Afscheid Jan Ruissen als bedrijfstakdeskundige fruitteelt Afscheid Agrico-direkteur A. Brunsting Voorlichtingsbijeenkomsten T.O.P. over stimuleringsregeling uienbewaarplaatsen PERSONALIA OK-Gasdienst viert 25-jarig bestaan Gouden speld voor W. Robben bij afscheid Veiling Veldhoven Braks wil niet praten over kompensatie akkerbouw Eerste ruilverkavelingskrant 'Schoondijke' verschenen Open dag afdeling Etten NCB De heer Ruissen tijdens zijn dankwoord. Hij gaf onder meer te kennen dat bij alles wat hij heeft kunnen doen ook het feit dat hem de kansen ervoor zijn geboden een rol heeft gespeeld. Met ingang van 1 mei 1989 heeft Jan Ruissen zijn werkzaamheden bij het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes beëindigd. Hij maakte gebruik van de mogelijk heid om vervroegd uit te treden. Op 21 april werd een afscheidsbijeen komst belegd in de bestuurskamer van de veiling CVZ te Kapelle. Veel kollega's, oud-kollega's, fruittelers en andere belangstellenden maakten gebruik van de gelegenheid om Jan en zijn vrouw de hand te schudden. De konsulent, ir. L.Th.J.M. de Wit schetste in het kort de^ ambtelijke loopbaan van de heer Ruissen. Op 1 januari 1958 trad hij in dienst van het Proefstation te Wilhelminadorp, waar hij het bracht tot assistent on derzoeker bij de afdeling kleinfruit te Kapelle. Op 1 januari 1961 werd hij assistent bij de tuinbouwvoor- lichtingsdienst. Hij werd daarbij o.a. ook specialist voor het kleinfruit. In 1969 werd hij rapporteur finan ciële regelingen, later financierings- deskundige bij de Provinciale Direk- tie voor de Bedrijfsontwikkeling. In 1979 kwam hij weer terug bij het Konsulentschap, nu in de funktie van bedrijfstakdeskundige. In deze funktie nam hij afscheid van de dienst. De heer De Wit bedankte hem voor al het werk dat hij verzet heeft, zowel wat betreft het leiden van de sektie als voor het geven van lessen aan de fruitteeltvakschool en de kontakten met Proefstation, Proeftuin en de N.F.O. Namens het bedrijfsleven werd hij toegesproken door de heer W. de Ja ger. Hij benadrukte de grote waarde van een goede voorlichtingsdienst voor de fruittelers. Hij beschreef Jan Ruissen als een hardwerkend voorlichter die veel voor de be drijfstak heeft gedaan. Vervolgens sprak ir. R.K. Elema namens de me dewerkers van het Proefstation van het Konsulentschap in Algemene Dienst en de kollega's in het land. Door zijn grote vakkennis, zowel op teelttechnisch als bedrijfsekono- misch terrein was Jan Ruissen dik wijls een vraagbaak en raadgever voor de medewerkers van het Proefstation. Jan Ruissen heeft ook veel lessen ge geven aan de fruitteeltvakschool, de laatste jaren vooral in samenwerking met de Groene School te Kapelle. De heer Burger, direkteur van deze school bedankte hem namens de agrarische scholen voor zijn mede werking. Als blijk van waardering overhandigde de heer Burger een "diploma", met de aantekening dat de heer Ruissen geslaagd was in het volbrengen vari zijn opdracht. Na mens de kollega's in het Konsulent schap sprak de bedrijfsvoorlichter A. Streef een dankwoord. Hij bena drukte vooral de goede verhoudin gen en de goede werksfeer binnen de sektie. De heer Ruissen bedankte de •aanwezigen en met name de sprekers voor de goede woorden en de geluk wensen. Na afloop was er nog een druk be zochte receptie waarvan velen ge bruik maakten om Jan Ruissen en zijn vrouw te feliciteren en hen nog een goede tijd toe te wensen. In Emmeloord heeft vorige week vrijdag een vooraanstaand man in de aardappelwereld afscheid geno men. De heer A. Brunsting, direk teur pootaardappelen van Agrico, de grootste pootaardappelekspor- teur in de wereld, werd tijdens een receptie uitgeluid. De direkteur maakt gebruik van de VUT-regeling. Mede onder zijn leiding heeft de koöperatie Agrico een geweldige groei doorgemaakt. Gedurende het veertienjarige 'bewind' van Brunsting groeide de eksport van pootaardappelen van 125.000 ton per jaar naar 240.000 ton per jaar. In geld uitgedrukt is die laatst ge noemde hoeveelheid een bedrag van 120 miljoen gulden. De sterke positie van Agrico in het grootste aardappelland van de we reld, wordt mede veroorzaakt door het feit dat veertig procent van de beschermde rassen in handen is van Agrico. Brunsting voorziet nog een groei van zijn oud-bedrijf. Er zijn volgens hem legio mogelijkheden in de wereld om de eksport van Neder landse pootaardappelen en de posi tie van Agrico verder uit te bouwen. H. de Bruin, voorzitter van de NAK en oud-direkteur van de PD, riep in zijn toespraak iedereen op om 'schoon te produceren'. 'Dat kan. Als we hogere eisen stellen aan ons uitgangsmateriaal, als we schoner zijn tijdens de teelt en als we voldoen aan de strengere milieu-eisen. Ook dat is mogelijk met behoud van de produktiviteit. Tot nu toe hebben we elk probleem overwonnen. Dat zal ook nu het geval zijn'. A. Brunsting is per 1 mei opgevolgd door de 37-jarige C. van Arendonk. Van Arendonk is al vanaf 1973 in dienst bij Agrico. Wetsvoorstel over verplaatsing mestproduktierechten naar Tweede Kamer Minister Braks heeft 27 april jl. een wetsvoorstel over de verplaatsing van mestproduktierechten naar de Tweede Kamer gestuurd, nadat het eerder dit jaar in de Ministerraad was goedgekeurd. De bewindsman heeft dit wetsvoorstel ingediend, omdat een wettelijk vereist aantal le den van de Tweede Kamer hierom had verzocht. Het ingediende wetsvoorstel stemt bijna geheel overeen met de regels zoals die eerder waren opgenomen in het zogenoemde Tweede Verplaat- singsbesluit. Wel is op een enkel punt verduidelijking aangebracht. Het Landbouwschap wil op zeer korte termijn gaan praten met de fraktievoorzitters in de Tweede Ka mer over kompensatiemaatregelen voor de akkerbouw. Minister Braks heeft vorige week donderdagoch tend in een gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap over dit laatste geen toezeggingen willen doen. Wel verklaarde hij zich bereid tot nieuw overleg als de marktprijs voor granen daalt bene den die van vorig jaar. "We moeten zien wat we dan kunnen doen", al dus de bewindsman. Voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap verweet de over heid dat zij de akkerbouw geen enkel perspektief biedt en zich steeds meer onttrekt aan haar verantwoordelijk heid. Hij wees minister Braks er on der meer op dat in het landbouw budget van de EG momenteel voor miljarden ruimte zit, zodat een be hoorlijke vangst voor de akkerbouw zonder meer tot de mogelijkheden behoort. Het Landbouwschap wil dat de mi nister de onzekerheid bij de akker bouwers wegneemt door nu al maat regelen te nemen om de konsequen ties van de EG-prijsbesluiten te kompenseren. Braks is daartoe niet bereid. De eerste ruilverkavelingskrant van de ruilverkaveling met administra tief karakter 'Schoondijke' is on langs verschenen. In juni worden inspraak- en voorlichtingsbijeen komsten over deze rvk gehouden. Landinrichtingskommissievoorzitter J. Ramondt spreekt de hoop uit dat over ongeveer twee jaar over het plan gestemd kan worden. Onlangs hebben de drie Zeeuwse landbouworganisaties een gesprek gehad met T.O.P. (Triumfus Onion Productions, voorheen gebr. Mol) te 's-Gravenpolder, over het initiatief van T.O.P. de kwaliteit van uien te verbeteren. De 3 ZLO vinden het een goed initiatief en hebben verklaard hun steun aan het projekt te geven. In mei zal T.O.P. een zestal voor lichtingsbijeenkomsten houden over De jaarvergadering van de Coöpera tieve Tuinbouwveilingvereniging in Veldhoven stond vorige week vrij dag voor een groot deel in het teken van het afscheid van de heer W. Robben, die een kwart eeuw bestuurslid en 13 jaar lang voorzitter van de Veiling Veldhoven is geweest. Behalve veilingvoorzitter is de tuin der uit Berkel-Enschot ook al 12 jaar bestuurslid van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen (CBT). Uit handen van NCB-adviseur rek- tor A. Merkx - die de elders konink lijk onderscheiden Latijnhouwers, verving - kreeg Robben de gouden speld van de NCB, de hoogste on derscheiding van de Noordbrabantse Boerenbond. Merkx had waarderen de woorden voor de veilingvoorzit ter, die behalve als kundig bestuur- 4 de stimuleringsregeling van uienbe waarplaatsen, waarvan drie in het Zuidwesten. T.O.P. is van mening, dat Neder landse uientelers goede uien produ ceren, doch dat een belemmering voor een betere kwaliteitsreputatie en dus betere prijzen gevormd wordt door de kleur. De kleur wordt veelal negatief beïnvloed door verwering, welke ontstaat bij de afrijping en tij der ook in menselijk opzicht hoog skoort. Na de forse omzetstijging in 1987 liep de omzet vorig jaar met zo'n 2 procent terug van 97,6 naar 95,7 miljoen gulden. Daarmee behoudt Veldhoven zijn negende plaats op de Nederlandse ranglijst, die nog 31 veilingen telt. De kwantitatieve aan voer groeide, maar de prijzen bleven over vrijwel de gehele linie achter bij die van 1987. Het belangrijkste pro- dukt van de Oostbrabantse veiling, de champignon, bleef met 23,5 mil joen gulden op hetzelfde niveau. Met afstand de grootste groeier in het Brabantse is de paprika, die van 0,7 naar 2,2 miljoen omhoog schoot. Ook asperges 12 bospeen 38%), komkommers, bospeen en witlof zaten vorig jaar qua omzet in de lift. dens drogen op het land. Deze ver wering kan verminderd worden door de uien vroeg binnen te rijden. Daar toe benodigen we goede bewaar plaatsen. Het beste is om deze be waarplaatsen dichtbij de teler te heb ben. Immers, de teler zelf kan voor zijn perceel het snelst de beste rooi- omstandigheden benutten. Voor ondernemingen als T.O.P. is het van levensbelang een groeiend volume mooie uien te kunnen ver werken en eksporteren. Op basis van de standaardklasse 2 is op den duur geen lonende eksploitatie mogelijk. Daarom neemt T.O.P. nu het initia tief om zoveel mogelijk telers er toe te bewegen nieuwe bewaarplaatsen te bouwen en/of bestaande aan te passen. Zij biedt daartoe uientelers driejarige bewaarovereenkomsten aan. De uitbetaling is gebaseerd op de kwaliteit van de geleverde uien. T.O.P. biedt verder aan de belang stelling bij telers te inventariseren, koördinerend op te treden en bouw plannen kollektief bij het Ministerie van Landbouw aan te melden. De stimuleringspremie zou 35% be dragen. In Zuidwest Nederland zijn de vol gende bijeenkomsten gepland: 16 mei 14.00 uur Restaurant Braak man te Hoek 16 mei 20.00 uur Hotel Goes te Goes 18 mei 20.00 uur HCR Hof van Til burg te Steenbergen Uit de vele reakties gedurende de af gelopen maanden is gebleken, dat het onderwerp uienteelt en bewaring in het middelpunt van de belangstelling staat. De OK-Gasdienst van Cebeco- Handelsraad viert in de week van 8 tot 12 mei haar 25-jarig bestaan. In het bedrijf te Lochem waar de dienst is gevestigd zal dagelijks van 10 tot 21 uur een show te bezichtigen zijn. Behalve zaken uit de afgelopen 25 jaar zijn er ook aktuelere dingen te zien, zoals de manier waarop tegen woordig propaan- en butaangas wordt toegepast in de landbouw en daarbuiten. Tijdens de viering zullen twee nieu we smeermiddelen officieel worden geïntroduceerd. OK is erin geslaagd De afdeling Etten van de NCB bestaat 90 jaar. Eén van de aktivitei- ten die dit jaar georganiseerd wor den is een open dag van 8 leden op 7 mei. De agrarische beroepsbevol king van Etten-Leur wil graag aan alle belangstellenden laten zien hoe dat ze op de modernste wijze bezig is om zelf in hun onderhoud te voor zien en voor een ieder smakelijk en gezond voedsel te telen. De bedrij ven die meedoen zijn de volgenden: C. Roovers, Geerstraat 29, Etten- Leur. Fam. A. Luykx, Bankenstraat 35, Etten-Leur. Fam. C. Bastiaan- sen, Jochem Bollendonkseweg 33, Etten-Leur, Fam. M. Mathijsen, Lange Donk 33, Etten-Leur, Fam. A.J. de Voogt, Middendonk 4, Etten-Leur, Fam. J. van Dijke- Otjes, Zundertseweg 66, Etten-Leur, J. van Dongen, Rijsbergseweg 65, Etten-Leur, A. Coremans-Segers, Lochtsepad 13, Etten-Leur. milieuvriendelijke ketingzaagolie en vakuumolie te ontwikkelen op basis van raapzaadolie. Deze plantaardige olie vervangt beide huidige minerale oliën, met behoud van de vereiste smeereigenschappen. Een van de voordelen deze kettingzaagolie en vakuumolie is, dat ze bij bijvoor beeld morsen, bodem en water niet verontreinigen. OK-kettingzaagolie en -vakuumolie zijn vanaf begin mei leverbaar bij al le land- en tuinbouwmechanisatiebe- drijven van Cebeco-Handelsraad, de aangesloten leden-koöperaties, Wel- koopwinkels en de meeste bemande OK-kredietkaartstations. Sekretaris PZ met pensioen Sekretaris E.J. Rams van het Pro- duktschap voor Zuivel te Rijswijk is per 1 mei 1989 met pensioen gegaan. Het direktieteam van het Produkt- schap voor Zuivel bestaat nu uit de volgende personen: drs. H. Schel haas, voorzitter; J.P. Buwalde, se kretaris; mr. W. Goedhart, adjunkt- sekretaris zuivelbeleidszaken; K.C. van Hengel R.A., adjunkt-sekretaris algemene zaken. Afscheid veilingdirekteur H. de Boon Op 7 juli a.s. neemt direkteur H. de Boon van Bloemenveiling Westland officieel afscheid. Er wordt o.m. een voor iedereen toegankelijke af scheidsreceptie gehouden, in Fleu- resta (veilingrestaurant) van 17.00 tot 19.00 uur. Vrijdag 5 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4