Lemken-Variopack vorenpakkers: BON Ij IS ONZE VEILIGHEID U EEN STUKJE VRIJE TIJD WAARD? BETONPLATEN adverteren het medium uitstek KEIVI ploegen en zaaibedbereiding in één werkgang. Het Korps Nationale Reserve (NATRES) bestaat uit vrijwilligers, die in hun vrije tijd worden opgeleid om zodra dat nodig is, een belangrijke rol te spelen bij de beveiliging van ons land. Bij oorlogsdreiging nemen zij onmid dellijk de bewaking op zich van vitale punten, zoals bruggen, stations en dergelijke. Punten, die in eerste in stantie van belang zijn voor een ongestoorde mobilisatie, maar die ook daarna moeten worden be veiligd, tegen bijvoorbeeld sabotage. De NATRES-vrijwilligers zijn dan het eerste op hun post. Dat kan, want die post is in of dicht bij hun woon plaats. Dat heeft bovendien als voor deel dat zij het gebied dat zij moeten bewaken kennen als hun broekzak! Om op hun taak berekend te zijn, oefenen zij regelmatig, in totaal zo'n 100 uur per jaar. Die tijd is verdeeld over oefenavonden van 3 a 5 uur en oefendagen (5 a 8 uur) in het weekend. Voor deze oefeningen ontvangen zij- een tegemoetkoming in de kosten. Is onze veiligheid u een stukje vrije tijd waard en ligt uw leeftijd tussen 19 en 50 jaar? Vraag dan meer informatie, door onderstaande bon in te sturen. f'J j- Verbazing over uitlatingen van LEI-direkteur prof. De Veer Het voorjaar niet de gemakkelijkste tijd Champignonteelt in 1987 minder verliesgevend Enkele pluspunten: - variabele werkbreedte door het eenvoudig monteren en demonteren van de afzonderlijke ringen (tot 3.00 m); - regeling van de bodemdruk van het naloopwerktuig met de paralellogramconstructie van de verbindingsbalk; - veel ruimte tussen de vorenpakker en vanghaak; - verbeterde kwaliteit van de bodembewerking door de variatie in tophoek van de ring (30° en 40°) en ringdiameter (700 en 900 mm 0); - wendbare naloopwerktuigen: croskillrol, nokkenrol, verkruimelrol met sleepbalk ook in combinatie met triltandeg; - verstoppingsvrije werking door reinigingsbanden; - frontaanbouw mogelijk. Oostburg Langestraat 46 4501 BS Oostburg 01170 - 2177. Kuitaart Fr. Hendrikstraat 60 C*V4\//~M 4586 AC Lamswaarde 01142 - 380. ynv/ K s Heerenhoek Werrilaan 67 r~~^^ 4453 VL s Heerenhoek 01105 - 2150 Hoogerheide Antwerpsestraatweg 48 Cehave nv Veghel 4631 RB Hoogerheide 01646 - 3350 De ah's en oh's zijn niet van de lucht... als uw familie en vrienden een gehoortekaart uit de Mercard- kollektie zien Want Mercard heeft de nieuwste ontw erpen Kreatief. fris £n fraai. Het album ligt bij de drukker ter inzage. Vraag erom: Mercard! 200x200x12 cm gewapend voor vloeren en erfverharding. Prijs slechts 108- p/st. ex BTW. Franco thuis! Betaling bij aflevering. Bouw- en Houthandel Jan P. Boogert tel. 01114-2682, Oosterland. Ook uw goedkoopste adres voor betonstraatstenen en tegels! Ik wil graag meer informatie over de NATRES. Naam: Adres: Postcode: woonplaats: Registratienummer: Geboortedatum: Telefoonnummer: m/v Prov.: Enkele tuinders in WEST BRABANT die fier konden vertellen dat hun vroege aardappelen de derde week van april boven begonnen te komen, 10 dagen eerder dan nor maal, hebben pech gehad. Een flin ke nachtvorst deed zelfs de bo venstaande spruiten onder het piastic bevriezen. Meestal treedt bij afvriezen in dit stadium weinig scha de op. Na een week is er weinig meer van te zien en de ondergrondse ont wikkeling gaat gewoon door. Toch stonden er in mei nog dorés in kistjes te wachten totdat ze de grond in konden. Het areaal vroege aardappelen is zo als verwacht wat minder. Voorna melijk telers, die jaarlijks enkele hektares dorés teelden zijn door te genvallende resultaten afgehaakt. Met de weersverandering zijn de eer ste sperziebonen weer gezaaid, al of niet onder plastic. Enkele bonente lers hebben, met de weersvoorspel ling op lange termijn van warm weer, geen plastic gebruikt. Of er meer of minder sperziebonen wor den uitgezaaid dan vorig jaar staat nog niet helemaal vast. Op de zand gronden zal de oppervlakte wat klei ner zijn. Er treedt dit jaar een ver schuiving op naar de kleigronden. Vorig jaar werd al een aanzienlijk areaal op de kleigrond uitgezaaid maar door ongunstige weersomstan digheden en een slechte prijsontwik keling is deze teelt over het algemeen tegengevallen. Met het warmer worden loopt de af zet van prei op een eind. Bij tempe raturen van rond de 17°C schiet prei snel door zodat er geen afzet meer mogelijk is. Eind april 'viel het al niet mee om kwaliteit in de veilingkist te krijgen. De prijs was er dan ook naar, in veel gevallen amper 50 cent. In sommige vakbladen wordt mel ding gemaakt dat prei een ideale teelt is voor de akkerbouwbedrijven. Saldo's van 15.000,tot 20.000,worden er bij kostprijs berekeningen behaald. Bedrijven die met prei willen beginnen moeten eerst maar eens hun licht op gaan steken bij de traditionele preiteler. Diverse bedrijven die enkele jaren geleden geïnvesteerd hebben in de preiteelt zijn ermee gestopt en dit is een teken aan de wand. Met verbazing hebben overigens vol- legrondstuinders en boomkwekers vorige week in het ZLM-blad het ar tikel van prof. De Veer gelezen. De direkteur van het LEI stelde op een symposium dat in de toekomst Zee land zich uitermate leent voor volle- grondsgroenten, fruitteelt en boom kwekerij. Als LEI-man moet hij toch weten dat in de groenteteelt en vooral het laatste jaar in de boom kwekerij weinig verdiend wordt. Sommige akkerbouwbedrijven staan op de rand van de afgrond doordat ze de stap namen om op grote schaal vollegrondsgroente op eigen risiko te telen. Als groenten, waar weinig werk aan is* op kontrakt geteeld gaan worden dan is het rendement te vergelijken met een goede graan oogst. Mensen met een verantwoordelijke positie zoals prof. De Veer moeten zich eerst wat meer in de praktijk verdiepen voordat ze een uitspraak doen. Andere overheidsfunktiona- rissen vertellen in Groningen en Friesland dat daar de toekomst ligt voor groenten, fruit en siergewas sen. Voor bedrijven die hier serieus op ingaan wordt het niet gemakke lijker. Ik ben wel/niet in dienst geweest. in een ongefrankeerde enveloppe sturen aan: NTC, Antwoordnummer 10100, 2800 VB Gouda ZLM De voorjaarswerkzaamheden zijn ook op THOLEN weer hervat, het zijn nu in hoofdzaak de zware gron den die aan de beurt zijn, dan onder vindt men pas hoe het dit jaar met de struktuur gesteld is. Het valt niet mee om daar een redelijk zaai- of pootbed van te maken. Ook het tijdstip waar men nu zaait speelt een rol. Het is inmiddels mei geworden, het is dan vrij normaal dat het in de ze periode langere tijd droog kan blijven. Men kan de fijne zaden o.a. van bloemen ook weer niet te diep wegstoppen, zodat er voor de zaad telers weer een min of meer spannen de tijd aanbreekt. Men weet dat een gelijkmatige opkomst bij dit soort gewassen al in "het beginstadium" voor een groot deel de opbrengst kan bepalen. Het is altijd maar af wachten je kan alleen je best eraan doen maar dan houdt het ook op. We zijn nu eenmaal van de natuur afhankelijk, waarbij de faktor "weer" in ons klimaat erg grillig is, zo ook met de nachtvorsten van vo rige week die hier o.a. aan de vroege aardappelen behoorlijk wat schade deden. Het afdekken met plastic biedt hiertegen geen bescherming. Onder glas zijn de weersovergangen ook goed merkbaar, al kan men dit beter opvangen. O.a. snijbonen zijn hiervoor behoorlijk gevoelig. Bij dit gewas moet men in het beginstadium voorzichtig zijn met water geven, daar anders gemakkelijk een te welig gewas ontstaat met meestal zwakke bloemen en knoppen. Bloemrui kan dan een vervelende kwaal zijn, de oorzaak is echter niet altijd zonder meer te achterhalen en is dikwijls een samenspel tussen meerdere fak- toren, waar men bij dit gewas nog Vrijdag 5 mei 1989 weinig van afweet. Het is wel bekend dat een schraal wat traag, groeiend gewas in het begin de minste proble men geeft met de zetting. O.a. het uitplanten van een wat grotere plant in b.v. plastic pot maakt het gewas ook dikwijls om die redenen vrucht baarder. Wanneer men een snel groeiend ge was door droog houden af moet remmen kan er tijdens een overvang naar zonnig weer een erg droog kli maat ontstaan. Broezen kan het be ruchte slapgaan en verbranden van de bonebladeren wel veel voorko men maar of dit bloemrui geheel kan voorkomen wordt wel betwijfeld. Het is soms erg moeilijk voor een tuinder wat hij dan moet doen. De bedrijven met champignonteelt in Nederland hadden in 1987 een verlies van ruim 31.000 gulden per bedrijf, of 7% van de kosten. Ten opzichte van het vorig jaar steeg de rentabiliteit met 17 procentpunten. De totale opbrengsten (in guldens) namen per vierkante meter - vrijwel geheel door hogere prijzen - met ruim 21% toe. De gemiddelde prijs per kg steeg van 2,06 in 1986 tot f 2,41 in 1987. De kosten zijn per vierkante meter met ruim een half procent gedaald. In het begin van 1988 had het LEI een raming gepu bliceerd over de champignonteelt. De definitieve cijfers wijken in gun stige zin wat af van voornoemde raming. 19 KORPS NATIONALE RESERVE VRIJWILLIGERS VOOR ONZE VEILIGHEID.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19