Bedrijfsverzorging verleent minder hulp bij ziekte 'Koöperatie BOER zeker geen tegenhanger NCB' Rekordgroei bij Hagelunie Agrarische delegatie uit Oostenrijk oriënteert zich op EG PERSONALIA Voorkom overlast door knal apparaten 's nachts uit te schakelen Ondanks een stijging (vijf procent) van het totaal aantal uren bedrijfs- hulp van de bedrijfsverzorgings- diensten, loopt de verleende be- drijfshulp in geval van ziekte en ar beidsongeschiktheid verder terug. In 1987 was er al een lichte daling en deze heeft zich vorig jaar doorgezet. Dit blijkt uit de jaarcijfers van het Landelijk Contact Bedrijf sverzor ging (LCB), dat op donderdag 11 mei jl. in Utrecht zijn Algemene Vergadering hield. LCB-voorzitter M. Varekamp noemde de teruglopende bedrijfs- hulp bij ziekte geen geruststellend gegeven. Dat ondernemers in de agrarische sektor minder gauw of minder lang ziek zijn lijkt hem on waarschijnlijk. Varekamp zei te den ken, dat men in vergelijking met voorgaande jaren minder gauw de bedrijfsverzorging inschakelt. Als reden daarvoor noemde hij de kosten; ondanks een gereduceerd ta rief is men toch een eigen bijdrage verschuldigd. "Ik ben bang dat de weinig florissante inkomenspositie in bepaalde sektoren meebrengt, dat ondernemers minder gauw een be roep doen op de bedrijfsverzorging, dan eigenlijk nodig is", aldus de LCB-voorzitter. De bedrijfsverzorgingsdiensten groeiden vorig jaar niet alleen in uren bedrijfshulp, ook het aantal le den nam met ruim één procent toe tot in totaal ruim 53.000. Ruim tweederde van de meer dan zeshon derd nieuwe leden zijn op het agra risch bedrijf meewerkende vrouwen. Varekamp konstateerde met genoe gen dat die belangstelling gestaag blijft groeien: bijna zesduizend vrouwen zijn inmiddels lid van een van de vijf bedrijfsverzorgings diensten. De voorzitter van het LCB zei te verwachten, dat deze tendens zich zal voortzetten. De arbeid van de meewerkende vrouw is in veel ge vallen even onmisbaar als die van de man en het ligt dan ook voor de hand dat die arbeid zonodig wordt vervangen, aldus Varekamp. Tijdens de LCB-bijeenkomst werd ook het woord gevoerd door de he ren J.J. Beintema en ing. H.Th.J. Vulto, beiden lid van het presidium van de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap. Onder werp van gesprek was de arbeids voorziening in de land- en tuinbouw en de rol van de bedrijfsverzorging. Beide inleiders waren het er volko men over eens, dat de hoofdtaak van de bedrijfsverzorging zich toespitst op bedrijfshulp met een sociale indi- katie, dus vervanging van arbeid in geval van ziekte, vakantie, kursus- sen en dergelijke, Nieuwe aktiviteiten Wat betreft mogelijke nieuwe aktivi teiten van de bedrijfsverzorging (bij voorbeeld vormen van arbeidspools) liepen de opvattingen echter deels uiteen. Het initiatief en de bestuur lijke verantwoordelijkheid horen thuis bij de sociale partners, die op agrarisch terrein in meerdere ver banden met elkaar samenwerken (bijvoorbeeld in het Landbouw schap). Vulto, die tevens voorzitter is van de hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap en de Sociale Commissie van de KNBTB, ziet wat de uitvoering en de feitelijke indienstneming betreft een belang rijke taak weggelegd voor de be drijfsverzorgingsdiensten. Beinte ma, dagelijks bestuurder van het Landbouwschap namens de Industrie- en Voedingsbond CNV, ziet op dit terrein een duidelijke taak voor beide sociale partners en liefst in een samenwerkingsverband. Voorzitter Varekamp van het LCB had al eerder aangegeven dat de be drijfsverzorging, waar het gaat om nieuwe aktiviteiten op het terrein van de arbeidsvoorziening, ook naar zijn mening een belangrijke rol kan vervullen. In enkele sektoren van de land- en tuinbouw bestaat een toene mende behoefte aan aanvullende vormen van arbeidsvoorziening. Vooral in de glastuinbouw bestaat een grote vraag naar arbeid, waarin moeilijk kan worden voorzien. 'Het is zeker niet waar dat de mestafzetkoöperatie BOER een te genhanger is van de NCB, zoals di- rekteur Hilberts van Promest denkt. Wij zijn alleen opgericht om in geza menlijk overleg het mestprobleem op te lossen. Bijna al onze leden zijn ook lid van de Brabantse boeren bond'. Dat zegt voorzitter Harry van Grinsven van de koöperatie BOER, die in de mestoverschotge- bieden van oostelijk Brabant zo'n 350 leden achter zich weet. De eigen mesttransporten van de Oostbrabantse koöperatie, die vori ge week op gang zijn gekomen, zijn niet van vandaag of gisteren: al bij na drie jaar zorgt BOER op deze wijze voor de afvoer van mestover schotten. De uitspraken van Promest-direkteur Hilberts zijn dan ook in het verkeerde keelgat ge schoten. Bij veehouder J. van Boxmeer, lid van de adviesgroep van BOER en voorzitter van de regionale bond van varkenshouders, is de eerste mest Vorige week heeft een delegatie van ongeveer dertig vertegen woordigers uit het agrarische be drijfsleven in Oostenrijk een be zoek aan ons land gebracht met het doel zich te oriënteren op de EG. Onderdeel van de vierdaagse ekskursie was daarom ook een bezoek aan het Landbouwkom- missariaat te Brussel, waarvoor een hele dag was uitgetrokken. Ter oriëntatie op de akkerbouw in de EG werd het bedrijf van de heer J.M. Geluk te Noordgouwe bezocht. De groep bestond uit vertegen woordigers van de pers, het agra risch bedrijfsleven, de voe dingsmiddelenindustrie en de Oostenrijkse zusterorganisatie van het Landbouwschap. In het kader van de oriëntatie waarvoor door de Stichting Holland Agri- tours in Den Haag een program ma was gemaakt werden o.m. be zoeken gebracht aan 'Liempde', aan het hoofdkantoor van Unile ver, en aan een aantal rundveebe drijven. De bezoekers hoorden verder enkele lezingen aan bij o.a. Campina te Veghel en door sekretaris kommissie Buitenland van het Landbouwschap, de heer C. Florus. Donderdagmiddag 11 mei jl. was het gezelschap te gast op het be drijf van de heer J.M. Geluk te Noordgouwe (Schouwen- Duiveland). De heer Geluk ver telde zijn gasten, in meerderheid zelf boer, in het kort hoe het EG- beleid voor de akkerbouw funk- 4 opgehaald om naar het zuidwestelijk akkerbouwgebied te worden ver voerd. Ook hij laakt de uitspraken van de Promest-direkteur. 'Hilberts zei dat hij nooit meer iets van BOER hoort. Hij veronderstelde dat Mestac BOER de wind uit de zeilen zou hebben genomen. En dat terwijl Mestac (de NCB-koöperatie voor de mestafzet - red.) nog moet worden opgericht!' BOER doet volgens Van Boxmeer niet meer dan met eigen middelen en met eigen mensen de mest van de veehouder naar de akkerbouwer brengen. Voordat een koördinator kon worden aangesteld, hebben vrij willigers van de koöperatie letterlijk dag en nacht gewerkt om de mest naar de afzetgebieden te vervoeren. De veehouder betaalt nu een bijdra ge, die ƒ1,50 onder het normale ta rief van de landelijke Mestbank ligt. Er wordt, net als bij de mestbanken, een drogestofpremie verstrekt. 'Bodem onder BOER uit' Volgens Van Grinsven is de korting tioneert en zou moeten funktio- neren. Ook toonde hij de saldo- gegevens van de door hem geteel de gewassen. Over de in ons land behaalde hoge opbrengsten toon den de Oostenrijkse bezoekers zich enigermate verrast. Als ver klaring van de lagere op brengsten in Oostenrijk noemden ze vooral de minder goede om standigheden ('Bij ons op de berghellingen gaat het allemaal veel moeilijker Zeer geïnte resseerd toonde men zich ook over het verloop van de aardap pelprijzen in ons land gedurende de laatste jaren. Het lage nivo hiervan deden ze wat lacherig af met de woorden: 'Met die hoge mogelijk, omdat BOER met eigen vervoerders rijdt. Tegelijk schuilt daar echter ook een gevaar in. 'Bij de Landelijke Mestbank in Den Haag worden konstrukties bedacht, waarbij het inschakelen van eigen vervoerders misschien niet meer mo gelijk is. In dat geval wordt de bo dem onder onze koöperatie uitge haald, terwijl de NCB er garen bij spint'. Van Grinsven vindt dat op deze wij ze het vrije ondernemerschap van de boer wordt aangetast. Hij wil graag dat de boer de mestafzet in eigen hand houdt. 'Het is niet juist om macht te verwerven via wetgeving. Ik heb de sterke indruk dat de NCB de totale mestkwotahandel in Bra bant in handen wil krijgen'. Zijn konklusie is dat de afstand tussen de 'machtige' NCB en de boer steeds gróter wordt. De bindingen met de Cehave en de andere 'internationals' achter Promest (zoals Rabobank en Interpolis) zijn volgens de voorzitter van BOER te groot geworden. opbrengsten kan dat ook wel'. Over een eventueel toetreden tot de Gemeenschap lieten de deelne mers zich niet eenduidig uit. Enerzijds willen ze wel van de voordelen profiteren, doch ze voelen er weinig voor hier finan ciële offers tegenover te stellen. Het EG-lidmaatschap van Oostenrijk is overigens nog niet echt aan de orde. Doel van dit bezoek was zich een beter oor deel te vormen over hoe de Oostenrijkse landbouw eventueel op die in de EG zou moeten rea geren en welke eventuele aanpas singen ih Oostenrijk dan noodza kelijk zouden kunnen blijken te zijn. Hoewel de schadeontwikkeling in de akkerbouw en vollegrondstuinbouw duidelijk een ander beeld te zien geeft, is 1988 voor Hagelunie gunstig verlopen. De premie nam toe van 66,5 miljoen in 1987 tot 71,5 miljoen in 1988; een stijging van 7,5%. Deze groei is nagenoeg geheel toe te schrijven aan de glastuinbouwverze- keringen. Tegenover de premie staat een schadebedrag van 22,7 mil joen. Dit betekent een schade/pre mieverhouding van 29,0%. De nega tieve uitschieter hierbij is de hagel- Bij de groep West Zeeuws- Vlaanderen van de Rijkspolitie ko men momenteel veel klachten bin nen over 's nachts knallende appara ten. De groep wijst erop dat het ge bruik van knalapparaten door land bouwers gebonden is aan bepaalde spelregels. Eén daarvan is dat de ap paraten 's nachts dienen te worden uitgeschakeld. Het apparaat dient in het algemeen dusdanig te worden ge plaatst dat er zo weinig mogelijk ge luidsoverlast is voor omwonenden. Bovendien mogen knalapparaten zo als opgemerkt enkel overdag in wer king zijn: na 22.00 uur moet het stil zijn. De meeste klachten bij de poli tie komen dan ook na 22.00 uur bin- Van Raamsdonk manager commu nicatie voorlichting VBA Drs. Gerard van Raamsdonk (38) uit Heemstede is benoemd tot manager Communicatie Voorlichting bij de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA). Hij treedt per 1 juni bij de Aalsmeer- se veiling in dienst. De afgelopen vijf jaar werkte Van Raamsdonk als hoofd van de dienst Voorlichting Public Relations bij het Ziekenfonds Amsterdam en Om streken. Nieuwe voorzitter van het bestuur van de Stichting Agrarisch Compu tercentrum "Agridata" Met ingang van 10 mei 1989 heeft het bestuur van de Stichting Agra risch Computercentrum "Agridata" een nieuwe voorzitter. Ter opvolging van de op deze datum teruggetreden heer D.J. Jonkhans (oud voorzitter OLM) is benoemd prof. dr. ir. J.A. Renkema. De heer Renkema is als hoogleraar Agrarische Bedrijfseko- nomie vanaf 1982 verbonden aan de Landbouwuniversiteit te Wagenin- gen en voorzitter van de gelijknami ge vakgroep van die universiteit. schadeverzekering van land- en tuin- bouwgewassen te velde met een schade van 8,2 miljoen, wat neer komt op een schade/premieverhou ding van 78,5%. De opbrengst van de belegde midde len bedroeg in 1988 13,1 miljoen; het rendement op de beleggingen was 8,0%. Dankzij het gunstige be drijfsresultaat, de opbrengst van de belegde middelen en een goede kostenbeheersing bedroeg het resul taat na pakket- en kwantumkorting en vóór premieteruggave en be lasting 28,6 miljoen tegenover 24,6 miljoen in 1987. nen. 'De mensen schrikken wakker, kinderen gaan huilen en er zijn zelfs vreemdelingen die ons bellen en zeg gen dat er geschoten wordt in de pol der', aldus de politie. De Rijkspolitie West Zeeuws- Vlaanderen wijst erop dat wanneer zij konstateert dat een apparaat 's nachts niet het zwijgen is opgelegd, er proces-verbaal kan worden opge maakt. Dit gaat gepaard met in beslagneming van het knalapparaat. De politie acht het overigens op zich een goede zaak dat boeren ter af schrikking van vogels knalapparaten plaatsen. Ir. Risseeuw direkteur Beheer Land bouwgronden Binnenkort zal ir. I.A. Risseeuw be noemd worden tot direkteur van de Direktie Beheer Landbouwgronden, tevens direkteur van het Buro Be heer Landbouwgronden. Hij volgt in deze funktie drs. P. Slot op, die per 1 juni 1989 benoemd is tot direk teur van de Landinrichtingsdienst. Ir. I.A. Risseeuw (45) studeerde Tropische Kuituurtechniek aan de toenmalige Landbouwhogeschool te Wageningen. Na zijn afstuderen in 1967 was hij werkzaam in onder an dere Spanje, Peru en Egypte. In 1980 trad hij in dienst van het Mini sterie van Landbouw en Visserij en vervulde hij diverse funkties bij de Landinrichtingsdienst. Sedert 1 ok tober 1985 is hij plaatsvervangend direkteur van deze dienst. Ir. P.G. Cox direkteur Agrarische Bedrijfskunde AHS Den Bosch Het Bestuur van de KNBTB heeft ir. P.G. Cox (30) uit Dronten benoemd tot direkteur van de studierichting Agrarische Bedrijfskunde aan de Agrarische Hogeschool (AHS) in Den Bosch. De heer Cox, momen teel nog werkzaam aan de AHS in Dronten, treedt op 1 augustus a.s. in dienst van de Hogeschool te Den Bosch. Hij is reeds zes jaar werk zaam in het agrarisch onderwijs. Vrijdag 19 mei 1989 De delegatie Oostenrijkers op bezoek bij de heer J.M. Geluk te Noordgouwe

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4