Virusdruk vergelingsziekte suikerbieten dit voorjaar groter dan normaal Nieuwe certificatenregeling 1989 van start Silla doet het goed in de Weihoek Hoechst Landbouwschap ziet af van basisheffing pootgoed 1988 Vergelingsziektewaarschuwingsdienst ondergebracht bij het IRS breedwerkend insekticide met extra dimensie! In 1988 kwam er in Zeeland in sui kerbieten gemiddeld 25% aantasting door vergelingsziekte voor. Door de late aantasting viel de opbrengstde pressie algemeen wel mee. Er mag echter worden aangenomen dat ten gevolge van de zachte winter er meer vergelingsvirus overwinterd is op di verse onkruiden o.a. op muur, her derstasje en klein kruiskruid. Ook de aanwezigheid van bietenopslag, in vooral granen, betekent een extra virusbron. Een en ander houdt in dat de virusdruk dit voorjaar groter is dan normaal. Bovendien zijn de overwinte ringsmogelijkheden voor bladluizen gunstig geweest, waarbij de vrij hoge temperaturen dit voorjaar de ont wikkeling en. vermeerdering van het aantal huizen bevorderd hebben. Zo worden van zwarte bonenluizen dui delijk grotere vluchten van de win- terwaarden verwacht. De afvluchten van perzikbladluizen, zo het zich thans laat aanzien, zullen wat later plaatsvinden en minder groot zijn. Daarentegen komen er thans zeer grote aantallen sjalotteluizen voor, waarvan vermoedelijk de eerste helft van mei afvluchten van besmette on kruiden zullen plaatsvinden. Het overdragen van virus door deze lui zen mag wel wat minder zijn, doch de aanwezigheid van de abnormaal grote aantallen, betekent toch extra kans op besmetting. Opgemerkt dient echter dat het tijdstip van af vluchten en vermeerdering van blad luizen sterk afhankelijk zal zijn van de weersomstandigheden, vooral de temperatuur in de maand mei. Tenslotte kan nog vermeld worden De pootaardappelentelers hoeven de voor 1988 opgelegde basisareaalhef fing van 600 gulden per hectare voor het garantiefonds niet meer te beta len. Het Landbouwschap heeft woensdag besloten de aanslagen in te trekken omdat voor het oogstjaar 1988 maar heel weinig telers een be roep op het garantiefonds hebben moeten doen. Eind vorig jaar besloot het Land bouwschap al om de inning van de heffing, die 18 miljoen gulden op had moeten brengen, met vier maan den uit te stellen. Nu is duidelijk ge worden dat de opbrengst van de zogenaamde plombeheffingen, ruim 12 miljoen gulden, ruimschoots vol doende is om alle uitgaven van het garantiefonds te dekken. Naar ver wachting blijft er zelfs van deze 12 miljoen gulden nog ruim 7 miljoen gulden over. De Pootgoedcommissie van het Landbouwschap zal in juni advies uitbrengen over de bestem ming van dit restant. De groene perzikluis speelt een grote rol in de overbrenging van het verge lingsvirus. dat de luisbezetting op de overwinte ringsplaatsen in het Zuidwesten vele malen groter is dan in de rest van ons land. Dit betekent, zoals in het verleden vaak gebleken is, dat het Zuidwesten en vooral Zeeuws- Vlaanderen meer risiko loopt voor aantasting door vergelingsziekte. Wat is vergelingsziekte Vergelingsziekte is een virusziekte die overgebracht wordt door met na me de groene perzikbladluis en in mindere mate door de sjalotteluis, kuilluis en de zwarte boneluis. Er zijn twee soorten virussen nl. het sterke vergelingsvirus en het zwakke vergelingsvirus. Het sterke verge lingsvirus overwintert vooral in voe- derbietenkuilen, in opslagplaatsen voor kroten en stekbieten, doch ook op het veld in de opslag van bieten van vorig jaar. Het zwakke virus daarentegen overwintert op diverse onkruiden zoals vogelmuur, klein kruiskruid, herderstasje en hoornbloem. De eerste besmetting, vanuit de overwinteringsplaatsen, waarbij een beperkt aantal planten op de perce len besmet wordt, vindt meestal plaats begin mei. Deze besmetting is niet te voorkomen. De bestrijding van vergelingsziekte moet er op ge richt zijn, dat verspreiding van het virus in het veld voorkomen wordt. Hoe vergelingsziekte voorkomen Om besmetting met vergelingsziekte- virus te voorkomen, zal zeker dit jaar de bladluisontwikkeling in de bietepercelen nauwlettend gevolgd moeten worden. Reeds vele jaren kennen we hiervoor de "Vergelings- ziektewaarschuwingsdienst". Hier bij worden wekelijks op vele perce len tellingen verricht door medewer kers van I.R.S., Suikerindustrie, Konsulentschappen en telers. Met deze tellingen is dit jaar op 1 mei be gonnen. Zodra er uit de tellingen blijkt dat de luisbezetting dusdanig is dat een bestrijding nodig geacht wordt zul len de telers een waarschuwingskaart ontvangen. Daarnaast is het echter sterk aan te bevelen, dat elke teler regelmatig zijn percelen kontroleert op de aan wezigheid van bladluizen en zonodig een bestrijding uitvoert. Ook wan neer Temik bij het zaaien is toege past, is kontrole op aanwezigheid van luizen eveneens noodzakelijk. De periode dat het gewas hierdoor luisvrij gehouden wordt varieert van jaar tot jaar sterk. Bij twijfel of een bestrijding noodzakelijk is kunt u voor advies steeds terecht bij uw be- drijfsvoorlichter. De bestrijding kan uitgevoerd wor den met 0,5 kg Pirimor of 1 liter oxy-dimeton-methyl of 1 liter fosfa- midon per ha. Voer de bespuiting uit bij een hoge luchtvochtigheid met 500 liter water per ha. Pirimor niet toepassen bij te lage temperaturen omdat het resultaat dan vaak onvol doende is. Bij schraal of erg zonnig warm weer is het gewenst de bespui ting tegen de avond uit te voeren. Th.P. Hiel CAT-Goes De overwintering van sjalotte- en groene perzikluizen is ook vol gens het IRS zeer gunstig verlo pen. De aantallen sjalotteluizen zijn erg groot. De verwachting is: grote vluchten sjalotteluizen op een vroeg tijdstip; vermoedelijk in de eerste helft van mei, aldus het IRS. Naar aanleiding hiervan is na overleg tussen het CAD voor de Gewasbescherming en het IRS besloten de wekelijkse blad luistelling uit te voeren over de volgende gebieden: provincie Noord-Holland, Flevoland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant, Limburg en de Betuwe. De eerste telling is gehouden op maandag 1 mei. De Vergelingsziektewaarschu- wingsdienst is vanaf heden admi nistratief ondergebracht bij het IRS. De eventuele spuitwaar- schuwingen krijgen een uniform karakter, namelijk alles wordt per briefkaart - met uitzondering van het zuidoosten - vanuit Ber gen op Zoom (IRS) verzonden. Ook dit jaar kunnen telers en hande laren weer deelnemen aan de certifi catenregeling. Behalve partijen bak- tarwe, brouwgerst en koolzaad kun nen ook partijen haver en rogge op kwaliteit worden geanalyseerd. De kwaliteitseisen voor baktarwe zullen worden verhoogd in die zin dat al leen rassen worden toegelaten waar van de bak- en deegkwaliteit als 'vrij goed' in de Rassenlijst zijn gekwali ficeerd. De regeling voor brouwgerst en koolzaad blijft ongewijzigd. De certificatenregeling is gericht op verdere kwaliteitsverbetering. Daar om is besloten dat alleen de rassen met een beoordeling 'vrij goed' voor brood- en deegeigenschappen (zie de Rassenlijst 1989) voor de regeling in aanmerking zullen komen. Een uit zondering is gemaakt voor het nieu we zomertarwe Vedette. Deze opwaardering van de kwaliteit heeft tot gevolg dat de veel verbouw de rassen Obelisk, Pagode en Granta niet meer voor de regeling in aan merking komen. Nieuw Voor deze gewassen bestaat dit jaar voor het eerst de mogelijkheid om aan de regeling deel te nemen. Reden hiervoor is dat er, gezien de behoefte van de verwerkende industrie, moge lijkheden zijn om het areaal uit te breiden mits de kwaliteit van de be treffende partijen voldoet aan de ei sen van de verwerkende industrie. Door de mogelijkheid te bieden om partijen te laten onderzoeken op kwaliteit kan het kwaliteitsbewust zijn bevorderd worden. Rassen De volgende rassen komen voor deelname in aanmerking: Baktarwe: Kraka, Avir, Minaret, Sunnan, Ralle, Vedette. Brouwgerst: Prisma, Trumpf, Femi- na, Lenka, Apex. Rogge, haver en koolzaad: alle ras sen toegestaan. Afbouw subsidie Het Ministerie van Landbouw heeft toegezegd om gedurende dit seizoen nog eenmaal 75% van de totale kosten te financieren. De deelnemers zullen dus, evenals in 1988, 25% van de kosten zelf moeten betalen. Na dere informatie over de hoogte van de eigen bijdrage zal tezamen met het aanmeldingsformulier worden toegezonden. De regeling zal na 1989 worden beëindigd. Aanmelding Aanmeldingsformulieren kunt u aanvragen tot 15 juni op werkdagen tussen 9 en 12 uur bij het NGC, Costerweg 5, 6702 AA Wageningen, telefoon 08370-97629. Condor Zoals wij al eerder meldden in het ZLM-blad is er op Tholen een proef gestart op 3 percelen met de Zweedse pootaardappel Silla. Een van die percelen is ei gendom van de firma Gebr. Den Engelsman aan de Pelleweg te Poortvliet (Weihoek). Op dit perceel is 1 gemet Silla (onder plastic) gepoot. Er is daar heel goed vergelij kingsmateriaal, want op 5 ge- met liggen Doré's op de koude grond - gepoot laatste week fe bruari - daarnaast Doré's onder plastic gepoot eerste week maart en daarnaast de 1 gemet Silla's onder plastic gepoot laatste week maart en daarnaast de 1 gemet Silla's onder plastic gepoot laat ste week februari, broederlijk naast elkaar. Op 22 april is beke ken hoe de aanslag van de Doré's en de Silla's onder plastic was. De Silla's hadden duidelijk een goede zetting weliswaar nog veel kleine knolletjes, terwijl er bij de Doré's nog niets te zien was, ter wijl die slechts 5 dagen later ge poot waren. Nachtvorst Al met al tot nu toe gematigd op timisme, ware het niet dat in de nacht van 26 op 27 april een ste vige nachtvorst nogal heeft huis gehouden op dit perceel. Trou wens op het gehele eiland Tho- Den Engelsman (l) bekijkt samen met buurman P. Faasse hoe groot de nachtvorstschade is len, was er een pittige nachtvorst, maar daar de Weihoek laag ligt vriest het er meestal net iets meer dan op andere plaatsen, terwijl er altijd eerder grondnood optreedt dan elders op het eiland. De wat kleinere planten dacht Den En gelsman waren wel verloren, en van de grotere waren voorname lijk de harten aangetast. Risikospreiding Bij de gebroeders Den Engels man zijn ze terdege bewust van dit risiko dat de heel vroege aard appelteelt met zich meebrengt: 'Het is raak of mis'. Het risiko wordt wel degelijk gespreid, ge zien er nu nog enkele ha's aard appelen gepoot moeten worden. Na de prachtige week tijdens en na Pasen is het weer nog niet bij zonder geweest, te koud en te nat. Misschien wordt het spoedig beter, want wat is een boer zon der hoop? Vrijdag 5 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8