VOO It in vito IIW Ons milieu, wat doen we er mee? a 'De eerste zonnestralen in de lente verwarmen meer dan een hittegolf in de zomer' 'Leeuwtjes'-direkteur Deborah de Buck viert 'zilveren jubileum PJZ AGENDA Klakkeloos Oplossing paaspuzzel onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Op 22 maart jl. is er te Brouwershaven een gezamenlijke avond ge weest van de Z.L.M., de P.J.Z., en de Plattelandsvrouwen. Het be langrijke thema voor deze avond was het milieu. Je hoort hier tegen woordig ontzettend veel over, maar iedere Nederlander en iedere wel denkende wereldburger is dan ook ten nauwste bij dit onderwerp be trokken. Het gaat ons allemaal aan. Er waren drie sprekers uitgeno digd om dit onderwerp toe te lichten, dat waren mevrouw G. de Vries-Hommes, Gedeputeerde van de Provinciale Staten van Zeeland voor milieuzaken en ruimtelijke ordening, de heer J. Landman, Di- rekteur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland en de heer J.J. Dubbelaar, Algemeen Direkteur van de Cultuurmaatschappij Love- rendale BV. Tussendoor waren er cabaretliedjes die betrekking hebben op het milieu en vertolkt werden door Plattelands vrouwen en Plattelandsjongeren. Mevrouw De Vries begon met te stel len dat ons milieu er niet goed voor staat: "De bodem is sterk verontrei nigd, de ozonlaag wordt aangetast, we hebben te maken met grote afval problemen, er is zure regen, kortom het is heel ernstig gesteld met ons mi lieu, en het is geen "ver van mijn bed show". Kunnen wij als gewone burgers er dan ook iets aan doen, of moeten we dat enkel overlaten aan de regering? Jazeker, wij kunnen ook veel doen, en kleine steentjes bijdragen om het milieu te sparen. Ik zal een overzicht geven van hetgeen wij zoal kunnen doen: - Doen aan energiebesparing, b.v. huis isoleren, verwarming minder hoog, zuinig zijn met warm water enz. - Meer de auto laten staan, en kleine eindjes lopen of op de fiets gaan. - Geen spuitbussen meer gebruiken. - Restjes verf, terpentijn niet door de gootsteen gooien maar apart be waren en laten ophalen. - Fosfaatvrije wasmiddelen ge bruiken. - Chloor is erg slecht voor het mi lieu, echte zeep, azijnzuur en ci troenzuur zijn goede vervangende schoonmaakmiddelen. - Gebruik geen mottenballen, die zijn zeer schadelijk voor het milieu, kleding laten luchten werkt net zo goed, - We moeten minder aan vervuilen de sporten gaan doen, zoals mo torsport en autosport. - Protesteren tegen onnodige ver pakkingen in winkels zoals extra plastic tasjes, gewoon zelf een bood schappentas meenemen. We moeten ons afval niet zomaar klakkeloos in de container gooien, maar goed in de gaten houden wat we waar gooien. Ten eerste moeten we het glas apart in de glascontainer gooien. Gelukkig doen veel mensen dat ook al. We bedoelen niet alleen de flessen, maar ook glazen pbtten van groenten. wmt Houd goed in de gaten welk afval u waar deponeert. Glas in de glasbak, oude batterijen en ander klein chemisch afval apart inleveren, oud papier voor een vereniging etc. Met z'n allen kunnen we veel doen om het milieu te sparen. - Verder moet het oud papier apart Afd. Langstraat - 29 april: Trekker behendigheid wedstrijd. Tevens zijn er oude traktoren en ruilverkave- lingstraktoren met werktuigen te be zichtigen. Plaats: Nieuwe Vaart te Sprang-Capelle. Aanvang: 12.30 uur. Inschrijven vanaf: 12.00 uur. Inschrijfgeld: 2,50 voor leden en ƒ5,voor niet-leden. Afd. Walcheren - 28 april: Exkursie naar het bedrijf van Cees Wisse. We zullen de witlofteelt bekijken. Aan vang: 20.00 uur. Afd. W.Z.VI. - 28 april: Ledenver gadering. Plaats: "Chez Renee" op de markt. Aanvang: 20.30 uur. Af tredend en niet herkiesbaar zijn Jack Buyze en Frans Dieleman. Na af loop zal er een gezellige avond zijn met spelletjes en muziek. 14 mei: F.C. Peperbusse organiseert een voetbaltoernooi. Heb je zin om mee te doen, geef je dan op voor 6 mei bij Jan Scheele tel. 01174-327. 11 juni: kanoën. We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de avond terug. In verband met de ka- nohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Diele man tel. 01173-1341. Provinciaal - 27 mei: Landelijke sportdag te Zevenbergen. 20 bewaard worden, daar kunt u meestal een vereniging bij u in de buurt blij mee maken, die halen dat op en kunnen van de opbrengst hun kas weer wat vullen. Lompen, zoals versleten kleding, la kens, dekens enz. kunt u natuurlijk ook kwijt bij b.v. het Leger des Heils, die er anderen weer blij mee kunnen maken. Dan is heel belangrijk: Het klein chemisch afval apart houden. Wat is dat kleine chemische afval uit huis houdens? De belangrijkste produk- ten zijn: batterijen, afgewerkte olie, verf, fotochemicaliën, bestrij dingsmiddelen, medicijnen, thermo meters en oplosmiddelen. Deze pro- dukten moet u nooit zomaar door de gootsteen of in de afvalemmer gooi en, dat is een ramp voor onze na tuur. Het oppervlaktewater wordt er ernstig door vervuild. Het klein chemisch afval moet dus apart ingeleverd worden. Alle ge meenten in Zeeland beschikken over een zogenaamd depot voor chemisch afval. Partikulieren en kleine bedrij ven kunnen er hun chemisch afval inleveren. Het beste is dit soort afval in de originele verpakking in te leve ren, zodat men weet wat het is, of anders met een aanduiding wat er in zit, dat maakt het sorteren van de probleemstoffen makkelijker. Zorg in ieder geval voor een goed sluiten de fles of pot. In enkele gemeenten kunnen de schadelijke stoffen in speciale zakjes aan de reinigings dienst worden meegegeven. Zet deze zakjes niet onbeheerd naast de vuil niszak, maar geef ze af op het mo ment dat de vuilniswagen aan uw deur komt. Anders zouden kinderen of huisdieren eraan kunnen zitten, met alle gevolgen vandien. Verschil lende stoffen kunnen vaak ingele verd worden bij de winkelier die het produkt verkoopt: medicijnen bij de apotheek, afgewerkte olie bij de ga rage, batterijen en fotochemicaliën in de fotohandel. In sommige ge meenten is een chemocar een ver trouwd verschijnsel geworden. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met de milieu-ambtenaar in uw gemeente, of bij de reinigings dienst!! De heer Landman, direkteur van de Reinigingsdienst Schouwen Duive- land vertelde ook over het bo venstaande, en het gesorteerd aan bieden van ons afval. Hij vertelde ook dat hij vroeger drie mensen in dienst had, die enkel als taak hadden om bermen van wegen enz. schoon te houden en al het afval op te ra pen. Wegens bezuinigingen moesten die drie helaas weg, en nu zijn de bermen en slootkanten vol troep die niemand meer opruimt. We moeten niet klakkeloos alles zomaar weg gooien uit autoraampjes e.d. De stranden liggen ook vol papieren en nog erger: blikjes, en dat is helemaal niet nodig. Iedereen moet zich er steeds meer bewust van worden dat we zuinig moeten zijn op ons milieu, en niet klakkeloos maar een beetje aanrommelen, dat hebben we al vele jaren teveel gedaan. Iedereen wenst toch ook voor zijn of haar kinderen en kleinkinderen een leefbare wereld dan moeten we daar ook wat voor over hebben. Dus niet denken: "Dat gezeur over dat milieu, wat gaat mij dat nou aan en wat kan ik er aan doen?" Hierboven staan al heel wat dingen genoemd die u kunt doen en waar u aan kunt denken. Alle kleine beetjes helpen, en al die kleine beetjes sa men is dus heel veel. Het was een zeer leerzame en zinvolle avond ge weest. Fijn dat de 3 verenigingen sa men dit weer konden organiseren. Jammer dat de belangstelling erg matig was. De drie sprekers kregen ieder een prach tig boek over de natuur aangebo den. Alle "cabaret-medewerkers" kregen een orchidee als dank. M.T. Vleugel-Mandemaker. De kleurplaat van Maris ka werd unaniem de mooiste bevonden Ietwat verlaat zijn hier de uitsla gen van de paaspuzzel en de teke ning van de kinderpagina uit het Paaskatern. Om met de uitslag van de puzzel te beginnen. De korrekte inzending luidde: 'De eerste zonnestralen in de lente verwarmen meer dan een hitte golf in de zomer'. Er waren meer dan 300 goede inzendingen, waarvan we er vier uitgeloot heb ben, te weten: A.F. Maris uit Dinteloord (eerste prijs, een boe- kenbon t.w.v. ƒ100,P. Scheele-de Feijter uit Axel (twee de prijs, een boekenbon t.w.v. 75,René Roos (derde prijs, een boekenbon t.w.v. ƒ50,en de vierde prijs, een boekenbon t.w.v. ƒ25,is gegaan naar P.P. Schram uit Weert. Van harte ge feliciteerd! Kleurplatenwedstrijd En dan nu de uitslag van de kleurplatenwedstrijd voor de kinderen. Zo'n 40 inzendingen hebben we binnengekregen. We hebben de 4 mooiste eruit ge haald. En dat zijn de kleurplaten van: Mariska Ruissen uit Kapel- le, zij wint de eerste prijs, een boekenbon t.w.v. ƒ50,De tweede prijs gaat naar Hilde Je- hoel uit Elshout, zij wint een boekenbon t.w.v. ƒ25,Pien Leendertse uit Wissenkerke krijgt een boekenbon t.w.v. ƒ15,terwijl Carolien de Milli- ano uit Terneuzen een boeken bon t.w.v. ƒ10,thuisgezonden krijgt. Allen van harte gefeli citeerd. De rest van de inzenders: doe volgende keer ook weer mee, dan heb je ook weer kans op een prijs!! Deborah de Buck, stralend middelpunt van de "Leeuwtjes". Deborah de Buck is op 1 mei pre cies 25 jaar direkteur in het be roepsonderwijs. De direkteur van scholengemeenschap 'De Leeuwtjes' in Terneuzen verblijft op dat moment in Egypte, waar ze geniet van een welverdiende vakantie. Op een later tijdstip wordt het jubileum gevierd met een besloten etentje. Deborah de Buck komt uit Wal cheren. In 1964 waagde ze de oversteek naar Zeeuws- Vlaanderen, waar ze aan de slag kon aan de toenmalige huishoud school van de ZLM in Axel. Na 4 jaar verruilde ze de school in Axel, op verzoek van het ZLM- bestuur, voor 'De Leeuwtjes' in Terneuzen, toendertijd nog ge vestigd aan de Leeuwenlaan. In de 21 jaar dat Deborah de Buck er de leiding had, is de scholengemeenschap flink ge groeid. Mede door haar toedoen zijn er verschillende nieuwe opleidingen bijgekomen. Vrijdag 28 april 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20