Nieuwe verbindingen stimuleren ekonomische ontwikkeling van Zuidwest-Nederland Demonstreren? Proef met inlaat zoet water op Tholen gestart Hoechst Sarah Ferguson doopt tulp: Falkland Prince Westerschelde Oeververbinding en Zoom weg breedwerkend insekticide met extra dimensie! Nieuwe brochure 'De Boer Op' Landbouwschap: Snel standpunt nodig over biotechnologische vindingen Vekabo nieuws De geplande aanleg van de Westerschelde Oeververbinding (WOV) in Zeeland en de Zoomweg bij Bergen op Zoom zal een impuls geven aan de regionale ekonomie van Zuidwest-Nederland. De regio zal meer dan tot nu toe kunnen profiteren van de centrale ligging tussen de havengebieden van Rijnmond en Antwerpen/Gent. Dit blijkt uit de "Regiostudie Zuidwest-Nederland". Het onderzoek is in op dracht van de Rijksplanologische Dienst en de Provincie Zeeland uit gevoerd door het Onderzoek- en Adviesbureau STOGO uit Utrecht. De uitkomsten zullen een rol spelen bij de bepaling of een nadere uit werking van het Vierde Notabeleid voor Zuidwest-Nederland wense lijk is. Van de twee nieuwe verbindingen is de Zoomweg het verst gevorderd. De aanleg van het zuidelijk gedeelte tus sen de A-58 en Antwerpen is vorig jaar van start gegaan. Hierdoor zal in het begin van de jaren negentig een rechtstreekse verbinding met de haven van Antwerpen ontstaan. Om de Zoomweg de funktie van interna tionale hoofdtransportas te geven is in aanvulling hierop nodig: - een spoedige aanleg van de Zoomweg-Noord tussen Bergen op Zoom en Dinteloord; - een rechtstreekse verbinding met de Beneluxtunnel in Rotterdam; - een aansluiting op de E-17 (Antwerpen-Gent). De Westerschelde Oeververbinding (WOV) doorloopt nu de procedure van de milieu-effektrapportage (MER). In dit kader heeft de provin cie Zeeland een eerste selektie ge maakt uit de verschillende tracés tus sen Ellewoutsdijk en Terneuzen met een aansluiting op de A-58 (Vlissingen-Bergen op Zoom) via het Sloegebied en tracé Kruiningen- Perkpolder. De onderzoekers konstateren dat als gevolg van de besluitvorming de Zeeuwse havenge bieden zich in toenemende mate op de Belgische havengebieden in het Westerscheldebekken zullen richten. De verbindingen met Rijnmond zul len niet wezenlijk worden verbeterd, Een betere verbinding met Rijn mond kan in principe op twee ma nieren worden gerealiseerd: - een tracé tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen in kombinatie met de Midden-Zeelandroute. Daarvoor is een aansluitende verbinding door de Zak van Zuid-Beveland nodig; - een tracé Borssele-Hoofdplaat in kombinatie met de Dammenweg over de koppen van de eilanden. Beide opties zijn strijdig met het be staande ruimtelijke beleid. Het meest haalbaar lijkt een centraal tra cé met een aansluiting via de Zak van Zuid-Beveland. Ekonomische ontwikkelingsmoge lijkheden Over de ontwikkelingskansen van de Zeeuwse zeehavengebieden is de stu die optimistisch. De bestaande be drijven ontwikkelen zich over het al gemeen gunstig en er zijn goede kan sen om nieuwe industrieën aan te trekken en om de handels- en distri- butiefunktie te versterken. In tegen stelling tot Westelijk Noord-Brabant is deze laatste in Zeeland sterk op het watér georiënteerd. De onderzoekers verwachten niet dat een versterking van de zeehaven- funkties tot extra ruimteclaims zal leiden. De grote industriële bedrij ven hebben voldoende interne reser ves op de bestaande terreinen om eventuele uitbreidingsplannen te rea liseren. Zowel in het Sloegebied als Vorige week dinsdag is op Tho len een voor Zeeland unieke proef van start gegaan met het inlaten van zoet water vanuit het Zoommeer. In een gebied van 200 ha zal de komende vijf jaar onderzoek worden verricht naar de gevolgen van de inlaat van het zoete water op het brakke milieu. Behalve in de Deurloopolder zelf - het proefgebied - zullen ook in de omringende polders metingen worden verricht, om te onderzoe ken of er via de bodem sprake is van beïnvloeding. Het gebied waar onderzoek wordt verricht is daardoor vier a vijf maal zo groot als het eigenlijke proef gebied. Voor de proef is een speciaal in- laatwerk gebouwd. De aanleg hiervan en de aanpassing van wa terlopen heeft in totaal 1 Vi ton gekost. De proef vindt plaats on der auspiciën van de kommissie waterbeheer en ontzilting (CWO), die ressorteert onder de Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de land bouw. Volgens hoofd technische dienst van het waterschap Tholen M.J. Giljam, die nauw betrok ken is bij het projekt, is de proef vooral opgezet om te onderzoe ken welke effekten het inlaten van gebiedsvreemd water heeft. de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan- deren is nog een ruimte restcapaciteit beschikbaar. Een aandachtspunt vormt wel de sterke menging van wonen en wer ken in de Kanaalzone. Deze kan de ontwikkelingen op de Axelse Vlakte en Westdorpe-Noord belemmeren. Een zeehaventerrein westelijk van het Kanaal Gent-Terneuzen heeft deze nadelen niet. Gezien het strate gische karakter van de zeehavens op de Zeeuwse bedrijfsterreinenmarkt bevelen de onderzoekers aan de haalbaarheid hiervan nader te on derzoeken. Westelijk Noord-Brabant kan een funktie vervullen voor de vestiging van derde lijnsvoorzieningen voor de Rotterdamse haven. Dit zijn grootschalige op de haven georiën teerde opslag- en assemblage- aktiviteiten met een lage omloop snelheid, die niet in de haven zelf ge vestigd hoeven te zijn. Uit een verge lijkende analyse van het aanbod aan bedrijfsterreinen, waarbij ook het Rijnmond/Drechtstedengebied is meegenomen, komt naar voren dat West-Brabant daarvoor goede mo gelijkheden heeft. Zowel het grootschalige karakter van de bedrijfsterreinen als de rela tief lage prijs passen goed bij ruimte- extensieve terreinen. Moerdijk en Borchwerf in Roosendaal zouden hierbij een goede funktie kunnen vervullen. Moerdijk is tevens één van de weinige terreinen op grote af stand van de woonbebouwing in of nabij de zuidelijke Randstad. Daarnaast biedt ook de nabijheid van Antwerpen kansen. In de omge ving van de Zoomweg-Zuid ontstaan hierdoor mogelijkheden voor op de Antwerpse haven gerichte aktivitei- ten. Het initiatief van een aantal re gionale transporteurs om daar een distributiecentrum te ontwikkelen heeft volgens de onderzoekers daar om een goede kans op succes. Evenals op de Zeeuwse bedrijfster reinenmarkt is ook in Westelijk Noord-Brabant het aanbod aan ge mengde bedrijven/kantorenterrei nen beperkt. De onderzoekers raden de regio daarom aan de ontwikke ling van zo'n terrein nader te onder zoeken. Als potentiële plaatsen noe men zij: een lokatie langs de A-58 tussen Bergen op Zoom en Roosen daal, de strook van Borchwerf in Roosendaal langs de A-17 en even tueel een lokatie langs de Zoomweg-Noord Donderdag 11 mei doopte de hertogin van York, Sarah Ferguson, op de Keukenhof een tulp met de naam Falkland Prince'. De hertogin, echtgenote van prins Andrew van Engeland, bracht een tweedaags be zoek aan ons land. Links (met champagne) kweker van de tulp Peter Hopman uit Hillegom. De Stichting Public Relations Land en Tuinbouw, de initiatiefneemster van de aktie De Boer Op, heeft een nieuwe handzame brochure uitgege ven met adressen van gastvrije boe ren en tuinders die aan deze aktie meedoen. Aan de hand van deze brochure, waarin ook musea, mu seumboerderijen, veilingen en kam peerboerderijen zijn opgenomen, kan de bewoner uit de stad kennis maken met alle aspekten van het wo nen, werken en leven op het platte land. De brochure is gratis en kan worden aangevraagd bij: De Boer Op, postbus 91430, 2509 EA Den Haag. Het Landbouwschap heeft de Twee de Kamer gevraagd om nog voor de komende verkiezingen een stand punt in te nemen over de wettelijke bescherming van biotechnologische vindingen. Óp Europees nivo zullen naar verwachting hierover nog dit jaar verstrekkende besluiten worden genomen waaraan ook Nederland zich zal moeten konformeren. Het Landbouwschap is bang dat een ka merdebat in het najaar geen zin meer heeft omdat er dan al sprake is van voldongen feiten. De Europese Kommissie wil het mo gelijk maken om planten en dieren te octrooieren. Het gevaar is niet denkbeeldig dat er daardoor een eind komt aan de vrije beschikbaar heid van het genetisch materiaal dat van nature voorkomt in kuituurge wassen en landbouwhuisdieren. Vol gens de regels van het nu in ons land geldende kwekersrecht is dit gevaar uitgesloten. Het vraagstuk van de wettelijke be scherming van biotechnologische produkten speelt niet alleen op Eu ropees nivo, maar ook in het kader van de GATT-onderhandelingen over het liberaliseren van de wereld handel. Het Landbouwschap acht het noodzakelijk dat een systeem voor de bescherming van biotechno logische vindingen wordt afgestemd op een Europees kwekersrecht. Condor AMTtKtN cd)u dl \rzy)OLK \LDtKATIt ZttLAND Het weer op het lange weekend van Hemelvaartsdag was formi dabel. Veel buitenlanders, die 1 mei vieren als dag van de arbeid - wat ook een vrije (feest)dag is - voegden er enkele dagen verlof aan toe. Een gehele week vakan tie is altijd meegenomen, en dan er op uit met tent of caravan naar de kampeerboer. Er was een re delijk tot goede bezetting op de mini-campings. In gemeenten waar verruiming gegeven was tot 10 eenheden kwam dit in dit weekend goed van pas. De kam- peerboeren kunnen terugzien op een geslaagd lang weekend, zon der (voor zover mij heden be kend) problemen. Jammer, dat er nog geen unifor miteit is, dat in elke rekreatiege- meente in Zeeland (zelfs in de re gio's nog niet) vooruitlopend op de Wet Openlucht Rekreatie, wanneer veel toeristen onze mooie provincie met een bezoek vereren, geen 10 eenheden ge plaatst mogen worden, ik vraag me in alle ernst af, het is toch niet oneerlijk om wat te ver dienen aan het toerisme, als de mogelijkheden er zijn. Zeer zeker nu het in de akkerbouw door steeds maar weer in te moeten le veren, naar een dieptepunt toe gaat. De voorlopige Adviesraad voor de Openluchtrekreatie vindt een uitbreiding van rekreatiemo- gelijkheden op landbouwbedrij ven gewenst, uw rubriekschrijver vindt dit ook, maar vraagt zich af, waarom moet de kampeer boer zich dan nog steeds schik ken naar een totaal verouderde Kampeerwet? Als deelnemer aan de demonstra tie in Den Haag, enkele weken geleden, waar trouwens niemand van de regering bereid was een petitie in ontvangst te nemen, kwam bij mij de gedachte op om als kampeerboerenorganisaties, uit Zeeland of misschien lande lijk, ook eens te demonstreren, en ons ongenoegen kenbaar te maken, over dit tweesporenbe leid, om steeds als politieke speelbal gebruikt te worden. Het is jammer dat ook plaatselijk de dames en heren politici niet voldoende de belangrijkheid van het kamperen bij de boer erken nen. Zeker van bestuurders met een agrarische achtergrond is het erg teleurstellend, dat die zich niet wat meer inzetten voor deze wel erg belangrijke neventak in de landbouw. In navolging van het houden van open dagen op agrarische bedrij ven of "Kom in de Kas" willen ook de VeKaBo Limburg en Zee land landelijke bekendheid hier aan geven via de landelijke pers. De leden worden nog nader geïn formeerd, maar in grote lijnen komt het er op neer om in het weekend van 9 tot 11 juni uw mini-camping open te stellen voor 1 nacht gratis kamperen en de boerin of boer wordt dan ver zocht wat te vertellen over het be drijf en het kamperen bij de boer. U allen een goed kampeer- seizoen toegewenst, met een ou derwetse warme zomer en veel gasten. Vrijdag 19 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8