Frankrijk voor de Nederlandse varkenshouderij nog geen konkurrent Vereniging Zeeuws Melkschaap dit jaar 5 jaar oud Geen subsidies voor regionale melkkontrole Verhoogde infektiekans op leverbot Door hygiëne en strenge gezondheidseisen behoudt Nederlandse varkenshouder voorsprong Voorlopig kan Frankrijk voor de Nederlandse varkenshouderij nog niet gezien worden als een in de weg staande konkurrent. Misschien dat dit in de toekomst kan veranderen. Momenteel zijn de Neder landse varkens door onze goede infrastruktuur veel sneller naar de distributiecentra te Parijs te vervoeren dan een groot deel van de Franse varkens. Nederland kan technisch niets meer van zijn Franse kollega's leren, maar omgekeerd nog wel. Dit onder meer bleek tij dens een bezoek van een gezelschap Franse varkenshouders, studen ten en voorlichters aan het vermeerderingsbedrijf van de familie Goetstouwers te Rucphen, als onderdeel van een excursie naar ons land. Deze excursie was onderdeel van een kursus op het opleidingscentrum van de chambre d'Agriculture, de voor lichtingsdienst, in Bretagne en mi nistère de l'Agriculture. De deelne mers waren in hoofdzaak afkomstig uit Bretagne. Van wat ze tot dusver in Nederland gezien hadden werd veelvuldig de opmerking gemaakt dat het hier op de bedrijven zeer hy giënisch is en dat de bedrijfsgebou wen een duurzame en solide indruk maken. Er werden dan ook vaak vragen gesteld in de richting van fi nanciering, aflossing en rentabiliteit. In vergelijking met Nederland wor den er niet zulke grote investeringen gedaan hoewel de kosten er over het algemeen lager zijn en de opbrengst- prijzen vrijwel gelijk. Hieruit kan de konklusie getrokken worden dat het technisch resultaat er minder is te meer daar ze Nederland als varkens- sexporterend land vrezen. Over de technische resultaten werd niets los gelaten, maar er werd wel geïnfor meerd naar de diverse voedersyste men en rantsoenen die hier gebruikt worden. Aangaande de milieunormen zijn in Frankrijk richtlijnen opgesteld die afwijken van de Nederlandse. De varkensbedrijven hebben er geen mestreferentie en hoeven geen hef fingen te betalen. Alleen moet wor den aangetoond waar hun mest blijft. Bij uitbreiding of stichten van een nieuw bedrijf moeten op een plattegrond alle percelen vermeld staan waar de mest naar toe gaat. Varkenshouders ontvangen bij ver koop ongeveer 2,per m'. Uit breiding van het aantal varkens in Frankrijk zit er niet in omdat ze in de specifieke varkensgebieden uit breiding niet zo meer zien zitten, het wordt moeilijker om vergunningen te krijgen, en doordat de akkerbou wers niet bereid zijn in deze tak te in vesteren. Van de overheid krijgen bedrijven geen enkele steun of subsidie. Naar voren kwam dat de Franse regering in samenwerking met de industrie soms varkens uit andere landen be trekt als een soort ruilobjekt. Export van o.a. auto's naar landen buiten de EEG vindt men belangrijker dan het welzijn van de Franse varkens- boer. Frappant noemde men de im port van grote hoeveelheden schape vlees uit Nieuw Zeeland na het tot zinken brengen van een schip van Greenpeace. De industrie heeft er veel meer macht dan de landbouw. Binnen de verschillende landbouworganisaties wordt soms een ware oorlog ge voerd, wat de belangenbehartiging niet ten goede komt. Alle belangen groeperingen zijn meer vervormd aan de politieke partijen. Vrijwel al le bedrijven zijn gesloten bedrijven. Aan dierenartskosten wordt weinig betaald omdat bijna alles zelf ge daan wordt. Het enten voor o.a. Au- jeszky is hier verplicht om door de veearts te laten doen maar in Frank rijk doet de varkenshouder dat zelf. Vrijwel ieder groter bedrijf heeft een topbeer waarvan ze zelf het sperma opvangen en na verdunnen hun zeu gen insemineren. In Zeeland en Noord-Brabant zijn maar 2 bedrijven die vergunning hebben om zelf K.I. te doen en dan nog onder strenge kontrole van de gezondheidsdienst Problemen met de verschillende stammen van de coli zijn in Frank rijk beduidend lager omdat het ge bied er groter is en daardoor is er weinig infektiedruk. Het krachtvoer wordt in de vorm van meel verstrekt in de kraamhokken en de mestvar- kens krijgen meestal voedsel dat uit de brijmachine komt. De meeste be drijven hebben zelf bouwland waar op snijmais geteeld wordt dat als corn cob mix bestemd is voor hun 2e tak. Als er graan wordt verbouwd gaat dit naar de coöperatie. Zelf mengen en maken is niet aantrekke- De heer Lebihan, akkerbouwer in Quintenice Bretagne, heeft een be drijf van 72 ha. Het bouwplan ziet er als volgt uit: 14 ha gras dat bestemd is voor zijn vleeskoeien, 23 ha tarwe, 28 ha maïs dat als corn cob mix aan de 100 zeugen en 700 mestvarkens wordt verstrekt en 7 ha koolzaad. Ook deze Franse boer heeft reden tot klagen. De financiële inkomsten worden jaarlijks minder. lijk. Het aanschaffen van machines en de inkoop van eiwitten en minera len is voor een individueel bedrijf niet rendabel. Bezoeken aan de gezondheidsdienst en bedrijven die gespecialiseerd zijn in mestverwerking en diverse ver warmingsmethoden stonden nog op het programma. Jan van Tilburg Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Dat Nederland toch maar een heel klein landje is - een groot dorp vol gens Hofland op de televisie - beseft ook een groot aantal melkschapen- fokkers op hun ledenvergadering te Veere tijdens de lezing van dr. B. Carton uit Gent. Dr. Carton heeft een 3-weekse studiereis naar de scha penhouderij in Nieuw-Zeeland ge maakt. Hij vertoonde een groot aan tal dia's over de schapen het natuur schoon van dit prachtige land. Maar daarover straks iets meer. De onstuimige groei in de eerste ja ren is wat geluwd. Het aantal leden van bijna 60 nu lijkt zich te stabilise ren. Het voorstel van de heer Calon, voorzitter van de Z.V.S. om het 5-jarig bestaan samen te vieren met hen en de Nederlandse Wolfederatie zal het bestuur in welwillende over weging nemen. De zwoegerziekte bestrijding is van Het Landbouwschap heeft afwij zend beschikt op subsidieaanvragen voor melkkontrole van het Fries- Hollands rundveestamboek (FHRS), de VVB 'Steeds vooruit' in Zevenhoven en de Fok- en melkkon- trolevereniging 'De Vrijheid' in Bak- kum. Volgens het schap is niet zeker gesteld dat de melkkontrole- gegevens van deze organisaties vol gens de daarvoor geldende regle menten worden verzameld. Daar naast komen de gegevens niet be schikbaar voor de landelijke fok 14 het begin af altijd een belangrijk agendapunt op onze vergaderingen geweest. Zeer waarschijnlijk (dit wordt nog nader door de Gezond heidsdienst uitgezocht) zijn wij van alle stamboekverenigingen nummer één wat betreft het hoogste aantal zwoegervrije schapenbedrijven met certificaat in Nederland. Er is dus nu voldoende zwoegervrij fokmateriaal aanwezig voor uitbreiding en export. Wat dit laatste betreft zijn wij dus geheel klaar voor 1992. Reis Frankrijk Evenals vorig jaar naar Engeland gaan wij ook dit jaar weer in nauwe samenwerking met de Z.V.S. een 4-daagse reis houden naar Zuid- Frankrijk nl. te Mont-Maullon. Vooral dankzij het succes van vorig jaar was de bus na een week vol. Misschien dat er echter nog 2 perso- waardeberekening van het Neder lands Rundveesyndikaat (NRS). De subsidies van het Landbouw schap zijn vanouds bedoeld om het kollektieve belang van de melkkon trole te bevorderen, namelijk het be schikbaar komen van gewaarmerkte gegevens voor de centrale fokwaar deberekening. Het gebruik van melkkontrole-gegevens voor de indi viduele bedrijfsvoering valt niet on der het subsidiebeleid van het Land bouwschap. nen mee kunnen vanwege een enkele afvaller. Kwaliteit staat voorop Ook dit jaar zal er weer bij de fami lie Kwekkeboom de jaarlijkse pre sentatie plaatsvinden van de beste Zeeuwse melkschapen. Zo'n dag trekt altijd veel belangstelling met een vlotte handel. Vanwege het 5-jarig bestaan is het jaarverslag 1988 wat uitgebreider ge worden dan voorgaande jaren en bo vendien is het handig aan geïnteres seerden toe te zenden vanwege de ve le informatie die erin is vermeld. Nieuw-Zeeland Alhoewel niet direkt een land om met een melkschapenkudde naar te emigreren waren de feiten uit de le zing van dr. Carton en zijn dia's zeer interessant. Het viel bij de leden in goede smaak, zo bleek achteraf. De heer Carton vertelde ook nog dat aan de Universiteit te Gent een melk- schapenprojekt gestart zal worden met als doel de melkgift te verbete ren. Waar blijven onze universitei ten? We horen er zo weinig van. Tatoeëren en keuren Onze beide inspekteurs zijn dezer dagen begonnen om 500 lamme ren te tatoeëren en de moeders te be oordelen. Een tijdrovend werk mede vanwege de soms grote afstanden. Namelijk van België tot Noord- Groningen. Het enthousiasme in on ze vereniging is nog steeds groot en daarom kan er ook zoveel gebeuren voor weinig geld. We hopen en ver trouwen dat dit ook de volgende vijf jaar het geval mag zijn. ing. W. Koster Pasteurella bij konijnen Hoewel een aantal konijnen wat op de Gezondheidsdienst ter sektie aan geboden wordt niet groot is, worden wij regelmatig met de diagnose pasteurellose gekonfronteerd. De bakterie Pasteurella multoeida is zowel de veroorzaker van "snot" als van een vrij acute bloedvergiftiging. In het geval van "snot" valt op de neusuitvloeiing, niezen, snuiven, vermageren en ontstoken oogleden. Bij de acutere vorm van bloedvergif tiging gaan de dieren snel dood, soms zonder ziekteverschijnselen. Bij sektie valt op een ernstige long ontsteking, vaak zijn ook de andere inwendige organen aangetast. De bakterie, die zeer algemeen voor- Bedrijven waar vorig jaar herfst le- verbot is gekonstateerd, moeten dit voorjaar rekening houden met een verhoogde infektiekans op leverbot. Aanleiding hiervoor is de relatief zachte winterperiode in kombinatie met de hoeveelheid neerslag. De le- verbotprognosekommissie heeft daarom een tussentijds advies uitge bracht. Op bedrijven waar in de afgelopen herfst leverbot is gekonstateerd, moeten schapen na het werpen, te gen leverbot worden behandeld. Daarna moeten de schapen om de zes tot acht weken worden behan deld met middelen die ook jonge le- verbotstadia doden. Runderen die in 1988 zijn besmet met leverbot moe- komt, slaat vooral toe wanneer de dieren minder weerstand hebben, zoals onder minder hygiënische om standigheden, slechte voeding of minder goede ventilatie. Voor de behandeling van zieke die ren kunnen antibiotica gebruikt worden, bijv. tetracyclines of sulfa trimethoprim. Toediening via drinkwater of in de bek heeft de voorkeur. Ook kan een vaccinatie tegen Pasteurella overwo gen worden, doch voor alles geldt: zorg voor een goed stalklimaat, goe de hygiëne en een goede voeding. Leptospirose Veehouders, die niet het antwoord- kaartje hebben ingestuurd om de uitslag van het tankmelkonderzoek 1988 te weten te komen, kunnen, in dien ze dit willen, wel de uitslag van april 1989 aanvragen. Het overma ken van ƒ11,50 op gironummer 109 05 65 t.n.v. Gezondheidsdienst Boxtel, onder vermelding van "lepto april 89" is voldoende. ten voor het einde van de stalperiode tegen leverbot behandeld worden om een verdere besmetting van de weide tegen te gaan. Mestonderzoek bij diverse leeftijdsgroepen kan hier voor belangrijke aanwijzingen geven. Runderen die in hun eerste weidesei- zoen op leverbotgevaarlijke percelen komen, moeten na zes tot acht we ken worden behandeld met jonge le- verbotstadia dodende middelen. De leverbotprognosekommissie wijst er op dat de beste bestrijding tegen de gevaarlijke infektie het weiden op schone graslandpercelen is. Als de maand mei nat is, is de kans op een afzetting van een nieuwe infektie op het gras mogelijk. Vrijdag 5 mei 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14