De beoordeling van een begroting van een akkerbouwbedrijf Eerste bedrijvendag AHS KNLC succesvol Simon den Exter superieur op internationaal concours hippique te Axel Springtrofee 'De Gouden Aardappel' geïntroduceerd CSM neemt Belgische deegwarenfabrikant over Van Driel en Van Dorsten neemt Van de Waart over i Het artikel 'De beoordeling van een begroting van een akker bouwbedrijf' heeft u reeds vrij dag 3 februari (pag. 8) kunnen aantreffen in het ZLM-blad. Omdat er toen echter een aantal fouten in is geslopen hebben we gemeend het artikel nogmaals te moeten afdrukken, nu in de juiste vorm. Bij de beoordeling van een begroting van een akkerbouwbedrijf zijn er en kele bedrijfsekonomische begrippen van belang om te bezien. Het gaat hier o.a. om: de bruto geldop- brengsten; de totale kosten; het on dernemersoverschot; de besparin gen; de toenemende liquide midde len. Wat deze begrippen voorstellen, welke konklusies hieruit te trekken zijn, en hoe ze te berekenen zijn wordt in het kort in dit artikel be handeld. Wie meer informatie hier omtrent wil hebben moet zich rich ten tot zijn/haar bedrijfsvoorlichter van het regionale Konsulentschap in het eigen gebied. De bruto geldopbrengst is het mak kelijkste bedrijfsekonomische be grip. Het wordt gevormd uit de kilo gramopbrengsten van de gewassen vermenigvuldigd met de prijs per kg. Zeg maar het geld wat de boer in handen krijgt na verkoop van zijn opbrengst. Jaarlijks levert het L.E.I. van diver se bedrijfsgrootte-klassen deze cij fers. Voor de beoordeling van een begroting kan hiermee vergeleken worden. Wel dient bedacht te wor den dat deze bruto geldopbrengst heel sterk afhankelijk is van de in tensiteit van het bouwplan en de ge realiseerde prijs vooral van vrije produkten zoals aardappelen en uien. In figuur 1 zijn de gemiddelde bruto geldopbrengsten per hektare van het jaar 1982/1983 tot en met 1986/1987 vermeld. De totale kosten Met de beoordeling van de bruto geld opbrengst is er beslist nog geen goed beeld omtrent het reilen en zei len van het bedrijf. Daarvoor dienen eerst de totale kosten afgetrokken te worden. Op de bedrijven van 20 tot 40 ha liggen de totale kosten op on geveer ƒ7000,a ƒ7100,per hektare. Bedrijven van 40 hektare en groter maken - ongeveer 6500, kosten per hektare de laatste jaren. Hoge kosten zijn per definitie niet fout mits daar maar hoge op brengsten tegenover staan. De be oordeling van dit bedrijfsekonomi sche begrip moet dus in relatie ge bracht worden met vooral de kg- opbrengsten en de daar uit voort vloeiende bruto geldopbrengsten. Bij de beoordeling van uw bedrijf kunt u zich richten naar de kosten eerder genoemd. Het ondernemersoverschot Het ondernemersoverschot is een andere naam voor de bedrijfsekono mische winst van het bedrijf. Veelal is deze bedrijfsekonomische winst negatief. Dit betekent dat het bedrijf onrendabel is. Gelukkig zijn in de totale kosten ook kosten opgenomen die geen uitgaven zijn. Enkele voor beelden hiervan zijn; de berekende rente over het geïnvesteerde vermo gen, berekend loon en de afschrij vingen. Berekende rente wordt opgenomen in de totale kosten aangezien de fi nancier van het bedrijf, meestal de boer zelf, het geld ook op de bank had kunnen zetten. Over dit uit- Bij het internationaal concours hip pique op Tweede Pinksterdag te Axel waren zo'n 3.000 toeschouwers getuige van topsport. Samen met het stralende weer werd het daardoor een prachtig evenement. Als opvol ging van de NCRV springtrofee had Ruitersportvereniging Axel 'De Gouden Aardappel' geïntroduceerd. De winnaar van de Z-rubriek sprin gen ontving uit handen van aardap pelhandelaar de heer G.C.P. den Hamer een gouden replica van deze wisseltrofee. Door Anton Hanse uit Kerkwerve was voor de Z-klasse een pittig par cours gebouwd. "Er was reeds de gehele dag maximaal gepresteerd over parcoursen met maximale maat, dus waarom niet in de Z- klasse", aldus de heer Hanse. Zo'n achttien kombinaties stonden op de startlijst waarbij Simon den Exter uit Kortgene toch wel de favoriet was, en wellicht was hij daardoor met twee springpaarden naar zijn ge boortestreek afgereisd. In het voor springen bleken er maar drie kombi naties het parcours aan te kunnen, Simon den Exter met Domingo, Marc Steyn met Velasques van de Vlaandertseruiters uit Heinkenszand en Simon den Exter met Tristan. De parcourbouwer krikte de hoogte van de hindernissen andermaal omhoog, naar 1.40 meter hoogte en zo'n 1.60 meter breedte. Als eerste startte Si mon den Exter met Domingo, en over deze kastelen van hindernissen nam Domingo een balkje mee, daar na kwam Mare Steyn in de arena, en verslikte zich danig in het parcours (hij is nog niet zolang in de Z klasse) viermaal ging hij in de fout, dus was Simon den Exter al winnaar, maar om het sportief zijn, en de liefheb bers van de springsport zijn supe rieure vorm te tonen kwam hij nog met zijn ander paard in het parcour. Tristan liet het houtwerk onberoerd Wegens ruimtegebrek op de Agrari sche Hogeschool van het KNLC in Delft vond de eerste bedrijvendag plaats in Amicitia in Den Haag. On danks de niet al te grote opkomst van studenten, was de dag volgens docent kommunikatie Nico Stuij toch een succes: "Zeker als je be denkt dat de organisatie in handen van vier studenten lag en dit de eer ste keer was". De bedrijvendag is bedoeld voor de studenten van het 3e en 4e jaar. Zij kunnen dan in kontakt komen met bedrijven en organisaties om een sta ge te regelen of voor een toekomsti ge baan. "Tijdens één middag is na tuurlijk niet veel tijd, maar de eerste kontakten zijn nu gelegd. Veel stu denten hebben afspraken gemaakt voor een nader gesprek", aldus Nico Stuij. Studieprojekt De bedrijvendag was een idee van de school, maar de gehele uitvoering is gedaan door een viertal studenten bedrijfskunde onder begeleiding van Vrijdag 19 mei 1989 Nico Stuij. Eén van de organiseren de studenten, Bas Rijk, wijt de lage re opkomst van studenten dat velen al een stageplaats geregeld hebben. "Ik had mijn stage ook al geregeld, al heb ik vandaag ook nog even het kontakt gekontinueerd". "Deze bedrijvendag was voor ons een studieprojekt. Gedurende het gehele 3e schooljaar ben je elke week anderhalve dag bezig met projekt- onderwijs. In het eerste halfjaar krijg je een opdracht van school en dat houdt vaak literatuurstudie in. Het tweede halfjaar doe je een prak tijkgericht onderzoek", aldus Bas Rijk. Zijn docent-begeleider Nico Stuij vult aan dat een belangrijk on derdeel van deze opdrachten is dat de studenten zowel individueel als in een groep kunnen werken. De kosten van deze dag betaalde deels de school en een ander deel be taalde de bedrijven die een bedrag voor hun standplaats moesten neer leggen. Deze bedrijven hebben de studenten benaderd via een mailing. Bas Rijk: "Daar moesten we eerst en noteerde een zeer snelle tijd. De wisseltrofee werd hem in handen gesteld door de sponsor en aardap pelspecialist Gilles den Hamer uit Axel, waar na de ereronde de gou den replica door mevrouw Corry den Hamer werd overhandigd. In de hoogste klasse dressuur Z2 de monstreerde Mascha Bustraan- Tuynman met Camaro uit Yerseke haar vorm en zegevierde in die klas se, met als knappe tweede Kees Steendijk met Boy uit Kruiningen, derde werd Arne Lauret met Uitlan- da uit Breskens. In de Z1 werd win naar Annemarie Hertzberger met Wispher uit Goes, tweede Patrick de Frel met Silven uit Terneuzen, en op de derde stek Doeska van Loon- Delfos uit Koudekerke. Ais afsluiting van het programma trad een draf- en renverbond uit Bel gië op, wat de duizenden tot het eind toe op het ruitersportterrein in Axel hield. Jan M. Murre een adressenlijst voor samenstellen. Dat behoorde ook tot de opdracht, evenals het maken van een verslag. Daar kan de organisatie van volgend jaar haar voordeel mee doen". Universiteit Docent Nico Stuij was blij met de komst van de Landbouw Universi teit Wageningen. "Veel studenten hebben interesse om verder te gaan studeren. Misschien is het een goed idee als ook andere universiteiten met vervolgstudies volgend jaar op de bedrijvendag vertegenwoordigd zijn". Hij hoopt dat die dan in het schoolgebouw zelf zal plaatsvinden. "Dan kunnen we het bedrijfsleven ons schoolgebouw tonen en hen la ten zien wat zoal de mogelijkheden zijn op het gebied van onderzoek", besluit Nico Stuij. Bij het schoonhouden van het gewas kan gebruik worden gemaakt van loonwerk. staande geld had hij rente kunnen ontvangen. Nu wordt dit geld in het bedrijf gestopt. Dus moet het bedrijf die rente in principe opbrengen. Ge lukkig hoeft deze rente niet betaald te worden aan de ondernemer. De afschrijvingen zijn kosten die pas uitgaven worden op het moment dat er geïnvesteerd wordt in het bedrijf. Een negatief ondernemersoverschot, of hetzelfde een negatieve bedrijfse konomische winst, behoeft dus niet te betekenen dat er geen inkomen op het bedrijf verworven wordt. Of dit al dan niet gebeurt hangt af van.de wijze waarop het bedrijf gefinan cierd is. Dus de mate waarin er vreemd vermogen aangetrokken is. De besparingen De besparingen ontstaan uit de vol gende rekensom: Bruto geldopbrengsten - Totale kosten Ondernemersoverschot Berekend loon Berekende rente - Betaalde rente - Gezinsuitgaven, belastingen, premies Besparingen Uit deze rekensom blijkt dat naar mate er meer gefinancierd is met vreemd vermogen (geleend bij de bank, familie e.d.) er dus meer rente betaald moet worden en de besparin gen dus daarmee afnemen. In de praktijk blijkt dat momenteel de meeste akkerbouwbedrijven een De direktie van de NV CSM, voe ding en biochemie, te Amsterdam deelt mede dat overeenstemming is bereikt over de overname van het be drijf van Anco te Turnhout (België) door CSM. Betaling van de overna mesom heeft in kontanten plaatsge vonden. Anco is een rendabele, Belgische fa brikant van macaroni, spaghetti, bakprodukten, paneermeel en be schuit. Deze konsumentenproduk- ten worden onder het merk Anco op de markt gebracht. Van de produk- tie wordt ca. 20% geëxporteerd. De totale omzet van Anco is ca. 55 min. Er werken 130 mensen. De overname van Anco past in het expansiebeleid dat CSM voert met betrekking tot konsumenten- merkartikelen in voedings- en genot middelen. Anco zal worden opgeno men in de CSM levensmiddelen divisie. G.W. van Driel en van Dorsten b.v. te Hoofddorp heeft het aandelen pakket van landbouwmechanisatie- bedrijf Van de Waart b.v. te Gorin- negatief ondernemers-overschot te zien geven. Door het hoge percenta ge eigen vermogen waarmee het be drijf gefinancierd is, behoeft er ver houdingsgewijs minder rente betaald te worden dan dat er berekend is. Dit resulteert dan meestal in een stukje inkomen uit het renteverschil. Na verrekening van het berekende loon, de gezinsuitgaven, de belastin gen en de premies ontstaat dan de besparingen. Dit bedrijfsekonomische begrip geeft aan in hoeverre het eigen ver mogen toe- of afneemt. Bij een afna me, hetgeen de laatste tijd vaker ge zien wordt, teert men in op het eigen vermogen. Deze situatie is op zich niet gunstig maar is wel enige tijd vol te houden. Oplossingen voor nega tieve besparingen of ontsparingen moeten vooral gezocht worden in een betere rentabiliteit van het be drijf en verlagen c.q. beheersen van de prive-uitgaven. Gsldopbrengst marktbara gewassen S c 7.60 I .5 chem in z'n geheel overgenomen. Van de Waart b.v. zal als een zelf standige dochteronderneming van Van Driel en Van Dorsten worden voortgezet. De bestaande dealer schappen en vertegenwoordigingen zullen worden gehandhaafd en zo mogelijk worden uitgebreid met ma chines uit het pakket van Van Driel en Van Dorsten. 82/83 83/84 84/85 85/86 86/87 JAREN Figuur 1: Bruto geldopbrengsten van de marktbare gewassen per bedrijfsgrootte-klasse (bron: L.E.I.) Bruto geldopbrengst marktbare ge wassen (in duizenden guldens per hektare): Uit de figuur blijkt dat de bedrijven tussen 20 en 40 ha gemiddeld wat la gere opbrengsten realiseren dan de grotere bedrijven. Wilt u uw bedrijf vergelijken met deze L.E.I.- bedrijven zoek dan allereerst de lijn op van de bedrijfsgrootte-groep waarin uw bedrijf zich bevindt. Be kijk dan of dat u gemiddeld hoger of lager zit dan deze bedrijven en tracht oorzaken hiervoor aan te geven. Toeneming liquiditeit De toeneming van de liquiditeit, het bedrag waarmee de kas jaarlijks toe- of afneemt, wordt berekend vanuit de besparingen. Besparingen Afschrijvingen - Investeringen - Aflossingen Toeneming liquide middelen Zoals gezegd de afschrijvingen wor den pas uitgaven zodra er geïn vesteerd wordt. Afhankelijk van de hoogte van de investeringen en de aflossingsverplichtingen ontstaat een bedrag aan liquide middelen. Wanneer dit bedrag negatief is ont staat er een extra financieringsbe hoefte. Deze extra behoefte kan eventueel vervallen indien de ver plichtingen bij de bank door hoge jaarlijkse aflossingen sterk dalen. Is dit niet het geval dan kan er, afhan kelijk van de financieringsruimte bij de bank al dan niet snel een pro bleem ontstaan. Wanneer er geen kredietruimte meer is ontstaat de kans op faillissement. Oplossingen moeten vooral gezocht worden in de punten genoemd bij besparingen. Maar ook is herfinan ciering, in de vorm van een langere looptijd mogelijk een oplossing. Wilt u meer informatie of wilt u ad vies alvorens een bepaalde beslissing te nemen, dan kan uw bedrijfsvoor lichter van het regionaal Konsulent schap of uw sociaal-ekonomisch voorlichter van de ZLM u hierbij ze ker van dienst zijn. Namens de drie Zuidwestelijke ak kerbouw Konsulentschappen, A.N. Vroegindeweij BTD-Akkerbfcuw, CAT- Barendrecht 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15