op het Z.W. veebedrijf ïextsuuuc Vliegen: Een bron van De maand mei De voederwinning irritatie! Goed ventileren legt u geen windeieren! Maagdarm wormbestrij ding MELKVEEHOUDERIJ SCHAPENHOUDERIJ PLUIMVEEHOUDERIJ VARKENSHOUDERIJ eeds na één week goed hooi tot hun "W Tl 1 Het is alweer bijna mei. Na de koei en worden nu ook de voederwin- ningswerktuigen van stal gehaald. Goede kwaliteit ruwvoer is de basis voor een hoge melkproduktie en een gezonde veestapel. Om het risiko van slecht ruwvoer in de winter te verkleinen moeten tijdens de voeder winning verschillende spelregels in acht worden genomen. Probeer het gras te maaien bij ca. 3.000 kg ds per ha. Zware snedes zijn minder van kwaliteit. De beste stoppellengte is 5 a 6 cm. Korter maaien vertraagt de hergroei en leidt tot meer verontreiniging met grond. Om goed te kunnen maaien moet de rijsnelheid niet hoger zijn dan 10 km per uur. De mesjes dienen scherp te zijn en vaker dan één keer slijpen is een verkeerde zuinigheid. De mesjes hebben tijdens het maaien een snel heid van 250 km/h. Voor de veilig heid van de chauffeur en andere per sonen is het belangrijk dat de mes- senhouders en de kap rondom de maaier in goede staat zijn. Het gras moet direkt na het maaien intensief geschud worden. Houd daarom bij de eerste keer schudden een lage rijsnelheid aan van 6 km/h bij 450 omw/min. van de aftak- as. Naarmate het gras droger wordt moet men minder intensief schud den, omdat dan de kans op blad ver lies groter is. Dit is te bereiken door een lager aftakastoerental en een ho gere versnelling te kiezen. Indien het gras voldoende droog is (40-45% ds) kan begonnen worden met het harken en inkuilen. Bij het harken gaat de voorkeur sterk uit naar machines met vertikaal werken de tanden. Horizontaal werkende voelig voor allerlei ziektes. Het beste is om ze de eerste 6 maanden apart te houden van de rest van de veesta pel. De eerste 2 weken gaat de voor keur uit naar eenlingboxen en van 2 weken tot 2 maanden groepshuis- vesting op stro. Daarna zijn lig- boxen goed geschikt. Voor een goede groei en ontwikke ling van het kalf is ook een juiste voeding belangrijk. Geef de kalve ren gedurende de eerste 8 weken 6 kg kunstmelk of 4 kg koemelk per dag. Zeker niet meer, omdat anders te weinig ruwvoer wordt opgenomen. Ruwvoer stimuleert de pensontwik keling. Daarom moeten de kalveren ri b k strekken van een hoeveelheid opfok- korrel. Op het einde van de melkpe- riode moeten de kalveren 1 kg krachtvoer kunnen opnemen. Na de melkperiode tot 4 maanden kan 2 kg opfokkorrel en ruwvoer naar be hoefte worden gegeven. Na 4 maan den is het al dan niet verstrekken van krachtvoer afhankelijk van het ruw- voerrantsoen. Besteed tijdens de gehele opfok van jongvee voldoende aandacht aan huisvesting, voeding en verzorging. Alleen dan bent u ook in de toe komst verzekerd van goed produce rende melkkoeien. Ing. J. Martens Een goede voederwinning is van groot belang voor de veehouderijbedrijven. Hiervoor dient een aantal spelregels in acht genomen te worden. Eén ervan is te proberen het gras te maaien bij ca. 3000 kg drogestof per ha. tanden blijken naast gras ook nog vrij veel zand mee te vegen. Bij gras boven de 35% ds zijn er geen ver schillen tussen werken met een opraapsnijwagen en een hakselaar. Onder de 35% ds dient het gras ge- hakseld te worden. Hakselen heeft een mengende werking en de kuil kan vaster aangereden worden. Het konserveringsproces in de kuil wordt hierdoor verbeterd. Tot slot nog iets over de toevoeg middelen. Het beste en goedkoopste toevoegmiddel blijft de zon. Alleen wanneer de weersomstandigheden ongunstig zijn om van het gemaaide gras binnen drie dagen een goede voordroogkuil te maken, is het ge bruik van toevoegmiddelen noodza kelijk. Door bovenstaande spelregels op te volgen wordt de basis gelegd voor een goede kwaliteit ruwvoer in de kuil. Verbetering van stallen Door het vrij zachte weer van de af gelopen winter werd het duidelijk dat veel stallen slecht geventileerd zijn. Dit geldt zowel voor koeien- als jongveestallen. Veel voorkomende oorzaken zijn te weinig luchtinlaat en -uitlaat en een te geringe stalin- houd. Een goed geventileerde en daardoor frisse stal staat garant voor weinig gezondheidsproblemen en een hoge voeropname. Naast de ventilatie moet vaak ook de stalin richting bij de horens gepakt wor den. De koeien zijn de laatste jaren steeds groter geworden. De lig- boxen, het voerhek en de melkstal dienen hierop aangepast te worden. Hoe dit het beste kan gebeuren is per bedrijf verschillend. Vraag daarom uw bedrijfsvoorlichter om de huis vesting van het vee eens te bekijken. Verbeteringen kunnen het gemakke lijkste tijdens de weideperiode gerea liseerd worden. Opfok van kalveren "Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Dit geldt ook voor het melkveebedrijf. Vooral als u be denkt dat kalveren de hoogste gene tische aanleg van de veestapel hebben. Kalveren zijn de eerste maanden ge Nu de schapen en lammeren volop in de wei lopen is er aandacht nodig voor een goede maagdarmworm- bestrijding. Maagdarmwormen ko men vooral voor bij lammeren. Oudere ooien hebben meestal vol doende weerstand opgebouwd en hebben dan ook geen behandeling nodig. Wanneer de lammeren een groot aantal larven hebben opgenomen kan dit diarree veroorzaken. Het maagdarmweefsel wordt bescha digd, de lammeren gaan minder groeien. Wanneer er een aantasting is vande lebmaagworm kan er bloed armoede optreden. Bij een ernstige aantasting van maagdarmworm- besmetting is naast het bestrijden van de maagdarmworm een antibio tica behandeling zinvol. Hoe te voorkomen? Houd de weidebesmetting laag. De ooien moeten ontwormd zijn voor dat ze naar buiten gaan. Breng de schapen met lammeren in het voor jaar op schoon of ongevaarlijk land. De lammeren in de maanden ju ni/juli niet laten weiden op percelen waar in mei ooien lammeren heb ben geweid. Probeer de percelen die in het voorjaar beweid zijn, daarna eerst te maaien. Bestrijding Maak een goed ontwormingsplan passend op uw bedrijf in kombinatie met een beweidingsplan. Ontworm de lammeren rond een leeftijd van 12 weken. Wanneer de percelen niet gemaaid kunnen worden moeten de lammeren om de 3 weken ontwormd worden. Gebruik de juiste dosering (gewicht lam in relatie met de dose ring per 50 kg lichaamsgewicht). Ge bruik niet steeds dezelfde wormmid delen (vergelijk de werkzame stof, niet merknaam; zie tabel). Wat is schoon en ongevaarlijk land? Schoon land: Nieuw ingezaaid gras land en blijvend grasland dat gedu rende 1 jaar niet is bewijd. Ongevaarlijk land: voorjaar: - Blijvend grasland waar vanaf vorig voorjaar geen ooien en geen lammeren hebben geweid. - Blijvend grasland waar geen maagdarmworm-ziekte is opgetre den vanaf vorig voorjaar, wel is be weid door ooien en lammeren en dat daarna is gemaaid of beweid door runderen of paarden. - Blijvend grasland dat 2x is ge maaid. Vanaf 1 juli: - Blijvend gras land dat in de winter en voorjaar niet is beweid met schapen. Het valt de laatste tijd, tijdens be drijfsbezoeken, weer op dat het aan tal vliegen snel toeneemt. Doordat in de meeste varkensstallen verwarmd wordt en door de zachte winter, neemt het aantal vliegen nu al be hoorlijk toe. Het is daarom ook van belang op tijd met de bestrijding te beginnen. Alleen bestrijden heeft weinig effekt, als U geen preventieve maatregelen neemt. Vliegen kunnen bij dieren ziekten overbrengen. Vliegen veroorzaken veel onrust, hetgeen nadelig is voor de produktie. Vliegen zijn hinderlijk voor zowel mens als dier. Ze moeten daarom bestreden worden. Levenswijze De vlieg legt haar eitjes meestal op vochtige plaatsen, bij voorkeur in mest. Uit de eitjes komen na enige dagen larven, die maden genoemd worden. Tijdens de verpopping on dergaat het dier een enorme veran dering. Na enkele dagen ontstaat uit de pop een vlieg. Onder gunstige omstandigheden duurt de ontwikke ling van ei tot vlieg slechts 10 dagen. In stallen zijn de omstandigheden meestal gunstig, zodat de toename van vliegen zeer snel gaat. Preventie Een goede algehele hygiëne op het bedrijf is hierbij van het grootste be lang. Naarmate de stal schoner is, zal er minder gauw vliegenoverlast optreden. Om het vliegen-probleem te beperken, zijn de volgende maat regelen van belang: - verwijder de mest regelmatig gron dig uit de stal; - maak de stal, wanneer deze leeg is, zeer goed schoon; - let op dat er géén kleine hoeveelhe den voer- en mestresten in hoeken en naden achterblijven, want dit zijn ideale broedplaatsen; - zorg voor een goede ventilatie en isolatie. In een droge stal is de kans op vliegenoverlast kleiner dan in een vochtige ruimte. Bestrijding Is er ondanks goede preventieve maatregelen toch nog overlast van vliegen, dan zullen deze bestreden moeten worden. Dit kan via de na tuurlijke methode, het wegvangen van vliegen door vogels, zoals de glansspreeuw en de Japanse nach tegaal. Een belangrijk onderdeel van de kli maatbeheersing in pluimveestallen is het ventileren. Ventileren is een pro ces waarbij stallucht vervangen wordt door buitenlucht. Hierdoor wordt voor de dieren (én voor de pluimveehouder) een optimaal stal- klimaat verkregen. Ventileer voldoende, maar niet teveel De meeste stalwarmte gaat via venti latie verloren. Op verschillende be drijven wordt soms teveel geventi leerd. Dat betekent een te lage tem peratuur en daarmee onnodig hoge voerkosten. Af en toe zult u noodgedwongen ge noegen moeten nemen met die wat lagere temperatuur in de stal. In sommige stallen, bijvoorbeeld met open mestopslag in de stal, kan bij minimale ventilatie het ammoniak- gehalte in de stallucht flink oplopen. Je kunt dat goed ruiken. Teveel am moniak is een bedreiging van het leefklimaat én van een optimale pro duktie. U kunt het ook zien als u te Meestal wordt er gebruik gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen. Let bij gebruik hiervan op de vol gende punten: - Bestrijden in een vuile stal is zinloos; - Verander regelmatig van middel om resistentie te voorkomen, let daarbij vooral op de werkzame stof. - Houd U aan de voorgeschreven gebruiksaanwijzingen op het etiket. Daarbij kunt U gebruik maken van de volgende middelen: a. Spuitmiddelen: Hierbij worden de plaatsen waar regelmatig vliegen zitten bespoten, zonder dat het vee in aanraking komt met het middel. Dek voer- en drinkbakken af. Na be handeling goed ventileren. Enkele middelen: Parasect, Perma nent, Tugon, Rabond etc. b. Smeermiddelen: Deze middelen, waaraan een lokstof is toegevoegd, kunnen op plaatsen waar vliegen zich ophouden, zoals ramen, pla fonds en muren worden gesmeerd. Eventueel kan het middel ook op plankjes worden aangebracht, die dan verspreid in de stal worden op gehangen. Let op dat het vee niet aan de behandelde plaatsen kan likken. Enkele middelen: Alfacon, Bogena, Tugon, Golden Malrin etc. c. Strooimiddelen: Hiermee worden over het algemeen de maden bestre den. Deze middelen worden uit gestrooid over de mest, roosters, mestgangen, giergoten en op plaat sen waar voer- en mestresten aanwe zig zijn. Enkele middelen: Tugon, Dimilin G, Rabond etc. Vliegen bestrijdt U niet alleen in de stal, maar ook rondom het bedrijf. Indien een mestvaalt aanwezig is, dan is het zeer zeker aan te bevelen de vliegen daar regelmatig te bestrij den. Een goed middel is dan een strooimiddel. Het is mogelijk dat de genoemde middelen niet of niet voldoende re sultaat geven. Dan kunt U kontakt opnemen met uw bedrijfsvoorlichter of de afdeling Dierhygiëne en Ge wasbescherming te Wageningen (tel: 08370-96261). U weet als U één vlieg dood slaat, komen er tien kijken naar deze daad. Ga daarom zo snel mogelijk vliegen en maden bestrijden, om zo veel overlast te vermijden. Ing. B. Meeuwissen weinig ventileert. De aanwezigheid van kondenswater is wat dat betreft - letterlijk - een teken aan de wand. Probeer 's winters nét zoveel te ven tileren dat 's morgens geen of vrijwel geen kondens optreedt. Zorg voor een gelijkmatig klimaat Als u een natuurlijk geventileerde stal heeft merkt u dat de hoeveelheid luchtverversing nogal eens veran dert. Dat komt door de wisselende buitentemperatuur, windsnelheid en windrichting. U streeft naar een ge lijkmatig stalklimaat, zodat u de zij- en nokkleppen heel vaak bij moet stellen. Goede regelapparatuur kan u wat dat betreft een hoop (kontro- le)werk uit handen nemen. Je kunt zelfs gerust stellen dat het zónder re gelapparatuur praktisch onmogelijk is een konstant klimaat in de stal te handhaven. Een goede klimaatbeheersing is de basis voor een rendabele produktie en daarom een essentiële schakel in de totale bedrijfsvoering. Hoe stevig is deze schakel op uw bedrijf? N. Bondt Tabel Overzicht maagdarmwormmiddelen (bron CAD-Dierhygiëne) werkzame stof merken dosering/50 wachttijd (drench/ kg lichaams dagen suspensie) gewicht (slacht) benzimidazole Panacur 10 ml 0 groep: Ovitelmin 0,5 bolus 35 kg 7 Systamex 10 ml 5 Synanthic 10 ml 5 Valbazen 10 ml 12 H^padex L-Ripercol 20 ml 5 levamisol 5 ml 3 ivermectine 0.08% Ivomec 12.5 ml 3 morantel/pyrantel Banminth 10 14 Behalve in drench/suspensie zijn een aantal merken ook te verkrijgen in bo lus, pasta en injektie. Let goed op de dosering. ing. M. Westhuis Vrijdag 28 april 1989 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13