"Telers van grovere gewassen kunnen in de toekomst niet op tegen akkerbouwers" Meer dan ooit is Tolsma uw keuze als er bewaard moet w Jan Neele, voorzitter KNLC-kommissie bloembollen Neele: producent, verwerker en exporteur WIJ STAAN OP LIEMPDE Jan Neele is een ondernemer pur sang. Steeds weer probeert hij zijn bedrijf aan te passen aan de veranderende situatie. Daarnaast is hij nog twee dagen per week kwijt aan al zijn bestuursfunkties, waaron der het voorzitterschap van de kommissie Bloembollen van het KNLC. De vernieuwing van het bedrijf en de bestuursfunkties zijn volgens hem bijna niet meer te kombineren. Jan Neele heeft een twintigtal funk- ties, waaronder voorzitter tuinbouw Schouwen Duiveland, kringbestuur der tuinbouw ZLM, lid van de afde ling tuinbouw van het KNLC, lid van de afdeling agrarische aangele genheden van het KNLC, voorzitter kommissie bloembollen KNLC, lid bestuur van het ASF, lid van de ge- wasadvieskommissie gladiolen, lid van de bloembollenkommissie van het Landbouwschap. En dan heeft hij zijn sociale funkties nog niet eens genoemd. Neele is bezig pet de omschakeling van zijn bedrijf. Met het oog op de toekomst zoals hij het zelf zegt. "Ik ga me specialiseren in het telen van vaste planten en de verwerking van gladiolen, tulpen en narcissen. Deze teelten gaan steeds meer naar de ak kerbouw. De pur sang bloembollen kweker van grove gewassen kan het in de toekomst niet bolwerken tegen de akkerbouwer", verkondigt hij, "die kunnen veel goedkoper produ ceren en bollen kunnen op dezelfde manier als graan verbouwd worden, mits de benodigde know-how aan wezig is". Daarom is hijzelf drie jaar geleden begonnen om samen met akkerbouwers gladiolen te telen. "De akkerbouwer produceert en ik verwerk. Wij zorgen voor het plant- materiaal, het planten, het koppen van de bloemen en het verwijderen van het loof. Ik ben meer koördina- tor, adviseur, dan dat ik zelf nog op de trekker zit. De akkerbouwer kan veel goedkoper dan wij zijn machi nes inzetten, omdat die veel meer ge bruikt worden. Wij kopen samen het plantmateriaal en delen ook samen het verlies of de winst". De akkerbouwer is volgens hem op deze manier heel nauw bij de teelt betrokken en de kennis van beiden wordt op een zeer goede manier ge bundeld. Daarbij pakt ook de akker bouwer een stuk winst mee. Hij krijgt advies en hoeft geen verwer kingsbedrijf op te zetten, wat hem een behoorlijke investering scheelt. Voor wie toch zelf met het produce ren van bloembollen wil beginnen heeft Neele één advies. "Bezint eer ge begint. Als er brood is, moet je ook het mes vast kunnen houden om er boterhammen van te maken. Al leen met brood of alleen met een mes red je het niet. Vraag eerst goed ad vies voordat je een koopkontrakt aanvaardt. Teveel mensen hebben al in een desperate poging miljoenen verloren omdat de kennis over bloembollen ontbrak. Vooral in ge bieden waar weinig bloembollen ge teeld worden, zijn onverantwoorde lijke kontrakten afgesloten met voor de individuele producenten de sastreuze gevolgen. De handel krijgt dan altijd de Zwarte Piet". Kwaliteit Er is volgens Neele een verschil tus sen de produktie in Nederland en die in de rest van de wereld. "Nederland heeft zich gespecialiseerd in de pro duktie op zich en kan daardoor kwa liteit leveren. In andere landen denkt de producent in de eerste plaats aan 'wat kan ik verkopen' en daar pro duceert hij naar. Iedere individuele ondernemer gaat er zelf op uit om zijn produkt te verkopen, daarna produceert hij dat artikel. De produ cent in Nederland laat de afzet aan de andere over. Door die gerichtheid op de produktie zijn we in staat kwa liteit te leveren en dat is ook het eni ge dat ons overeind houdt. Dat weet ik zeker". Konkurrentie van andere landen vreest Neele niet, behalve als daar teveel Nederlanders naar toe gaan. "De mentaliteit van de Hol landers is absoluut noodzakelijk om een kwaliteitsprodukt te leveren. Dit bedrijf is ook meegesleept in de produktie van grote getallen. Toen kwam er maar zijdelings de vraag over kwaliteit. We moeten als pro ducenten deze cirkel doorbreken en het voortouw nemen bij het produ ceren van kwaliteitsprodukten. We moeten ons niet door de handel laten leiden". Hij ziet de problemen met kwaliteit overal. In de toekomst verwacht hij koncentraties van inkoop, produktie en verwerking. Er is volgens hem een duidelijke taak voor bepaalde orga nisaties om de handel te bundelen. Gelegenheidsarbeid Veel tuinbouwbedrijven hebben werknemers.in dienst en voor het op vangen van de pieken wordt er ge bruik gemaakt van gelegenheidsar beiders. Vaak scholieren, studenten of huisvrouwen die in de drukke pe riode een centje bijverdienen. Met deze gelegenheidsarbeid wordt in een behoefte voorzien die niet op een andere manier ingevuld kan worden. Voor dit soort arbeid hoeven echter geen sociale premies afgedragen te worden en daarmee begint de ellende. "Er zijn bepaalde ondernemers die ernstig misbruik van de regels heb ben gemaakt. Zij zijn", zegt hij fel, "luizen in de eigen pels. Er ontstaat zo een vorm van oneerlijke konkur rentie, die direkt de wereld uit moet. Ik ben bang dat we in de toekomst alleen nog maar scholieren mogen aannemen in de piekperiodes. Dat is een vorm van diskriminatie. Want wat is een scholier, iemand van de LTS of een jongen of meisje van 22 van de HEAO? En wat is nu mooier voor een student om wat bij te ver dienen, die hebben toch altijd geld tekort. Vooral het kriterium dat er geen ge zagsverhouding mag bestaan tussen werkgever en werknemer wordt een groot probleem. Bij elke arbeid die in opdracht verricht wordt bestaat er een gezagsverhouding. Die bestaat ook als er een geldstroom van A naar B gaat, zo is het toch? Ik denk dat de werkzaamheden die nu nog door gelegenheidsarbeiders worden verricht in de toekomst door vaste krachten zal worden gedaan. Dit werk machinaal uitvoeren geeft kwaliteitsverlies en dat kunnen we op onze afzetmarkt niet gebruiken. De produkten worden wel 10 a 15% duurder. We redden het dan alleen op de wereldmarkt als we een nog betere kwaliteit leveren. Handel "Het grote probleem van onze afzet is dat deze erg ondoorzichtig is. Soms worden bollen wel drie of vier maal verkocht door de handel, het geen alleen maar prijsverhogend werkt. Als producent dien je reeds twee jaar voor het afleveren, van bij voorbeeld een leverbare gladiool, te beslissen welk soort, dit in verband met het te produceren plantgoed. Dit moet en kan allemaal veel effek- tiever. Er is reeds een schat aan waardevolle informatie aanwezig. Het bedrijf van Jan Neele bestaat uit drie takken die nauw met el kaar verbonden zijn. Zo produ ceert hij gladiolen (30 ha, het grootste deel samen met akker bouwers in de buurt), narcissen (2 ha), tulpen (5 ha) en vaste planten (3 ha). Daarbij probeert hij nieuwe soorten uit, zowel bol len als vaste planten. Het mate riaal voor de nieuwe vaste plan ten importeert hij vooral uit Azië en Zuid-Amerika. "Ik ben bezig met de omschake ling van mijn bedrijf. Voorheen had ik 40 ha gladiolen, maar ik wil me meer op de verwerking koncentreren. Drie jaar geleden ben ik met deze omschakeling be gonnen". De derde pijler is de export. "Ik heb eigen vertegen- Deze informatie is echter bij ver schillende ondernemers en daardoor te veel versnipperd, zodat daaruit geen duidelijke informatie is te halen voor de individuele kweker. De ene hand weet nu vaak niet waFde ande re hand doet. De handel in bollen is nog precies op dezelfde leest ge schoeid als vijftig jaar geleden, ter wijl er op de markt juist de laatste jaren erg veel is veranderd. Een groot deel van de produkten wordt verkocht via de in- en ver koopbureaus van de veiling. De rest gaat via eigen afzetkanalen naar de klanten. Neele is via een computer aangesloten op de veilingen. Hij kan zo onmiddellijk zien welke partijen verkocht zijn en voor welke prijs. Ook is hier inzicht te verkrijgen in bepaalde aanbod en vraag van diver se soorten en maten. "Binnenkort krijg ik ook een com puter op mijn bedrijf. Ik zie wel op tegen de enorme hoeveelheid extra werk die dat geeft. Het trekt mij niet, maar ik denk dat het voor de toekomst een absolute must is om elk moment van de dag te kunnen beschikken over een zo kompleet mogelijk overzicht van de totale be drijfsvoering. De computer is meer iets voor mijn zoon, die heeft voor deze materie veel meer belangstelling en is hier veel beter thuis in. Ingeborg Schuitemaker Foto's: Joop van Houdt woordigers in het buitenland. De export bestaat voornamelijk uit bulkgoederen. Ik doe geen drie of vier bollen in een zakje. Daar zijn andere bedrijven voor. Met dit exportbedrijf probeer ik een extra stukje markt te ontwikke len. Zo ben ik wat minder afhan kelijk van de grillen in de Neder landse prijs". Neele heeft onder andere afzetmarkten in Zuid- Korea, Taiwan, Indonesië, Vere nigde Staten en Canada. Hij vindt dat het veroveren van nieu we markten niet mee valt. "Ex porteren is toch heel wat anders dan produceren. Een echte ex porteur zal ik nooit worden". Neele heeft drie vaste krachten. In de drukke tijd komen daar vijf a zes losse krachten bij, aange vuld met een dertigtal scholieren. Daarnaast werken hijzelf en zijn vrouw op het bedrijf. "Vergeet mijn vrouw niet, zij is eigenlijk de spil waar het bedrijf op draait. Zonder steun van de achterban red je het niet", aldus Jan Neele. Jan Neele is sinds zijn 27e bestuurlijk aktief Hij betreurt het dat er momen teel zo weinig jonge mensen in het bestuurlijke circuit zitten. DE PERFEKT GEREGELDE Reeds jarenlang een betrouwbaar en degelijk bovengronds ventilatiesysteem. TOLSMA PROCESS UNIT-TPU. Kompleteert de reeks bestaande elektronische thermostaten. Deze computer^* Informeert u^öjJJ minuut hoe uSprodukt er in de bewaring voor staat. Deze meetunits zijn leverbaar met 9-19- 29-39, enz. meetpunten. Grote nauwkeurigheid en lange levensduur. Deb how nauv taald perfc 12 KI AXIAAL VENTILATOR. Alle Tolsma ventilatoren worden getest volgens DIN 24163 norm. Gegarandeerd 6 tot 9 méér iuchtopbrengst dan vergelijkbare ventilatoren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12