Schriftelijke informatie CAT Goes hoog gewaardeerd Landbouwpraktijkschool 'Prins Willem' verwerft schoolbedrijf Problemen bij individuele voorlichting fruitteelt in Zuidwesten Brochure onkruidbestrijding Vormen studiegroepen zou behoefte voorlichting kunnen verminderen De schriftelijke informatie zoals artikelen, brochuren en nieuwsbrie ven die worden verstrekt door medewerkers van het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw te Goes worden door de Zuidwestelijke akkerbouwers en fruittelers hoog gewaardeerd. Dat is gebleken uit een onderzoek (telefonische enquête) dat is gehouden in opdracht van het CAT door Denis Stijaert, student van de Agrarische Hoge school Den Bosch. Hij deed hiertoe een vier maanden durende stage bij het CAT. Het doel van dit onderzoek was de ervaringen te verza melen van akkerbouwers en fruittelers die zij hebben met de voor lichting vanuit het CAT Goes. Door het verzamelen van de ervarin gen is gepoogd te onderzoeken of de tot nu toe gevolgde weg van infor matielevering de juiste is geweest. Zijn er knelpunten? Wat kan er eventueel veranderen om de voor lichting nog verder te verbeteren. Het onderzoek werd opgesplitst in twee delen nl. de ervaringen van ak kerbouwers en die van fruittelers. De nadruk bij de akkerbouw^lag op de schriftelijke informatie, terwijl bij de fruittelers ook tal van andere voorlichtingsaktiviteiten zoals individuele-, groeps- en massavoor lichting werden getoetst. Ervaringen akkerbouwers Het onderzoek bij de akkerbouwers is uitgevoerd door 4% aselect te kie zen uit de leden van de Akker- bouwstudieklubs in Zeeuws- Vlaanderen en de leden van de Vere nigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Noord-Zeeland. De schriftelijke teelttechnische informatie in het Ar tikel van de Maand (ZLM-blad) wordt door de akkerbouwers in Zee land als zeer positief ervaren. Van de akkerbouwers in Zeeland maakt 75% één of meerdere keren per jaar gebruik van de objektieve informa tie die in het Artikel van de Maand wordt gepubliceerd. Het ZLM-blad wordt het meest ge schikt bevonden om schriftelijke in formatie te ontvangen van het CAT. Mede dankzij de artikelen van het CAT wordt het ZLM-blad zeer hoog gewaardeerd. Wel werd de wens geuit meer praktijkvoorbeelden in de artikelen te verweven. De helft van de ondervraagden zegt (zeer) re gelmatig, bij het nemen van beslis singen rekening te houden met teelt adviezen (bijv. het artikel van de maand in het ZLM-blad). Uit het onderzoek bij de akkerbou wers is verder naar voren gekomen dat de brochures, zoals bijvoorbeeld 'Kennen en Kiezen' (onkruidbestrij- ding) en de 'Bewaargids voor kon- sumptieaardappelen' hoog gewaar deerd worden. Vooral de brochure 'Kennen en Kiezen' wordt door 60% regelmatig gebruikt. De vraag naar vernieuwing van deze brochure is groot. Wat betreft de aktualiteit van de schriftelijke informatie is men tevre den, behalve wat betreft de luizenbe- richten. Deze komen vooral in Zeeuws-Vlaanderen veel te laat. Dit probleem is mogelijk op te vangen door deel te nemen aan VITAK, dat dit jaar in het zuidwesten is op gestart. Met behulp van VITAK is het mogelijk om de informatie veel sneller door te spelen aan de akker bouwers. De manier van schrijven van de me dewerkers van het CAT Goes wordt als voldoende beoordeeld. Er wordt over het algemeen weinig gelet op wie een artikel geschreven heeft. Vooral het onderwerp dient als richtwijzer voor het al dan niet lezen van een artikel. De SEV-artikelen in het ZLM-blad van de heer J. Markusse genieten onder de lezers een hoge waardering. Dit kwam zijdelings uit het onder zoek van Denis Steijaert naar voren. Op de vraag 'Hebt u een voorkeur voor bepaalde schrijvers van het CAT?' gaf driekwart te kennen geen voorkeur te hebben. Wel werd onge vraagd een aantal keren (11 procent) de naam van de heer Markusse, hoofd SEV van de ZLM, genoemd. Zijn manier van schrijven wordt hoog gewaardeerd. Uit het onderzoek is ook weer naar voren gekomen dat de objektieve overheidsvoorlichting moet blijven. Verder mag het aantal rijksvoorlich- ters zeer zeker niet verminderen. De voorlichters worden zeer ge waardeerd. Onlangs heeft Schering Aagrunol een brochure uit doen komen ten be hoeve van de onkruidbestrijding in de bietenteelt. Nieuw hierin is het Betanal Tandem-opbouwschema dat het mogelijk maakt de hectare- kosten opnieuw te verlagen. Voor waarde daarbij is dat de eerste be handeling na de opkomst wordt uit gevoerd, zodra kiemplanten van on kruiden aanwezig zijn, dus vaak al tijdens de opkomst van het gewas. In het tweede deel van deze brochure vindt u informatie omtrent Fervinal, dat in veel akkerbouwgewassen kan worden gebruikt tegen kweekgras, raaigras, duist, hanepoot, graa- nopslag enz. Na geruime tijd van plannen ma ken en onderhandelen heeft de Stichting Demonstratiebedrijf haar bedrijf in de Braakmanpol der te Biervliet thans overgedra gen aan het Bestuur van de Land bouwpraktijkschool te Schoon- dijke. Het demonstratiebedrijf is nu Schoolbedrijf geworden. Een eigen bedrijf stond hoog op het verlanglijstje van de Praktijkschool. Bijna twee jaar geleden nam het bestuur van de Praktijkschool voor het eerst kontakt op met het bestuur van het Demonstratiebedrijf. Er is geruime tijd gesproken over samen werking tussen de beide besturen. De kursisten van de Praktijkschool oefenden al regelmatig op het De monstratiebedrijf. Beide besturen vonden dat dat zo zou moeten blij ven, ook als de heer Poissonnier van zijn welverdiende rust ging genieten. Toen de eigenaar van het bedrijf, de Dienst der Domeinen liet weten de. kultuurgrond aan de Praktijkschool te willen verpachten als het bestuur van deze school bereid was om het erf en de gebouwen te kopen, waren de afspraken snel gemaakt. Op 28 april 1989 zijn de aktes gepasseerd. De Praktijkschool is nu boer. Het ontstaan en funktioneren Toen in de vijftiger jaren de Braak man ingepolderd werd was de akker bouw volop in ontwikkeling. De me chanisatie en het landbouwkundig onderzoek zorgden er voor dat er voor de akkerbouw vele nieuwe mo gelijkheden kwamen. Om te laten van oudsher bezig met praktische oefeningen met trekkers en werktui gen. Werken met machines is echter maar een aspekt van wat er op een boerderij gebeurt. Op de Praktijk school vindt men dat het totale be- drijfsgebeuren bekeken moet wor den en dat de aktualiteit niet uit het oog verloren mag worden. Dat betekent: nieuwe dingen aan- De nieuwe bedrijfsleider de heer G.A. Ringoot. Het schoolbedrijf. Bij de individuele voorlichting in de fruitteelt doen zich grote pro blemen voor. Onder fruittelers heerst de mening dat er te veel wordt vergaderd en dat er hier door te weinig tijd aan het echte veldwerk zoals bedrijfsbezoek wordt besteed. Dit blijkt uit een onderzoek van Denis Steijaert, student van de Agrarische Hoge school te Den Bosch, naar de er varingen met schriftelijke voor lichting bij fruittelers in het Zuidwesten. Het onderzoek werd verricht in opdracht van het CAT Goes. Maar liefst 80 procent van de onder vraagde fruittelers vindt dat men te weinig bedrijfsbezoek krijgt. Vol gens de onderzoeker is dit waar schijnlijk te wijten aan het feit dat men in voorgaande jaren in vergelij king met akkerbouwers veel meer in dividuele voorlichting heeft gekre- 6 gen. Meer dan de helft van de onder vraagden staat zeer positief ten op zichte van partikuliere voorlichting. Voor velen is het daarentegen nog te duur, zeker nu de overheidsvoorlich ting nog gratis is. De partikuliere voorlichters mogen, zo vinden de fruittelers, niet worden gezien als konkurrenten van de voorlichtings dienst, maar men zou meer moeten samenwerken. Het onderzoek geeft niet aan hoe. Er komt wel duidelijk in naar voren dat de objektieve voorlichting niet mag verdwijnen. Studiegroepen Het vormen van studiegroepjes is een goede zaak, zegt 85 procent van de ondervraagde fruittelers. Hét grootste deel van hen is bereid om zelf deel te nemen aan dergelijke stu diegroepjes, die mogelijk in de toe komst zelfstandig bepalen wat voor aktueel onderwerp ze verder uit wil len spitten. Onderzoeker Denis Steij aert denkt dat de fruitteeltsektor door het vormen van meer zelfstan dige studiegroepjes, hetgeen al jaren op zeer grote schaal in de akker bouw plaatsvindt, het mogelijk maakt om meer van elkaar te leren, zodat de behoefte aan individuele voorlichting misschien zou kunnen verminderen. De ekskursies en de lezingen worden zeer veel bezocht. Indien men een ekskursie of lezing niet bezoekt is dit in 80 procent van de gevallen te wij ten aan tijdgebrek. Bestrijding Ook voor het opzetten van groepjes om deel te nemen aan geïntegreerde bestrijding bestaat veel belangstel ling, zoveel zelfs dat de voorlich tingsdienst de begeleiding - wegens te weinig mankracht - niet aankan. Het onderzoek onder de fruittelers is uitgevoerd door vijf procent aselect te kiezen uit de ledenlijsten van de NFO kring Zeeland en West- Brabant en de kring Zuid-Holland. zien hoe het zou kunnen, zou er in Zeeuws-Vlaanderen een demonstra tiebedrijf moeten zijn, dat een voor- beeldfunktie in de streek kon hebben. De landbouworganisaties namen hiertoe het initiatief en het lukte om in de nieuwe polder aan de Braak- manweg 5 te Biervliet een bedrijf te pachten van ongeveer 26 hektare. Bedrijfsleider werd de heer I. Pois sonnier. Onder zijn leiding heeft het demonstratiebedrijf vele jaren uit stekend gefunktioneerd. Veel boeren uit de omgeving bezochten het be drijf en deden er hun voordeel mee. Bezinning op de toekomst De tijd staat niet stil. De technische ontwikkeling verloopt tot op de dag van vandaag snel. Dit heeft grote ge volgen. Het is de vraag of een be drijf van 26 hektare niet te klein ge worden is om als demonstratiebe drijf te kunnen dienen. Daarbij komt dat de boer van vandaag in staat is om op heel andere manieren informatie te verkrijgen. Toen de heer Poissonnier aankon digde dat hij van de VUT-regeling gebruik wenste te maken, vroeg het bestuur van de Stichting Demonstra tiebedrijf zich af hoe er verder ge handeld moest worden. Een schoolbedrijf - hartewens van de Praktijkschool De landbouwpraktijkschool 'Prins Willem' te Schoondijke houdt zich pakken. Van recente datum is het Infocentrum voor de Automatise ring in de Akkerbouw. Op het ak kerbouwbedrijf draait alles om het telen van gewassen. Dit kon de school nog niet doen, terwijl de noodzaak nadrukkelijk wel aanwe zig was. Volop plannen De heer G. Ringoot, instrukteur van de Praktijkschool is de nieuwe be drijfsleider. Hij zal zo snel mogelijk op het bedrijf gaan wonen. Het be drijf zal als bedrijfsekonomische eenheid geëksploiteerd worden. Het eerste jaar zal worden voortgegaan op de weg die op het bedrijf steeds bewandeld is. Er worden dezelfde gewassen geteeld als in voorgaande jaren. Natuurlijk zullen de kursisten van de Praktijkschool onder het toe ziend kritisch oog van de heer Rin goot zoveel mogelijk werkzaamhe den uitvoeren. Ook zullen de cijfers van het bedrijf op school en in het Infocentrum voor studiedoeleinden worden gebruikt. Verder worden er nieuwe dingen uitgeprobeerd, zoals bijvoorbeeld het Phytophthora- adviesprogramma van Vicon, dat werkt met een weerstation en een komputer. Op de wat langere ter mijn zullen er zeker meerdere nieu we dingen aangepakt worden. De Praktijkschool kan door het school bedrijf zijn taak om aanvullend en specialistisch onderwijs te verzorgen beter vervullen. Vrijdag 5 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6