Werkgroep 'Fruitteeltkomplex' van start Handelsonderneming BV v/h fa. Dekker Grond- en Pachtprijspeil kiest voor veeteeltcentrum Zwolle Inzameling landbouwfolie in Stadsgewest Breda Lokatie-onderzoek grootschalige verwerking varkensdrijfmest in Noord- Brabant en Limburg gepresenteerd PERSONALIA Compromis over vaarschema Kruiningen- Perkpolder Dekker Groep gereed voor 1992 A.H. Munters lid Commissie Kommentaar Twee ton voor dassenburchten De in de internationale rundveehouderij gerenommeerde handels- en marketingorganisatie B.V. v/h Firma Dekker, met vestigingen in Ne derland, Duitsland en de Verenigde Staten, gaat medio augustus haar Nederlandse hoofdzetel verplaatsen van Axel naar Zwolle. Belangrij ke redenen voor deze verhuizing zijn o.a. de veranderende markt omstandigheden na 1992 en de centrale ligging van Zwolle ten op zichte van de belangrijke marktgebieden in Nederland en Noord- Duitsland. De vestiging in Zwolle is mede van belang voor nieuwe produkten die door biotechnologische innovaties worden verwacht. Dekker behoort tot de grootste Europese partikuliere handelsonder nemingen in stamboekvee, sperma van Holstein stieren en embryo's. delsbedrijf telt 25 medewerkers, waarvan 20 in Axel. Alle medewer kers die langer dan 3 jaar in dienst van het bedrijf zijn verhuizen mee naar Zwolle waar binnenkort een be slissing wordt genomen over de nieu we lokatie. Zwolle is van oudsher al een belang rijke ontmoetingsplaats van Neder landse veehouders. Stedelijk knoop punt Zwolle heeft bovendien de am bitie om in Nederland en het Europa na 1992 een veeteeltcentrum van na tionaal en internationaal belang te worden. In Zwolle wordt geïn vesteerd om de faciliteiten ten be hoeve van de Nederlandse veehoude rij en haar toeleveranciers te verbete ren, onder andere met een multi- funktioneel centrum op dat gebied. Een Veel betere bereikbaarheid van het bedrijf is een voorname reden voor vestiging in Zwolle. Nieuwe technieken zijn in ontwikke ling en zullen op korte termijn voor verdere veranderingen in de fokkerij zorgen, b.v. invitro-fertilisatie, sexen van embryo's, klonen en gene tische manipulatie. Het zal nog en kele jaren duren voordat klonen van topkoeien voor de Nederlandse vee houder beschikbaar komen. Maar als het onderzoek haar vruchten af werpt, wil de Dekker-groep klaar zijn om internationaal de veefokkers van het beste genetische materiaal te voorzien. De heer F. Dekker geeft in een eerste kommentaar toe, dat het vertrek van zijn bedrijf een verarming voor Zeeuws-Vlaanderen betekent. 'Maar dat valt ook wel weer mee. We zijn een handelsonderneming en doen als zodanig weinig zaken in Zeeuws- Vlaanderen. Wel is ons bedrijf hier in 1917 opgericht. Er zijn dus emoti onele banden - met Axel en dit ge bied. Maar uit bedrijfsekonomische overwegingen hadden we eigenlijk al eerder weg moeten gaan'. Het han- Op 1 mei a.s. neemt dr. F.H.J. Jaartsveld, adjunkt-direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Boxtel, afscheid van de dienst. De heer Jaartsveld maakt, na ruim dertig jaar bij de dienst werkzaam te zijn geweest, gebruik van de VlJT-regeling. Hij wordt opgevolgd door drs. J. Bongers. De heer A.H. Muners (62) uit Fijn aart zal door de KNLC worden voorgedragen tot lid van de Com missie van Advies voor het Grond en Pachtprijspeil. Het betreft hier een onafhankelijke commissie die de minister van landbouw van advies dient over zaken aangaande het grond en pachtprijspeilbeleid. De heer Munters die vice-voorzitter is van de ZLM, volgt in de commis sie prof. dr. C.P. Veerman op. Deze trekt zich terug in verband met te drukke werkzaamheden. Voorzitter van de commissie is drs. G. van der Lely (dir. gen. LNO). Voorts zijn in deze commissie vertegenwoordigd de standsorganisaties, de Vereniging van Landelijke Eigendom, De Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren en drie onafhankelijke pro fessoren nl- De Hoogh, v.d. Noort en Knol. De heer W. Koster uit Axel is vanuit het KNLC ook lid van de commissie geweest. Minister Braks van Landbouw heeft twee ton uitgetrokken voor een dassenprojekt in Noord- Brabant. Het geld komt uit een eenmalig potje van zes miljoen gulden voor natuurontwikkelings- en soorten beleid. In totaal stelt het ministerie een bedrag van 620.000,beschik baar voor verbetering van leefge bieden van allerlei bedreigde diersoorten. Het gaat daarbij vooral om boomkikkers, dassen, knoflookschildpadden, vuursala- manders en vleermuizen. In het kader van het Nationaal On derzoekprogramma Hergebruik van afvalstoffen (NOH) zal een proefin- zameling van landbouwfolie plaats vinden in het Stadsgewest Breda. Het Stadsgewest Breda is een samen werkingsverband van 21 gemeenten in West-Brabant: Aalburg, Baarle- Nassau, Breda, Chaam, Dussen, Etten-Leur, Geertruidenberg, Hoo- ge en Lage Zwaluwe, Klundert, Ma de en Drimmelen, Nieuw-Ginneken, Oosterhout, Prinsenbeek, Raams- donk, Rijsbergen, Terheijden, Tete- ringen, Werkendam, Woudrichem, Zevenbergen en Zundert. In principe komen acht bedrijventer reinen in Noord-Brabant en Lim burg in aanmerking voor de mogelij ke vestiging van een fabriek voor de grootschalige verwerking van var kensdrijfmest. De uiteindelijke ves tiging van een of meerdere fabrieken voor de verwerking van varkens drijfmest in Limburg of Noord- Brabant hangt af van de inzamelings- en verwerkingsopties die een oplossing bieden voor de ver werking van varkensdrijfmest. Dat blijkt uit het rapport 'Lokatie- onderzoek grootschalige verwerking van varkensdrijfmest in Noord- Brabant en Limburg' dat onlangs gepresenteerd werd. Er zijn 16 terreinen onderzocht. Daarbij zijn drie modellen gehan teerd. Eén model is gericht op geo grafisch gespreide verwerking in fa brieken met een kapaciteit van ca. 250.000 m3. Het konsentratiemodel gaat uit van fabrieken met een ver werkingsmogelijkheid van ca. 1.000.000 m3. Tenslotte is er een in tegratiemodel waarbij de grotere fa brieken daar gesitueerd worden waar de grootste hoeveelheden var kensdrijfmest geproduceerd worden en er een aantal kleinere fabrieken komen in de periferie van de betrok ken gebieden. Bij alle drie de verwer kingsmodellen is uitgegaan van een of meerdere kleinere fabrieken in de Kempen. In principe komen in aanmerking bij geografisch gespreide verwerking: Gemert, industrieterrein Scheiweg; Helden, industrieterrein Beringe; Helmond, industrieterrein Z.O. Brabant; Nederweert, industrieter rein Zandberg; Schijndel, industrie terrein Duin II; Someren, industrie terrein Sluis XI; Uden, industrieter rein Goorkens; Venray, industrieter rein Smakterheide. Bij geografisch gekonsentreerde ver werking wordt gedacht aan twee grote fabrieken te Helmond, in dustrieterrein Z.O. Brabant; Uden, industrieterrein Goorkens. Het integratiemodel gaat uit van grotere eenheden te Helmond en Uden en kleinere eenheden te Ven ray, Helden, Nederweert en Schijndel. Aan deze lokaties zijn de bedrijven terreinen voor mogelijke vuilver brandingsinstallatie Strijpse Kam pen, nabij Eindhoven, in de Kempen en de geplande kalvergierzuivering Kronenbergerheide te Sevenum, Noord-Limburg, toegevoegd. Uitgangspunt van de lokatiestudie is dat de mest zoveel mogelijk in de overschotgebieden verwerkt moet worden. Verder wordt er van uitge gaan dat 15% van de mestproduktie op een andere dan grootschalige wij ze verwerkt wordt. Voor de verschillende modellen zijn de transportkosten van de mest bere kend. Daarbij is uitgegaan van ver voer per tankwagen met een inhoud van 30 m3 terwijl er een zelfstandige transportorganisatie wordt opgezet. Andere transportmogelijkheden zijn financieel niet aantrekkelijk of mi lieuhygiënisch bezien minder wense lijk. De transportkosten variëren van ƒ3,50 per m3 bij het sprei dingsmodel, ƒ5,per m3 bij het konsentratiemodel tot ƒ3,80 per m3 bij het integratiemodel. Konsentra- tie van mestverwerking kost per jaar ƒ3,6 miljoen gulden ekstra aan transportkosten ten opzichte van de spreiding van mestverwerkings eenheden. De mestverwerkingsinstallaties zul len lozen op het oppervlaktewater waarbij het uiteindelijke lo zingsprincipe in overleg met de wa terschappen bepaald wordt. Waar er geen oppervlaktewater in de buurt is zal een rioolpersleiding worden aan gelegd. Verder zijn er nog kosten voor de aanleg, aanpassing of ver werving van infrastruktuur op het lokatienivo. Deze kosten schomme len tussen ƒ0,25 tot ƒ0,40 per ver werkte m3 mest. De inzameling van landbouwfolies in het Stadsgewest Breda zal plaats vinden in de tweede en derde week van mei (8 t/m 19 mei). De exakte dag waarop de landbouwfolie wordt opgehaald verschilt per ge meente en zal in de plaatselijke bla den worden vermeld. De landbouw folie wordt "aan huis" opgehaald. Een transportbedrijf zal de normale huisvuilroute in het buitengebied langsrijden. Voorwaarden De veehouders kunnen de land bouwfolie op de vastgestelde dag aan de openbare weg zetten. Belang rijke voorwaarden voor een goed verloop van de inzameling zijn: Al leen kuilfolie en kunstmestzakken (PE-folie) kan meegenomen wor den. Andere soorten plastic zijn niet toegestaan; Alleen de na gebruik achterblijvende verontreiniging (zand en/of grond) is acceptabel. Toevoeging van ander materiaal (stenen, hout, etc.) maakt herge bruik onmogelijk en is niet toege staan; De folie moet in draagbare bundels voor 8.00 uur 's ochtends bij het huisadres langs de doorgaan de openbare weg gezet worden. Niet op het erf. Planning Baarle-Nassau dinsdag 16 mei; Breda woensdag 17 mei; Chaam dinsdag 16 mei; Etten-Leur vrijdag 19 mei; Geertrui denberg geen inzameling; Hooge en Lage Zwaluwe woensdag 10 mei; Klundert vrijdag 12 mei; Made C.A. dinsdag 9 mei; Oosterhout woensdag 10 mei; Prin senbeek vrijdag 19 mei; Raamsdonk dinsdag 9 mei; Rijsbergen donderdag 18 mei; Terheijden donderdag 11 mei; Tete- ringen donderdag 11 mei; Nieuw Ginne- ken woensdag 17 mei; Werkendam maandag 8 mei; Zevenbergen vrijdag 12 mei; Zundert donderdag 18 mei; C.T.D. v/h Land v. Heusden en Altena (Aal burg, Dussen en Woudrichem) maandag 8 en dinsdag 9 mei. A.H. Munters De heer Munters vindt zijn benoe ming in de commissie van Advies voor het Grond- en Pachtprijspeil voor de ZLM een goede zaak. "Ge zien het feit dat de heer Koster van uit de ZLM ook lid is geweest, wordt hiermee een goede traditie voortge zet. Bovendien speelt in het Zeeuwse de pacht een belangrijke rol". De statenkommissie verkeer en wa terstaat van de provincie Zeeland heeft maandag 24 april een compro mis bereikt over het nieuwe vaar schema van de veerdienst tussen Kruiningen en Perkpolder: de vroegste boot uit Perkpolder zal niet pas om kwart voor vijf 's ochtends vertrekken maar om vijf over half vijf, terwijl de vroegste boot vanuit Kruiningen om tien over vier zal ver trekken en niet om tien voor half vijf zoals eerder was voorgesteld. Tegen het voorstel van de provincie Zeeland om de vroegste afvaarten te verlaten (vanuit Perkpolder van 4.25 naar 4.45 uur en vanuit Kruiningen van 4.05 naar 4.20 uur) werden van uit onder meer de landbouw ernstige bezwaren geuit. Aan de hand hier van is de statenkommissie met gede puteerde J. de Voogd en PSD- direkteur D. Vos overeengekomen de vroegste afvaarten tien minuten eerder te doen plaatsvinden dan werd voorgesteld. De voorgestelde verandering van de dienstregeling 's avonds is wel aan vaard. Dit betekent dat met ingang van 28 mei, als de nieuwe dienstrege ling ingaat, de afvaarten vanaf Perk polder van 18.25 en 18.40 uur wor den gekombineerd tot een afvaart van 18.30 uur. Bij een grote hoeveel heid wachtenden zal om 19.00 uur een extra overtocht worden gemaakt. De statenkommissie gaf verder on der meer te kennen dat de PSD met de Suiker Unie en het Landbouw schap rond de tafel moet gaan zitten om de gevolgen te bespreken voor het bietenvervoer als na de komende bietenkampagne de laatste suikerfa briek in Zeeuws-Vlaanderen wordt gesloten. Donderdag 20 april jl. is in de CVZ te Kapelle een besluit genomen tot het oprichten van een definitieve werkgroep 'Fruitteeltkomplex'. De definitieve werkgroep bestaande uit 7 leden van o.a. de 3 CLO's, RABO, CVZ, NFO en het Konsulentschap heeft tot doel een verbetering aan te brengen in de struktuur van de Zeeuwse fruitteelt. De voorzitter van de werkgroep is de heer De Jager uit Kapelle, tevens CVZ-voorzitter. Een middel daartoe is verplaatsing van bedrijven naar een fruitteelt komplex van ca. 5 fruittelers op een perceel akkerbouwgrond. De vrijko mende percelen zouden benut kun nen worden voor de blijvende fruit telers voor vergroting en verbetering van de verkaveling van hun bedrijf. De huidige fruittelers kampen, on danks ruilverkavelingen, nog steeds met een slechte verkaveling. Tevens is een aantal bedrijven te klein en zijn uitbreidingsmogelijkheden voor hen onbereikbaar. Een plan zoals dit kan hierin verbetering brengen. De werkgroep 'Fruitteeltkomplex' houdt zich in de eerste instantie be zig met het zoeken naar een geschik te lokatie. Dit zal uiteraard een per ceel moeten zijn geschikt voor fruit teelt. Trouwens ook niet-fruittelers kunnen zich aanmelden voor vesti ging. Hoe groot dit perceel moet zijn is op dit moment nog niet bekend en hangt af van het aantal vestigers. Wellicht kunnen meerdere lokaties in aanmerking komen. Reeds diverse fruittelers hebben zich aangemeld. Lezingen De voorlopige werkgroep heeft po tentiële vestigers reeds geïnformeerd over de diverse mogelijkheden van grondverwerving en vermogensbe hoefte op een lezing 9 december jl. De grootste hobbel bij verplaatsing is de vermogensbehoefte tijdens de aanloopperiode. De meeste fruitte lers hebben liever grond in eigen dom, hoewel de werkgroep pacht of erfpacht niet wil uitsluiten. De ver mogensbehoefte kan tijdens de aan loopperiode belangrijk worden ver laagd door andere grondfinanciering dan eigendom. Voorts is de werk groep naarstig op zoek naar subsi diemogelijkheden die eveneens de aanloopkosten kunnen drukken. Grondverwerving De eerste stap tot het stichten van een komplex van fruitteeltbedrijven zal zijn de grondverwerving. Een ie der die, hetzij interesse toont tot ves tiging, hetzij grond wil verkopen, verpachten of in erfpacht wil uitge ven kan zich vervoegen tot de sekre- taris van de werkgroep de heer J.L. Mieras, tel. 01100-21010. 4 Vrijdag 28 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4