Nieuwe akties akkerbouwers noodzakelijk Armzalige vertoning in Luxemburg Voorjaar 1989 Bont op het land en in de politiek RONDDE Lage aanslagen April doet wat hij wil, het is een oud gezegde wat het weer betreft. Het is ook in onze "WESTHOEK" van toepassing. De voorjaarswerkzaam heden van zaaien en poten zijn ge heel tot stilstand gekomen. Het ging toch al niet vanzelf met de slechte struktuur van de grond. Vooral de zwaardere percelen daar is haast geen goed zaadbed te maken. Er moeten daar op nog heel wat bie ten gezaaid worden. Zelfs gerst en uien, wel erg laat zo tegen mei, zitten er op enkele plaatsen nog niet in. Aardappelen geeft nog geen proble men, al wordt het nu toch wel tijd. Eer het goed droog is zitten we ook al weer dik in mei. De bewaring van het pootgoed, van wege de spruitvorming, gaat nu ook de nodige aandacht vragen. Omzet ten bij tijd en wijle is de manier. Bij in de mechanische koeling bewaard pootgoed is dat nog niet nodig. Ook het uitvoeren van bespuitingen met gewasbeschermingsmiddelen en voor onkruidbestrijding is moeilijk, dan is het te nat om te rijden, of te veel wind, of de temperatuur is te laag. Gezien het kostenplaatje van de te gebruiken middelen zijn opti male omstandigheden toch wel ge wenst. Voor de gewassen die inmid dels zijn gezaaid onder niet zulke beste omstandigheden betreffende het zaaibed is van tijd tot tijd regen niet slecht (pappen en nathouden). Als het droog was gebleven was veel zaad niet tot kieming gekomen daar het tussen de droge kluitjes lag. Ver leden jaar zijn daar ook veel moei lijkheden mee geweest, een ongelijke opkomst. Maar de op tijd gezaaide zomertarwe en -gerst staan er goed op. En de erwten laten zich ook al goed zien, evenals de vroeg gezaaide uien en bieten. De afzet van de nog aanwezige voor raad aardappelen gaat steeds door. De hogere prijs waar velen op had den gehoopt is nog steeds niet be waarheid geworden. Al is er af en toe wel wat beweging in de prijsvor ming. Jammer dat in ons gebied een bedrijf is weggevallen, met de nodi ge financiële stroppen voor velen die er bij hun afzet bij betrokken waren. De uien zijn in ons gebied geruimd, maar uit het zuidelijk halfrond ko men de nieuwe importen al binnen. Ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS is de landbouw in al zijn facetten een veelzijdige en door het wisselvallige verloop van de na tuur een boeiend en spannend be roep. Door de regen wordt het zaai en en poten wel op de proef gesteld, ook de slechte struktuur maakt het moeilijk om onze plannen te realise ren. Het onkruid dat ook welig tiert op vele percelen zal aangepakt moe ten worden, wat extra kosten mee brengt. Vooral om voor de aardappels een goede opbouw van de ruggen te krij gen zal heel wat traktorarbeid nodig zijn. Om struktuurbederf te voorko men zal de teler, ieder op zijn eigen wijze, maatregelen moeten nemen. Toch is het ieder voorjaar boeiend om het prille groene gewas te zien groeien, soms tegen alle belemme ringen in en dat het groeit tot een volwaardig gewas. Mooi zijn ook de Voor de akkerbouw zijn de EG- prijsafspraken die in Luxemburg ge maakt zijn bekend gemaakt. Zoals gewoonlijk is Braks tevreden, maar wij niet. Ook de Duitse boeren rie pen tegen hun minister ga naar huis. Als je daar zo staat achter de hek ken, voor de negende keer overal mee naar toegeweest met diverse ak ties, wat een armzalige vertoning vergeleken met vorige keren toen het een goede aktie was met goede bege leiding. Dan doen de landbouwvoor- mannen (Doornbos gemist), voor ons Varekamp, het woord, de ande ren versta je niet. Maar allen zijn roependen in de woestijn voor zo'n handjevol mensen. Had dat niet an ders gekund, ja zelfs gemoeten. Of zien ze het niet meer zitten. Als er een minister aankwam leek het wel of er een weldoener stopte. Ze had den toch een woord voor hun land genoten. Angst hadden ze niet om met de boeren te praten, er waren meer politieagenten dan burgers daar aanwezig. Maar tegen kollega's uit een andere bus had Braks gezegd, niets van de prijzen af, en ze waren er gelukkig mee (een kinderhand is gauw gevuld). Echter een voorzitter uit het noorden zei: "Als het niet klopt komen we in Den Haag ver haal halen". En daar zijn we nu aan toe. We wachten af wat onze voor mannen nu gaan ondernemen. We zijn er weer bij. Gelezen dat prof. De Veer in een deeltijdbedrijf een belangrijke rol ziet om tot schaalvergroting te ko men. Is dit niet een tijdelijke oplos sing. Iemand die zover is dat hij het op z'n eigen bedrijf niet meer kan verdienen. Dat zijn alleen geen klei ne want die hebben zich meestal al ingedekt, maar zo van 35 tot 50 ha, is het een aflopende zaak. Wat de opvolging betreft stapt daar nie mand in. Ze kunnen buiten de land bouw beter. En voor de grote bedrijven zal de fi nanciering ook niet eenvoudiger zijn onder deze omstandigheden. Maar die ontwikkeling is toch aan de gang, echter op een andere manier als men soms wil sturen, 't Is een kwestie van overleven en een pro bleem dat toch ieder voor zich zelf zal moeten oplossen.. vruchtbomen die hun kleuren ten toon spreiden, sommige soorten ge ven een grote bloemenpracht, het re sultaat van die pracht moeten we la ter vaststellen. Het fruitbedrijf is tegenwoordig een heel intensief bedrijf, kwaliteit en vooral de kleur spelen een grote rol in de opbouw van het bestand aan bomen in onze fruitteelt. De investe ringen zijn ook hier enorm groot en de ondernemer is met zijn prijzen af hankelijk van de veilingklok dus produceren voor de vrije markt. Voor sommige produkten van de ak kerbouw hangt de vrije markt als een Zwaard van Damocles boven de ze tak van het agrarische bedrijf. Toch moeten wij niet ontkennen dat de kostprijs in ons land hoog is, en dat dat wel een oorzaak is voor het slechte financiële plaatje. Het is niet alleen de akkerbouw die kampt met lage prijzen, ook de varkens- en kip penhouders moeten produceren op Ook in OOST ZUID-BEVELAND willen de voorjaarswerkzaamheden maar niet vorderen. Men begon hier in de week na Pasen al met het zaai en van o.a. de suikerbieten. Als je dan ziet dat nog steeds niet alle bie ten gezaaid zijn, is het dit voorjaar een langdurige geschiedenis aan het worden. Zelfs moeten er hier op de wat moei lijkere percelen nog erwten en zo mergranen gezaaid worden, wat een verschil zullen die te geven zien met de percelen die wel op tijd gezaaid zijn. En dan de nog in de ploegsne- den liggende percelen, wat worden die groen van het onkruid. Daar zal in vele gevallen een bespuiting voor het zaaien nodig zijn. Al zit er door het koele weer weinig groei in de gewassen, de vroeg ge- In het THOOLSE en FLIPLANDSE LAND is het weer al geruime tijd te nat om met de voorjaarswerkzaam- heden voort te gaan. Ook de neerslag in het weekend zorgde voor verdere vertraging. Op de reeds ge zaaide percelen treedt hier en daar zelfs al wat piasvorming op. Een te ken dat het van onder niet best is met de doorlatendheid van de grond. Gezaaide percelen die na het zaaien voldoende opgedroogd zijn, liggen er wat beter bij qua kleur en struk tuur, dan die waar men kort voor de regen gezaaid heeft of daar waar men uitgeregend is, ook niet ideaal voor de opkomst van de reeds ge zaaide bieten. Maar wat is er beter, reeds gezaaid of nog moeten zaaien? Aanstaande zomer of najaar zal daar wellicht wel een antwoord op te geven zijn. Duidelijk is dat er in het noordelijk en oostelijk gedeelte van ons gebied meer is gebeurd dan in het westelijke gedeelte. Hier was ook verleden za terdag weer duidelijk te zien dat het er natter was dan elders. Vroege aardappelen en ook bintjes zijn er al behoorlijk wat gepoot, maar toch valt het op dat er op en rond de be drijven nog al wat pootgoed in de kistjes staat. Een voorzichtige schat ting van een 25 a 35% nog te poten voorgekiemde aardappelen lijkt dan ook aannemelijk. De reeds gezaaide oppervlakte bie ten varieert van bedrijf tot bedrijf. Zij die zelf hun bieten zaaien hebben zo op het eerste gezicht meer gezaaid dan diegenen waar de loonwerker zaait. Als er gemiddeld 1/3 gedeelte is gezaaid zal dat wel in de goede richting zitten. Regelmatig ziet men in ons gebied ook bontgekleurde wintertarweper- celen. Enerzijds ontstaan door het wat laat geven van de stikstof en an derzijds veroorzaakt door de slechte struktuur van de ondergrond. Twee jarige percelen Engels r&aigras ver tonen soms ook een wat bont geheel, dit wordt veelal veroorzaakt door een sterke bezetting van luizen. Daarnaast is er ook in het Engels al een behoorlijke aantasting van meel de vrije markt en zitten ook met slechte resultaten. Daar bij komen op deze bedrijven de mestoverschotten, wat ook een apart verhaal is. Wat hoge kosten vergt. De veehouderij is met de superhef fing, welke door vele veehouders een ramp werd genoemd, de enige tak van onze sektor waarin hoge prijzen worden gemaakt. Op de bedrijven met een goed quantum melk wordt een goed inkomen gehaald. De prij zen die betaald worden voor het lea sen (huren) of kopen van melk met de daarbij behorende beperkingen en maatregelen zijn hoog. Dat er ondanks weinig grote onder nemingen in onze zuivelwereld een goede konkurrentie is ontstaan is een pluspunt voor de veehouders. Toch moeten de zuivelbedrijven ook in de toekomst blijven kijken en de nodige investeringen doen. Want als de ontwikkeling op verscheidene fronten doorgang vindt, moet de fa briek met de tijd mee kunnen gaan. zaaide bieten zijn goed opgekomen. We zullen het gewenste aantal plan ten wel kunnen halen. Wat de aard appels betreft,, die zitten er hier ze ker nog niet voor de helft in. Vele boeren moeten nog met poten begin nen. Wel wordt het steeds moeilijker de poters goed te houden. Sommi gen zijn al begonnen met overstorten en dergelijke maatregelen om te lan ge kiemen tegen te gaan. Het laat kunnen poten schijnt overi gens weinig invloed te hebben op de prijzen van de konsumptie-aardappe- len. Deze blijven tegen de verwach tingen in toch alsmaar rond de 18-20 cent hangen. Maar om deze prijs te halen moeten je aardappels wel le kwaliteit zijn want anders wordt je flink gekort in prijs. Wat volgens mij een verkeerde zaak is gezien de dauw waar te nemen. Ook de slak ken laten zich hier en daar niet on betuigd. Het was ook de uitspraak van minis ter Braks die jl. zaterdag zei dat de prijsverlagingen in de richting lagen van wat hij voorstond. Duidelijk is dat deze prijsverlagingen niet in de richting van de Nederlandse boer lig gen. De Nederlandse akkerbouwers hadden duidelijk een opwaartse richting voor ogen. Braks heeft beloofd een neerwaartse richting te zullen proberen te voor komen. Hij is daar niet in geslaagd, heeft hij het onderste niet uit de kan willen halen? Stelt de Nederlandse akkerbouw werkelijk niets meer voor? Waren andere 'zaken' belang rijker? Vragen waar iedere akker bouwer antwoord op wil hebben en ook het recht heeft om hier zo spoe dig mogelijk antwoord op te krijgen. kwaliteit van de aardappels, zijn de door de handel ingestelde grondboe- tes. Meestal moet je tegenwoordig ƒ10,ƒ15,per ton grond beta len. Dus wat zie je gebeuren? Boeren zetten stortbakken, zeefkettingen enz. in bij het afleveren van de aard appelen, om zo de hoeveelheid grond te beperken. Maar wat wor den op die manier de aardappels ekstra mishandeld. Het zou toch veel beter zijn dat de aardappelhan- del dit in één keer deed in plaats van dat dit nu tweemaal gebeurt. Als je zelf eens de weg af zou moeten leg gen als de tegenwoordige konsump- tie-aardappels zou je toch zeker ook bont en blauw zijn. In tegenstelling tot de aardappels zit er in de uienprijzen weer wat leven de laatste tijd. Sommige telers heb ben toch gelukkig nog 30 cent voor hun produkt ontvangen. Wel geloof ik dat voor de gemiddelde ui- enteler de markt moeilijk te door zien is. De ene week krijg je nog maar een paar cent voor je uien en de volgende week is de prijs een paar dubbeltjes opgelopen. Sommige handelaren hier hebben (mis)bruik van gemaakt en snel vele honderden tonnen uien voor bijna niets op gekocht. Wat er nu precies met de kleinscha ligheidstoeslag gaat gebeuren is ge loof ik niemand in de landbouw pre cies duidelijk. Maar mocht de k.s.t. afgeschaft worden, dan is dat op nieuw een slag voor de landbouw. Ook de berichten uit Brussel betref fende de landbouwprijzen zijn niet wat we gehoopt hadden. De prijzen voor suiker en granen zullen op nieuw verder dalen. Al met al rede nen genoeg voor de akkerbouw om in mei weer volop aktie te gaan voe ren tegen dit afbraakbeleid uit Brus sel en Den Haag. Thans is het in de aardappelkoel cellen ook allemaal geen koek en ei. In de konsumptie-aardappelen die tijdig gegast zijn, hebben we de kiemremming goed in de hand weten te houden. Toch is er in de laatgerooide partijen nog een klein percentage knollen tot rot ting overgegaan. Hierdoor wor den de gezonde knollen nat en deze zijn moeilijk droog te bla zen. Vooral in partijen uit de zware grond worden daardoor de knollen erg besmeurd met klei en deze worden er bij verwerking niet mooier op. Zo'n ekstreem laat en nat voorjaar is een groot ongemak en bezorgt een heleboel ekstra zorg. Aardappelen geteeld op zeer zware grond dienen we rond half augustus dood te spuiten en half september te rooien. Dat bespaart een heleboel narigheid en doen we dat niet, dan kunnen we maar beter op zulke grond geen aardappelen meer telen. Voorkiemen in kiembakjes en een maand buiten afharden, heeft sterke korte scheuten tot gevolg. Het gewas wordt daar door vervroegd en kan dus eerder geoogst worden. Op zware grond kan dit een groot voordeel geven en schenkt rust en zekerheid aan de teler. Afgelopen winter heeft het hele maal niet gevroren en daarom zien we momenteel in de jonge bieten de aardappelopslag welig tieren. Die opslag is een lastig on kruid en heel moeilijk te bestrij den. Vanwege de vele regen in de maanden maart en april zijn er heel wat bietenpercelen niet tegen het zaadonkruid gespoten. Dit wordt nu een probleem wat iede re dag groter wordt en daarom zien we verlangend uit naar dro gend en vast weer. Klein en jong zaadonkruid laat zich in de regel goed chemisch bestrijden, maar die perioden zijn we thans op meerdere percelen al gepasseerd. Er zijn ook zelfs kollega's die dit voorjaar nog niets gezaaid heb ben en al weken zitten te wachten op beter weer. Als men in een polder woont met late natte grond, dan heb je ook nog niet eerder kans gehad om wat in het land te doen. Zij liggen op de loer om hun bouwplan te wijzi gen en idem ook hun spuit- en bemestingsplan. Voor vele rijst daarom de vraag wat komt er nog terecht van oogst 1989, want het begint nu toch wel erg laat te worden. De jeugd die thans de landbouwscholen bevolkt, krijgt toch wel een nare indruk van wat de toekomst haar te bieden heeft. Op allerlei gebied zit het haar vreselijk tegen. Van het boeren vak is de lol af en de vraag is of die ooit nog eens terugkomt. Voor het belastingkantoor zijn we hier nu als boeren hele slechte klanten geworden. Nooit en te nimmer hebben wij kunnen ver moeden voor welke geringe be dragen wij thans aangeslagen zullen worden. Onze boekhouder klaagde anders meestal voor zijn geachte klientèle maar nu klaagt hij voor zijn eigen en dat is hele maal niet best. Vroeger gold: 'Een boer die schrijft, die blijft', maar daar klopt tegenwoordig niet veel meer van. 8 Vrijdag 28 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8