uit de praktijk Landbouw voorgesteld als een soort dure hobby Nog relatief weinig vee buiten Kostenbesparing met drijfmest n akkerbouw do r basisbemesting Veel werk aan opzuivering graszaadpercelen Een vroeg begin is een laat einde Eerste Hollandse Charentais meloen op veiling aangeboden De afgelopen maand zijn de neerslaghoeveelheden aanzienlijk geweest in MIDDEN- en OOST BRABANT. De maand maart en april (begin) hebben gezorgd voor aangename weersomstandigheden. Voldoende hoge temperaturen, vrij veel zon en voor de landerijen ideale omstandigheden. Maar helaas, deze gunstige situatie is maar van korte duur geweest. De hoog gelegen percelen zijn veelal bewerkt en klaar voor het inzaaien van b.v. snijmais. De aanvankelijk zeer gunstige omstandigheden in de winter beginnen nu ten nadele uit te werken. De temperaturen blijven flink achter. Nu hebben we te maken met een flinke koude met hagel en/of sneeuwbuien. De graslanden, die in het voorjaar op tijd bemest zijn met organische mest en kunst mest hebben een flinke groei doorge maakt, indien de ontwatering van de percelen goed is geweest. Dit bete kende, dat het eerste vee in de weide gekomen is omstreeks begin april. Het vee had voldoende gras voor be weiding. Toch is omstreeks 20 april nog relatief weinig vee in de weide. Veel boeren nemen een afwachtende houding aan. De temperaturen blij ven te laag met 's nachts vorst aan de grond afgewisseld met de nodige neerslag. Een ander punt dat meespeelt, zijn de relatief vrij grote voorraden ruwvoer in de kuil op de diverse bedrijven. De meeste agra riërs blijven de zaak afkijken. Bij een weersomslag zal het vee op grote schaal de weide ingaan. Het is te hopen dat het wolkendek, dat er nu is vannacht blijft hangen anders zou er, ook in de LANGSTRAAT, wel eens flink "vorst aan de grond" kunnen ont staan. Van het heel vroeg zijn van dit voorjaar is niet veel meer over. De fruitbomen hebben hun voor sprong in bloeitijd behouden en daarvoor zou zware nachtvorst fu nest kunnen zijn. Alle zaai- en poot- werkzaamheden zijn hier nog lang niet klaar, maar voor mais en aard appelen is het nog niet te laat. Vanmiddag zag ik een groot zgn. moerasvoertuig pluimveedrijfmest uitrijden. Deze veehouder heeft al zijn grasland, behalve uiteraard de dijken, omgeploegd voor maisland. Na grondonderzoek bleek dat de be mestingstoestand nogal laag was. De laatste weken zijn vanuit Midden- en Oost-Brabant grote hoe veelheden drijfmest afgevoerd van de Brabantse Veehouderijen. Droge kippenmest en slachtvarkensdrijf- mest van een goed droge stof percen tage waren het meest in trek. Ver voeren over grote afstand kost han denvol geld. Veel veehouders zijn genoodzaakt om mest af te zetten buiten de eigen regio. De mestpro- duktie is veel groter dan de afzetmo gelijkheden volgens de landelijk op gestelde richtlijnen voor mais, gras- en bouwland. Eind maart hebben de melkveehou ders, die in het superheffingjaar 1987/1988 overschrijder zijn ge weest, de verrekening gepresenteerd gekregen via de melkgeldafrekening, maksimaal de helft van het voor schot melkgeld. Voor dit heffingjaar hebben de veehouders van DMV- Campina ontheffing gekregen voor 1,25% van het melkkwotum met een maksimum van 5000 kg. De andere verrekening die in de loop van april plaatsvindt, is de vergoeding voor kwotumkorting (schorsing) en de vergoeding, die bestemd was voor de opkoopregeling. Voor de opkoopre geling was praktisch geen interesse. De vergoedingen samen belopen een bedrag van ruim 2 cent per kg melk. Men gaat uit van de referentiehoe veelheid van het afgelopen heffing jaar. Een vergoeding als deze lijkt mooi, maar tenslotte is er in 87/88 en 88/89 respektievelijk 4% en 15% kwotumschorsing geweest, waar voor geen melk geleverd mocht worden. Een kostenvergelijking tussen alles met kunstmest onder optimale om standigheden brengen of met kip-' pe(n)drijfmest was sterk in het voor deel van de drijfmest. Uitgereden en ondergewerkt was volgens de boer deze bemesting bijna 1000,per ha goedkoper dan uitsluitend kunstmest. Ook zal één zo'n voorbeeld zeker niet overal toepasbaar zijn, maar het zou, vind ik, elke akkerbouwer toch aan het denken moeten zetten. Zou, waar mogelijk, een globale basisbe mesting met drijfmest, ook al zijn de gehalten en kwaliteiten niet zo pre cies als van kunstmest, niet kosten besparend kunnen zijn? Deze moge lijkheid tot kostenbesparing lijkt mij minstens zo zeker als de gevraagde inkomenstoeslag van de overheid. De melkveehouders hoor je weinig klagen. De koeien geven gemakke- De zwaluwen zijn weer gearriveerd in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN, een teken dat we richting zomer gaan. Helaas is het voor het voorjaar tamelijk winters. Veel regen en kou maken het onaan genaam, de weersvoorspelling be looft ook nog sneeuw, dus de ko mende week zullen de poters nog wel in het zakje blijven. Voor de onlangs gezaaide bieten en erwten is het erg koud, en als het aanhoudt zou er nog wel eens schade kunnen op treden. Vanwege het harde weer tijdens de zaai, hebben we veelal nogal diep ge zaaid, dat is nu geen voordeel. De vele regen heeft ook nogal piasvor ming tot gevolg, de slechte struktuur en het geknoei met o.a. de aardappel oogst de laatste jaren zijn hier debet aan. Op natte of slempgevoelige gronden moet er ook nog gezaaid worden, bieten, gerst, vlas en nogal wat erwten blijken nog niet allemaal aan de grond te zijn toevertrouwd. De situatie in de weiden is ook niet zo best. Aanvankelijk was er ruim veel gras, door de vele regen en kou vertrappen de dieren veel en ook de hergroei is minimaal als de thermo meter onder de tien graden blijft. Alleen het onkruid lijkt niet veel last van de kou te hebben. In de bieten steekt hier en daar al wat de kop op maar vooral in de granen die nog niet gespoten zijn, komt flink vuil. Dit is nog geen ramp maar vooral de wat moeilijker onkruiden moeten wel bestreden worden onder goede omstandigheden. We denken dan aan kleefkruid, varkensgras en het dit jaar talrijk aanwezige kamille. Ook voor een CCQ-bespuiting is het veel te koud. De stand van de tarwe is wat wisselend van goed tot belab berd. Er zijn rasverschillen maar ook struktuurproblemen, stikstofge-, breken en op veel plaatsen is al aan tasting door meeldauw en roest waargenomen. Het nog uitgebreide areaal zal de ziektedruk nog verder doen toenemen! Helaas is dat niet de enige tegenwind die we moeten overwinnen. Ook in Luxemburg is er weer een depressie onze richting opgestuurd. Prijsverla ging, het enige wat de ministers de akkerbouw te bieden hebben. Het is onbegrijpelijk dat er geen enkele in spiratie is om de bedrijfstak uit het lijk en de opbrengst van de melk is zonder meer goed. De nuchtere kal veren blijven duur en de slachtvee- prijzen zijn de laatste maanden 60 cent per kg gestegen. De steeds stij gende produktie per koe geeft de kwaliteit van de melkveestapel aan. Toch blijkt in de praktijk dat de top pers nogal eens gezondheidsproble men krijgen want produkties van 40 kg en meer per dag vragen erg veel van de konstitutie van onze melk- geefsters. De dreiging van de zuivel- vervangers, de steeds zwaarder wor dende milieu-eisen en nieuwe diskus- sies over heffingen op graanvervan- gers zijn de wolken aan de overigens zonnige zuivelhemel. Volgens de krant hebben de grote banken de investeringslust bij melk veehouders en tuinders ontdekt en vechten zij om een zo groot mogelijk deel van de kredietverlening. De uit slag van een, door veiling Drunen gehouden, enquête onder haar tuin ders gaf aan dat tussen nu en vijf jaar een uitbreiding van de glas opstanden te verwachten is van on geveer 30%. Zo te zien gaat de tuin bouw in de Langstraat een steeds be langrijker rol spelen. Nog even een pluim op de hoed van de dorpsvereniging Heesbeen- Doeveren voor haar akties tegen het aansluitende wegenplan voor de nieuwe Heusdense brug. Het lijkt er op dat kwaliteit van argumenten, vasthoudendheid en met bezieling opkomen voor je mensen toch wat resultaten gaat krijgen. Wanneer u deze week op T.V. prins Bernard het nieuwe rekreatieoord en kastelenpark "het Land van Ooit" hebt zien openen weet dan ook dat is - en in toenemende mate - volop Langstraat! slop te halen. Verder dan allerlei kri tiek op de boer, die gedaan heeft wat van hem werd verwacht, namelijk op moderne wijze goedkoop voedsel produceren, komt men niet. En niet alleen in Nederland is het slecht. Ook in de omringende landen zijn veel bedrijven in moeilijkheden. Vooral uit oogpunt van milieu en grondstofvoorziening (Club van Ro me voorzag al in 1972 problemen) is het onbegrijpelijk dat niemand in ziet dat landbouw de enige onuitput telijke grondstofvoorziening is. Men doet de zaak af met de mededeling dat het nu te duur is en houdt het pu- De afgelopen 14 dagen zijn er aan gaande de poot- en zaaiwerkzaam- heden weinig vorderingen in WEST- BRABANT-ZUID. Alleen werden tussen de buien door hier en daar wat aardappelen geplant, dit in hoofdzaak pootgoed. Wel is er veel geploegd. De neerslaghoeveelheid was niet van dien aard dat het land niet bewerkt of bemest kon worden. Toch is er in enkele gevallen nog geknoeid bij het suikerbieten zaaien. Op bedrijven waar nog niets gezaaid was werd alvast maar een blok sui kerbieten gezaaid waar een natte hoek in het land maar voor lief werd genomen. Dat sommigen toch net iets te lang wachten tot het land ide aal is blijkt uit de voorraden zomer- gerst die nog bij de handel zitten. Het is dat er een afnameverplichting voor de bestelde gerst aan vast zit anders kon maar beter een ander ge was zaaid worden. Dit ander gewas zou snijmais kunnen zijn maar de zaaizaadkosten zijn dit voorjaar weer drastisch gestegen zodat deze teelt voor de verkoper niet zo inte ressant meer is. Vorig jaar stegen de kosten voor zaaizaad naar ƒ315,— per ha nu moet men er ƒ175 per een heid voor betalen. Per hektare heeft men 2 eenheden van 50.000 korrels nodig waardoor het zaaizaad ƒ368 inkl. BTW kost. Niet overal is de onkruidbestrijding in wintertarwe goed geslaagd. Door dat het afgelopen najaar in veel ge vallen te nat was is de onkruid bestrijding opgeschoven naar het voorjaar. Normaal kan dit heel goed omdat er voldoende middelen in de handel zijn die met sukses in het Na een week van koud en nat weef zijn we op SCHOUWEN- DUIVELAND terecht gekomen in de laatste week van april. Als het weer niet snel omslaat zullen er voor 1 mei niet veel aardappels meer ge poot worden. De werkzaamheden op het land liggen al 3 weken stil. De verschillen op het eiland zijn groot, in Duiveland is men met het zaaien van bieten, uien, erwten, graan al ver gevorderd, ook is hier en daar al een perceel aardappels ge poot. In Schouwen is nog zeer wei nig in het land gedaan, zelfs alle kunstmest is nog niet gestrooid. Ver der is de struktuur bijzonder slecht, er zijn gronden (dikwijls de zwaar dere) die bijna niet klaar te maken zijn en menigeen heeft de rotorkop- eg op 1000 toeren gezet om de grond met geweld fijn te krijgen. Ook het gezaaide ligt er overal niet rooskleurig bij, men ziet zeer snel piasvorming ontstaan, met alle ge volgen van dien. Een voordeel dat we hebben is, het zaad ligt zeker niet droog, maar voor de rest is het veel te koud en te nat. In zeer veel percelen tarwe ziet men duidelijk struktuurschade. Ook zijn er nog al wat percelen die een tekort aan stikstof hebben. Maar men krijgt door het slechte weer niet eens de kans om het te strooien. Zeer veel partijen poters zijn deze week omgezet, en zo het zich laat aanzien zal dit nog wel een keer moeten gebeuren. Ook hier is het motto beter te vroeg, dan te laat. Bij de veehouderij ziet men deze week de koeien weer buiten lopen, bliek braaf met een verhaal voor een geredde zeehond of een weitje voor een paar boomkikkers. Ook van het door het Ministerie ge regisseerde LEI gaat niets uit. De di- rekteur, een zeer geleerde professor doctor, komt niet verder dan ons aan te raden om een inkomen bui tenshuis te gaan verdienen. Landbouw wordt dan voorgesteld als een soort dure hobby en de sa menleving plukt de vruchten van het feit dat een kleine groep bereid is om onder sociaal slechte omstandighe den de bedrijfstak overeind te houden. voorjaar gespoten kunnen worden. Maar degenen die gespoten hebben net voor de koude periode van 3 we ken geleden met nachtvorst hebben niet het verwachte resultaat. Een 2e bespuiting met een groeistof zal nog nodig zijn. Het is maar te hopen dat het middel tegen windhalm nog vol doende heeft gewerkt anders krijgt het perceel zeker te maken met een opbrengstderving. Veel werk is er nog in diverse gras zaadpercelen aan opzuivering. Vooral Italiaans raaigras in Engels is een lastige onzuiverheid. Het op schonen valt wel mee omdat Itali aans zich goed laat herkennen, maar je moet toch overal komen. Een aan tal jaren geleden is er op veel bedrij ven een fijnsoortig Italiaans raaigras vermeerderd en dit is wel lastig. Qua vorm en groei is het tot in de aar ko men bijna gelijk aan sommige varië teiten Engels. Het verschil is nu al leen aan de kleur te zien. Binnenkort zullen de eindafrekeningen van gras zaad weer in de bus vallen. Waar veel graszaadtelers het niet mee eens zijn is het percentage voor onschadelijke onzuiverheden. Vorig jaar stond er in veel percelen wind- halm en tuintjesgras die dit percen tage overschreden. Een prijsvermin dering is hiervan het resultaat. Onte recht vinden velen omdat de moder ne schoningsmachines geen moeite meer hebben om b.v. windhalm er uit te halen. Of het percentage nu 1 of 3% is maakt in wezen niets uit. Voor het zuiver maken worden tenslotte schoningskosten betaald naar gelang het percentage uitval. ook de eerste percelen zijn weer al gemaaid. Er is voldoende gras aan wezig, maar op plaatsen is het zo nat dat de beesten de graszode zelfs ka pot lopen; waardoor ze soms weer op stal gehaald worden. En de meeste bedrijven hebben nog veel voer in voorraad. Bij het lezen van het artikel over het rapport van drs. Van Gent (ZLM- blad 14-4-'89 pag. 17) moet ik konstateren dat hierin best wat leuke ideeën staan, maar dat deze bijzon der weinig kennis heeft van de land bouw; en zeker van de problemen waar de praktijk akkerbouwer op dit moment mee te maken heeft. Ik denk dat de heer Van Gent, net als de schoenmaker: "bij z'n leest moet blijven". Ook uit Brussel komen zo als gewoonlijk weer sombere gelui den, prijsverlagingen voor granen en suiker. Maar ja een geluk hebben we, de heer Braks is dik tevreden over de bereikte akkoorden. Hij praat echter wel over een ander zijn portemonnee. Ook heeft men in de krant kunnen lezen dat één van de huidige partijen die in de regering zit, zeer weinig steun wil geven aan de in nood verkerende akkerbouw (Ik denk dat we bij de komende ver kiezingen hier duidelijk rekening mee moeten houden). Zelf de rekenmeester van de regering prof. dr. J. de Veer van het LEI, zei deze week op een symposium in Middelburg dat 2/3 van de Zeeuwse landbouwbedrijven op de rand van het bestaansniveau leeft. En wie kan het beter weten? Op 18 april jl. had veiling Westland-west een landelijke pri meur met de eerste aanvoer van Charentais Meloen. Op de eerste veildag van dit nieuwe produkt werden 3 kistjes verhandeld. De Charentais meloen wordt in Ne derland in totaal op 24.500 m2 geteeld. Naast veiling Westland- west als aanvoerpunt wordt de Charentais meloen binnenkort ook op veiling Delft/Westerlee verwacht. Op deze veiling zal zo'n 33% van de totale Charen tais produktie worden aan gevoerd. Uit konsumentenonderzoek is gebleken dat de Charentais me loen als een eksklusieve meloen wordt gezien. Dit komt door de bijzondere smaak van de meloen en de oranje kleur van het vruchtvlees. Vrijdag 28 april 1989 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9