85 jaar CDI: invloed van biotechnologie neemt sterk toe Kwaliteit enige manier om te overleven Nauwkeuriger omgaan met mineralen Diskussie over eierprijzen Tegoedbon voor gratis kuilonderzoek Jan Geluk op NTS-vergadering in Bunnik: Jaarvergadering NOP West-Nederland Het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Lelystad is de onder zoeksorganisatie van het Ministe rie van Landbouw en Visserij op het gebied van de dierziekten- bestrijding en -preventie. Het is in 1959 ontstaan uit de samen voeging van de Rijksserumin- richting te Rotterdam (1904) en het Staatsveeartsenijkundig On derzoeksinstituut te Amsterdam (1929). Er werken zo'n 300 mensen. Dierziektenbestrijding Het voorkomen en bestrijden van besmettelijke dierziekten is voor de Nederlandse veehouderij van groot belang. Als exporterend land zitten we in een glazen huisje: bij een uit braak van een besmettelijke ziekte sluit het buitenland de grenzen en stagneert de export. Daarnaast is de intensieve veehoude rij ondenkbaar zonder de ondersteu ning van dierenartsen, de Gezond heidsdiensten voor Dieren en het CDI. Het CDI verricht het weten schappelijk onderzoek haar infektie- ziekten van landbouwhuisdieren, zo als runderen, varkens, schapen en kippen. Er worden onder andere nieuwe vaccins en diagnostische hulpmiddelen ontwikkeld. Men pro duceert ze zelf of draagt ze over aan de farmaceutische industrie. Het CDI ontwikkelt diagnostische me thoden en technieken, mede ten be Dit jaar is de premie 30 procent lager uitgevallen. Geluk noemde als rede nen: de hogere marktprijs; de in bouw van een stabilisator ondanks dat de schapensektor binnen de EG nog niet zelfvoorzienend is (bij over schrijding van de stabilisator wordt de referentieprijs in verhouding ver laagd). Hierdoor komt de referentie- prijs dichter bij de marktprijs te liggen. "De lange aanhoudingsperiode werkt belemmerend voor de handel. Het zou beter zijn dat de premie niet nodig was en de opbrengst direkt uit de markt gehaald kon worden. De laatste jaren ligt de prijsnotering op "Een uitspraak die kant noch wal raakt", zo kwalificeerde drs. M.E.A. van Ballegooyen van liet Produktschap voor Pluimvee en Eie ren de in het pluimveehouderij orgaan van de NOP gedane uitlating over het onjuist weergeven resp. vaststellen van de eierprijzen op de veiling. "Laat men eerst eens aantonen dat de vermelde prijzen onjuist zijn", aldus Van Ballegooyen, die de be richtgeving daarover in de Pluimvee houderij als een ongefundeerde uit val kwalificeerde. De voorzitter van Vrijdag 19 mei 1989 hoeve van de Gezondheidsdiensten voor Dieren. Het treedt voor deze diensten als referentielaboratorium op. Andere belangrijke aspekten van de CDI-taak zijn: diagnostiek van Veewetziekten, im- en exportonder zoek (certificering), advisering op probleembedrijven en screening van grote aantallen monsters op het voorkomen van ziektekiemen. Biotechnologie Het fundamenteel wetenschappelijk onderzoek is er op gericht om ziekte problemen beter op te lossen. Vanuit verschillende vakgebieden, zoals bakteriologie, virologie, immunolo gie, parasitologie zoekt men naar oplossingen. De invloed van de bio technologie neemt hierbij de laatste jaren sterk toe. Een van de eerste toepassingen was het gebruik van zogenaamde monoclonale antistof fen (MCA's). MCA's worden door kolonies cellen gemaakt die exakt dezelfde antistof produceren. In middels zijn er al vele MCA's tegen bakteriën en virussen ontwikkeld. Ze bieden vooral in de diagnostiek ongekende mogelijkheden. Zo is het nu mogelijk om onderscheid te ma ken tussen dieren die virusdrager zijn omdat ze gevaccineerd zijn en dieren die virusdrager zijn omdat ze met "wild" virus besmet zijn. Op grond hiervan kan de bestrijding van bijvoorbeeld de ziekte van Aujeszky aangepakt worden. Met de recombinant DNA techniek is het mogelijk een virulent virus om het gemiddelde van regio drie. Daar voor lagen ze hoger". Een goede stap voorwaarts is volgens de NTS- voorzitter de slachterij in Utrecht. "Vermoedelijk worden alle dieren volgens het EUROP-systeem geklas- sificeerd, zodat de waarde van het karkas ook aan de boer wordt uit betaald. Een maatregel die hard aankomt voor de schapensektor is volgens Ge luk een onderhandelingsvoorstel van de EG met Nieuw-Zeeland. Nieuw- Zeeland krijgt minder importbelem meringen doordat de heffing op schapenvlees vervalt aan de EG. Het land heeft van de EG een beperking van het importkwotum schapenvlees de N.O.P., K.P.A.J. Boonen had als verweer dat de opmerkingen in het blad wel juist waren. Er ontspon zich over deze aangelegenheid in de bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Pluimvee en Eieren enige diskussie, die echter weinig an ders opleverde dan hét gewone spel van welles-nietes. Op te merken is dat vooral de EIVE- BA met het bekend maken van de veilingopbrengsten nogal wat terug houdendheid betracht. De vraag kan gesteld en is ook gesteld: waarom. Een afdoend antwoord kwam daar op niet. opgelegd gekregen. Voor de EG heeft dit laatste geen direkte gevol gen omdat Nieuw-Zeeland haar kwotum toch niet volmaakt. Uit Nieuw-Zeeland komt minder diepge vroren maar meer vers gekoeld vlees binnen. En het land importeert steeds meer hoogwaardige deelstuk- ken zoals achterbouten en zadels en levert konkurrentie op. Welzijnswet "De welzijnswet is op zich een goede zaak, dieren die zich wel voelen pro duceren beter". Het standpunt van de CDA-er Jan van Noord om een totaal coupeerverbod in te stellen vond Geluk te ver gaan. De VVD-er Wim Keja is volgens hem genuan ceerder door het verbod niet voor vrouwelijke schapen en varkens te willen laten gelden. Na de val van het kabinet is het verdere verloop van de wet onduidelijk. Blij is Geluk met het initiatief van de Gezondheidsdienst Noord- Nederland om rammen te testen op het dragen van de blindfaktor. Zelf kan het NTS zo'n onderzoek niet be talen. De Gezondheidsdienst zal cer tificaten aan rammen verlenen die negatief uit het onderzoek komen. Door toepassing van het kuilmiddel Clampzyme komt een veehouder in aanmerking voor gratis kuilonder zoek. Bij elke can van 25 liter van dit nieuwe produkt zit een tegoedbon voor gratis kuilonderzoek. De bon nen worden uitgereikt door de loon werker die inkuilt of door de leve rancier van Clampzyme. Dit is een gekonsentreerd mengsel van enzy men welke in staat zijn een deel van de ruwe celstof af te breken. De vrij komende suikers bevorderen een goede konservering. Daarnaast zorgt Clampzyme ervoor dat de cel- wanden worden 'voorverteerd'. Dit verbetert de smakelijkheid. Voor inl. Barenbrug Holland b.v., tel. 08818-1545. "In de pluimveehouderij kan het mi lieuprobleem door een grondige aan pak een aantal oplossingen opleve ren. Het probleem van de verzuring is een gegeven en de politiek wil dit probleem snel aan gaan pakken. Pluimveehouders zullen daardoor veel nauwkeuriger met mineralen om moeten gaan, was de boodschap van de heer W. Pieterse, konsulent Pluimveehouderij in West- Nederland op de jaarvergadering van kring West-Nederland van de NOP. "Een exkursie naar de bossen met een goede uitleg zou duidelijk ma ken, dat het verzuringsprobleem er is", aldus de heer Pieterse, "alhoe wel de metingen naar ammoniak- uitstoot nog niet eensluidend zijn. Ontkenning heeft geen zin omdat de politieke druk alsmaar groter wordt en mineralenbalansen van pluimvee- bedrijven aangeven dat er een be hoorlijk verlies van mineralen op treedt. De ammoniak uitstootbijdra- ge voor de pluimveehouderij is bere kend op 8 procent uit de stallen en 5 procent bij de mestaanwending van de totale arnmoniakuitstoot door de veehouderij. Aanpak Volgens de heer Pieterse kon de arn moniakuitstoot beperkt worden door een betere benutting van de mi neralen te realiseren. In de pluimvee houderij zal kritisch gekeken moeten worden naar de stikstof en het voer. Daarbij kan men denken aan een verbetering van de voederkonversie en een afstemming van hoeveelheid eiwit op de behoefte van het dier door bijvoorbeeld fasenvoedering daarbij kan een mogelijkheid zijn om op het bedrijf zelf eiwitrijk en energierijk voer te mengen. Daar naast zal er in de stal een ammoniak- verluchtiging moeten worden tegen gegaan door mest snel te drogen of W. Pieterse en afgesloten te bewaren. Bij de mestaanwending mag de verluchti ging geen kans krijgen en zullen we de mest onmiddellijk moeten onder werken of injekteren. Inkrimpen veestapel In de diskussie werd geopperd of een inkrimping van de veestapel, het geen in hogere prijzen voor de pro- dukten moet resulteren en een ver minderde belasting van het milieu, geen mogelijkheden biedt. De heer Pieterse vond de pluimveehouderij een vrije sektor, die geen gereguleer de produktie kent en daarom zal in krimpen van de veestapel geen optie kunnen zijn. Het Nationaal Milieu Beleidsplan zal t.z.t. aangeven in welke richting de overheid het pro bleem wil aanpakken en de geluiden daaromtrent staan nog niet vast. Na de geslaagde exkursie op het beurs- wezen, de heldere inleiding van de heer Pieterse met aansluitende dis kussie besloot de vice-voorzitter P. v.d. Ende de jaarvergadering. Frans Lucassen, sekretaris 17 te vormen tot een avirulent, onscha delijk virus en dan hiermee te enten. Zo'n vaccin biedt wel optimale be scherming tegen de ziekte. Verdere genetische manipulatie van virusssen en bakteriën kan in de toekomst tot zeer effektieve vaccins leiden. Een derde weg is de ontwikkeling 1 van synthetische peptide vaccins. Momenteel gaat men bij de berei ding van vaccins van ziekmakende organisme zelf uit. Dit wordt ge kweekt en vervolgens geïnaktiveerd. Inaktivatie kan te ver gaan, waar door het vaccin niet meer beschermt. Ook het tegenovergestelde is moge lijk: de inaktivatie is te gering ge weest en het vaccin wekt de ziekte waartegen men wil beschermen juist op. Met gekonstrueerde vaccins heeft men dit soort problemen niet. 1992 Het CDI produceert op beperkte schaal zelf vaccins en diagnostica. In het hoofdgebouw wordt onder ande re tuberculine gemaakt, een middel om TBC bij runderen op te sporen. In de vestiging Virologie wordt het Nederlandse mond- en klauwzeer (MKZ) vaccin gemaakt. Deze vesti ging bevindt zich om veiligheidsre denen op 5 km afstand van het hoofdgebouw. Er zijn strenge veilig heidsmaatregelen getroffen om het werken met dit soort besmettelijke kiemen mogelijk te maken. Het ge hele gebouw is virusdicht uitgevoerd en wordt permanent onder onder druk gehouden, er kan geen besmet S ter iele geboorte door middel van keizersnede van ziektekiemvrije biggen. te lucht naar buiten. Wie het gebouw verlaat moet douchen. Binnen vier dagen een boerderij met voor MKZ gevoelige dieren bezoeken is niet toe gestaan. Mest van proefdieren en af valwater wordt gesteriliseerd. Men verkrijgt het MZK vaccin door virus te kweken op het epitheel van rundertongen en het vervolgens te inaktiveren. Ieder jaar wordt de Ne derlandse rundveestapel hiermee geënt. Er gaan stemmen op om de vaccinatie bij het wegvallen van de binnengrenzen bij de eenwording van de EG in 1992 te stoppen. In de USA en Japan vindt men de jaarlijk se enting verdacht en onze export ondervindt er nadelen van. Een vac cinatiegordel in een zone van 80 km langs de buitengrens van de EG blijft in ieder geval nodig om MKZ buiten de EG te houden. Daartoe zullen een produktielaboratorium en een referentielaboratorium gehand haafd blijven. Misschien krijgt het CDI één van deze taken toegewezen? G.C. v.d. Berg "In 1988 was er weer een toenemende belangstelling voor de scha penhouderij te konstateren. Door de melkkwotering en de slechte re sultaten in de akkerbouw zijn de bestaande koppels verder uitge breid". Dat zei voorzitter Jan Geluk tijdens de tiende algemene le denvergadering van het Nederlands Texels Schapenstamboek vorige week woensdag in Bunnik. Volgens Geluk is ook de hoge aanhou dingspremie van 1987 een reden geweest om meer schapen te gaan houden. Hij vraagt zich af of de snelle uitbreiding van de schapensta pel niet ten koste is gegaan van de kwaliteit. Volgens Geluk dient er voldoende aandacht aan kwaliteit te worden geschonken, want dit is de enige manier om te overleven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17