Koninklijke onderscheidingen Rien Kosten Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Commissie Grondgebruik ZLM vreest nieuwe aanslag landbouwgrond Weinig belangstelling informatiemiddag emigratie naar Brazilië Hoge koninklijke onderscheiding voor dr. W.IJ. Aalbersberg Hare Majesteit de Koningin heeft, ter gelegenheid van Koninginnedag, op voordracht, respektievelijk mede op voordracht, van de Minister van Landbouw en Visserij onder meer de volgende onderscheidingen verleend. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot: Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw: prof. dr. ir. J. Dekker te Wagenin- gen, hoogleraar in de Fytopatholo- gie aan de Landbouwuniversiteit, aldaar. prof. dr. ir. R.D. Politiek te Heeren veen, voormalig hoogleraar in de Veeteeltwetenschappen aan de Landbouwuniversiteit te Wage- ningen. Officier in de Orde van Oranje Nassau: Dr. W.IJ. Aalbersberg te Wagenin- gen, Algemeen Direkteur aan het Nederlands Instituut voor Zuivelon- derzoek, aldaar. ir. E. Bouma te Zwolle, Algemeen Sekretaris van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij, ir. C.J. Janmaat te Voorschoten. Adjunkt-Direkteur van de Veterinai re Dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij, ir. P.P. Koks te Berkel-Enschot, be- leidsadviseur infrastrukturele voor zieningen en mestproblematiek bij het Direktoraat-Generaal Land bouw en Voedselvoorziening, ir. A.J. Latijnhouwers te Berkel- Enschot. Voorzitter van het bestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond te Tilburg, ir. G.M.L. van Loon te Amsterdam. Voorzitter van de Hoofddirektie van de N.V. Centrale Suiker Maatschap pij, aldaar. ir. G.A. Oosterbaan te Bennekom, gemeente Ede. Direkteur van het Staring-Centrum i.o., Instituut voor Landelijk Gebied. mevr. drs. F. Quak te Bennekom, gemeente Ede. Wetenschappelijk Hoofdambtenaar A bij het Instituut voor Plantenziektenkundig Onder zoek te Wageningen. M.J. Varekamp te Naaldwijk, voor zitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité. Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau bij bevordering: P. Nijhoff te 's-Graveland, Alge meen Direkteur van de Stichting Na tuur en Milieu. Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: G.J. van Duijnhoven te Wanroij, melkveehouder, voorzitter van de kring Cuijk van de NCB, tevens lid van het hoofdbestuur van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond. J.C.M. Gielen te Wansum, voorzit ter van het bestuur van de Coöpera tieve Vereniging "K.I. Zuid- Nederland" B.A. te Veldhoven. M.J. Groenleer te Kapelle. Direk teur van Groenleer Kapelle B.V., aldaar. L.Th.M. Hendriks te Cuijk, alge meen direkteur van Hencu Pluim veeslachterij B.V., aldaar. P.K. van den Heuvel te Oud- Beijerland, algemeen direkteur van de Nederlandse Aardappel Telers Organisatie Nedato B.V. A.H. Kauffman te Stiens, gemeente Leeuwarderadeel, algemeen direk teur van de Coöperatieve Televersver- eniging voor de afzet van landbouw- produkten, ZPC te Leeuwarden. M.C.J. Kosten te Tholen, voorzitter en bestuurslid van agrarische organi saties. ing. L. van Loo te Bennekom, ge meente Ede, vakkoördinator mecha nisatie bij het Konsulentschap in Al gemene Dienst voor Bedrijfsuit- rusting in de Veehouderij te Wage ningen. ir. M.J.M. Schretlen te Tilburg, Di rekteur van de Sociaal-Ekonomische Voorlichtingsdienst van de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond, aldaar. drs. J.H.G. van Wijhe te Gouda, voormalig direkteur van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden-Holland, aldaar. De eremedailles, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In goud is verleend aan: Vrijdag 5 mei 1989 Aan A.J. Scheele te Ou werkerk werd de eremedaille in Goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau verleend. M.J. Varekamp is benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. H. van Dijk te Wageningen, be drijfsleider van proefaccommodatie 'de Ossekampen'van de Landbouw universiteit, aldaar. C.E.H. van de Mortel te Boxmeer, voormalig hoofd boerderijen en planning bij Euribrid International B.V. te Boxmeer. C.J.A. Mulders te Oudenbosch, di rekteur Mulders Mengvoeder te Ou denbosch. M. van Nieuwenhuijzen te Wilhelmi- nadorp ontving de eremedaille in Goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. M. van Nieuwenhuijzen te Wilhel- minadorp, gemeente Goes, voorma lig bedrijfsleider bij de Koninklijke Maatschap De Wilhelminadorp. A.J. Rottier te Borssele, gemeente Borsele, voormalig beheerder van de kantoren Borssele en Nieuwdorp van de Rabobank Goes. F.A. Verhulst te Hoeven, sekretaris- penningmeester van de fok- en kon- trolevereniging "De Goede Ver wachting". M.P. van der Weele te Sint- Annaland, gemeente Tholen, agra riër, bestuurslid van agrarische orga nisaties. F.J.P. van de Weygaert te Fijnaart, gemeente Fijnaart en Heijningen, agrariër, voorzitter van het bestuur van de Rabobank te Fijnaart. A.J. Scheele te Ouwerkerk, land bouwer, aktief in vele maatschappe lijke organisaties. In zilver: L. Duynhouwer te Werkendam, voormalig bedrijfsleider op het land bouwbedrijf "Kooiwaard" te Wer kendam. H.P.F.A. Kolen te Tilburg, be drijfsleider poedermengerij bij DMV Campina B.V. te Veghel. J. Ludikjhuijze te Middelburg, voormalig melkhandelaar te Mid delburg. De heer M.C.J. Kosten te Tholen is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vorige week zijn hem de bijbehorende versier selen opgespeld door burgemees ter H.A. v.d. Munnik van Tholen. De heer Kosten ontving de ko ninklijke onderscheiding vanwe ge zijn grote verdiensten op bestuurlijk gebied in de agrari sche wereld. De decorandus vervulde en ver vult diverse maatschappelijke funkties waarvan vele direkt of indirekt met de landbouw te ma ken hebben. Hij was onder meer vele jaren voorziter van de kring Tholen/Sint Philipsland van de ZLM, tot medio februari jl. Voor hij voorzitter van de kring werd was hij sekretaris/penning- meester en nog eerder gewoon lid. De heer Kosten is ook enige jaren voorzitter geweest van de plattelandsjongeren, destijds Landbouw Jongeren Gemeen schap (LJG) geheten. Vanuit het bestuur van de kring Tholen/St. Philipsland had c.q. vervult hij vele andere funkties, zowel binnen de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, de Ge westelijke Raad voor het Land bouwschap Zeeland, het Konink lijk Nederlands Landbouw Co mité, de Grondkamer Zeeland, het onderwijs, de advieskommis sie arbeidsburo Tholen/St. Phi lipsland en vele andere. Tenslotte is hij jarenlang voorzit ter van de Stichting Thoolse Da gen, die telkenjare een driedaags festijn organiseert, waarbij de zaterdag als het hoogtepunt wordt beschouwd met de veekeu ringen en diverse demonstraties. Burgemeester v.d. Munnik zei in zijn toespraak o.m. dat wanneer men zich in het maatschappelijk leven op zo'n overtuigende wijze dienstbaar heeft gemaakt, een onderscheiding zeker verdiend is. Burgemeester H.A. van der Munnik spelde de heer Kosten de versierse len behorende bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau op. De voorzitter van de commissie Grondgebruik van de ZLM, de heer A.H. Munters, wees het hoofd bestuur er maandag (via een schrif telijke bijdrage) in de maandelijkse vergadering van het hoofdbestuur op dat landbouwgrond binnen de Wet Verontreiniging Oppervlakte water steeds meer kansen maakt aanslagplichtig te worden. Het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen ondervindt al zoveel "maat schappelijke druk" dat men meent de landbouw daarbij te moeten be trekken. Men denkt de oplossing ge vonden te hebben in een forfait van Dr. W.IJ. Aalbersberg, algemeen di rekteur van het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek (NIZO) te Ede, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze hoge koninklijke onderschei ding werd de heer Aalbersberg ver leend vanwege zijn grote verdiensten voor het nationale zuivelonderzoek en zijn inspanningen voor de inter nationale erkenning hiervan. Voorts bekleedt de heer Aalbersberg enkele vooraanstaande bestuursposten in de gezondheidszorg. 5 vervuilingseenheden per bedrijf. Dit roept volgens de heer Munters nogal wat vraagtekens op. Er zijn namelijk grote verschillen in type bedrijf en bedrijfsgrootte. In de waterschapswereld onderkent men ook dat dit geen gemakkelijke zaak is. Inmiddels heeft men gevraagd of de Commissie Uitvoering Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewater (Cuwvo) zich uit wil spreken over uit- en afspoelingscoëfficiënten van landbouwgronden. Het laatste woord omtrent deze zaak is bij lange na nog niet gezegd. Maar de land bouworganisaties zullen zich met hand en tand moeten verzetten tegen een onrechtvaardige regeling, aldus de heer Munters. Een en ander heeft inmiddels landelijke aandacht. Rhizomanie De heer Munters pleit voor enige nuchterheid t.a.v. Rhizomanie. "Baggerspecie kan een besmettings bron zijn van deze ziekte, maar het zit allemaal nog in een onder- zoekstadium. Afwachten lijkt voor lopig de beste strategie waarbij nog wel opgemerkt mag worden dat Rhi zomanie wel een ontdekking is van de laatste jaren maar anderzijds mag toch ook wel gezegd worden dat de ze ziekte in het Zuidwesten van Ne derland wel eerder aanwezig geweest zal zijn. Wellicht is deze Rhizomanie ook wel aangezien voor andere ziekten. Welgeteld 8 belangstellenden waren donderdagmiddag 20 april naar het Arbeidsburo in Middelburg geko men om voorgelicht te worden over de emigratiemogelijkheden naar Brazilië. 'We hadden', zo zegt drs. F.P.M. Buysse van de vier maat schappelijke Emigratie Organisaties in ons land, 'geen enorme toeloop verwacht, maar zo weinig is te leurstellend. Gezien de problemen in de akkerbouw hadden we een grote re interesse verwacht'. De belang stellenden waren overigens wel meest akkerbouwers. Tijdens de informatiebijeenkomst werd op objektieve wijze voorlich ting gegeven over de mogelijkheden die Brazilië de emigrant biedt. 'Bra zilië, landbouwland van de toe komst' en 'Brazilië, land met onbe grensde mogelijkheden' vormen en kele uitspraken over een land met nog ongekende mogelijkheden voor Nederlandse land- en tuinbouwers. Nu de keerzijde: de kansen om on beperkt uit te breiden brengen ook risiko's met zich mee, in een land waarvan de meeste aspirant emi granten de taal niet spreken, de ge bruiken van het zakendoen niet ei gen zijn, de specifieke kennis van teelten niet beheersen en voor wie het verschijnsel hollende inflatie on bekend is. Elke emigrant krijgt met onzekerheden te maken. In het geval van Brazilië kunnen deze terugge bracht worden indien aansluiting wordt gezocht met reeds bestaande Nederlandse vestigingen. De maatschappelijke organisaties onderhouden goede kontakten met de van oorsprong katholieke Ho- lambra's, de protestantchristelijk georiënteerde Parana kolonies en de jongere vestigingen waardoor een goed inzicht geboden kan worden over de mogelijkheden om in de agrarische sektor te starten en over de uitbreidingsplannen die daar op stapel staan. Volgens konsulent Buysse staat Bra zilië onderaan op de lijst van emigra- tielanden. Canada en Nieuw- Zeeland zijn meer in trek. Toch zijn er in het verleden wel landgenoten naar Brazilië gegaan. Deze Neder landse kolonisten hebben behoefte aan nieuw bloed. In het algemeen zijn boeren die wil len emigreren op voorhand niet ge richt op een bepaald land. Voorlich tingsbijeenkomsten over meerdere landen worden vaak bijgewoond. Dat is volgens Buysse ook een goede zaak. 'Men moet zich van tevoren zeer goed laten voorlichten. En dat niet alleen; je moet er ook naar toe. Niet voor een paar weken maar en kele maanden. Ga er een paar keer naar toe en probeer verschillende jaargetijden mee te maken. Leer van tevoren de taal een beetje. Verkoop hier in Nederland nog niets voor er ginds zekerheid is en laat in het koopkontrakt altijd een klausule op nemen dat de verkoop hier doorgaat op voorwaarde dat de emigratie toestemming er komt. Wees vooral niet eigenwijs en denk niet dat je het allemaal zelf wel weet. De kans op ongelukken is dan groot'. Informa tie: tel. 03450-17937 of 070-469322.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5