Teelt winterbloemkool dit jaar een succes Lemken-Variopack vorenpakkers: Winterbloemkooltelers bijeen Noord-Brabantse peultjes nieuwe eksklusieve groente? Prijzen zeer bevredigend Primeur op Zeeuwse veiling (CVZ) ploegen en zaaibedbereiding in één werkgang. Tuinder moet meer geld krijgen voor teruggeleverde stroom Vanuit het gebied Walcheren wordt al heel wat jaren de winter bloemkool op de veiling aange boden. Men dacht dat dit enkel op Walcheren plaats kon vinden maar als gevolg van selektiewerk op winterhardheid is gebleken dat de teelt noordelijker ook goed mogelijk is. Wel valt de oogstperiode er normaal wat la ter. Met name West Zeeuws- Vlaanderen met relatief zeer goe de grond heeft hier zeker nog te weinig aandacht aan besteed. Op Walcheren is de laatste jaren jammergenoeg een daling van het teeltareaal opgetreden. Strenge winters hebben enkele keren alles afgevroren en dat heeft de ambi tie wat verminderd. De teelt heeft duidelijk weer een stimulans no dig. In ieder geval kan het voor jaar 1989 als zodanig worden aangemerkt. Een zachte winter of beter gezegd, geen winterweer, heeft de kool vroeg aan de groei gezet en zo kon men dit jaar zelf heel vroeg met de oogst begin nen. Op 10 februari 1989 bracht het bedrijf Harthoorn uit Vlissin- gen er zelfs al op de veiling. Een ware primeur! De prijs is dit sei zoen, mede door de vroegheid, •de lange periode van aanvoer, en met name door het vrij koude weer goed op peil gebleven. Zelfs zeer hoge prijzen worden tot op heden nog neergeteld. De mid- denprijs van de afgelopen weken lag op veiling ZHZ te Baren- drecht op ca. 1,75 per stuk (alle sorteringen en kwaliteiten door elkaar). De vraag blijkt dit jaar te blijven. Zelfs de mindere sor teringen leveren nog aardige prij zen op. Veel telers die de afgelo pen jaren hebben afgehaakt, zul len ongetwijfeld al weer op ande re gedachten zijn gekomen. Het gewas zal naar verwachting weer fors uitbreiden. Of dit achter de prijs aanhollen is, kan nu nog moeilijk gezegd worden. Eén ding is echter zeker, wanneer er in een lange periode een goed produkt aangeboden kan worden dan zal dat zeker zijn weg kun nen vinden in binnen- en bui tenland. Teelt Voor diegene die aanstaande sei zoen met de teelt willen starten is het verstandig reeds nu eens na te gaan of het bedrijf, de grond soort, ligging en arbeidsomstan digheden het waar kunnen ma ken. Hierbij is van belang dat de grond vooral goed doorlatend en zeker goed ontwaterd is. Water overlast kan bijna nog erger zijn dan vorst. Het perceel kan wel op afstand van de bedrijfsgebouwen liggen maar geeft toch wat meer transport en werkt gewoon wat moeilijker. Nog even langslopen voor dekken doet men dan min der snel en dat kan toch belang rijk zijn. Een punt dat ook zwaar weegt is de wildschade. Ver van huis is dat moeilijker in de hand te houden. Houtduiven kunnen voor grote problemen zorgen. Om de arbeidsomstandigheden gunstig te houden is een goede schuurruimte voor veilingklaar maken noodzakelijk. Zeker wan neer gekozen wordt voor de me thode van binnen klaarmaken en in de morgenuren snijden. Alles kan ook op het veld gebeuren, maar in deze tijd van het jaar kan dat nog wel eens onaangenaam zijn. De arbeidsbehoefte die er voor nodig is, moet ingedekt worden met soms extra krachten. Hiervoor een richtlijn geven is moeilijk. Heel goed mogelijk is vaak de kombinatie met kolle ga's of buurman. Op Walcheren wordt al een flink aantal jaren bloemkool geteeld. Dit jaar kon men vroeg met de oogst begin nen. De prijzen zijn door o.a. een lange aanvoerperiode goed op peil gebleven. Hier laat de heer J. Poppe uit Koude kerke zien dat de geleverde kwaliteit uitstekend is. Maak uw oppervlakte zo groot dat u het werk aan kuht met de oogst. Dan alleen is er kwaliteit te leveren. Wanneer u besluit om met de teelt te beginnen dan komt de vraag hoe te handelen om het juiste plantmateriaal op de juiste tijd de grond in te krij gen. De planten kunnen aange kocht of zelf gekweekt worden. Wat de voordeligste manier is is moeilijk te zeggen. Er mag van worden uitgegaan dat u er zelf zorg voor draagt en de oogst over een zo lang mogelijke periode verdeeld wil hebben. De rassen- keuze voor dit seizoen^van vrqeg tot laat zal er ongeveer zo uit zien: Fleurly (Nickerson Zwaan), Tol- teca (Bejo), Arcade (Royal Sluis) hybr., Armado april (Royal Sluis), Marchpast (Pannevis), Armetta (Royal Sluis) hybr., Middenvroeg A. (ZGO), Florri- sant (Nickerson Zwaan), Mid denvroeg C (ZGO), Arminda (Royal Sluis), ZL (ZGO), Type 63 (ZGO). De zaaitijd is voor alle types 20-25 juni. De planttijd 1-10 au gustus. De plantafstand 75 x 60, 25.000 p/ha. Oogst is te ver wachten februari?, maart-mei. Informatie Mocht u interesse hebben gekre gen in de teelt van bloemkool schroom dan niet te vragen bij kollega's en/of studieklub ZGO en niet in de laatste plaats de be- drijfsvoorlichter in uw gebied. Ze zullen u gaarne inlichten. Tel. 01110-12791. (Medio mei a.s. zal het CAT te Goes een artikel plaatsen waarin specifiek op de teelttechniek van winterbloem kool zal worden ingegaan). Bestuurslid ZGO Maandag 17 april werden op de CVZ de eerste aardbeien van het nieuwe seizoen aangevoerd door teler J.J. Zuidweg uit Yerseke. In totaal zijn er deze week 549 doos jes aangevoerd van 200 gram die 2,10 tot 2,60 per doosje op brachten. Woensdag 19 april zijn ook de eerste nieuwe aardappelen van het seizoen aangevoerd door teler N. Wisse uit Schore. De eerste lingen middel brachten deze week 5,40 tot 5,70 per kilo op, de drielingen 3,30 tot 3,70 per kilo en de kriel 3,00 per kilo. Enkele pluspunten: - variabele werkbreedte door het eenvoudig monteren en demonteren van de afzonderlijke ringen (tot 3.00 m); - regeling van de bodemdruk van het naloopwerktuig met de paralellogramconstructie van de verbindingsbalk; - veel ruimte tussen de vorenpakker en vanghaak; - verbeterde kwaliteit van de bodembewerking door de variatie in tophoek van de ring (30° en 40°) en ringdiameter (700 en 900 mm 0); - wendbare naloopwerktuigen: croskillrol, nokkenrol, verkruimelrol met sleepbalk ook in combinatie met triltandeg; - verstoppingsvrije werking door reinigingsbanden; - frontaanbouw mogelijk. Oostburg Langestraat 46 4501 BS Oostburg 01170 - 2177. Kuitaart Fr. Hendrikstraat 60 CH\//Tf 4586 Lamswaarde 01142 - 380. ynV/ K s Heerenhoek Werrilaan 67 r~~^ 4453 VL s Heerenhoek 01105 - 2150 Hoogerheide Antwerpsestraatweg 48 Cehave nv Veghel 4631 RB Hoogerheide 01646 - 3350. Afgelopen vrijdag 14 april is op het bedrijf van de heer L. Joziasse aan de Oostkapelseweg te Serooskerke een bijeenkomst gehouden van de te lersgroepering die zich bezighoudt met winterbloemkool. Na een inleiding van de heer J. Wals van de tuinbouwvoorlichtingsdienst demonstreerde een keurmeester van de veiling ZHZ te Barendrecht de manier om zo goed en mooi moge lijk 4, 6, 8, 10 of 12 bloemkolen in een kistje te krijgen. Sortering en kleur zijn naast kwali teit een eerste vereiste. Dit temeer daar de primeurs en de kleinere aan voer in de laatste maanden, vanaf nu in blokken zullen worden geveild. Uniformiteit is dan van het aller grootste belang. Winterbloemkool blijkt een aantrek kelijk gewas te zijn dat op goede ontwaterde gronden bij weinig vorst een prachtige opbrengst kan geven. Voor overproduktie hoeft men voor lopig niet bevreesd te zijn; er is zeker Elektriciteitsbedrijven zijn onvol doende bereid om tegen een redelij ke prijs stroom af te nemen van tuin ders die zelf elektriciteit opwekken. Het Landbouwschap wil daarom met de elektriciteitsbedrijven lande lijke afspraken maken over betere tarieven. Dit blijkt uit een brief van het schap aan de VEEN, de Vereni ging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland. Sinds 1987 gaan steeds meer glastuinders over op het kunstmatig belichten van het gewas in de kassen. De stroom die ze daarvoor nodig hebben, wekken ze vaak zelf op met warmte-krachtinstallatiesBehalve stroom produceren de installaties warmte, die gebruikt wordt om kas sen te verwarmen. nog enige ruimte op de markt. De kwaliteit die in Zeeland groeit kan zeker konkurreren met Normandië en België. Vooral langs de kust lijkt dit een aantrekkelijke teelt i.v.m. minder voorkomen van vorst. Na de leerzame demonstratie werd een eks- kursie gemaakt naar het proefveld in Vrouwenpolder om daar een aantal bekende en nieuwe rassen te bekij ken. Daar bleek dat er mogelijkhe den zijn om tot spreiding van de oogst te komen dit dankzij een vroe gere en latere rijpheid van het gewas. Bij dit assortiment is het zeker mo gelijk om 2 a 3 maanden in het voor jaar bloemkool te leveren. Er blijken 10 rassen in het voortgezet onder zoek te zitten. M.B. Restitutie van 8,2 miljoen gulden voor leden Bloemenveiling Westland Het bestuur van de koöperatie Bloe menveiling Westland zal haar leden voorstellen, 8,2 miljoen gulden van het batig saldo van 13,6 miljoen gul den over 1988 te restitueren. Het voorstel wordt besproken tijdens de Algemene Ledenvergadering van Bloemenveiling Westland, welke 25 mei aanstaande wordt gehouden. Dan bepalen de circa 3000 leden of het voorstel wordt aangenomen. De leden van Bloemenveiling West land betaalden in 1988 een veiling provisie van 5,25% over hun omzet. Daarvan wordt 0,35% gerestitueerd door de veiling, zodat het definitieve veilingpercentage voor 1988 uitkomt op 4,9%. Peultjes is een typisch Brabants pro dukt, dat als vollegrondsprodukt vanaf mei aan de markt komt. De laatste worden in augustus geoogst. Vanwege de grote arbeidsbehoefte is de produktie in Nederland klein. Peultjes behoren dan ook met een gemiddelde konsumptie van nog geen 60 gram per Nederlander per jaar tot de minst gegeten groentege wassen. Rekening houdend met de hoge prijs per kilo van dit produkt, is het eko- nomische belang echter wel groter dan van menig ander klein produkt. Dat peultjes een typisch Brabants produkt is, bleek ook uit het markt onderzoek naar de aankopen van verse groenten in 1985 door de Ne derlandse konsument. Dit onder zoek was in opdracht van het PGF uitgevoerd. Hieruit bleek dat de wa re liefhebbers van peultjes in Zee land, Noord-Brabant en Limburg te vinden zijn, waar het produkt beter bekend staat onder de naam hauw- kes. Er worden ook peultjes geïm porteerd. Wist u dat het grootste deel van de geïmporteerde peultjes uit Rhodesië en Guatemala afkomstig zijn? To taal werd er in 1988 591 ton peulen geïmporteerd met een grenswaarde van een kleine 3 min gulden. Dit be tekent dat er dus meer peultjes uit veelal verre landen ingevoerd wer den dan dat er uit Nederland voor de klok werd gebracht (492 ton). De import van peulen is vooral in de laatste jaren in betekenis toe genomen. Er worden ook Nederlandse peulen geëksporteerd. In 1986 39 ton, in 1987 70 ton en in 1988 36 ton. Uit deze verkenning blijkt dat de peul een buitenlands tintje heeft ge kregen. Daarnaast neemt de kon sumptie van dit gewas weer iets toe. Pakt de konsument dit produkt op als een nieuwe, eksklusieve groente? De tijd zal het leren of deze tendens zich voortzet! Vrijdag 28 april 1989 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17