Open brief aan het kabinet worden. Voor alles wat u oogst. Met oplossingen naar maat. Kabinet houdt deur gesloten voor petitie Nederlandse akkerbouwers TOLSMA BEWAARTECHNIEK WPDE STAND NO. 819 /D/Ej iPlll°!NlllElRlSl SStS?"""""" De foto's geven een impressie van de akties op het Binnenhof vorige week vrijdag. De premier wilde geen tijd vrijmaken om de petitie met eisen in ontvangst te nemen, deze werd daarom maar aan de deu ren van de Trèveszaal genageld. Enkele ministers hadden wel even tijd. Linksonder minister De Korte en ZLM-secretaris J. Oggel. De Nederlandse akkerbouwers heb ben met grote verontrusting en ver ontwaardiging kennis genomen van de uitkomst van het landbouwbe- raad in Luxemburg over de Europe se landbouwprijzen voor het komen de jaar. Dit akkoord van Luxemburg biedt de boeren wederom geen enkel perspektief op verbetering van de al jaren durende slechte situatie voor de akkerbouw. De nederlandse ak kerbouwers hebben geen enkel ver trouwen in de positieve uitleg die de minister van landbouw aan dit ak koord geeft. Integendeel: de druk op de financiële uitkomsten van de be drijven zal opnieuw sterk toenemen. Als de Nederlandse overheid eraan hecht om de akkerbouw in Neder land in stand te houden zullen er nu krachtige nationale maatregelen ge nomen moeten worden. Tweederde van de bedrijven bevindt zich reeds in de gevarenzone. De laatste jaren zijn de financiële resul taten zo sterk teruggelopen dat er bij gevolg sterk is ingeteerd op het be drijfsvermogen. Goede bedrijven met goede ondernemers zijn genood zaakt te stoppen. Zonder krachtige maatregelen van de overheid gaat de Nederlandse ak kerbouw er regelrecht onderdoor; met alle gevolgen van dien niet al leen voor de sektor zelf, maar ook voor ekonomie en samenleving. Om dat te voorkomen willen wij het volgende van de regering: 1. tijdelijke inkomenskompensatie (globaal voor alle akkerbouwers) op basis van de arbeidsinkomensnorm van het LEI (vergelijkbaar met de CAO-lonen). De laatste jaren lagen de inkomens in de akkerbouw daar vele tienduizenden guldens onder. De kompensatie kan op verschillen de wijze worden ingevuld b.v. via een hektaretoeslag, aanpassing van het BTW-forfait of lastenverlich ting, dan wel een kombinatie van de genoemde mogelijkheden. 2. een breedwerkende investe ringssteunregeling om de sektor in staat te stellen zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. 3. een werkbare financieringsrege ling ter overbrugging van de huidige slechte likwiditeit. 4. een milieubeleid dat de rentabili teit in de akkerbouw niet aantast. Nu het kabinet zich deze dagen in tensief bezighoudt met de financie ring van het overheidsbeleid voor de komende jaren doen de Nederlandse akkerbouwers een dringend beroep op u om daarbij met de bovenge noemde noodzakelijke maatregelen ernstig rekening te houden. Zo niet dan rest ons geen andere konklusie dan dat uw kabinet de akkerbouw heeft opgegeven. De verontruste Nederlandse akker bouwers, Den haag, 28 april 1989. Twee keer hebben de akker- bouwvoormannen J. Leeuwma van de Groninger Mij. van Land bouw en H.C. van der Maas van de ZLM vrijdag 28 april gepro beerd het eisenpakket van de Ne derlandse akkerbouwers aan te bieden aan minister-president R. Lubbers. Beide keren werd tever geefs aangeklopt aan de deuren van het Binnenhof. In navolging van Luther werden toen de stel lingen maar getimmerd op de deuren van de Trèveszaal en op die van de Tweede Kamer. De hamerslagen van Leeuwma wer den royaal overstemd door het getoeter van de 24 trekkers die het Binnenhof waren opgereden. Ruim 150 akkerbouwers waren vrijdag spontaan uit het Noor den, het Midden en uit het Zuid westen van het land naar het Bin nenhof gekomen. Per dieplader waren bovendien 24 trekkers aangevoerd. Hun doel was om vlak voor het Kabinetsberaad nog eens de aandacht van de re gering te vragen voor de ernstige problemen in de akkerbouw De premier zou gevraagd worden de petitie in ontvangst te nemen maar deze liet via zijn voorlichter weten daarvoor geen tijd vrij te kunnen maken. Bovendien liet hij ons weten, dat het kabinet al in het bezit van de petitie was omdat deze de avond te voren aan minister Braks was overhan digd. Bij de ingang van het Bin nenhof werd toen maar met spanning de aankomst van ande re bewindslieden afgewacht. De ministers De Korte en Ruding bleken een moment tijd te heb ben om de petitie in ontvangst te nemen. Verder gaven ze geen thuis. In overleg met de politie werd tenslotte met instemming van de protesterende akkerbouwers besloten om het eisenpakket maar aan de toegangsdeuren tot de democratie te nagelen. De en kele uren durende manifestatie verliep ordelijk. Ze werd beslo ten met een optocht van alle trek kers door een deel van het cen trum van Den Haag. Volgens de akkerbouwvoormannen was dit de laatste vriendelijke aktie van de akkerbouw. De volgende die er bij ongewijzigd beleid zullen komen, krijgen een harder ka rakter. BEWARING VAN TOISMA TOLTRONIC KLIMAATCOMPUTER. Vraag uitvoerige dokumentatie bij: Tolsma Bewaartechniek B.V. Postbus 165, 8300 AD Emmeioord. Tel.: 05270-14755 Telex: 42475 tolem n! Fax: 05270-99532. DEMONTABELE Vervaardigt uit koudgewalst staal. Voorzien van roest- werende primer. Kleurkodering. Montage en demontage door 1 persoon. Grote voetplaat voor optimale stabiliteit. KEERWAND. De bewaar-know- how van Tolsma nauwkeurig ver taald in een perfekte klimaat computer. Leverbaar met verschillende regelgroepen. Per regelgroep zijn onder verdelingen mogelijk 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13