ely voor het beste werk LIGTERMOET LELYi INDUSTRIES NV Nauwkeurig stikstof strooien fonduiïOefo CENTERLINERCB1600 LIGTERM0ET AMRO onderzoek: belangstelling voor leasen melkquotum groot iKÏ POSTBUS26 f 3155ZGMAASLAND TEL.01899-12644-TELEX21617-FAX01899-20923 Een altijd symmetrisch strooibeeld, dat midden achter de trekker ligt, ongeacht de soort en de aard van de kunstmest. Een grote overlap tot aan het vorige trekkerspoor. Een grote werkbreedte tot 24 meter, waardoor een zeer grote capaciteit. Bovendien wordt een uitstekende verdeling van de kunstmest bereikt. De machine is zeer geschikt voor de overbemesting waarbij de spuitsporen op het veld worden aangehouden. De ideale strooier voor professionele landbouwers! Vraag uw Lely dealer om meer informatie en naar gebruikersadressen. gele roest... dan beslist TILT is niet voor niets het bekendste graanfungicide; verhoogt de opbrengst; verbetert de kwaliteit; bestrijdt bijzonder veel schimmels; heeft langdurige, systemische werking; is uitstekend in te zetten tegen afrijpingsziekten; is de goede keus tegen gele roest; is de juiste basis voor eventuele tankmixen; is toegelaten in tarwe, gerst en graszaad. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ga zorgvuldig met gewasbeschermingsmiddelen om. Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY A.G., Bazel. Zwitserland. Vrijdag 5 mei 1989 De melkveehouders tonen grote be langstelling voor het leasen van melk-quotum. Verwacht wordt dat zij in 1989 minder zullen investeren. Dit zijn enkele conclusies uit een on derzoek dat AMRO bank samen met Agro Ser heeft verricht. Het onderzoek met als titel "Mana gement en ontwikkelingen in de melkveehouderij" is gepubliceerd in het kader van de komende Werktui- gendagen in Liempde van 8 t/m 10 mei. Het is representatief voor de gespecialiseerde melkveehouderijbe drijven met een bedrijfsomvang gro ter dan 70 SBE. Bijna tweederde van de melkveehou ders zegt de intentie te hebben om melkquotum te leasen. Gemiddeld is men bereid 34 cent voor een liter te betalen. Overigens varieert het be drag waarvoor men wil huren van 15 cent tot 50 cent per liter. De moge lijkheid om te huren zal beperkt zijn omdat maar een zeer klein aan tal melkveehouders bereid is quotum te verhuren. Investeringen De goede resultaten in de melkvee houderij betekenen dat er door veel melkveehouders is geïnvesteerd. In 1988 heeft 92°7o van de melkveehou ders in totaliteit circa ƒ1 3,5 miljard geïnvesteerd. Dit is meer dan 100.000,per bedrijf. De ver wachting is dat in 1989 aanzienlijk minder zal worden geïnvesteerd. Met uitzondering van de aankoop van melkquotum en in iets mindere mate de bouw van mestopslagcapa- citeit zal in andere bedrijfsmiddelen minder worden geïnvesteerd. Het to tale investeringsbedrag wordt voor 1989 op ruim 2 miljard geraamd. Milieukrant voor de kerken De 'Vereniging voor Goed Rent meesterschap' (VGR) heeft onlangs een informatieve milieukrant uitge geven onder de titel 'Heel de Schep ping'. In de acht pagina's dikke krant wordt o.m. aandacht geschon ken aan de achtergronden van de mi- lieukrisis en de mogelijkheden van de kerken om met "Heel de schep ping" bezig te zijn. Ook is de kerstrede van koningin Beatrix inte graal opgenomen. De krant kost 0,65 per stuk en is te bestellen bij: VGR, Singelstraat 7, 4461 HZ te Goes. De ervaringen in de praktijk laten zien dat tijdens het groeiseizoen vaak te weinig rekening wordt ge houden met de stikstofwerking uit drijfmest. Met name in de tweede snede, als de bodemtemperatuur gestegen is, mag minimaal met 1 kg N per ton drijfmest gerekend worden. Het is van belang snel na vrijkomen van het perceel de N te strooien. Dus direkt na uitscharen of inkuilen. In groeizame periodes wordt vaak snel omgeweid zodat in een korte tijd veel stikstof wordt gestrooid. Het zelfde geldt bij zeer jong inscharen of maaien. In dergelijke situaties is niet alle gestrooide stikstof al ver bruikt. Houd hiermede bij de hoogte van de stikstofgiften rekening. Bij vaker strooien dus de giften per keer wat verlagen. Maak in de zomer, juli/augustus, ook de balans eens op hoeveel stikstof reeds gestrooid is per per ceel. De optimale stikstofgift is 400 N per ha. Dit is inklusief de stikstof uit drijfmest. Is begin of half augus tus reeds de maximale stikstofgift bereikt stop dan met stikstof strooi en. Beter was de giften vanaf het voorjaar iets beter te verdelen. Houd daarom van nu af daar reeds reke ning mee. De heer W. den Boer, CR Noord-Brabant en Zeeland 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15