Vroege witlof nu gezaaid Prijsvormingsfunkties veilingen verder bundelen, in Brabant nog reële fusiemogelijkheden 'Akkerbouw moet serieuzer genomen worden' Landbouwschap: EG- installatiepremie toegankelijker maken RBT-voorzitter N. Rops op algemene ledenvergadering CCC bespuiting in tarwe Graanhandel tegen importheffing tapioca Technische wijzigingen in verordening schoonspoelen 'Het feit dat telers van hun veilingen eisen dat het landelijk prijsni veau wordt behaald is een reden temeer om te bezien hoe de prijsvor- mingsfunktie van veilingen nog verder gebundeld kan worden met behoud van collecterende en logistieke funkties. Minder kopers zal ertoe leiden dat de prijsvorming op kleinere veilingen nog meer onder druk komt". Dat is de mening van de voorzitter van veiling RBT te Breda, de heer N. Rops, die vrijdag 21 april sprak op de algemene ledenvergadering van de veiling in "Het Turfschip" te Breda. Vol gens de heer Rops zijn er in Nood-Brabant nog reële fusiemogelijkhe den die nog onbenut zijn gebleven. Aanbodconcentratie is vereist ge zien de bundeling van de afzet in enkele machtige inkoopbedrijven. Volgens de RBT-voorzitter zal het kooppatroon zal daardoor sterk ver- tegelijk gebruiken van 2 veilingklok- ken onvermijdelijk zijn. Het in- Diverse percelen wintertarwe zullen binnenkort voor de tweede keer met CCC worden gespoten. Ook een bespuiting in zomertarwe met CCC zal in de meeste gevallen nog moeten plaatsvinden. Dit produkt kan gemengd worden met andere groeistoffen en groeistofkombinaties. Om bladbe schadiging te voorkomen is het ech ter beter CCC niet te mengen met produkten die 2,4-D, dicamba, ioxy- nil of broomoxynil bevatten. Men gen met bijv. MCPA, mecoprop, Starane en fungiciden geeft meestal geen problemen. C.J. Govers, CAT Goes anderen. De heer Rops is het geheel oneens met de stelling dat veilingen ouderwets zouden zijn, wel zullen de afzetmethodes wat moeten worden aangepast. Het termijnveilen lijkt niet de weg. Naast zijn mening ko men voor verkoopveilingen met le veringen op korte termijn meer tege moet aan de wens van het grootwin kelbedrijf naar vaste prijzen. Nieuwe producenten komend uit de akkerbouw die zich in de voe- dingstuinbouw begeven zullen vol gens de RBT-voorzitter veilingvrien- delijk gemaakt moeten worden. "Bundeling van aanbod zonder con tracten moet voor deze producenten mogelijk zijn. We moeten hen over tuigen dat onze veilingstructuur voor de toekomst perspectieven biedt". Een voorstel voor de verdere ont wikkeling van het glastuinbouwpro- Het frezen van de witlofruggen. Als deze voldoende bezakt zijn kan erin worden gezaaid. De algemene ledenvergadering van de RBT op 21 april jl. in het Turfschip te Breda. Akkerbouwers West Zeeuws-Vlaanderen in open brief aan Landbouwschap: 'Geschokt. Gedesillusioneerd. Opstandig. Zo voelden wij ons na het bijwonen van de 498e vergade ring van het Landbouwschap op 5 april. Wat als voorbereiding op het gesprek met de minister enerzijds en als klimax van hectische weken in de akkerbouw anderzijds had kunnen en moeten leiden tot een krachtdadig bestuurlijk standpunt, werd tot niets De graanhandel in ons land is sterk gekant tegen een heffing op graanvervangende veevoeders zoals tapioca. Volgens de voor zitter van het Komité van Graan handelaren, ir. K.K. Vervelde, levert een dergelijke importhef fing noch voordelen op voor de Europese graanboeren, noch voor de veehouders. Alleen de budgetten van de EG zijn er mee geholpen, zo betoogde hij vrij dag 21 april jl. op een bijeen komst in Rotterdam, waar 'De toekomst van de internationale handel in landbouwprodukten' centraal stond. Beter voor de boeren is een direkte inko menssteun. Volgens de heer Vervelde zal de graansektor zelf zijn problemen op moeten lossen en moet ze deze niet afwentelen op de veevoeder grondstoffen. De voorzitter van het Komité is voorts van mening dat een importheffing op graan vervangende grondstoffen in strijd is met de Gatt-bepalingen. Ze werken ook ongunstig door naar de eksporterende ontwikke lingslanden die in sterke mate af hankelijk zijn van de eksport van veevoedergrondstoffen. en niemendal'. Zo begint een open brief die vijf akkerbouwers uit West Zeeuws-Vlaanderen deze week aan het bestuur van het Landbouwschap hebben gezonden. In de brief reageren de vijf D.J. Dees, J.A. Flikweert, J.I. Risseeuw' uit Breskens, P. Risseeuw uit Cad- zand en A.I. v.d. Slikke uit Groede hun ergernis af over het feit dat de stem van de akkerbouw naar hun ge voel in het Landbouwschap steeds wordt ondergesneeuwd door de an dere takken. Woordvoerder Jaap Flikweert: 'Demokratie betekent niet dat minderheidsgroepen volko men genegeerd kunnen worden. Doel van onze aktie is dat er binnen het Landbouwschap wat verandert: minder papier en meer echt diskus- siëren over de problemen en respekt hebben voor elkaar standpunten'. Als de brief niets helpt willen de vijf eventueel overwegen hun lidmaat schap van het Landbouwschap op te zeggen. Wat de oplossing van de ak- kerbouwproblematiek betreft daar van geeft Flikweert toe dat een pas klaar antwoord niet zo even uit de mouw kan worden geschud. 'Het is kiezen uit kwaden. Overwogen kan worden om tijdelijk een kwotering van de granen in te voeren met tege lijkertijd een prijsverhoging. Even tueel zou je kunnen kiezen voor een aparte akkerbouworganisatie. Be paald niet ons ideaal maar wat moet je? In ieder geval moeten de akker- bouwbelangen in het Landbouw schap serieuzer genomen worden. Er wordt veel gepraat maar wij krijgen steeds minder in onze portemon- naie', zo stelt Flikweert verontrust vast. De vijf akkerbouwers vervolgen hun open brief met erop te wijzen dat er in het hele land in afdelingen, krin gen, tal van kommissies, hoofd besturen op regionaal en nationaal nivo en niet te vergeten in boerenge zinnen wordt meegedacht, meege praat, meegewerkt. Stapels met no ta's, rapporten, eisen, plannen, en zovoorts, worden geproduceerd, verstuurd, gelezen en vergeleken. Er wordt vergaderd, eindeloos vega- derd. Kortom er wordt een energie inspanning geleverd die z'n weerga niet kent. Maar waarom? Waartoe? Waarvoor? Toch niet om in de smelt kroes van het Landbouwschap ellen lange verhalen te houden, waarin al le voorzetten uit de achterban ver stikken. Toch niet om intern punten te skoren. Toch niet om de leden van de straat te houden. 'Bestuur, dit is geen belangenbehar tiging. Dit is bezigheidstherapie. Een onvoorstelbare geldverspilling die tot niets leidt. Een ramp voor de landbouw en vooral voor de akker bouwers. De konklusie is duidelijk. De akkerbouwers eisen dat u hun signalen niet ontkracht voor u er mee naar de minister gaat. Als dit in Landbouwschapsverband niet lan ger kan, zullen we zo snel mogelijk kortere wegen moeten zoeken. Niet u bent de landbouw, maar wij, de achterban', zo besluiten de vijf ak kerbouwers de brief aan het Land bouwschap. RBT landelijke aanknooppunt ekologische landbouwprodukten Steeds meer grootwinkelbedrij ven nemen ekologische produk ten in hun voedingsmiddelenpak ket op. Het grootwinkelbedrijf wil daarom een centraal aan knooppunt voor deze produkten met een 'open' prijsopbouw. Om deze redenen heeft de Nederland se Vereniging voor Ekologische Landbouw (NVEL) de veiling RBT benaderd met de vraag of de veiling als produktcentrum wil fungeren. Dit betekent dat deze produkten in een aparte verkoop bijvoorbeeld in de namiddag op de veilingklok verkocht kunnen worden. Het DB van RBT heeft hier over een advies gevraagd aan het Centraal Buro voor Tuin bouwveilingen. Normaal wordt witlof pas gezaaid zo tussen 10 en 15 mei, voor de vroegste trek wordt er echter al rond deze tijd witlof gezaaid. Op de foto ziet u loonbedrijf Roelse uit Hulst bezig met het frezen van de ruggen op het bedrijf van Omer Verbist uit Vogelwaarde. Verbist wil van dit perceel van vijf ha. één ha. vervroe gen door het af te dekken met plastic. "De ruggen zijn vorige week ge freesd en nadien voldoende bezakt zodat er wat dat betreft nu gezaaid kan worden, maar het is nog te nat op het land. We hebben nog maar een klein gedeelte kunnen zaaien, voor het overige zou het gedurende 1 Vi dag droog weer moeten zijn, dan kunnen we daar ook terecht. Een normale vroege teelt wordt rond 1 september gerooid, door afdekken met plastic kunnen we drie a vier we ken vroeger rooien. Na vier dagen mechanische koeling zetten we de wortels dan op. Eind augustus (na 18 dagen forceren) hebben we zo de eerste oogst witlof van het nieuwe seizoen", vertelt de heer Verbist. Op het bedrijf van Verbist (25 ha.) worden 10 ha. witlof geforceerd. Verbist is hier nu vijf jaar mee bezig. Momenteel bereidt hij de uitbreiding van zijn bedrijf naar 40 ha. voor, eind dit seizoen of begin volgend sei zoen. Hij overweegt zeer serieus dan over te stappen van de trek in trek- bakken op de trek op champignon bedden". Dit geeft een geweldige ar beidsbesparing. De investeringen zijn echter dermate hoog dat ze niet rendabel te maken zijn op 10 a 15 ha., aldus Verbist. Het bedrijf wordt gerund door de heer en mevrouw Verbist, voor de werkzaamheden zijn bovendien nog vijf vaste medewerkers werkzaam op het witlofbedrijf. Na de uitbreiding zal dit aantal moeten worden uit gebreid. Afzet Het grootste deel van de witlof wordt momenteel al rechtstreeks aan de groothandel afgezet. De heer Ver bist is in bespreking met een groot winkelcentrum om na de uitbreiding van zijn bedrijf een meerjarig con tract af te sluiten over de afname van een bepaalde hoeveelheid witlof. Het winkelcentrum zou dan voor de helft van zijn witlofbehoefte over heel Nederland door Verbist worden bevoorraad. De witlofteler verduide lijkt dat bij een uitbreiding van zijn witlofbedrijf van 10 naar 40 ha. wel de nodige afzetgaranties noodzake lijk zijn, vandaar de besprekingen met het winkelcentrum. Verbist: "Bij een produktie van dergelijke omvang is 75 procent gegarandeerde afzet nodig". ject de Plukmadesepolder onder vond bij de leden geen weerstand. Wel waren er bezwaren tegen de ont wikkeling van een Agro- Businesscentrum op het tuinbouw gebied rond de veiling. Deze ontwik keling betekent dat in het gebied Princenhage veel tuinbouwgrond van bestemming moet veranderen. Dit en het feit dat er weinig voor overleg met de tuinders is geweest zat met name het lid M. Kleemans niet lekker. Het centrum waarvoor van uit het bedrijfsleven reeds veel be langstelling bestaat, zal overigens volgens plan worden uitgevoerd. Het Landbouwschap heeft de Lan delijke Raad voor de Bedrijfsont wikkeling gevraagd om jonge, be ginnende ondernemers die een agra risch bedrijf over willen nemen rui mere mogelijkheden te geven voor de installatiepremie. Nu moet de startende ondernemer ten minste de helft van het inkomen uit het agra risch bedrijf krijgen of drie kwart van de werkuren in het bedrijf ste ken. Ook moet het bedrijf groter zijn dan 120 standaardbedrijfseen- heden voordat men in aanmerking komt voor de premie. Het Landbouwschap vindt deze opeenstapeling van voorwaarden niet zinvol, te meer omdat bij aan vraag er ook naar de financiële posi tie van het bedrijf wordt gekeken. Als voldaan wordt aan één van de voorwaarden moet het al mogelijk zijn om in aanmerking te komen voor de installatiepremie, zo vindt het Landbouwschap. De installatiepremie is bedoeld om agrarische bedrijven in de startfase financiële steun te geven. De rege ling is gericht op jonge ondernemers tot 35 jaar. Het Landbouwschap vindt het reeël om de minimum be drijfsomvang terug te brengen tot honderd standaardbedrijfseenheden omdat in enkele sektoren de gemid delde bedrijfsomvang terugloopt. Het Landbouwschap is het eens met de minimale opleidingseisen in de re geling maar vindt dat een opleiding op een lagere Landbouwschool aan gevuld met een aantal jaren praktijk ervaring ook een voldoende basis vormt. Het Landbouwschap wil enkele wij zigingen aanbrengen in de op 1 okto ber a.s. in werking tredende verordening over het schoonmaken van verpakkingen van bestrij dingsmiddelen. De wijzigingen heb ben voornamelijk betrekking op de technische eisen waaraan de appara tuur voor het schoonspoelen moet voldoen. De vastgelegde eisen blijken in een aantal gevallen het toepassen van nieuwe en betere technieken in de weg te staan. Het gaat over zaken als pompdruk, de diameter van leidin gen, de vultrechters en het effect van de spoelkop. 6 Vrijdag 28 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6