VVD-delegatie onder indruk problematiek akkerbouw Ziektedruk groter dan in andere jaren Struktuurvisie rundvlees beleid: op korte termijn evenwichtige markt PW-voorzitter hekelt grote verspilling van EG- commissie Produktschap voor zuivel voor milieu aktieplan van heeft waardering het Landbouwschap KNLC-commissie Akkerbouw Bij het werkbezoek dat een VVD-delegatie vrijdag 12 mei jl. aan het Dagelijks Bestuur van de ZLM heeft gebracht zijn de liberale politici onder de indruk gekomen van de problematiek in de akkerbouw. Landbouwspecialist P. Blauw zei verrast te zijn dat de problemen in de akkerbouw in het Zuidwesten in feite even erg zijn als die in het noorden van ons land. Ook fraktievoorzitter dr. ir. J.J.G Voorhoeve erkende de noodzaak tot ondersteuning van de akkerbouwsektor in ons land. Het bezoek van de VVD-delegatie waarvan ook de Tweede Kamerleden mr. J. Hommes, mr. A.J. te Veldhuis en mevrouw M. Vogel, het Zeeuwse statenlid J. Geluk en enkele vertegen woordigers van de VVD-kamer- centrale Zeeland deel uitmaakten, vond plaats tegen de achtergrond van de samenstelling van de land- bouwparagraaf in het VVD*- verkiezingsprogramma voor de pe riode 1989-1994. ZLM-voorzitter de heer H.C. van der Maas schetste in het Landbouwhuis te Goes de zorgelijke situatie in de akkerbouw, die leidt tot een ernstige vermogensintering op de bedrijven, dit mede als gevolg van de oneven wichtigheid in het EG-beleid, waar het de akkerbouw eri de veehouderij betreft. De voorzitter sprak zijn zor gen uit over de toekomst van zelfs de betere helft van de bedrijven. Ook wees hij op het werkgelegenheids- aspekt dat veel verder door werkt dan alleen naar de primaire sektor. Hij waarschuwde de delegatie voor de vergaande eisen in de landbouwstructuur-nota met betrek king tot het milieu. "We willen zeker Het VVD-gezelschap werd ontvangen op het bedrijf van de heer J. Gaanderse in Scharendijke, 3 e en 5e v.l. de heer en mevrouw Gaanderse, 2e v.r. de funge rend voorzitter van de delegatie de heer P. Blauw. In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel op woensdag 17 mei heeft voorzitter drs. Harm Schelhaas zijn waardering uitgesproken voor het milieu- aktieplan van het Landbouwschap. Hij noemde het van belang dat de land- en tuinbouw met die milieu plan zelf de verantwoordelijkheid op zich genomen heeft voor het milieu vriendelijk produceren. Aan investeringen van de melkvee- houderij zal de komende jaren rond 400 miljoen per jaar voor het mi lieu geïnvesteerd moeten worden. Als de melkveehouderij deze uitda ging niet zou aannemen, zal verder gaande regelgeving en ook een verplichte produktievermindering wellicht onvermijdbaar worden. Het PZ is bereid zijn deel bij te dragen voor het slagen van het aktieplan, bijvoorbeeld op het gebied van on derzoek. terug in het gebruik van bescher mingsmiddelen maar uit konkurrentie-overwegingen moet niet worden vergeten dat we te ma ken hebben met een Europees prijs beleid en met een nationaal milieubeleid." Heffing op kunstmest is volgens de heer van der Maas een oneigenlijke en niet-effektieve ma nier om het milieu te sparen. Het hoofd van de sev-dienst van de ZLM de heer J. Markusse zette vervolgens aan de hand van enkele voorbeeldbe drijven uiteen hoe snel het akker- bouwbeleid van de EG bezig is het fundament onder de bedrijven weg te nemen. Ha-toeslag In een eerste reaktie erkende fraktie voorzitter Voorhoeve de slechte inko menssituatie op de bedrijven. "Deze situatie moet verzacht worden. Maatregelen zijn nodig om de kon- kurrentiepositie veilig te stellen". De VVD-fraktie pleit in dit kader voor een ha-toeslag zoals die ook in Duitsland onlangs is goedgekeurd. Een inkomenssteun kan vanwege de vermogenstoets beter niet worden bepleit. Voorts dienen de milieuplan nen zoveel mogelijk in overleg met het bedrijfsleven te worden inge voerd. "De sektor heeft tijd nodig om zich aan te passen, anders gebeu ren er ongelukken." VUT-regeling Landbouwspecialist P. Blauw zei veel te voelen voor een VUT-regeling voor boeren zoals die pas in Duits land tot stand is gekomen. "We moe ten minister Braks toch proberen te overtuigen van het nut om een derge lijke regeling aan het flankerend be leid toe te voegen. Ook pleitte hij voor het oprekken van de Overbruggingsfinanciering. Hij onderkende dat in het algemeen ondersteunende regelingen in die zin moeten worden aangepast dat er in de praktijk ook gebruik van kan worden gemaakt. Blauw ziet perspektief in een koppeling van de produktie in de non-food sfeer aan een braakregeling. "Cellulose en energie zijn interessant". Voorhoeve vatte de diskussie ten slotte samen door te stellen dat de VVD tegen een verdere daling van de EG-prijzen is en dat de akkerbouw ekonomisch zodanig sterk moet worden gemaakt dat ze de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Dit is een van de conclusies van de vergadering van de commissie Ak kerbouw, die op 11 mei gehouden is. Verder sprak deze commissie over het EG-landbouwbeleid, het milieu actieplan en de privatisering van de voorlichting. De akkerbouwers zijn niet ontevre den over de voorjaarswerkzaamhe den tot nu toe. Er zijn wel een paar minpuntjes: op de zwaardere gron den is de bodemstructuur slecht. De zachte winter veroorzaakt veel aar dappelopslag en de ziektedruk is groter dan andere jaren, wat weer een veelvuldig gebruik van gewasbe schermingsmiddelen met zich mee brengt. EG-landbouwbeleid De commissie akkerbouw is het niet eens met de uitspraken van minister Braks dat de prijsverlaging van de granen wel meevalt. Waarom ver laagt de Europese Ministerraad dan de interventieprijzen, vragen de le den zich af. Ze realiseren zich dat er door de val van het kabinet weinig meer te berei ken valt voor de akkerbouw. De eni ge mogelijkheid is nu, de politieke partijen tijdens de verkiezingscam pagnes op de problemen in de akker bouw te wijzen. Vrijdag 19 mei 1989 Verder is er kritiek op de discussie notitie van het Landbouwschap 'EG- landbouwbeleid opnieuw in discus sie'. In deze notitie worden lijnen aangegeven voor een samenhangend perspectief biedend beleid voor de land- en tuinbouw. Er wordt volgens de commissie te weinig rekening ge houden met de huidige slechte situa tie in deze sector. Verder betreuren de leden het dat deze notitie was uitge komen voor de brede sectorvisie ak kerbouw. Zij spreken de hoop uit dat er in die heroverweging andere wegen worden aangegeven, die tot verbete ring van de situatie in de akkerbouw leiden. Structuurverbetering Een van de problemen bij de akker bouw is de veelal beperkte bedrijf somvang. Vergroting van de bedrijven zou gestimuleerd kunnen worden door een premie te geven aan de koper van grond. De commissie denkt dat hierdoor het grondaanbod vergroot wordt. Een andere bijdrage aan de struc tuurverbetering van de akkerbouw kan zijn om de regeling particuliere cultuurtechnische werken nieuw le ven in te blazen. Ook een voorrangs behandeling van akkerbouwgebieden bij landinrichting kan meehelpen. Milieu-actieplan Het initiatief van het Landbouw schap om met een eigen milieu actieplan te komen wordt positief ontvangen. Men is wel bang dat de overheid dit plan zal aangrijpen om de eisen nog eens extra aan te scherpen. Er was een korte discussie over de vermindering van de gewasbescher mingsmiddelen. Ook wees men nog even op een mo gelijke kunstmestheffing. Deze zal milieu-onvriendelijk uitpakken, om dat kunstmest veel gerichter gestrooid kan worden dan organi sche mest. Privo De akkerbouwcommissie kan zich geheel vinden in het besluit van het KNLC-bestuur om op dit moment nee te zeggen tegen de privatisering van de voorlichting tenzij aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Binnen deze sector blijkt weinig be hoefte te bestaan aan eerste lijnsvoorlichting, maar wel behoefte aan specialisatie. Mochten de plan nen toch doorgaan dan pleit de com missie voor een 100% profijtbeginsel, dat wil zeggen de boeren die voorlichting willen heb ben, moeten daar ook voor betalen. Ingeborg Schuitemaker De VVD-ers Voorhoeve (l) en Blauw met rechts voorzitter v.d. Maas en sekre- taris Oggel tijdens de perskonferentie in het Landbouwhuis te Goes. Reeds op korte termijn ('90/'91) zal er sprake zijn van een evenwicht tus sen vraag en aanbod van rundvlees. Deze verwachting wordt uitgespro ken in een rapport over een struk tuurvisie rundvleesbeleid. Het rap port, opgesteld door een werkgroep, is besproken in de openbare bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Vee en Vlees op 10 mei jl. Verwacht wordt dat de melkveesta pel nog verder zal afnemen, terwijl de vleesveestapel slechts gering zal toenemen. De konsumptie van rund vlees heeft zich na een jarenlange da ling gestabiliseerd, maar is zeker nog niet stijgend. Kalfsvleesproduktie Stijgende voerprijzen en huisvesting- seisen zullen op langere termijn lei den tot de ontwikkeling van een pro- duktiesysteem dat resulteert in meer rose kalfsvlees. Het wordt wenselijk geacht een marktverkenning te hou den naar de afzetmogelijkheden van rose kalfsvlees. Er was nogal wat twijfel aanwezig bij enkele bestuursleden over de mogelijkhe den van dit rose kalfsvlees. Rentabiliteit slachtsektor Het dalende aantal slachtingen zet de rentabiliteit van de Nederlandse slachtsektor verder onder druk, juist op een moment dat de detailhandel nadrukkelijker specificaties stelt. Enerzijds is er de vraag naar een konstante, uniforme stroom rund vlees, anderzijds is er meer markt voor een specifieke duurdere stroom. Het is nodig dat in de gehele kolom meer garanties gegeven kun nen worden bij de produktie en de afzet van rundvlees. In dat kader past o.a. meer uitbetaling naar kwa liteit, alsmede kwaliteits- of her- komstgaranties via een merken beleid. De beschikbaarheid van rundvlees voor de verwerkende industrie loopt terug, mede waardoor het belang van invoer van (bevroren) rundvlees uit derde landen toeneemt. Rundveeverbetering De aandacht van de rundveeverbete ring zal zich meer moeten richten op de vleesproduktiegeschiktheid. Daarbij moet o.a. zo spoedig moge lijk meer inzicht verkregen worden in de mogelijkheden van (kruis- ling)vaarzen. Sterke toename bladluizen in suikerbieten in zuidwestelijk kleigebied Door nieuwe aanvlucht van blad luizen zijn momenteel veel blad luizen op bieten te vinden. Percelen die de laatste week niet zijn bespoten dienen te worden gecontroleerd. Een bespuiting is gewenst bij meer dan 2 bladluizen op 10 planten. De bescherming op de Temic- percelen is nog voldoende. "Hoe men het ook wendt of keert: de plotselinge, kortstondige en onge motiveerde wijziging door de Euro pese Commissie - het dagelijks bestuur van de EG - van het inter- ventiebeleid voor rundvlees heeft ge leid tot een pure verspilling van ruim 100 miljoen gulden. Dit is niet alleen volstrekt laakbaar uit oogpunt van beheer van gemeenschapsgeld, maar ook zal het niet bijdragen aan een verbetering van het anti-fraudebesef bij het bedrijfsleven". Dit zei de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, Rob Tazelaar, bij de aanvang van de openbare bestuursvergadering van 10 mei jl. In het begin van de jaren '70 konden hele runderkarkassen ter interventie worden aangeboden. Dat bleek na enige tijd te duur en dus werd de in terventie beperkt tot achtervoeten. Toen ook dat te duur bleek werd overgeschakeld op interventie van de goedkopere voorvoeten. Maar ook dat bleek nog te duur en dus werd per 3 april jl. de verplichte interven tie afgeschaft en vervangen door een zogenaamde regeling van inschrij ving. Daarmee kan de EG de hoe veelheid interventie en dus ook de korting goed in de hand houden. Zonder behoorlijk overleg en zonder deugdelijke motivering besloot de EG-Commissie begin maart 1989 echter plotseling om gedurende de laatste twee weken vóórdat het nieu we systeem van kracht zou worden, weer over te gaan tot interventie van gehele karkassen. De gevolgen lieten niet op zich wach ten. In vooral West-Duitsland en Ierland - het land van Europees landbouwcommissaris MacSharry - werd dag en nacht en zelfs tijdens de paasdagen doorgeslacht. Ter inter ventie werd 46.000 ton aangeboden, ruim 30.000 ton meer dan gebruike lijk. Tazelaar becijfert de extra in terventiekosten op ruim 150 mil joen, waarvan hij ruim 2/3 deel als pure verspilling aanduidt. Hij hoopt en verwacht dat in het Europees Par lement adequaat op deze misstand zal worden gereageerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5