De jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen in Zeeland p-j. zuid geluid Jonge agrarische vrouwen NAJK moet ook opkomen voor vrouwenbelangen wW IP II II Ml* Mevr P. J. de Rooy-Janse M.A. PJZ AGENDA Schrieven mu'j redaktie Henk Tegels Landschapswaardering daalt bij introduktie van windturbines MVJk onder redaktie van de Redaktiekommis- mf II Ik III4 sie Bond van Plattelandsvrouwen voot W Ilk Irl A Zeeland en Brabant MRedaktieadres: J Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op 13 april jl. is in de Prins van Oranje te Goes de jaarvergadering van de plattelandsvrouwen weer gehouden. Even na 10 uur opende mevrouw Elema de vergadering. De opkomst was erg goed, de zaal was goed gevuld. U heeft 14 april al de openingsspeech van mevrouw Elema in deze rubriek kunnen lezen. Het komt er op neer dat wij als plattelandsvrouwen alert moeten blijven bij de vele problemen die er in onze maatschappij spelen, zoals het milieu, het opheffen van klei ne scholen, de problemen in de landbouw enz. Ook in de jaren '90 moeten wij als bond aktueel blijven. Gelukkig had mevrouw Elema ook voor de toekomst alle vertrouwen in de ontwikkelingen binnen onze bond. Nieuw was dat we dit keer de verga dering begonnen met staande het Bondslied te zingen onder leiding van mevrouw Van der Linde. Dit ge bruik was in het vergeetboek ge raakt, maar is nu in ere hersteld. Mevrouw C. Dees-Kock begon er maar niet aan om het hele jaar verslag voor te lezen, dat zou wel erg veel tijd vergen, want alle 35 afdelin gen van onze bond zijn zeer aktief. Er zijn vele leeskringen aktief, er zijn koren, sportgroepen, volks dansgroepen, toneelgroepen en handwerkgroepen. Er worden erg veel exkursies, uitstapjes en reisjes georganiseerd. En natuurlijk zijn ook de maandelijkse bijeenkomsten zeer belangrijk en variabel. Uit de woorden van mevrouw Dees bleek duidelijk dat onze bond zeer aktief en veelzijdig is. HB nieuws van mevrouw A. Dees-de Looff Voor de laatste keer was mevrouw Jonge agrarische vrouwen wensen verbetering van hun positie. Dat bleek op de druk bezochte NAJK- bijeenkomst van jonge agrarische vrouwen op 8 april te Amersfoort. Ook op de landelijke boerinnendag op 7 april 1987 te Utrecht wensten jonge agrarische vrouwen verbete ring van hun positie. Sindsdien is er nauwelijks iets gebeurd. Het rapport 'Loon naar werken' is zonder veel commotie in de kast verdwenen en aan de positie van vrouwen is niets verbeterd. Ook het NAJK heeft jon ge agrarische vrouwen in de steek ge laten, zo was de teneur op 8 april jl. te Amersfoort. Het NAJK doet wei nig of niets aan het verbeteren van de positie van jonge agrarische vrou wen. De BINDER schrijft te weinig over de positie en belangen van jon ge agrarische vrouwen. Vrouwenplatform Hoe kunnen we als jonge agrarische vrouwen onze positie verbeteren?, luidde de vraag. Heel belangrijk is een landelijk NAJK-platform voor jonge agrarische vrouwen, meent de een. Het platform zou moeten bestaan uit afgevaardigden van pro vinciale 'vrouwenbesturen'. Een an der meent dat landelijk iets opzetten 20 A. Dees aan het woord namens het hoofdbestuur. Zes jaar lang heeft zij Zeeland hierin vertegenwoordigd. Op 1 juni aanstaande neemt ze offi cieel afscheid van het hoofdbestuur tijdens de Landelijke Jaarvergade ring te Utrecht. Het is de bedoeling dat er dan een bus vol Zeeuwse plat telandsvrouwen naar Utrecht gaat. Men kon zich in de pauze opgeven voor deelname aan die jaarverga dering. Ze vertelde dat er voortaan met por tefeuilles gewerkt zal worden in het hoofdbestuur. Volgend jaar, 1990, wordt een belangrijk jaar want dan bestaat de Plattelandsvrouwenbond 60 jaar. De oprichtingsdatum was 14 oktober 1930. In januari zal er een speciaal nummer uitkomen van de "Plattelandsvrouw", dat gewijd zal zijn aan dit jubileum. Mevrouw Dees vertelde ook dat er in het jubileumjaar 1990 op 9, 10, en 11 mei een bondstentoonstelling over het kreatief-ambachtelijk werk veel energie kost en dat de energie beter gestoken kan worden in het opzetten van het vrouwenwerk in de provincies. De meningen zijn ver deeld. Over één ding zijn de aanwe zigen het wel eens. Ze willen vanuit het NAJK naar buiten treden om hun positie te verbeteren door on dermeer druk op de politiek en het Landbouwschap uit te oefenen. Na veel heen en weer gepraat is het uiteindelijk NAJK-voorzitter Jos Roemaat die de knoop doorhakt. Na afloop van het emancipatie-projekt moet volgens hem het vrouwenwerk voortgezet worden. 'Een landelijk vrouwenplatform is daartoe voor waarde. Dat platform moet er ko men en dat komt er ook', zegt de NAJK-voorzitter zelfverzekerd. Het applaus geeft aan dat Jos het verlos sende woord heeft gesproken. Beloning Jonge agrarische vrouwen willen be loond worden voor hun werk. Ze wensen dat (fiskale) belemmeringen worden weggenomen die het gebruik maken van de reële beloning en het vormen van een manvrouwmaat schap belemmeren. Ook de voorlich ting over beloningsvormen kan wor den verbeterd, want de reële belo- zal worden georganiseerd in Zuidla ren. Het motto van de bond is nog steeds: "voor leden - door leden" stelde mevrouw Dees. Ze vond dat de bond met z'n tijd meeging, en ook kan helpen in moeilijke tijden, zoals de agrarische vrouwen nu on dervinden. Bestuurswisselingen Voor de kring Schouwen-Duiveland was aftredend en niet herkiesbaar mevrouw C. Mandemaker-Penning. Als haar opvolgster werd gekozen mevrouw L. Broek uit Nieuwerkerk. In deze rubriek heeft u al kennis kunnen maken met mevrouw Broek. Mevrouw A. Dees-de Looff was dus ook aftredend en niet herkiesbaar. Het PB stelt als kandidaat mevrouw H. Polderman-Martin, die al 3 jaar in het PB zit, en nu dus kandidate voor het hoofdbestuur is. Jammer genoeg is er voor de kring Tholen nog geen opvolgster voor mevrouw Polderman gevonden. Er werd har telijk afscheid genomen van de scheidende PB leden, met toespraak jes en attenties. Hoe werkt een leeskring? De leeskring van de afdeling Wemel dinge toonde hoe een leeskring te werk gaat. Ze bespraken het boek: "Hersenschimmen" van J. Bernlef onder leiding van mevrouw C. Mol- Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 14 mei: F.C. Peperbusse organiseert een voetbaltoernooi. Heb je zin om mee te doen, geef je dan op vóór 6 mei bij Jan Scheele, tel. 01174-327. 11 juni kanoën: We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de ning is fiskaal vaak niet zo onaan trekkelijk als wordt voorgesteld, ter wijl déze vorm meer recht doét aan de inzet van de vrouw dan de mee- werkaftrek. 'Thuis' moet je het zien te regelen, maar dat valt niet mee. Want 'de meeste jongens hebben nog nooit nagedacht over de belo ning van de vrouw'. De ca. 70 vrou wen op de NAJK-bijeenkomst willen verder een zwangerschapsverlof en gelijkheid van man èn vrouw in de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (AAW). Evenals vrouwen in loondienst wil len jonge agrarische vrouwen een rustperiode van zes weken voor en zes weken na de bevalling. Via een volksverzekering wenst men vervan gende, gratis hulp (geen geld) van de bedrijfsverzorging voor de uren die de vrouw op het bedrijf werkte. In de AAW pleitten de aanwezigen vrij wel unaniem voor het afschaffen van de inkomenseis die geldt voor vrouwen. Voor vrouwen zouden bij het aanvragen van een AAW- uitkering dezelfde regels moeten gel den als voor mannen. Janssen. Dit boek gaat over Maar ten, een man die dement aan het worden is. Ieder lid van de leeskring besprak een dag uit Maarten zijn le ven, want het boek is ook ingedeeld over de dagen van de week. Duidelijk kwam naar voren hoe moeilijk het is om dementie te accep teren, en wat een opgave het is voor de familie van een dement persoon om zo'n iemand goed te kunnen op vangen en verzorgen. Oude jeugdfo to's was een thema dat iedere keer terug kwam in het boek. De vrouw van Maarten kwam iedere keer met die foto's aan, in de hoop dat Maar ten weer iets zou herkennen en her inneren. Maarten vond die foto's be dreigend en werd er bang van, voor al omdat z'n vrouw er ieder keer weer mee kwam. Maarten verbrand de toen die foto's. De zaal kreeg op deze manier een goede indruk hoe een leeskring werkt, en het boek lijkt me zeer interessant en aangrijpend. Ontspanning De jaarvergadering bood ook het nodige aan ontspanning. Ten eerste kon men de prachtige, jaarlijks te rugkerende handwerktentoonstel- ling bekijken, die toegelicht werd door mevrouw M. Hoogedeure- Kievit, jammer genoeg aftredend voorzitster van de handwerkkom- missie. Gelukkig blijft ze wel docen te van de handwerkkommissie. Verder waren er allerlei foto's te be kijken die ingezonden waren voor de fotowedstrijd die het PB georgani seerd had. Alle foto's waren ge maakt tijdens aktiviteiten van de plattelandsvrouwen, zoals bijeen komsten, excursies, fietstochten, reisjes enz. De eerste prijs won de af deling Westkapelle met een leuke fo to van een fietstochtje. De 2e prijs was voor de afdeling Terneuzen met een foto over stekjes ruilen, en de 3e prijs was voor de afdeling Duiveland met een foto genomen op de "Dui- velanddag", waar de plattelands vrouwen een kraampje hadden. De 4e prijs was voor de afdeling Axel, met een foto over een "modderige" exkursie door het Verdronken Land van Saeftinge. De prijzen waren waardebonnen, te besteden bij een fotograaf. Marga Kool Ook het middagprogramma bood zeer veel ontspanning en genoegen. De kulturele kommissie had deze middag georganiseerd, en hiervoor de bekende Drentse schrijfster Mar ga Kool uitgenodigd. Dat bleek een zeer goede keuze, want een paar uur lang heeft de hele zaal zeer geïnteres seerd en geamuseerd naar haar ge- avond terug. In verband met de ka- nohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Diele- man, tel. 01173-1341. Afd. Noord-Beveland: 19 mei: Schuurfeest op de boerderij van Ch. v.d. Bilt, Noordlangeweg 19 te Kats. Aanvang: 21.00 uur. Entree: leden ƒ3,niet-leden ƒ5, Afd. Schouwen-Duiveland: 6 mei: Dropping. Opgave bij Jos v. Felius (01114-1514, na 18.00 uur) of bij Jeanette Capelle (01114-1513). Bij opgave krijg je plaats en tijd van vertrek doorgegeven. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 10 juni: Groot feest vanwege het Introduktie van windturbines in het landschap gaan gepaard met een af name van de landschapswaardering. De mate van afname hangt vooral af van het aantal geplaatste turbines en het landschapstype, waarin deze zijn geplaatst. Minder invloed gaat uit van de opstellingsvorm en de ver schillen in grootte van turbines. Dit zijn de belangrijkste konklusies uit het onlangs verschenen onder zoekrapport "Landschappen met windturbines; een omgevingspsy chologisch onderzoek naar de land- luisterd. Ze vertelde haar verhalen in het Drentse dialect, en dat was heel goed te .volgen, het leek soms een beetje op Zeeuws. Ook droeg ze prachtige gedichten voor in het Drents, en dat klonk wat mooi. Mevrouw Kool zet zich er voor in om de dialecten en de streektalen te behouden. Het zou heel erg zonde zijn als de dialecten voorgoed zou den verdwijnen, en we moeten ons er niet voor schamen om dialect te spreken. Van het begin tot het einde wist ze de zaal te boeien en te amuse ren op haar eigen unieke manier. Hieronder volgt nog een gedicht in het Drents van haar, getiteld "Schrieven mu'j". Al met al was het een zeer interes sante en prettige jaarvergadering in Goes, en degenen die er geweest zijn zullen dat met mij beamen, en dege nen die er niet geweest zijn hebben dus wat gemist. M.T. Vleugel-Mandemaker Schulen kuj binnen de muren van oen taal binnen de greinzen van oen streek een dörp gef leite as meinsen verweeit en woorden warmt as de tied kold wordt en grel schrieven mu'j buten de muren van oen streek binnen de greinzen van oen taal woorden liegt die niet bevochten bint die niet graaft hoe diepe de waorheid zit oen angst oen liefde zwart op wit vechten zu'j binnen en buten dörp en streek binnen en buten taal en tieken breken wat onweer dig is en wat goed is ruumte geven recht op toekomst zicht op leven schoon op warm deur en deur het huus van oen taal da een plek hebt um te aoverleven 50-jarig bestaan van de afdeling in de 'Braakman' voor alle PJZ'ers en oudleden m.m.v. een live-band, een dansgroep en enkele sketchjes. Ook is er een koffietafel. De kosten hier voor bedragen ƒ25,— p.p. Dit be drag s.v.p. van tevoren overmaken op reknr. 392470527, p/a Langeweg 22 te Sluiskil. Als je er bij wilt zijn, en natuurlijk wil je dit meemaken, bel dan naar een van de bestuursleden of naar Anja (01157-1395). Provinciaal: 22 mei: Vergadering Hoofdbestuur in het 'Pannenhuis' te Hoogerheide. 27 mei: Landelijke sportdag te Zevenbergen. schappelijke aspekten van windener gie", door de R.U. Leiden in op dracht van de Rijks Planologische Dienst. Vanuit landschappelijk oogpunt is het beter een beperkt aantal turbines van 1 Megawatt te plaatsen dan een groter aantal kleinere turbines van 0,2 Megawatt. Verder is uit de resul taten op te maken dat het best kan worden aangesloten bij industriële komplexen en bij bestaande in- frastruktuur. In dit laatste geval zijn lijnvormige opstellingen van turbi nes te prefereren. Vrijdag 5 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20