Wegwijs op veiling zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Op de nationale toer De feiten Tot slot Akkerbouwers weer naar Den Haag Financiering exploitatiekosten Promest nog knelpunt VRIJDAG 28 APRIL 1989 77e JAARGANG NO. 3970 land- en tuinbouwblad Afgelopen maandag werden de leerlingen van de groepen 3 t/m 8 van de openbare basis school De Klimroos' te Krabbendijke wegwijs gemaakt op de veiling CVZ te Kapelle. Vori ge herfst hadden de scholieren al een bezoek gebracht aan de boomgaard van fruitteler J. C. van Kruiningen. Een en ander vond plaats in het kader van het projekt van de Nederlandse Fruittelers Organisatie om kinderen van basisscholen meer bekend te maken met de fruit teelt. Verdeeld in twee groepen kregen de ongeveer 35 leerlingen alle afdelingen van de vei ling te zienrondgeleid door André Sinke en Freek Brouwer van de CVZ.De leerlingen kre gen na uitleg over de veilingklok allemaal een keertje de kans om fruit voor de klok te "ko pen". Een appeltje voor de dorst kregen ze overigens gratis mee... TfcjyiH? Open brief aan kabinet: De besluitvorming in Luxemburg over het Europese markt- en prijsbeleid heeft in de praktijk veel bittere reacties opgeroepen. Een korte bloemlezing uit onze rubriek "Uit de Praktijk" van deze week: vooral veel ergernis over de tevredenheid van Braks die er overi gens niet in is geslaagd de nuloptie - waarmee hij toch van huis is gestuurd - waar te maken. Braks mag dan tevreden zijn, wij in ieder geval niet. Van een inspire rend beleid om de akkerbouw uit het slop te halen is geen sprake. Anderen bekruipt het gevoel dat de ak kerbouw door de politiek - de minister voorop - vooral gezien wordt als een dure hobby. Kortom: er is reden genoeg om weer aktie te gaan voeren. En blijkbaar is de bereidheid daartoe nog volop aanwezig. Een prak tijkschrijver die de laatste maanden al negen keer op het aktiepad is geweest kondigt alvast aan er de vol gende keer weer bij te zijn. Maar er klinkt ook twijfel door: zien onze voormannen het misschien niet meer zitten? De uitkomst van de Europese prijsbesluiten mag dan teleurstellend zijn, een verrassing is het niet. Vanuit de ZLM hebben wij er steeds op gewezen dat er niet op gerekend moest worden dat Brussel zomaar ineens het marktgerichte beleid los zou laten. Om die reden ook hebben wij van meet af aan nationale compensatie ge claimd voor het geval er op Europees niveau geen soe laas zou worden geboden. Nu het zover is zit er niets anders op dan op de nationale toer te gaan. Daarbij zul len we rekening moeten houden met veel weerstand - niet alleen van minister Braks maar van het gehele ka binet. Afgelopen dinsdag kregen we daarvan al een voorproefje toen de Tweede Kamer van de minister nul op het rekest kreeg terwijl het nog maar ging om een zeer beperkte inkomenscompensatie op basis van de Brusselse besluitvorming. De minister geeft zich bij de verdediging van zijn beleid maar al te graag over aan opportunisme: steeds weet hij de zaken zo voor te stellen dat de goegemeente maar moet geloven dat het allemaal nog wel meevalt. Maar het valt niet mee. De feiten wijzen dat uit. Vorige week kwam de directeur van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) prof. De Veer ons nog zonder blik ken of blozen en op basis van kille cijfertjes vertellen dat tweederde van de Zeeuwse akkerbouwbedrij ven in de gevarenzone zit. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het in andere gebieden anders ligt. De minister kan me dus nog meer vertellen. Het pro bleem is echter dat de Tweede Kamer nog steeds aan de hand van de minister loopt. Onze opgave is dus de minister en/of ook de Kamer - en liefst allebei - van de ernst van de situatie te overtuigen. Blijkbaar kan dat niet zonder onze argumenten via akties kracht bij te zetten. Vanuit de ZLM hebben we op diverse fronten inmiddels de nodige initiatieven genomen. Overigens wil ik er voor waarschuwen om niet de illusie te heb ben dat er gemakkelijk succes geboekt zal kunnen worden. Zoals al eerder opgemerkt is de weerstand bij zonder taai. Maar de inzet - het voortbestaan van zo veel mogelijk bedrijven - is de strijd meer dan waard. De slechte situatie in de akkerbouw beheerst al gerui- Vandaag, 28 april, voeren akkerbouwers uit Zeeland, West-Brabant, Groningen en de Flevopolders opnieuw aktie in Den Haag. De akkerbouwers protesteren te gen de reaktie van minister Braks op de begin van deze week bereikte EG-prijsbesluiten en zijn onwil om te pra ten over nationale kompensatie voor de daling van de graanprijs. De aktie is spontaan georganiseerd door boe ren uit het zuidwesten, Groningen en de IJsselmeer- polders. In een open brief aan het kabinet zeggen de Nederlandse akkerbouwers met grote verontrusting en verontwaardi ging kennis te hebben genomen van de uitkomst van het landbouwberaad in Luxemburg over de Europese land bouwprijzen voor het komende jaar. "Dit akkoord van Luxemburg biedt de boeren wederom GEEN ENKEL PERSPECTIEF op verbetering van de al jaren durende slechte situatie voor de akkerbouw. De Nederlandse ak kerbouwers hebben geen enkel vertrouwen in de positie ve uitleg die de minister van Landbouw aan dit akkoord geeft. Integendeel: de druk op de financiële uitkomsten van de bedrijven zal opnieuw sterk toenemen. Als de Neder landse overheid eraan hecht om de akkerbouw in Neder land in stand te houden zullen er nu KRACHTIGE NA TIONALE MAATREGELEN genomen moeten wor den", aldus de open brief. Promest zal nog voor het einde van dit jaar komen met het plan om de mestverwerking uit te breiden van 100.000 ton nu tot een jaarlijkse omzet van 500.000 tot 1 miljoen ton drijfmest. Dit deelde ir. A.J. Latijnhou wers voorzitter van de raad van commissarissen van Pro mest woensdag mee tijdens de officiële opening van de Proeffabriek voor de verwerking van mest in Helmond. In de richting van minister Braks, die de officiële ope ningshandeling verrichtte, voegde hij er aan toe dat de politieke besluitvorming m.b.t. overheidsdeelname aan kapitaalsinvesteringen op dit gebied dus ook voor het einde van dit jaar een feit dient te zijn. Verder moet er snel duidelijkheid komen, zo benadrukte Latijnhouwers, over het door de Commissie Realisatie Mestverwerking genoemde exploitatiebijdragefonds. "Berekeningen wij zen uit dat de netto exploitatietekorten ca. 35,per ton zullen bedragen waaraan de veehouder 10,bij draagt. Een hogere bijdrage van de veehouder lijkt ons niet haalbaar", aldus Latijnhouwers. Ook directeur ir. B. Hilberts wees op de financiële pro blematiek. Promest komt jaarlijks enige miljoenen gul dens tekort: "een bedrag dat we graag door het verkrij gen van subsidies verlaagd zouden zien en indien het groeiende milieubewustzijn van de consument zich ook vertaalt in de bereidheid van een paar dubbeltjes meer voor een kilogram vlees te betalen dan zien we de toe komst met vertrouwen tegemoet", aldus Hilberts. Eigen verantwoordelijkheid Op de feestelijke bijeenkomst werd duidelijk dat de mestverwerking technisch geen probleem is, wel de fi nanciering en de tijdsdruk die er van de zijde van het mi lieu op wordt gelegd. Wat de financiering betreft wees minister Braks erop dat de verwerking van de mest be hoort tot de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven. "Voor de hele kolom, niet alleen voor de veehouder. Alleen tijdens de overgangsperiode zal de overheid financiële ondersteuning geven", aldus de be windsman die zei de verwerking als zodanig optimistisch tegemoet te zien. Hij wees o.m. op bijdrageregelingen bij de verwerking van stapelbare pluimveemest die binnen kort bekend zullen worden gemaakt om het ammoniak- probleem te helpen oplossen. Braks deelde mee dat in dit kader wordt gedacht aan het laten vervallen van o.m. de grens van 500 meter en in plaats daarvan een grensdepo- sitiewaarde te gaan hanteren. Elk veehouderijbedrijf mag zijn ammoniakdepositie op een voor zuurgevoelig objekt maximaal tot de grenswaarde die overigens nog niet vastgesteld is, opvullen. Het streven van de ministers Braks en Nijpels is om in het jaar 2000 jaarlijks ca. 20 miljoen ton mest industrieel te verwerken. me tijd het agrarisch nieuws - en ook de voorpagina van ons blad. Zo nu en dan is het goed even wat af stand te nemen. Daarom hecht ik eraan hier met na druk te vermelden dat de eerste zwaluwen alweer ge signaleerd zijn en de koeien de wei ingaan. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1