Kwalitatieve element steeds meer op voorgrond in varkenshouderij Grotere prijsschommelingen te verwachten voor de kaas Reizen: een goede investering in uzelf Lijnzaadtoeslag 1988 vastgesteld Noordelijke landbouworganisaties willen eenheid in "Noord-Nederland" bewaren België grootste overschrijder nationale melkkontingent Agrarische Studiereizen 1989 De beste boerenkaas Amac getrokken rooimachine met bunker: de FB 1 Landbouwschap tegen verdwijnen van EG- verwerkingssteun Voor de toekomst van de noordelij ke zuivel is het van groot belang dat de eenheid in de zuivelonderneming "Noord-Nederland" wordt be waard. Dat is de mening die de geza menlijke landbouworganisaties in Groningen, Drenthe en Friesland, vorige week naar voren brachten in een overleg met het bestuur van 'Noord-Nederland" Mede door de huidige melkschaarste blijft de melkprijs van "Noord- Nederland" op dit moment achter bij de vrije fabrieken, maar het zal voor het perspektief op langere ter mijn schadelijk zijn om op grond daarvan te besluiten tot ontmante ling van dit zuivelblok, gezien de zwaarder wordende konkurrentie op de zuivelmarkt in de EG. Ontmante ling zou gepaard gaan met verlies aan boerengeld en de noordelijke zuivel als geheel zou er minder slag vaardig door worden, aldus de orga nisaties. Voor de noordelijke melkveehoude rij vinden de landbouworganisaties het bovendien van belang dat de in tegratie van "Noord-Nederland" en cc Friesland wordt uitgevoerd op een wijze die op lange termijn ook pro fijtelijk is voor de vrije fabrieken. In het kontingentsjaar 1988/1989 is in de meeste lidstaten van de Ge meenschap sprake geweest van over schrijding van de nationale referen tiehoeveelheden melk. Dat blijkt uit een eerste overzicht, dat gebaseerd is op deels voorlopuge en deels geraamde cijfers, zoals die door het Produktschap voor Zuivel werden gepubliceerd. De voorlopige cijfers geven aan dat in België de overschrijding het grootst geweest is, namelijk 5,7%. Voor Nederland wordt een over schrijding aangegeven van slechts 0,3%. Voor de gehele Gemeenschap (10) wordt, op basis van de voorlopi ge gegevens een overschrijding van 1,5% aangegeven. Onder voorbehoud van de officiële publikatie van Brussel is de lijnzaad toeslag voor oogst 1988 vastgesteld. De gemiddelde wereldmarktprijs is bepaald op 28,516 ECU gerekend over een periode van 5 sept. 1988 t/m 3 maart 1989. De streefprijs voor het seizoen 1988/1989 bedraagt 55,41 ECU, zodat de steun 26,984 per 100 kg bedraagt wat overeen komt met thans 71,19. De indikatieve rendementen in Ne derland bedraagt in de IJsselmeer- polders, droogmakerijen NH en noordelijk kleigebied (zone I) voor dauwrootvlas 1185 kg/ha en voor waterrootvlas 1580 kg/ha met een areaal van» resp. 287 ha en 385 ha. De rest van Nederland geldt als zone II, waarvoor de rendementen zijn vastgesteld op resp. 1120 kg/ha en 1495 kg/ha met een areaal van resp. 1739 ha en 2348 ha. Op basis van de rendementen en het steunbedrag zijn voor de onderscheiden gebieden de steunbedragen als volgt berekend: zone I dauwrootvlas 843,60 per ha en waterrootvlas 1124,79 per ha. Voor zone II zijn deze steunbedra gen resp. 792,32 per ha en 1064,28 per ha. Voor dauwroot vlas geldt dat het gaat om vlas dat niet ontzaad te velde geroot is. Voor wat betreft de teelt van olievlas in Nederland is het rendement vast gesteld op 1022 kg/ha, met een are aal van 2 ha. Hier geldt een steunbe drag van 727,56 per ha. Ook al gaat het in uw bedrijfssektor minder rooskleurig, dan juist zoudt u uzelf enige zorgenvrije ontspan ning moeten gunnen door aan een geheel verzorgde agrarische studie reis deel te nemen. Mogelijkheden: Schwarzwald, Lugano, Lake Dis trict in Engeland, Joegoslavië, Graubünden in Zwitserland, enz. Ook langere (en duurdere) Agrari sche Studiereizen zijn mogelijk: Tur kije, China, Sicilië, New York- Niagara Watervallen-Washington, Noorwegen-Fjorden, Canada, Schotland, enz. Turkije, 23 mei - 2 juni, 11-daagse vliegreis/rondreis per bus. Turkije is een land van twee werelden op de grens van Europa en Azië. De rond reis begint in de hoofdstad Ankara, voert vervolgens in Cappadocië langs Urgüp, Göreme, Uchisar met het door erosie gevormde kegelland- schap, de ondergrondse fruitkoel- huizen en Kayseri; dan door de graanschuur van Turkije, langs Ko- nya, de bijzondere druipsteenterras sen van Pamukkale, Ephesus met katoen, Izmir, Canakkale, per ferry door de Dardanellen, naar het eko- nomisch centrum Istanbul. Turkije heeft schitterende oude be zienswaardigheden, machtige ge bergten en zeer bijzondere land schappen. De moeite waard om met eigen ogen te aanschouwen. Schwarzwald, 5-10 juni, 6-daagse busreis, verblijf in Notschrei. Lugano, 8-17 juni, 10-daagse bus reis, verblijf in goed hotel in Lugano. Lake District, Engeland, 19-24 juni, 6-daagse boot/busreis, verblijf in Windermere. Vrijdag 5 mei 1989 Naast de aspekten kwaliteit en ge zondheid wordt het toekomst- perspektief voor de varkenshouderij bepaald door de zorg voor het mi lieu, het welzijn van de dieren en de verdere ontwikkeling van de bio technologie, aldus het Jaarverslag 1988 van Coveco. Te konstateren is een keerpunt, waarbij het kwantita tieve element in de produktie plaats maakt voor het kwalitatieve. Daartoe heeft Coveco een integraal kwaliteitsprogramma ingevoerd. Er wordt de nadruk op gelegd dat kwa liteit alleen dan is te realiseren als de opeenvolgende schakels in de pro- duktiekolom van vlees daaraan mee werken. Een gemiddelde varkensprijs in 1988 van 2,79 en 2,96 in 1987 en een biggenprijs van resp. 74,en 77,geven aan hoe de situatie in de varkenshouderij was in 1988. Daar komt nog bij dat in 1988 de voerkosten - zij het in beperkte mate - zijn gestegen. Vooral de vermeer deraars verkeerden financieel in een moeilijke positie. Het aantal aangevoerde vleesvar kens bij Cavee/Coveco stabiliseerde zich vorig jaar op bijna 2,8 miljoen stuks. Ook de omzet in fokvarkens was met 66.000 vrijwel gelijk aan die in het voorgaande jaar. Het aantal geleverde slachtzeugen en -beren daalde met 6 procent tot 64.000 stuks. Gestimuleerd door een kwali teitstoeslag, gerelateerd aan de kar kaskwaliteit, zijn er voorbereidingen getroffen om vooral in de binnen landse detailhandel afzet te kreëren voor vlees van mannelijke Piëmon- tese dieren. In 1988 investeerde Co veco 32 miljoen. Ook dit jaar zal een hoog investeringsniveau worden aangehouden. China, 24 juni-15 juli, 22-daagse vliegreis/rondreis per trein, bus en vliegtuig, waarbij wordt overnacht in Hongkong, Guangzhou (Kanton), Guilin, Xi'an, Beying (Peking), Shanghai, Suzhou en Hangzhou. Deze steden met hun kuituurmonu menten worden bezichtigd, maar ook agrarische bedrijven en boeren gemeenschappen buiten de steden, evenals het beroemde Terracotta le ger (uit klei gebakken manshoge sol daten en paarden), de Verboden (keizerlijke) Stad in Peking, de Gro te Muur, het keizerlijke zomerpaleis, druipsteengrotten, tempels, pago des, tuinen, warmwaterbronnen, kulturele show, zijdefabriek, enz. evenals verscheidene boottochten. De reis is zeer uitgebreid, teveel om hier op te noemen. Gelogeerd wordt in goede, schone en meestal rustige hotels. Gereisd wordt per airoconditioned bus en trein. Kortom, de reis is goed verzorgd. En verder: Sicilië- Italië, 26 juni-3 juli, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus; Joegoslavië, 26 juni-6 juli, 11-daagse rondreis per bus; New York, Niagara, Washington, 1-14 juli, 14-daagse vliegreis/rondreis per bus; Noorwegen Fjorden, 11-19 juli, 9-daagse vliegreis/rondreis per bus; Graubiinden-Zwitserland, 17-25 ju li, 9-daagse busreis; Oost-Canada, 9-24 augustus, 16-daagse vlieg reis/rondreis per bus; Schotland, In de jaarvergadering van de Neder landse Vereniging van Kaasexpor teurs konstateerde voorzitter H. Lambers vorige week grote fluktua- ties in de marktprijzen voor boter en mager melkpoeder en dat daardoor zich ook grotere fluktuaties in de kaasprijs zullen voordoen. Daarbij komt dan nog dat ook de ontwikkeling van de wereldmarkt prijzen van wezenlijke invloed zijn op de interne ontwikkeling in de EG. Immers ongeveer 16% van de melk- produktie binnen de Gemeenschap wordt in de vorm van melkproduk- ten op de wereldmarkt afgezet. Op deze wereldmarkt hebben we te ma ken, aldus Lambers met een cyclisch verloop tot uiting komend in prijsstijgingen en prijsdalingen. Dat was voorheen door de aard van de marktordening Zuivel in de EG min der het geval, doordat onverkoopba re produkten werden opgekocht door de interventie. Na alle aanpassingen en het invoeren van marktstabilisatoren door de Eu- 10-19 augustus, 10-daagse boo treis/rondreis per bus; Hongarije, 15-22 augustus, 8-daagse vlie greis/rondreis per bus; Harz- Duitsland, 21-25 augustus, 5-daagse busreis. Voor uw aanmelding, voor nadere informatie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studie reizen 1989' kunt u opbellebn naar het Sekretariaat van Agrarische Stu diereizen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085 - 512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. ropese Commissie is aan het funkti- oneren van de marktordening zuivel nauwelijks iets veranderd. Dat zou betekenen dat als de wereldmarkt prijs over zijn top heen is, we in de EG met een forse prijsdaling voor boter en mager melkpoeder te ma ken zullen krijgen en er tevens voor- raadvorming gaan ontstaan, wat niet zonder gevolgen zal blijven voor de kaasprijs. Dit vooral omdat de steunmaatregelen, overeenkomstig afspraken in GATT-verband, bevro ren worden. In geval dus de steunbe dragen i.e. restituties niet mogen worden verhoogd en er toch afzet op de wereldmarkt noodzakelijk is, zal dit betekenen dat het interne prijsni veau in casu de kaasprijs in de EG zal moeten dalen. Kaasstandaard Lambers konstateerde dat in het be drijfsleven wel degelijk behoefte bestaat om een Europese kaasstan daard te hebben, waarin minimale normen zijn vastgelegd voor de sa menstelling van de verschillende kaassoorten. Of de Europese Com missie daarin zal slagen is twijfelach tig. Het zou daarom beter zijn om de F.A.O./W.H.O. bepalingen voor kaasnormen als fundament te gaan gebruiken voor de Europese kaasstandaard. Europa zonder grenzen heeft o.a. tot gevolg dat het onderscheid in het land van herkomst van de kaas komt te vervallen. Nederland zal daarom zijn voorsprong kunnen handhaven door het leveren van een kwali- teitsprodukt. Eind voorgaande week werd in Kamerik de eerste Kwaliteitsprijs Boerenkaas uitgereikt en wel aan het echtpaar Tiny en Maarten Driehuyzen uit de Woerdense Verlaat. De winnaar(s) werden gekozen uit een 90-tal deelnemers die bij 21 regionale keuringen reeds de hoogste punten hadden behaald. Onder grote belangstelling deelde een jury, bestaande uit 5 'leken' punten uit voor de naar hun oor deel beste kaas. Deze punten werden gevoegd bij de punten die een technische keuring reeds had verstrekt. Deze technische keu ring had betrekking op het uiter lijk van de kaas (van buiten en van binnen) de konstitentie en de geur en de smaak. De vijf 'leken' waren mevrouw Huurman, win naar van een receptenwedstrijd, Wilma van Hoeven van Libelle, mevrouw R. Rust van het Ned. Zuivelburo, C. Schoonhoven en J. Klosse, culinair publicist. De prijs was ingesteld voor de kaashandel J. den Besten uit Hardinxveld-Giessendam en het Nederlands Zuivelburo. In 1988 werd op 648 bedrijven rond 8,7 miljoen kg boerenkaas geprodu ceerd. Een deel van deze kaas wordt aangevoerd op de week markten Bodegraven, Woerden en Gouda. De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk introduceert de nieuwe Amac getrokken rooimachine met bunker: de FB-1. Deze eenrijige rooimachine is zowel geschikt voor middenopname als voor rooien in verstek. De FB-1 is uitgerust met een bunker met een in houd van 2,8 ton, die hydraulisch in hoogte verstelbaar is. De machine heeft een unieke valbreker, waar door beschadiging van het produkt zo veel mogelijk wordt voorkomen. Meer informatie over de Amac FB-1 wordt u gaarne verstrekt door Cebe- co Handelsraad, Postbus 19, 8330 AA Steenwijk, telefoon 05210-13341. Het Landbouwschap heeft bij minis ter Braks aan de bel getrokken naar aanleiding van het plan van de Euro pese Kommissie om minder steun te verlenen voor het verbeteren van de verwerking en afzet van landbouw- produkten. Naar verwachting zullen verwerking en afzet alleen nog gesti muleerd worden in ekonomisch ach tergebleven gebieden. Volgens het Landbouwschap gaat het niet aan andere delen van Euro pa uit te sluiten juist nu de landbouw zich middenin een ingrijpend aan passingsproces bevindt. Hooguit mogen de ondersteunings regelingen wat selektiever worden gemaakt. Vernieuwingen in de be en verwerking en in de presentatie van produkten alsmede verwerking van gewassen tot niet- voedselprodukten zouden enige voorrang kunnen krijgen. Hetzelfde geldt als er milieu- en kwaliteits- aspekten in het geding zijn. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 23