Genap bepleit gebruik zwart inkuilfolie op gras- en maiskuilen Melkveehouders in meerderheid voor handhaving superheffing 'Konsumentgerichte aanpak bij afzet lamsvlees vereist aanpassingen in produktiekolom' Ontwikkeling rundvleesproduktie in EG Milieuproblematiek leidt tot investeringen Dalende produktie van slachtvee in de EG in 1989 De kleur van inkuilfolie Zeer druk bezochte afscheidsbijeen komst ZRS-inspekteur W. van Sluis Meer dan 100.000 ha VanderHave maisrassen in Nederland Tweederde van de melkveehouders in ons land is voorstander van hand having van de superheffing in haar huidige vorm. Dit blijkt uit een on derzoek dat in opdracht van de ABN Bank is uitgevoerd in maart '89 on der 255 melkveehouders met mini maal 20 stuks melkvee. Uit het on derzoek komt ook naar voren dat de melkveehouders zich mede verant woordelijk voelen voor het milieu. Zij staan welwillend tegenover de ge nomen milieumaatregelen en zijn - gezien hun investeringsgedrag - be reid om de milieuproblemen op het eigen bedrijf aan te pakken. Van de geënquêteerde melkveehou ders is 24 procent tegenstander van handhaving van de superheffing in de huidige vorm, 12 procent heeft geen mening. De tegenstanders heb ben vooral moeite met de beperkin gen van het vrije ondernemersschap. Indien de superheffing aangepast zou moeten worden, dan geeft men duidelijk de voorkeur aan handha Een sterk konsumentgerichte aan pak bij de promotie en afzet van lamsvlees vereist een aanpassing van alle schakels in de produktiekolom. Dit zei de heer L. de Wijze, voorzit ter van de Centrale Organisatie Vleesgroothandel in zijn ope ningstoespraak van het Nationaal Lamsvleeskongres op 8 mei jl. In ons land blijft de verkoop van lams vlees nog steeds sterk achter bij die van overige vleesprodukten. Dit heeft voornamelijk te maken met de grote onbekendheid met lamsvlees, aldus De Wijze. Hij benadrukte dat veel slagers (nog) geen lamsvlees in hun assortiment hebben. Een voor- lichtingskampagne, gericht op de konsument, heeft pas kans van sla gen als het produkt bij de slager te koop is. Het kongres heeft hiertoe een aanzet gegeven, aldus de COV- voorzitter. Bijna alle gras- en maiskuilen in Ne derland zijn afgedekt met zwart in gekleurd inkuilfolie. I)at dit prima bewaarresultaten oplevert staat ner gens ter diskussie. Toch zijn er aan bieders in de markt die uit kommer- ciële oogmerken wit, wit/zwart, groen of groen/zwart ingekleurde inkuilfolie aanprijzen. Direkteur F. Verschoor van Genap B.V. geeft te kennen het visualiseren van een meerlagenfolie voor een gerenom meerd merk niet nodig te achten. Wit heeft bewezen geen betere be waarresultaten te geven en is ook niet mooi. Groen mag dan uit esthe tisch oogpunt milieuvriendelijk zijn, echter de groene kleurstof als zoda nig is veelal erg milieubelastend. De zwarte kleurstof in folie is pure koolstof en absoluut onschadelijk voor het milieu. Zodra er met andere kleuren wordt gewerkt, zijn er pig menten nodig en pigmenten kunnen zware metalen bevatten. Witte kleurstof kan bijvoorbeeld zink be vatten. Gelukkig is voor geel en groen het giftige cadmium inmiddels verboden. Minister Nijpels heeft -torig jaar te kennen gegeven een soort keurmerk ving van de quota gekombineerd met een versoepeling van de verhan delbaarheid ervan. Vooral de kleine re bedrijven zijn deze mening toe gedaan. Een van de manieren om de on gunstige gevolgen van de quotering op de bedrijfsomvang op te vangen is melkquotum bijkopen. Van de on dervraagden heeft 25 procent dit sinds 1984 gedaan. Dit betreft voor al grotere melkveehouders. Van de bedrijven met 400.000 kg quotum of meer heeft zelfs de helft quotum bij- gekocht. In 80 procent van de geval len lag de betaalde prijs tussen de 2,en de 3,50 per kg, al naar gelang de regio. De gemiddelde prijs was 2,60. Derhalve is door bedrij ven met meer dan 20 melkkoeien in genoemde periode voor 1,5 mil jard in quotum geïnvesteerd. Van de ondervraagde melkveehouders vindt 64 procent het onder de huidige om standigheden niet verstandig om quotum aan te kopen. De helft van deze groep vindt de prijzen te hoog. in het leven te willen roepen voor mi lieuvriendelijke produkten. Zwarte folie zou daarvoor in aanmerking komen, maar wit en groen vermoe delijk niet. Het lijkt ons een zeer goede zaak dat de landbouw met dit soort milieu-aspekten steeds meer rekening gaat houden. Bij de kuilbe- waring hoeft de boer geen enkele koncessie te doen om milieuvriende lijk te kunnen werken. Daarom zijn Genap Texaleen Alpha en Genap Si- lotop door en door en aan beide zij den zwart. Deelname Stichting Saneringsfonds Varkensslachterijen Het draagvlak van het Sanerings fonds Varkensslachterijen is op nieuw verbreed. Met de toetreding van Murris Mep- pel B.V. te Meppel tot het fonds, dat tot doel heeft de heersende overka- paciteit in de varkensslachtsektor in ons land te saneren, zijn thans 17 ondernemingen, werkzaam op 22 slachtplaatsen, bij de Stichting aan gesloten. Deze ondernemingen ver tegenwoordigen ruim 62% van de slachtkapaciteit in ons land. Mestbeheer onderdeel totale be drijfsbeheer Van de ondervraagde melkveehou ders onderschrijft 92 procent volle dig de stelling, dat het mestbeheer een onderdeel moet zijn van het to tale bedrijfsbeheer. Zowel de melk veehouders met een tekort als die met een overschot aan dierlijke mest zijn die mening toegedaan. Van de melkveehouders zegt 22 pro-, cent volgens de huidige fosfaatnor men een overschot aan dierlijke mest te hebben. Maar liefst 41 procent heeft de afgelopen twee jaar gemid deld per bedrijf 55.000,geïn vesteerd in opslag, verwerking of vervoer van mest. Omgerekend naar bedrijven met meer dan 20 melk koeien komt dit voor het gehele land uit op 880 miljoen. Ruim 20 pro cent zal dit jaar nog investeringen doen met betrekking tot de mest- en milieuproblematiek, zo is uit het on derzoek gebleken. De ABN Bank schat deze voorgenomen investerin gen op 440 miljoen. Het Statistiekburo van de EG ver wacht dat in 1989 de aanvoer van slachtrunderen ten opzichte van 1988 met 2,7% tot 27,79 miljoen stuks zal dalen. In 1988 was er al van een teruggang van 10% sprake. Donderdag 11 mei jl. is door vee fokkers in Zuid Nederland en hun organisaties afscheid geno men van de heer W. van Sluis, in- spekteur van het Zeeuws Rundvee Syndikaat (ZRS). Op de zeer druk bezochte afscheidsbijeen komst te Gilze werd het woord gevoerd door de heer W. Wismans namens het Nederlands Rundvee Syndikaat, de heer M. Pijs namens de Provinciale Bond Rundveeverbetering Brabant en Limburg, de heer G. Blankers na mens het ZRS en de heer A. van Gent namens de kollega- inspekteurs. In de afgelopen 28 jaren heeft de heer Van Sluis de zwartbontfok- kerij begeleid met zijn kunde en visie, met als doel te komen tot een optimale bedrijfskoe. Zijn bedrijfsbezoeken, zijn optreden Sinds 1984 zijn in de Gemeenschap ongeveer 4 miljoen melkkoeien uit de produktie genomen. Het is niet- onwaarschijnlijk dat een aantal van deze melkkoeien zijn aangehouden als zoogkoeien. Dat zou dan weer kunnen leiden tot een grotere pro duktie van rundvlees op wat langere termijn. In 1988 zijn, volgens het Statistiek- Eén dezer dagen heeft Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V. in Kapelle een mijlpaal bereikt in de levering van maiszaad in Nederland. Op 5 mei 1989 leverde VanderHave het zaai zaad af voor de 100.000 ste hektare mais. Van de totale leveringen door Van derHave tot nu toe werd ruim 35% ingenomen door het ras Scana. De mogelijkheden voor dubbeldoelteelt hebben ertoe bijgedragen dat de vraag naar dit ras twee maal zo groot is als vorig jaar. Ook het ras Sonia heeft zich verder verbreid. Bijna de helft van de totale VanderHave maisleveringen in 1989 wordt ingenomen door dit ras, waar mee een landelijk aandeel van bijna 25% wordt bereikt. Het is dit jaar, evenals in 1988, het meest gezaaide ras in Nederland. Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Voedingsstoornissen Voedingsstoornissen bij rundvee lei den tot een gestoorde produktie. Het is dus een ekonomisch voordeel om deze voedingsstoornissen te voorkomen. Bij voedingsstoornissen is er vaak sprake van een plotse wisseling in het voer. De pens raakt hierdoor van streek, en gaat beduidend minder goed funktioneren. In het voorjaar treden vaak voe dingsstoornissen op wanneer de die ren de wei ingaan. Hierbij wordt er vaak veel gegeten van mals, sappig voorjaarsgras. Dit is qua samenstel ling en struktuur heel anders dan het gemiddelde winterrantsoen. Door hier een langzame overgang te laten plaatsvinden, bij voorbeeld door eerst enkele uren weidegang te geven, kan men de voedingsstoornis sen vaak voorkomen. op de diverse keuringen alsmede zijn verslagen van het fokkerij ge beuren, ook in ons blad, werden zeer op prijs gesteld. Zijn kennis van het fokkerij ge beuren alsmede de goede per soonlijke kontakten met de veehouders kwamen tot uiting door de grote opkomst de 11e mei. Ze waren er vanuit Zeeuws- Vlaanderen tot en met Zuid- Limburg. De naar zijn zeggen verkregen ga ve van vee beoordelen heeft hij in alle bescheidenheid ingezet tot ontplooiing van de fokkerij in Zuid-Nederland en daar buiten, onze dank voor deze inzet. Wij wensen de heer Van Sluis toe dat hij nog lang in goede gezond heid getuige mag zijn van het fokkerij gebeuren. W. van Veldhuizen buro van de EG, de prijzen van slachtrunderen met ongeveer 10% gestegen en die van kalveren met zelfs bijna 20%. In de meeste lidstaten neemt het aan tal 'overige koeien' (dus geen melk koeien) behoudens in Frankrijk toe. Van de totale koeiestapel heeft altijd nog rond driekwart betrekking op melkkoeien. De vroegafrijpende rassen Sonia en Scana maken zo 'n 85 procent uit van de door VanderHave geleverde hoe veelheid maiszaad. Onderzoek "slachtzeugenprojekt" De Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant voert sinds begin 1987 een onderzoek uit in samenwer king met de Veecentrale van de N.C.B. te Boxtel, de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees te Son en de Fakulteit Diergeneeskun de te Utrecht naar slachtbevindingen bij fok- en vermeerderingszeugen. De vraag luidt daarbij of het nuttig kan zijn om bepaalde bevindingen terug te koppelen naar de bedrijven van herkomst van de zeugen. Om deze vraag te beantwoorden worden gedurende een jaar de zeugen, die opgeruimd worden van een 140-tal Brabantse fok- en vermeerderings- bedrijven onderzocht aan de zeu- genslachtlijn van het slachthuis te Eindhoven. Er wordt gekeken naar uitwendige aandoeningen aan de po ten (vooral de klauwen) en de huid; van de organen worden hart, lon gen, borstvliezen, nieren, blaas, baarmoeder en eierstokken beoor deeld op zichtbare afwijkingen. Momenteel wordt uitgezocht wat de ekonomische betekenis van deze be vindingen is en wat de relatie is met de omstandigheden op de bedrijven van herkomst. Sinds kort is er een nieuwe Ne derlandse kaas op de markt, die snel furore aan het maken is: Fougerond. De firma Baars Kaas in Schoonrewoerd, die deze kaas 'uitvond' en produceert, spreekt zelfs van een bescheiden 'rage'. Terwijl er nog nauwelijks rekla- me voor gemaakt is, vliegt het produkt de winkel uit, vooral bij de speciaalzaken. De eksport is nog steeds een belangrijke bron van inkomsten bij de afzet van Nederlands lamsvlees. In het buitenland wordt lamsvlees uit ons land als een delikat esse beschouwd. 16 Vrijdag 19 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16