor ook de prijzen uiteindelijk zullen gaan dalen, zo blijkt uit het CPB-dokument. Het heeft berekend dat het aan tal arbeidsplaatsen (op jaarbasis) met 43.000 zal ver minderen. Het financieringstekort van het rijk zal met enige vertra ging weer gaan stijgen als gevolg van het milieuplan. De forse investeringen waartoe het bedrijfsleven wordt ver oordeeld, leiden tot een stijging van de rente en dus van de financieringslasten, aldus het Centraal Planburo. Daarbij komt nog dat de belastinginkomsten verminde ren als gevolg van de daling van de werkgelegenheid en de produktie. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9