"Ik zie de toekomst van het fonds rooskleurig in voor boer en belegger" Direkteur ing. Gerrit Bruggink verlaat Fagoed: Bruggink is rentmeester tussen bos en landbouwgrond Gerrit Bruggink, de scheidende direkteur van Fagoed, is één van de voorvechters van de oprich ting van Fagoed geweest. Hij is er van begin af aan bij betrokken geweest en heeft vooral toen het op geld los peuteren aankwam, de kar getrokken. Op 20 april jl. is hij met de VUT gegaan. Gerrit Bruggink kwam in 1952 van de kursus van de Heidemij, de voorloper van de Hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische School. Nadat hij in 1957 het di ploma rentmeester had behaald, heeft hij altijd in die hoedanig heid gewerkt met steeds toene mende verantwoordelijkheden. "In mijn leven heb ik uitdagin gen nooit geschuwd. Zo is de stichting KAFI vanuit het rent meesterskantoor van de Heide mij ontwikkeld en heb ik de ver antwoordelijkheid voor het rent meesterskantoor als een aparte onderneming binnen de Heide mij op me genomen, ledereen zei dat het niet kon, ik vond dat het wel kon en heb dat waar gemaakt. Een van de bijzondere aspekten van mijn loopbaan is geweest, dat ik altijd heen en weer geslin gerd ben tussen bosbouw en landbouw. Afwisselend hadden deze het zwaarste accent. Ik ein dig dus met landbouw". Gerrit Bruggink heeft in 1984, hij was toen hoofd Beheer en Ex ploitatie, het rentmeesterskan toor van de Heidemij, tegen de direktie gezegd dat hij in 1986 wat anders wou gaan doen. Daarmee zette hij veel op het spel. Hij zou een mooie funktie verlaten voor iets onbestemds en dat is Fagoed geworden. Een mooiere afsluiting van zijn werk zame loopbaan had hij zich nau welijks in kunnen denken. Bruggink is ook altijd heel aktief geweest in de bestuurlijke sfeer. Nu nog is hij sekretaris van Ko ninklijke Nederlandse Bosbouw G. Bruggink Vereniging, voorzitter van de examenkommissie leerlingenstel sel praktijkschool Arnhem en se kretaris van de Rent meesterskamer. "Ik zal me geen moment verve len als ik met de VUT ben", zegt hij. "Al zeg ik het zelf, ik ben nogal handig. Het is ongeveer zo dat wat mijn ogen zien maken mijn handen. Daarbij krijg ik iets wat je maar eenmaal krijgt, namelijk tijd. Er moet volgens mij een goede verhouding zijn tussen de tijd die het kost om geld te verdienen en de tijd die het kost om het verdiende geld op te maken. Voor mij is nu de tijd aangebroken om het geld op te maken. Ik ga ook meer wandelen met een rugzak. Op zo'n wandeling kan ik nadenken over een bepaald woord voor een gedicht dat ik tij dens zo'n wandeling uitdenk. Ik vind het altijd leuk dingen te doen en te ontdekken op de grens van wat wel en wat niet kan. Daarom wil ik bewust ruimte open laten voor dingen die ik nog niet kan. Dat houdt een nieuwe uitdaging in". Fagoed is een beleggingsinstelling, die de aktiviteiten van de beleggers in de landbouw bundelt. Het Fa- goedfonds houdt zich bezig met het aantrekken van het benodigde kapi taal, het aankopen van landbouw grond en het uitgeven van die grond in erfpacht. Fagoed belegt alleen in landbouwgrond niet in opstallen. "Dat geeft te veel sores met het be heer. De kosten van het apparaat zouden hierdoor alleen maar hoger worden", zo steekt Gerrit Bruggink van wal. "Dit laag houden van de apparaats kosten houdt ook in dat we alleen maar erfpachtkontrakten aangaan voor minimaal 10 hektare. Het erf- pachtkontrakt van Fagoed is zeer bijzonder", legt Bruggink uit. Zo kan de erfpachter kiezen tussen een erfpacht periode van minimaal 27 jaar en maximaal 39 jaar. Dit is ge daan om maatwerk te leveren. Bij voorbeeld iemand is 30 jaar als hij in zee gaat met Fagoed. Hij wil tot zijn 65 blijven werken, dan kiest hij een periode voor de erfpacht van 36 jaar. Er wordt echter maar weinig gebruik gemaakt van deze keuzemogelijk heid. Tweederde van de erfpachters kiest voor de langste periode en een derde voor de kortste. In maar drie gevallen heeft men voor een tussen liggende periode gekozen. Terugkooprecht Het sterkste van het kontrakt vind ik het terugkooprecht. Het is een een zijdig recht van de erfpachter. Het biedt hem de mogelijkheid steeds na twaalf jaar en aan het eind van het kontrakt de grond terug te kopen. Bij overlijden van de erfpachter heb ben zijn erfgenamen ook het recht van terugkoop. Ze kunnen kiezen uit de verkoop van het erfpachtrecht of terugkoop van de grond. Normaal moet iemand vier maanden voor de afloop van de termijn bekend maken wat hij wil. Bij overlijden hebben de erfgenamen zes maanden de tijd om te beslissen. Het terugkooprecht van Fagoed- erfpacht is zelfs een sterker recht dan het voorkeursrecht van de pach ter in de pachtwet", verklaart Brug gink. Bij die regeling kan de pachter de grond alleen kopen als de ver pachter het wil verkopen. De pach ter kan niet zeggen en nu wil ik het kopen. Het is een passief kooprecht. De pachter weet nooit wanneer de grond te koop wordt aangeboden. Het kan wel op een voor hem heel ongunstig moment zijn. Wel geniet de pachter de bescherming van de grondkamer en kan hij tegen vast gestelde prijzen kopen. Terugkooprecht Het terugkooprecht van Fagoed is aktief. De erfpachter weet precies dat hij na twaalf jaar zijn grond weer kan terugkopen. Ook wat be treft de prijs weet de erfpachter waar hij aan toe is. De wijze van bereke nen van de terugkoopprijs wordt in het erfpachtkontrakt vastgelegd. De Vrijdag 5 mei 1989 terugkoopsom bedraagt minimaal de oorspronkelijke koopsom (70% van de vrije waarde op het moment van koop) en maximaal de pacht- vrije waarde van het moment, waarop de terugkoop plaats vindt". Met en kele cijfertjes op het bord verduide lijkt Bruggink zijn verhaal. "Dit terugkooprecht", vervolgt hij, "onderscheidt het Fagoed-kontrakt ook van het gewone erfpachtkon trakt. Daar is geen verlengingsrecht en geen terugkooprecht ingebouwd. De boer heeft dus geen onderhande lingspositie. Bij Fagoed wel. Hij kan zelf beslissen of hij terugkoopt of niet. Bij Fagoed zit je als boer trouwens altijd goed. Zolang de vrije waarde hoger is dan de gekapitaliseerde waarde van de grond, die in het kon trakt is'vastgesteld, is de boer voor delig uit. Verkoop van de grond na terugkoop levert winst op. Maar", zegt hij met nadruk, "het klinkt mis schien gek, ook als de grondprijzen sterk dalen is een Fagoedboer goed uit. Vergeleken met een boer die een hypotheek op zijn grond heeft is hij Toekomstig direkteur Fagoed Erik Somsen. misschien de eerste jaren meer kwijt, maar uitgespreid over de hele perio de behaalt hij een flink voordeel. Ook accountantsbureaus hebben be rekend dat Fagoed in alle gevallen voordeliger is". Canon Bruggink roert na de terugkooprege ling de canon aan. "Deze wordt tus sen de partijen vastgesteld als een percentage van de aankoopprijs in- klusief de aankoopkosten van de grond. De canon wordt elke drie jaar herzien met een percentage dat de helft bedraagt van de verhoging van de pachtprijs en de helft van de verhoging van de prijsindex van de gezinskonsumptie. De beleggers ke ken eerst vreemd aan tegen deze konstruktie. Zij zijn gewend te reke nen met de verhoging van de gezins konsumptie en niet met de pacht prijs. Achteraf gezien is het een ge lukkig compromis geweest". Deelnemers De eerste aanvragen voor gronden van Fagoed kwamen uit Groningen en Drenthe. "Niet zo verwonder lijk", zegt Bruggink, "twee van de grootste voorvechters, Barlagen en Veen van de DLG, kwamen uit die provincies. In het tweede jaar was er een sterke groei te zien in de Hollan den. Nu hebben we grond in alle provincies. Groningen, Zuid- Holland en Drenthe liggen daarbij op kop. In het begin hebben we al leen belegd in akkerbouwgrond. Nu bieden ook veetelers hun gronden aan. De helft van de mensen die met Fa goed in zee gaan, willen hun bedrijf uitbreiden. Die uitbreiding laten ze dan door Fagoed financieren. Soms brengen ze ook eigen grond in. Er zijn ook boeren die elders een nieuw bedrijf beginnen. Ze verkopen het oude bedrijf en laten het nieuwe, vaak grotere, bedrijf voor een deel door Fagoed financieren. Sommigen maken daarbij gebruik van het ver schil in grondprijs tussen het westen en het noorden van het land. Een an der voorbeeld is iemand die een zeer slecht verkaveld bedrijf had en daar een mooi blok voor terugkoopt, dat ook nog 2,5 keer zo groot is als zijn oude bedrijf. Starters In een aantal gevallen helpt Fagoed echte starters, boerenzoons die een eigen bedrijf willen beginnen, maar niet op het ouderlijk bedrijf kunnen komen. Deze starters moeten na tuurlijk, net als trouwens de andere aanvragers, een financieel verhaal kunnen laten zien. Doorslaggevend bij deze boeren is vaak het vertrou wen dat we als Fagoed hebben in de jonge ondernemers. "Ik vind dit persoonlijk de aardigste gevallen", vertelt Bruggink. Zo'n 18 procent van de gevallen be treft bedrijfsovernames. Boeren die in deze gevallen van Fagoed gebruik maken, hebben vaak meer kinderen die ze met het netto-kapitaal dat ze van Fagoed krijgen, uitkopen. De laatste financieringsmogelijkheid is herfinanciering. Boeren die willen investeren in hun bedrijf en voor de benodigde financiën hun bedrijf via Fagoed in erfpacht nemen. Fagoed licht de bedrijven wel door voordat ze de grond in erfpacht neemt. Daarbij kijken we naar drie dingen, de kwaliteit van de grond, de kwaliteit van het ondernemer schap en de financiële positie van de boer. Bij het beoordelen van de kwa liteit van de grond kijken we onder andere naar de gebruiksmogelijkhe den in relatie tot het gebied. We wil len daarbij graag in heel Nederland kopen en ons niet beperken tot één streek. We willen als beleggings fonds ook graag te maken hebben met levenskrachtige bedrijven. Het ondernemerschap van de boer is dan ook vaak doorslaggevend. Erfpacht verkopen "Weet je wat zo aardig is", vertelt hij enthousiast, "dat ook in de prak tijk gebleken is dat het Fagoed- erfpacht zijn waarde behoud. We hebben in het voorjaar twee gevallen gehad van erfpachters die hun recht verkochten. In beide gevallen was het verkoopbedrag hoger dan op grond van verwachtingen mocht worden aangenomen. Dit verkopen van het recht kan bij erfpacht, om dat het een zakelijk recht is. Dit in tegenstelling tot pacht dat een per soonlijk recht is en dat je dus niet kunt verkopen. We hebben als Fagoed weinig over de koper te zeggen. We kunnen het bedrijf niet zo doorlichten als bij de eerste erfpachter het geval is ge weest. Toch hebben we er bij de ver koop vertrouwen in dat de koper ook weer een goede ondernemer is. De boer moet wel toestemming vra gen aan Fagoed om te verkopen. Maar Fagoed moet wel behoorlijke sterke argumenten hebben om de koop niet door te laten gaan. De be langrijkste voorwaarden is wel dat de verkochte grond weer als land bouwgrond gebruikt wordt. We be leggen in landbouwgrond en dat wil len we ook zo houden. Zou een boer aan een autosloper willen verkopen, dan zouden we die verkoop niet toestaan", zegt Bruggink zeer beslist. Een ander punt waar Bruggink op wijst is dat het kontrakt van Fagoed geen limitieve opsomming bevat van allerlei zaken die wel of niet mogen. Landbouwbedrijven blijven altijd in ontwikkeling", vindt hij, "daarvoor kan je de regels niet voor twintig of dertig jaar vastleggen. Mensen kun nen ons altijd bellen als ze iets willen regelen buiten het kontrakt om. Fa goed zal dan altijd proberen een re delijk handelende partij te zijn, die echter het zakelijk belang niet uit het oog verliest. In principe kan iemand pas na twaalf jaar de hele oppervlakte die hij in erfpacht heeft uitgegeven, te rugkopen. Stel nu, hij wil een schuur bouwen die bijvoorbeeld volgens het bestemmingsplan alleen maar ge bouwd mag worden op het gedeelte dat hij bij Fagoed in erfpacht heeft gegeven. Fagoed zal dan naar alle waarschijnlijkheid beslissen dat deze boer de benodigde oppervlakte voor de schuur kan terugkopen. Een ander geval waarin de belangen van Fagoed en de boer gelijk lopen is bij ruilverkaveling. De boer wil graag een goed stuk grond krijgen in verband met zijn terugkooprecht. Fagoed wil graag beleggen in een grond van een goede kwaliteit.'Dit samen optrekken kan een verster king betekenen naar de landinrich tingskommissie toe. De ruilverkave lingsrente komt echter geheel voor rekening van de erfpachter. Braaklegging Als Fagoed hebben we geen pro bleem met de braaklegregeling. Een boer kan daar zonder toestemming gebruik van maken. Waar we wel problemen mee hebben is met bebos sing van de grond. We hebben dan geen zekerheid dat de waarde van de ondergrond op peil blijft. Een ander probleem is de ruimtelijke ordening. Niemand heeft mij nog verzekerd dat een perceel dat een maal bebost is ook niet tot in lengte van jaren bos moet blijven. Beleggers De boer is de ene kant van het ver haal, aan de andere kant van Fagoed staan de beleggers, de mensen en or ganisaties die geld in het fonds moe ten stoppen. Op het ogenblik heeft Fagoed 3300 ha in eigendom voor een totale waarde van 70 miljoen gulden. Fagoed groeit aanzienlijk sneller dan bij de start werd ver wacht. Dit betekent dat er ruimte ontstaat voor nieuwe participanten. "Het aantrekken van nieuwe beleg gers gaat eigenlijk te langzaam", vindt Bruggink. "Dat is jammer, maar de beleggers zijn nog niet zo vertrouwd met het beleggen in land bouwgrond. Toch is het een zeer so lide belegging. Het onderpand slijt niet, het kan niet verdwijnen, niet verbranden, het heeft geen verzeker bare en onverzekerbare risiko's. Daarbij was het rendement voor de beleggers dit jaar 4,72%. Een ander voordeel is dat een buffer van 30% ontstaat tegen waardedaling, door dat de landbouwgrond maximaal te gen 70% van de vrije waarde ge kocht wordt. Bij beleggers is het echter gebruike lijk de vaste rentevoet te vergelijken. Dit is het percentage waarop kosten en opbrengsten over een reeks van jaren gelijk zijn. Bij Fagoed komt deze vaste rentevoet op 6,25%. Het is zaak dat Somsen samen met Luteijn als voorzitter van de Raad van Toezicht deze zomer nieuwe be leggers gaat benaderen. We ontwik kelen hiervoor een nieuwe prospec tus. Gelukkig zijn we nu wat beken der dan in het begin en hebben we la ten zien een solide fonds te zijn. Op het ogenblik is er een zekere span ning tussen het aanbod van grond en de hoeveelheid geld die beschikbaar is voor de aankoop ervan". 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17